• <

Wynik wyszukiwania - "nowa zelandia" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Król Maorysów chce, by wieloryby miały takie same prawa jak ludzie

Król Maorysów na Nowej Zelandii – kraju, który jednej ze swoich rzek nadał osobowość prawną – oznajmił w czwartek, że wieloryby powinny mieć podobne prawa do istot ludzkich, aby można je było chronić.
28.03.2024

Nowa Zelandia wyśle okręt na Wyspy Salomona, by pomóc w wyborach

Nowa Zelandia podała, że wyśle na Wyspy Salomona okręt wojenny z personelem oraz helikopterami, by pomóc w logistyce związanej z wyborami.
25.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania dla nowych promów elektrycznych Auckland Transport

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania o mocy megawata (MCS) do ładowania promów elektrycznych przy użyciu tego samego interfejsu co ciężarówki i samoloty. Standardowy system ma obniżyć bariery wejścia na rynek dla elektrycznych jednostek pływających, poprawiając ich konkurencyjność w porównaniu do jednostek napędzanych paliwami kopalnymi.
07.12.2023

Statek transportujący bydło został zmuszony zawrócić do portu po pożarze maszynowni

Statek eksportowy przewożący 3600 sztuk bydła został zmuszony do powrotu do australijskiego portu Darwin po wybuchu pożaru w maszynowni.
06.10.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Gatunki inwazyjne na pokładzie – branża morska szuka remedium

Szkodniki i zwierzęta należące do gatunków inwazyjnych, jeśli znajdą się w ładowniach statków lub w samym ładunku, mogą spowodować nieodwracalne szkody. Branża morska szuka sposobu na walkę z problemem.
25.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wejściu do bloku handlowego na Pacyfiku - CPTPP [WIDEO]

Wielka Brytania formalnie podpisała w niedzielę porozumienie o wejściu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), bloku handlowego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku. To najważniejsza umowa handlowa Wielkiej Brytanii, zawarta po brexicie.
16.07.2023

Incat Crowther zbuduje nowy elektryczny prom

Incat Crowther - wiodący cyfrowy konstruktor statków, otrzymał zlecenie na zaprojektowanie nowego, elektrycznego, hybrydowego, szybkiego promu o pojemności 300 pasażerów. W zakresie projektowania, budowy i dostawy 32-metrowego statku, Incat Crowther będzie ściśle współpracować z Q-West Boat Builders, Hamilton Jet i Fullers360.
04.07.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Nowa Zelandia. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 zostało zarejestrowane w środę na Oceanie Spokojnym u południowych wybrzeży Nowej Zelandii, poinformował US Geological Survey (USGS).
31.05.2023

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu w pobliżu Nowej Zelandii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 wystąpiło w poniedziałek pod dnem Oceanu Spokojnego w rejonie wysp Kermadec odległych o ok. 1000 km na północny wschód od Nowej Zelandii - poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS).
24.04.2023

Nowa Zelandia kończy z morskim transportem żywych zwierząt

Nowozelandzki minister rolnictwa Damien O'Connor ogłosił, że kraj opuścił ostatni statek eksportujący z Nowej Zelandii żywy inwentarz. Więcej transportów żywych zwierząt drogą morską nie będzie.
22.04.2023

Australia i Nowa Zelandia podpisały nową umowę o współpracy wojskowej

W ramach podpisanej umowy oba państwa chcą rozwijać współpracę w zakresie wymiany doświadczenia, szkoleń i kooperacji wojsk, w tym sił specjalnych. Odbywa się to w czasie gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii.
18.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

Nowa Zelandia. MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa państw regionu Pacyfiku oraz planu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i powrotu do jej prawnie uznanych granic.
28.03.2023

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 w rejonie wysp Kermadec

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w czwartek region wysp Kermadec w Nowej Zelandii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS).
16.03.2023

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Gabrielle w Nowej Zelandii wzrosła do 11

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Gabrielle w Nowej Zelandii wzrosła do 11 - poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Z ponad 5600 osobami w całym kraju nie ma kontaktu.
19.02.2023

