• <

Wynik wyszukiwania - "migracja" - Wiadomości

Brytyjska Partia Pracy utworzy nową formację do walki z nielegalną imigracją

Przyszły rząd Partii Pracy utworzy nową specjalną jednostkę do walki z nielegalną imigracją, która będzie miała uprawnienia takie jak oddziały antyterrorystyczne, za to nie będzie kontynuował programu deportacji do Rwandy - zapowiedział w piątek jej lider Keir Starmer.
10.05.2024

Irlandia chce odsyłać do Wielkiej Brytanii przybyłych stamtąd nielegalnych imigrantów

Rząd Irlandii chce odsyłać z powrotem do Wielkiej Brytanii nielegalnych imigrantów, których coraz większa liczba przyjeżdża z stamtąd w związku z przyjęciem przez brytyjski parlament ustawy pozwalającej na ich deportacje do Rwandy.
28.04.2024

Rishi Sunak podkreśla, że Wielka Brytania będzie zwalczać przestępców przewożących imigrantów

Konieczne jest bezwzględne zwalczanie gangów organizujących przewóz nielegalnych imigrantów - powiedział we wtorek w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, komentując tragiczny wypadek na kanale La Manche, w którym zginęło co najmniej pięć osób.
24.04.2024

Hiszpański rząd zapowiada relokację nieletnich imigrantów z Wysp Kanaryjskich

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.
24.04.2024

Wypadek łodzi u wybrzeży Dżibuti. Zginęło 16 imigrantów a 28 jest uznanych za zaginionych

U wybrzeży Dżibuti wywróciła się łódź z 77 migrantami. Nie żyje 16 osób, a 28 zaginęło - przekazała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Imigracji (IOM). Na łodzi znajdowały się też dzieci.
23.04.2024

Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Co najmniej pięcioro migrantów, w tym dziewczynka, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek podczas próby dostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przepełnioną łodzią - podały lokalne władze.
23.04.2024

Włoski sąd orzekł, że ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem

Ratowanie migrantów na morzu nie jest przestępstwem - orzekł sąd w Trapani na Sycylii po siedmioletnim postępowaniu i oczyścił z zarzutów 10 oskarżonych, którzy prowadzili misje ratunkowe na pokładzie statku organizacji pozarządowych. Według ich działaczy ten proces nie powinien się w ogóle odbyć.
22.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

Wśród imigrantów docierających przez Kanał La Manche do Wielkiej Brytanii dominują przybysze z Wietnamu

Wietnamczycy stali się w tym roku największą grupą narodowościową nielegalnych imigrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podał we wtorek dziennik "Daily Telegraph".
16.04.2024

Od stycznia przybyło do Hiszpanii 15 tys. nielegalnych imigrantów, głównie na Wyspy Kanaryjskie

Od 1 stycznia 2024 r. do Hiszpanii dotarło prawie 15 tys. nielegalnych imigrantów, czyli cztery razy więcej w porównaniu z okresem styczeń-luty 2023 r., wynika z opublikowanych w piątek danych hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych.
01.03.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Na Wyspach Kanaryjskich jest rekordowa liczba nieletnich imigrantów, ponad 5,6 tysiąca

Władze Wysp Kanaryjskich zaapelowały do rządu Hiszpanii o pomoc w związku z masowym napływem na ten archipelag nielegalnych nieletnich imigrantów z Afryki. Obecnie jest ich tam rekordowa liczba - ponad 5,6 tys. osób.
27.01.2024

Raport: Francja ma trudności we współpracy z W. Brytanią w zakresie zapobiegania nielegalnej migracji

Wielka Brytania w niewystarczającym stopniu koordynuje wysiłki z Francją na rzecz zmniejszenia liczby nielegalnych migrantów, przepływających przez kanał La Manche na małych łódkach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu francuskiego Trybunału Obrachunkowego.
05.01.2024

Marokańska armia miała udaremnić w 2023 roku napływ 87 tys. nielegalnych imigrantów do Hiszpanii

Służby bezpieczeństwa Maroka udaremniły w 2023 roku napływ do Hiszpanii 87 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki - powiadomiły marokańskie siły zbrojne, dodając, że większość spośród zatrzymanych osób usiłowała dopłynąć na Wyspy Kanaryjskie.
04.01.2024

16 afrykańskich imigrantów zginęło od piątku podczas przeprawy na Wyspy Kanaryjskie

16 imigrantów zginęło od piątku podczas próby przedostania się z północno-zachodnich brzegów Afryki na Wyspy Kanaryjskie - podały w nocy z soboty na niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego.
31.12.2023

