• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Media spekulują na temat planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu

pc

12.04.2018 04:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Media spekulują na temat planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu

Partnerzy portalu

Media spekulują na temat planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu - GospodarkaMorska.pl

Władze Australii i Nowej Zelandii odniosły się we wtorek do przekazanych przez australijskie media informacji na temat rzekomych planów budowy chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu. Władze Chin i wyspiarskiego kraju stanowczo zaprzeczyły tym doniesieniom.

Koncern prasowy Fairfax Media informował w tym tygodniu, że Chiny prowadziły z położonym na Południowym Pacyfiku Vanuatu rozmowy w sprawie utworzenia tam stałej bazy, która zwiększyłaby wojskową obecność Chin w regionie i poszerzyłaby zasięg ich marynarki.

Pekin nie wysunął formalnej propozycji, a rozmowy miały charakter wstępny, ale możliwość powstania bazy tak blisko Australii stała się już tematem dyskusji w Canberze i Waszyngtonie – podały te media, powołując się na anonimowe źródła.

„Nikt w rządzie Vanuatu nigdy nie rozmawiał na temat jakiegokolwiek rodzaju chińskiej bazy wojskowej w Vanuatu” - oświadczył szef MSZ tego kraju Ralph Regenvanu, cytowany we wtorek przez australijskiego nadawcę ABC. Doniesieniom Fairfaxa zaprzeczył we wtorek również chiński MSZ.

Sprawę poruszył premier Australii Malcolm Turnbull, który ocenił, że powstanie obcej bazy wojskowej w bliskim sąsiedztwie Australii byłoby przez nią odebrane „z wielkim niepokojem”. Oświadczył również, że władze Vanuatu zapewniły rząd w Canberze, iż Chiny takiej prośby nie wystosowały. Szefowa rządu Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że jej kraj stanowczo sprzeciwia się militaryzacji Pacyfiku.

Australia i Nowa Zelandia są sojusznikami USA, których dominacji wojskowej w coraz większym stopniu zagraża asertywna polityka Pekinu.

Według należącego do Fairfax Media dziennika „Sydney Morning Herald”, Chiny wydały setki milionów dolarów na inwestycje w liczącym 270 tys. mieszkańców Vanuatu. Źródła tej gazety powiedziały, że przyczółek chińskiej marynarki w wyspiarskim kraju będzie prawdopodobnie budowany stopniowo.

Tymczasem według ekspertów w sprawach wojskowości, cytowanych w środę przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”, w Vanuatu może raczej powstać chińska placówka śledzenia lotów pojazdów kosmicznych.

„Chiny potrzebują stacji kontroli lotów na Południowym Pacyfiku, ponieważ zamierzają odpalać więcej ciężkich rakiet” - powiedział pracujący w Pekinie analityk Zhou Chenming. „Spekulacje są zrozumiałe, gdyż w przypadku jakichkolwiek zagranicznych projektów Chin ludzie wyobrażają sobie, że to będzie baza wojskowa, zwłaszcza że projekty kosmiczne prowadzone są przez chińską armię” - dodał.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.