Z powodu cyklonu Gabrielle zginęły cztery osoby, setki innych uratowano z dachów zalanych domów

W wyniku cyklonu Gabrielle w Nowej Zelandii zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko – podała BBC, powołując się na urzędników. Setki osób ratownicy zabierali śmigłowcami z dachów zalanych domów, a ponad 140 tys. mieszkańców wciąż nie miało w środę prądu.
16.02.2023

W Nowej Zelandii stan wyjątkowy z powodu cyklonu Gabrielle

Rząd Nowej Zelandii po raz trzeci w historii ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Powodem tej decyzji jest cyklon Gabrielle, który wywołuje rozległe powodzie, osunięcia ziemi i ogromne fale oceaniczne na Wyspie Północnej.
14.02.2023

Cyklon Gabrielle uderzył w Nową Zelandię, wiatr wieje z prędkością ponad 160 kilometrów na godzinę

Cyklon Gabrielle uderzył w poniedziałek w północne wybrzeże Nowej Zelandii, przynosząc intensywne deszcze i porywy wiatru o prędkości 168 kilometrów na godzinę. Ponad 500 lotów zostało odwołanych na Wyspie Północnej, jednej z dwóch głównych nowozelandzkich wysp, a około 58 tysięcy gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.
13.02.2023

Policja w Nowej Zelandii przejęła ponad 3 tony kokainy unoszącej się na Oceanie Spokojnym

Nowozelandzkie służby przejęły 3,2 tony kokainy unoszącej się w odległej części Oceanu Spokojnego po tym, jak międzynarodowy syndykat zajmujący się przemytem narkotyków pozostawił towar na pływającym punkcie tranzytowym.
08.02.2023

Sanford zamawia statek rybacki od Damen

Holenderska stocznia podpisała kontrakt z nowozelandzką firmą Sanford Limited, zajmującą się dystrybucją owoców morza, na zaprojektowanie i zbudowanie nowego statku do połowu krewetek, przeznaczonego do operowania na Oceanie Arktycznym.
16.12.2022

Jedna trzecia nowozelandzkiej marynarki wojennej unieruchomiona

Królewska Marynarka Wojenna Nowej Zelandii dysponuje obecnie dziewięcioma okrętami. Trzy z nich są zacumowane w bazie Dovenport na nieokreślony czas. Powód? Brak załóg i personelu.
14.12.2022

Nowa Zelandia. Zmarło 477 wyrzuconych na brzeg waleni

477 waleni z gatunku grindwali zmarło w ostatnich dniach na dwóch plażach Nowej Zelandii - poinformowało nowozelandzkie ministerstwo środowiska, cytowane w środę przez agencję AP.
12.10.2022

Około 230 waleni wyrzuconych na brzeg na Tasmanii, połowa może być martwa

Około 230 waleni zostało wyrzuconych na brzeg australijskiej wyspy Tasmanii. Konserwatorzy przyrody udają się w środę na pomoc zwierzętom, nawet połowa z nich może już być martwa - przekazał w oświadczeniu tasmański departament środowiska i zasobów naturalnych.
21.09.2022

Problemy z dostawami w Nowej Zelandii. Brakuje burbona, piwa i nuggetsów

W Nowej Zelandii brakuje burbona, piwa rzemieślniczego i nuggetsów z kurczaka z powodu problemów w światowych łańcuchach dostaw - poinformował w środę dziennik "Guardian".
13.07.2022

Rajskie wyspy Pacyfiku nowym polem rywalizacji mocarstw. Czy Chiny wybudują tam bazy wojskowe?