Do Włoch przypłynęło w tym roku 155 tysięcy migrantów. To wzrost o 50%

O 50 procent wzrosła w tym roku w porównaniu z poprzednim liczba migrantów, którzy dotarli drogą morską do Włoch - wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych w Rzymie, podanych w sobotę. Od stycznia przypłynęło ponad 155 tysięcy osób, podczas gdy w 2022 roku było ich 103 tysiące.
30.12.2023

Setki migrantów ewakuowano z obozów wokół Calais i Dunkierki. Kryzys trwa

Policja ewakuowała w czwartek setki migrantów, pochodzących głównie z Sudanu i Erytrei, z obszarów mieszkalnych wokół Calais i Dunkierki, gdzie obozowali w okropnych warunkach z nadzieją dotarcia do Wielkiej Brytanii.
30.11.2023

Od 2020 r. kanaryjskim szlakiem do Hiszpanii przybyło ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia 2020 r. do listopada 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło z Afryki ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów, oszacował rząd tego należącego do Hiszpanii atlantyckiego archipelagu.
29.11.2023

Od stycznia do Hiszpanii przybyło ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów, głównie morzem

Od 1 stycznia do 26 listopada br. przybyło do Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych hiszpańskiego MSW. Według danych resortu liczba ta jest o ponad 60 proc. większa w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
27.11.2023

Około 530 migrantów przypłynęło kutrem na Lampedusę

Około 530 migrantów przybyło w nocy z soboty na niedzielę na pokładzie kutra na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa. W warunkach silnego wiatru na ostatnim odcinku jednostkę eskortowała łódź patrolowała włoskiej Straży Przybrzeżnej.
05.11.2023

Włochy mają plan na powstrzymanie nielegalnej imigracji

Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów – podały włoskie media.
04.11.2023

Liczba nielegalnych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich wzrosła w październiku o blisko 700 proc.

Liczba napływających w październiku na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów zwiększyła się wobec tego samego miesiąca przed rokiem o prawie 700 proc. - wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii.
02.11.2023

Na Wyspy Kanaryjskie imigranci przywożą z sobą także choroby zakaźne

Według stowarzyszenia hiszpańskiej Gwardii Cywilnej oraz związku zawodowego policji wśród imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy w ostatnich tygodniach masowo przybywają na Wyspy Kanaryjskie, odnotowano przypadki chorób zakaźnych, jak świerzb i gruźlica.
27.10.2023

W 2023 roku do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów

Od 1 stycznia do 25 października br. do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów - podały cytowane w czwartek przez media hiszpańskie służby policyjne.
26.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w br. ponad 24 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia do 19 października 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło łącznie ponad 24 tys. nielegalnych imigrantów - oszacowało w piątek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii. To o ponad 30 proc. więcej, niż w podobnym okresie w 2022 r.
20.10.2023

Zamachowiec z Brukseli przypłynął na Lampedusę 12 lat temu

Pochodzący z Tunezji sprawca poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Brukseli, w którym zginęło dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich, a trzeci został ranny, przypłynął łodzią w 2011 roku na włoską wyspę Lampedusa - podała we wtorek agencja Ansa. Według cytowanych przez nią źródeł zamachowiec Abdesalem Lassoued został uznany przez włoskie służby za osobnika zradykalizowanego i dlatego był obserwowany przez wywiad.
17.10.2023

Do Hiszpanii w ciągu tygodnia dostało się morzem 5 tys. nielegalnych migrantów

W ciągu ostatnich siedmiu dni do Hiszpanii dotarło w sposób nielegalny ponad 5 tys. imigrantów - podał w poniedziałek rząd Pedro Sancheza. To największa w tym roku w ciągu jednego tygodnia tak duża grupa afrykańskich przybyszów.
16.10.2023

Hiszpania. Udaremniono przeprawę 11 tys. migrantów na Wyspy Kanaryjskie

Władze Hiszpanii, działając we współpracy ze służbami bezpieczeństwa Senegalu i Mauretanii, udaremniły w tym roku przeprawę na Wyspy Kanaryjskie 11 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska.
16.10.2023

Imigranci na Wyspach Kanaryjskich nocują nawet w policyjnych garażach

Masowy napływ imigrantów z krajów Maghrebu i Afryki Subsaharyjskiej na Wyspy Kanaryjskie przekracza możliwości lokowania ich w przepełnionych ośrodkach tymczasowej opieki dla cudzoziemców. Według lokalnego premiera Fernando Clavijo w ciągu ostatnich 2 tygodni na archipelag przybyło 6 tys. nielegalnych imigrantów.
16.10.2023