Wyspiarskie kraje południowego Pacyfiku, kojarzone przeważnie z turystyką i rajskimi krajobrazami, stały się nowym polem zmagań geopolitycznych między Chinami a USA. Wśród sojuszników Waszyngtonu narastają obawy, że Pekin chce tam stworzyć bazy wojskowe i rozmieścić żołnierzy.
16.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Puchar Ameryki - Barcelona gospodarzem regat w 2024 roku

Barcelona będzie gospodarzem regat Pucharu Ameryki w 2024 roku - potwierdzili oficjalnie organizatorzy. Rywalami stolicy Katalonii w staraniach o prawo organizacji imprezy były Malaga, Auckland i Dżudda w Arabii Saudyjskiej.
30.03.2022

Nieuczciwe praktyki linii kontenerowych – „Pięć oczu” przygląda się sytuacji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia podjęły współpracę, żeby przypilnować linie kontenerowe i nie pozwolić im na antykonkurencyjne działania.
22.02.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Peru. Dwie osoby utonęły po nadejściu fali oceanicznej wywołanej erupcją wulkanu

Dwie osoby utonęły na północy Peru, gdy na ich plażę dotarła fala oceaniczna wywołana erupcją wulkanu z okolic archipelagu wysp Tonga - poinformowały w niedzielę władze. W Peru tymczasowo zamknięto ponad 20 portów nad Oceanem Spokojnym.
16.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła na Morze Południowochińskie

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła w środę na międzynarodowe wody Morza Południowochińskiego. Obserwatorzy widzą jej misję jako wsparcie przez Niemcy innych krajów Zachodu w równoważeniu wpływów Chin w regionie.
15.12.2021

Holownik Damen ASD 2312 dostępny w centrach symulacji

Dzięki FORCE Technology w centrach symulacji na całym świecie można sprawdzić, jak pływa się popularnym holownikiem Damen ASD 2312.
14.12.2021

Powstaną zielone szlaki żeglugowe

Koalicja 19 krajów, w tym Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zgodziła się stworzyć bezemisyjne szlaki handlowe między portami, aby przyspieszyć dekarbonizację światowego przemysłu morskiego. Wśród nich zabrakło Polski.
18.11.2021

Nisshin Maru. Czy ostatni statek-przetwórnia wielorybów będzie miał następcę?

Nisshin Maru, ostatni wielorybniczy statek-przetwórnia, niedługo będzie musiał zostać odstawiony ze służby. Jego operator, firma Kyodo Senpaku, planuje zakup nowej jednostki, ale jej koszt może się okazać zbyt duży.
05.09.2021

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

Hillebrand Poland, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, umacnia swoją pozycję lidera w morskim transporcie kontenerowym płynnych produktów masowych i zwiększa wolumeny przewożonych tą drogą ładunków. Firma osiąga dwucyfrowe wzrosty w tym segmencie usług i zamierza utrzymać tak dynamiczny rozwój do końca roku.
27.08.2021

Wielka Brytania zaczęła negocjacje o przystąpieniu do strefy wolnego handlu na Pacyfiku

Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
23.06.2021

Estonia: Premier wzywa Finlandię do poluzowania restrykcji w przeprawach promowych

"Estończycy pracujący w Finlandii nie mogą podróżować między tymi krajami bez groźby utraty pracy. To nieuzasadnione i niezgodne z zasadami UE" – napisała premier Estonii Kaja Kallas w liście otwartym, skierowanym do Sanny Marin, szefowej fińskiego rządu.
12.06.2021

Damen podpisuje z Portem Południowym w Nowej Zelandii kontrakt na holownik ATD 2412

13 marca Damen Shipyards Group podpisała kontrakt z Portem Południowym w Nowej Zelandii na dostawę holownika Damen Azimuth Tractor Tug (ATD) 2412. Statek o uciągu 65 ton zastąpi starszą jednostkę o uciągu 35 ton. Dzięki temu całkowity uciąg w porcie osiągnie 105 ton, zwiększając margines bezpieczeństwa w obsłudze dużych statków.
18.03.2021

Puchar Ameryki - Team New Zealand obronił trofeum

Broniący trofeum Team New Zealand ponownie zwyciężył w żeglarskim Pucharze Ameryki. W rywalizacji do siedmiu wygranych wyścigów pokonał u wybrzeży Auckland włoski Luna Rossa Prada Pirelli 7-3. Wcześniej Nowozelandczycy najlepsi byli w 1995, 2000 i 2017 roku.
17.03.2021

49 waleni utknęło na plaży na Wyspie Południowej

Stado 49 grindwali, które utknęły na plaży, zostało znalezione w poniedziałek na północnym krańcu Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. Dziewięć zwierząt zginęło, ratownicy próbują uratować resztę z nich
22.02.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Koniec ME w klasie Laser - Agata Barwińska z brązem, srebro Filipa Ciszkiewicza

Agata Barwińska (MOS Iława) brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial. Wśród mężczyzn, w nieolimpijskiej klasie Laser Radial srebrny medal wywalczył Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a brąz w kategorii do lat 21 zdobył Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzowskie regaty od czwartku odbywały się w Gdańsku.
14.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

Podatki marynarskie: Likwidacja ulgi abolicyjnej w 2021 roku?

W opublikowanym dnia 4 września 2020 roku wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (projekt nr UD 126).
07.09.2020

Polska pracuje nad strategią wodorową

Ministerstwo Klimatu tworzy strategię wodorową do 2030 roku, która według zapowiedzi ma trafić do konsultacji jesienią. Rozwój tego rynku w Polsce ma zapewnić bodziec do rozwoju gospodarczego, ale też przyczynić się do transformacji energetycznej i ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych. Aby było to możliwe, Polska musi się jednak skupić na tzw. zielonym wodorze, wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Tymczasem na globalnym rynku wodoru już jesteśmy obecni – z roczną produkcją na poziomie ok. 1 mln ton, ale jest to przede
25.08.2020

Cena ropy w USA nieznacznie wzrasta

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko wzrastają po wczorajszym spadku o 0,8 proc. Inwestorzy na rynkach paliw analizują wiele biorą pod uwagę różne czynniki: spadek amerykańskich zapasów surowca, niesłabnąca wciąż pandemia COVID-19, czy wciąż patowa sytuacja w USA w sprawie programu stymulacyjnego dla gospodarki
12.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

BIMCO: 1. światowy standard ws. czyszczenia kadłuba jest niezbędny

Aby w przyszłości czyszczenie kadłuba mogło być przeprowadzane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska, niezbędny jest ogólny, globalny standard - uważa BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie żeglugowe.
27.05.2020

Nowa Zelandia: Szturm na plaże po zniesieniu restrykcji

W pierwszych godzinach po poluzowaniu pierwszych restrykcji tłumy Nowozelandczyków pojawiły się na plażach a w morzu - surferzy. Sznur samochodów ustawił się w kolejkach po hamburgery i kawy na wynos - donosi Reuters. W poniedziałek premier kraju Jacinda Ardern ogłosiła zwycięstwo nad wirusem, ale wiele ograniczeń nadal obowiązuje.
28.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Donald Trump nie podpisze umowy handlowej z Indiami

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że podczas wizyty w Indiach 24-25 lutego nie podpisze nowej umowy handlowej z rządem tego kraju. Przeszkodą może być brak zgody Delhi na zakup od Waszyngtonu tarczy antyrakietowej. Wojna handlowa między USA i Indiami trwa od 2018 roku.
19.02.2020

Rozliczenia marynarzy: Mikrorachunek podatkowy dla każdego marynarza w 2020 roku?

Indywidualny rachunek podatkowy (potocznie zwany mikrorachunkiem podatkowym) jest indywidualnie przypisanym do każdego podatnika rachunkiem bankowym. Od 1 stycznia 2020 roku podatnik jest zobowiązany wpłacać określone podatki na ww. indywidulny mikrorachunek.
24.01.2020

Jacek Siwek o starcie w Rolex Sydney Hobart

2 dni, 6 godzin i 31 minut – tyle czasu potrzebował jacht Maserati na dotarcie z Sydney do Hobart, co dało 12 miejsce w klasyfikacji rzeczywistej wyścigu Rolex Sydney Hobart. Na pokładzie polsko-międzynarodowa załoga dowodzona przez skipperów Jacka Siwka i Jacka Piotrowskiego.
30.12.2019

Polska załoga w Rolex Sydney Hobart

26 grudnia o godz. 13:00 (03:00 czasu polskiego) wystartuje jubileuszowa 75-ta edycja słynnego Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Ostatecznie na starcie stanie 157 jachtów, wśród nich zespół z polskimi żeglarzami na jachcie Maserati klasy Volvo Open 70. Skipperami będą Jacek Siwek i Jacek Piotrowski. Przeczytajcie co na temat startu pisze z Sydney Jacek Siwek.
23.12.2019

Organizacja Mercy Ships szuka lekarzy i wolontariuszy na statki szpitalne

Według Haley Hoar - na całym świecie pięć miliardów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej opieki chirurgicznej, co stanowi 25% chorób na globie. W związku z tym międzynarodowa organizacja charytatywna Mercy Ships rozpoczęła swoją misję wykorzystując flotę statków szpitalnych. Poszukuje do swojego zespołu wolontariuszy z wielu branży na całym świecie.
11.12.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Konwencja MLI a sprawy podatkowe marynarzy jako przejaw dysfunkcjonalności polskiego aparatu skarbowego – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem rozmawiamy o Konwencji MLI i jej wpływie na sprawy podatkowe marynarzy.
12.09.2019

Regaty Sopot Match Race 2019 już w najbliższą środę

Kolejna edycja regat Sopot Match Race – święta wiatru i wody, które od 16 lat przyciąga do Sopotu światowej klasy załogi żeglarskie, odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia. Sopot Match Race to najbardziej elitarne zawody na mapie polskiego żeglarstwa, a zarazem jedne z najważniejszych rozgrywek w światowym match racingu. Regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej przyciągają do Sopotu nie tylko miłośników sportów wodnych, ale także przedstawicieli świata biznesu, kultury i mediów. Obecność na Sopot Match Race to niezwykła przygod
19.08.2019

Mistrzostwa Polski Katamaranów Sopot 2019 zakończone

44 dwukadłubowe jednostki z całej Polski i zagranicy wystartowały w Mistrzostwach Polski Katamaranów Sopot 2019, które odbyły się w dniach 9-11 sierpnia br. W silnych i bardzo zmiennych warunkach wiatrowych Komisja Regatowa przeprowadziła 9 zaplanowanych wyścigów dla każdej z klas. Zawodnicy ścigali się w klasach: A, F-18, Open oraz Topcat (dla klasy Topcat regaty nie miały rangi Mistrzostw Polski).
12.08.2019

MŚ w żeglarstwie – Skrzypulec i Ogar czwarte w klasie 470 w Japonii

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują po ośmiu wyścigach czwarte miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470 i bliskie są wywalczenia awansu na igrzyska. Prowadzą Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a na olimpijskim akwenie Enoshima ściga się 39 załóg z 22 krajów.
07.08.2019

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą

Nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) już po raz 14. z rzędu przyznano Błękitną Flagę. Na całym Pomorzu Zachodnim Błękitnymi Flagami w tym roku wyróżniono obok Świnoujścia pięć nadmorskich kąpielisk.
31.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
13.05.2019

Białoczerwoni górą podczas meczowych regat PMT Spring Cup w Rybniku

Polskie załogi zajęły całe podium w przeprowadzonych w dniach 13-14 kwietnia międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4. edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.
16.04.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

UE: Juncker liczy na zamknięcie negocjacji handlowych z Nową Zelandia w tym roku

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker liczy na to, że w tym roku, jeszcze przed zakończeniem jego kadencji, uda się zakończyć rozmowy na temat umowy o strefie wolnego handlu między UE i Nową Zelandią. Najtrudniejsze negocjacje dotyczą rolnictwa.
26.01.2019

Podatki marynarskie: O czym polski marynarz powinien wiedzieć w 2019 roku?

Rok 2019 obfituje w wiele nowych regulacji podatkowych, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na środowisko marynarskie. Niemniej jednak skala tych zmian jest dużo mniejsza niż się niektórym marynarzom wydaje. Poniższy artykuł ma na celu rozwianie wielu wątpliwości zgłaszanych do Kancelarii przez marynarzy, którzy z różnych źródeł pozyskali dość zaskakujące informacje.
09.01.2019

Podatki marynarskie: Konwencja MLI-informacja MF z 23.11.2018 oraz inne kwestie

Kancelaria przygotowała niniejszy artykuł chcąc wyjaśnić liczne pytania, wątpliwości i błędne przekonania marynarzy, które pojawiły się w toku dyskusji na tematy podatkowe lub w pytaniach kierowanych do Kancelarii.
04.12.2018

Czaputowicz: Jest szansa na polskie inwestycje w krajach ASEAN

Kraje ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) są zainteresowane nowoczesnymi technologiami, np. w zakresie ekologii czy rolnictwa; może się to przełożyć na polskie inwestycje w tych sektorach - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, który udaje się z wizytą do Indonezji.
24.11.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Japonia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Z uwagi na niezbędną liczbę państw, które ratyfikowały Konwencję MLI weszła on w życie z dniem 01.07.2018 roku, ale tylko w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały. Na dzień publikacji tego artykułu 84 państwa podpisały ww. Konwencję, a 15 państw z nich ją ratyfikowało (Australia, Austria, Francja, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Litwa, Nowa Zelandia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania). Kluczową kwestią do zastosowanie zmian wprowadzonych Konwencją MLI od początku 2019 roku było to, aby państwa
19.11.2018

Kanada: Zakończono proces ratyfikacji ustawy o porozumieniu handlowym CPTPP

Rząd Kanady uzyskał w czwartek tzw. sankcję królewską (royal assent) dla ustawy wdrażającej porozumienie o wolnym handlu w regionie Azji i Pacyfiku, czyli Partnerstwo Transpacyficzne (CPTPP) - ogłosił w Ottawie minister ds. dywersyfikacji handlu międzynarodowego Jim Carr.
26.10.2018

ME: Polska sygnatariuszem deklaracji wodorowej w Tokio

Współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymiana informacji i promocja innowacji w tym obszarze - to jak podał w środę resort energii główne cele deklaracji z Tokio, którą podpisało ponad 30 państw w tym Polska.
24.10.2018

Ukryty kontynent? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jak ogłosiło na łamach czasopisma "GSA Today" Towarzystwo Geologiczne Ameryki, świat "powiększył się" o jeden kontynent. Niemal w całości znajduje się on pod wodą.
14.10.2018

Morawiecki: w Polsce jest bardzo dużo miejsca na zagraniczne inwestycje

Polska gospodarka jest przygotowana do wyzwań XXI wieku - mówił w czwartek w wystąpieniu w Harvard Club na Manhattanie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że gdyby nie stabilność w regulacjach, nie byłoby to możliwe.
04.10.2018

Konwencja MLI – kolejne państwa przystępują do konwencji

Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i będzie obowiązywać od 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzeniu prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pomimo, iż głównym celem tej
12.09.2018

Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Nowej Zelandii

Władze Nowej Zelandii poinformowały o zakupie wielozadaniowej jednostki offshore Edda Fonn. Statek zostanie przebudowany aby pełnić rolę okrętu wsparcia hydrograficznego Marynarki Wojennej.
24.08.2018

Prezydent Duda: Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią

Polska chciałaby wzmacniać współpracę gospodarczą z Nową Zelandią, także w oparciu o umowę o wolnym handlu między tym krajem a UE; chcemy, aby umowa ta została jak najszybciej zawarta, jesteśmy jej rzecznikiem – oświadczył w środę w Auckland prezydent Andrzej Duda.
22.08.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Nowa Zelandia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Jak już wcześniej wskazywaliśmy w naszych publikacjach, dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która weszła w życie z dniem 01.07.2018 roku w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały tj. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey i wspomniana Słowenia.
09.07.2018

Nowa Zelandia zakupi w USA samoloty patrolowe Poseidon

Nowa Zelandia postanowiła zakupić w USA cztery morskie samoloty patrolowe Boeing P-8A Poseidon - poinformował w poniedziałek nowozelandzki minister obrony Ron Mark, co sygnalizuje zamiar sprostania zwiększonej aktywności wojskowej Chin na Pacyfiku.
09.07.2018

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Łazach po raz pierwszy z Błękitną Flagą

Z początkiem przyszłego tygodnia nad kąpieliskiem w Łazach (Zachodniopomorskie) powieje Błękitna Flaga. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało po raz pierwszy. Jest jednym z 33 kąpielisk i marin na Pomorzu, które w sezonie 2018 mają ten certyfikat jakości.
24.06.2018

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

Plaża w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) otrzymała po raz 13. z rzędu Błękitną Flagę; po raz 10. Flaga powieje także nad tamtejszym portem jachtowym. Na całym Pomorzu Zachodnim Flagi przyznano w tym roku kilkunastu kąpieliskom i marinom.
13.06.2018

Media spekulują na temat planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu

Władze Australii i Nowej Zelandii odniosły się we wtorek do przekazanych przez australijskie media informacji na temat rzekomych planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu. Władze Chin i wyspiarskiego kraju stanowczo zaprzeczyły tym doniesieniom.
12.04.2018

UWAGA – Podatki marynarskie: Konwencja MLI wchodzi w życie!

Dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która wejdzie w życie z dniem 01.07.2018 roku w państwach, które dotychczas ją ratyfikowały, tj. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey i wspomniana Słowenia.
28.03.2018

Pierwsza kapitan w AIDA Cruises

Kpt. Nicole Langosch przejęła kierownictwo na pokładzie AIDAsol, a jednocześnie stała się pierwszą kobietą-kapitan floty AIDA Cruises i najwyższą rangą kobietą na statku wycieczkowym w Niemczech.
06.03.2018

Nowa Zelandia: 6 tys. ludzi odciętych od świata przez cyklon Gita (wideo)

Ok. 6 tys. osób na należącej do Nowej Zelandii Wyspie Południowej zostało odciętych od świata po osunięciach ziemi wywołanych przez cyklon Gita - poinformowała w środę służba ochrony ludności. Przywracanie dostępu zajmie kilka dni. Brak informacji o ofiarach.
21.02.2018

Transport maoryskiej łodzi z Nowej Zelandii do Belgii

Grupa Mainfreight, nowozelandzki operator logistyczny, jeden z największych na świecie, działający w 10 krajach Europy, w tym również w Polsce, wykonał niedawno nietypowy transport na trasie Nowa Zelandia - Belgia. Pracownicy Mainfreight Special Services zorganizowali dostawę maoryskiego kajaka wojennego, który był elementem październikowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę bitwy z I wojny światowej pod Passchendaele w Belgii.
03.11.2017

Podatki marynarskie: Nowa Zelandia, a Konwencja MLI

Jak wskazywaliśmy we wcześniejszych publikacjach dnia 7 czerwca 2017 roku, 68 państw złożyło podpisy pod Konwencją MLI, której regulacje wpłyną również na status podatkowych marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową, którzy wykonują pracę na rzecz armatorów z Nowej Zelandii.
20.09.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Grupa Mainfreight rozwija autorski system Mainchain

Grupa logistyczna Mainfreight rozwija autorski system Mainchain, służący do zarządzania wszystkimi rodzajami transportu, a także gospodarką magazynową. W roku ubiegłym Grupa Mainferight zainwestowała w infrastukturę i technolgie IT ponad 33,8 mln USD (*46,48 mln ZND).
03.07.2017

Jules Verne Trophy – załoga Joyona ustanowiła rekord opłynięcia globu

Załoga francuskiego trimarana Idec Sport, kierowana przez Francisa Joyona, wynikiem 40 dni 23 godziny 30 minut 30 sekund ustanowiła rekord opłynięcia kuli ziemskiej i tym samym zdobyła Jules Verne Trophy.
26.01.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Na początek sprawdzamy, jakimi terminalami może pochwalić się Oceania.
20.01.2017

DSV silne w Azji

W krajach APAC połączenie DSV z UTi poskutkowało wyodrębnieniem działań dywizji Solutions, specjalizującej się w logistyce kontraktowej, oraz Air & Sea, odpowiedzialnej za fracht lotniczy i morski. Obecnie DSV Solutions powadzi operacje w ponad 80 lokalizacjach w Azji o powierzchni 450 tys. m2, zatrudniając 1 tys. pracowników.
20.09.2016

Angielski sąd apelacyjny rozstrzygnął: umowy z O.W. Bunker nie podlegały Sale of Goods Act 1979

O sprawie upadłości grupy O.W. Bunker mówi się w środowisku shippingowym od dawna, bowiem bankructwo duńskiego potentata na rynku paliw okrętowych dotknęło tysięcy podmiotów – w tym w szczególności armatorów oraz faktycznych dostawców paliwa. Angielski Court of Appeal orzekł, że dostawcy paliw nie będą mogli dochodzić zapłaty w oparciu o Sale of Goods Act 1979.
01.03.2016

Japonia planuje wznowienie połowów wielorybów

Japonia za nic ma protesty organizacji ekologicznych i zamierza wznowić połowy wielorybów w regionie Antarktydy. Przez ostatnio dwa lata Kraj Kwitnącej Wiśni wystrzegał się wielorybnictwa w tym miejscu, po tym jak międzynarodowy sąd obalił ich argumentacje, jakoby połowy odbywały się z przyczyn naukowych.
30.11.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

Empatia Polska - Pierwszy polski jacht dla niepełnosprawnych!

Empatia Polska to pierwszy polski jacht oceaniczny w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Może zabrać na pokład 6-7 osób, w tym 4-5 osób z niepełnosprawanością.
25.05.2015

W jaki sposób lata mewa, czyli prąd elektryczny z fal morskich.Prezentacja w konkursie Eureka

Podwodny zespół prądotwórczy oraz sposób posadowienia w morskiej toni – rozwiązanie prof. dr. hab. inż. Bolesława Kuźniewskiego z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie zostało zaprezentowane w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki. O prawo do szczegółowej prezentacji walczyło ponad 50 wynalazków zgłoszonych do konkursu przez polskie uczelnie i instytuty naukowe.
12.03.2015

Inter Marine w Nowej Zelandii

Z początkiem 2014 roku, rozpoczęła działalność kolejna spółka wchodząca w skład Grupy Inter Marine. W Auckland, została powołana do życia firma IM Services New Zealand Ltd., której podstawową działalnością jest świadczenie usług związanych z zarządzaniem załogami statków, w których skład wchodzą marynarze różnych narodowości, w tym także polscy.
21.02.2014

Rynek rejsów wycieczkowych - wzrost w 2014r

Liczba pasażerów spędzających wakacje na wodzie rośnie z roku na rok. W 2013r. tę formę wypoczynku wybrało 21,3 miliona osób na całym świecie. Wg danych przedstawionych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rejsów Pasażerskich (CLIA) w roku 2014 bilety na rejs wykupi 21,7 mln osób co stanowi wzrost o 2% w stosunku do poprzedniego sezonu.
27.01.2014

USA chcą chronić przyrodę. Nie wpuszczą statków na Antarktydę?

Ocean Antarktyczny to jeden z nielicznych, nietkniętych ekosystemów na świecie i dlatego wymaga specjalnej ochrony. Ochronę taką gwarantowałoby utworzenie dwóch rezerwatów, jednak wciąż sprzeciwia się temu grupa krajów - pisze New York Times.
16.07.2013

Kolejna gazowa rewolucja? „Płonący lód” z morskich głębin może przebić łupki

Jeszcze nie wiadomo, jak łupki zmienią energetyczną i geopolityczną mapę świata, a już na horyzoncie pojawia się nowe źródło energii podaje tvn24. Bez porównania bogatsze, ale też trudniej dostępne. To hydraty metanu, potocznie nazywane “płonącym lodem”. Czy będą paliwem przyszłości?
31.05.2013

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Nowa Zelandia: Przerwano akcję zabezpieczenia wycieku z kontenerowca, który osiadł na rafie

Wiatr i wysoka fala zmusiły ratowników do przerwania akcji przy statku "Rena" który w minioną środę wpadł na rafę koralową koło Nowej Zelandii. Z rozbitych zbiorników wycieka do morza mazut.
13.10.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.