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło na Lampedusę

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa za miejscowymi służbami. W tamtejszym prowadzonym przez Czerwony Krzyż ośrodku rejestracyjnym przebywa około 800 osób.
16.10.2023

Na liczącej 10 tys. mieszkańców hiszpańskiej wyspie El Hierro jest ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów

Władze liczącej 10 tys. mieszkańców kanaryjskiej wyspy El Hierro wezwały rząd Hiszpanii do udzielenia natychmiastowej pomocy w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów. Na wyspie jest już ich ponad 6 tys.
15.10.2023

Od piątku do Hiszpanii przybyło blisko 2 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia do wybrzeży Hiszpanii dotarło prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów - podały w niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego, wskazując na szybko rosnącą liczbę przybyszów z Afryki.
15.10.2023

Liczba nielegalnych imigrantów docierających na W. Kanaryjskie o 30% wyższa niż rok temu

Od stycznia do połowy października na Wyspy Kanaryjskie dotarło nielegalnie z Afryki 22,2 tys. migrantów, o prawie 30 proc. więcej niż w takim samym okresie w 2022 r. - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu hiszpańskiego MSW.
15.10.2023

Włoskie służby przekazały uczniom szkoły morskiej jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów

Jacht skonfiskowany przemytnikom migrantów został przekazany uczniom technikum morskiego w Kalabrii na południu Włoch jako jednostka szkoleniowa- podały media. Cztery lata temu włoskie służby przejęły jacht, którym przypłynęła grupa migrantów.
10.10.2023

Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami

Władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii Pedro Sancheza do przekazania regionom pieniędzy na opiekę nad nielegalnymi nieletnimi imigrantami docierającymi masowo z Afryki. Głównym kierunkiem ich podróży jest ten położony na Atlantyku hiszpański archipelag.
29.09.2023

Włoski rząd zapowiada szybsze wydalanie niebezpiecznych imigrantów

Rząd Włoch przyjął w środę dekret, którego celem ma być ułatwienie wydalania nielegalnych imigrantów, uważanych za niebezpiecznych oraz położenie kresu zjawisku tzw. fałszywych nieletnich. To ci migranci, którzy po przypłynięciu do Włoch deklarują się jako niepełnoletni, by zapewnić sobie pobyt w osobnych ośrodkach, a zatem i lepsze warunki.
27.09.2023

Władze Wysp Kanaryjskich oczekują spotkania na szczeblu unijnym w sprawie kryzysu migracyjnego

Autonomiczny rząd Wysp Kanaryjskich oczekuje od Komisji Europejskiej zorganizowania spotkania w sprawie kryzysu migracyjnego w Europie, poinformował szef władz tego hiszpańskiego archipelagu Fernando Clavijo.
26.09.2023

Napływ przybyszy na Lampedusę i kryzys migracyjny głównym tematem rozmów francusko-włoskich na najwyższym szczeblu

Zarządzanie zjawiskiem migracji i potrzeba jego europejskiego rozwiązania to tematy rozmów premier Włoch Giorgii Meloni z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem we wtorek Rzymie, poinformowały strona włoska i francuska. Do ich spotkania doszło po uroczystościach pogrzebowych byłego włoskiego prezydenta Giorgio Napolitano, w których wzięli udział.
26.09.2023

Prezydent Macron o kryzysie na Lampedusie: mamy obowiązek europejskiej solidarności z Włochami

Mamy obowiązek europejskiej solidarności w Włochami – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron zapytany o kryzys migracyjny na włoskiej wyspie Lampedusa.
15.09.2023

Ekspert ds. imigracji: kryzys migracyjny na Lampedusie wymaga szybkiej reakcji UE

Od środy na Lampedusę przybyło 7 tys. migrantów. Sytuacja na włoskiej wyspie wymaga szybkiej reakcji Unii Europejskiej na kryzys migracyjny – pisze w dzienniku "Le Figaro" francuski polityk i były sekretarz generalny ministerstwa ds. imigracji Patrick Stefanini.
15.09.2023

Na Lampedusie panuje chaos spowodowany transferami migrantów

W ośrodku dla imigrantów w piątek rano przebywa 3800 osób. Od rana z wyspy wywieziono około 700 imigrantów. Dzisiaj tzw. hotspot opuści łącznie ponad 2500 osób. W nocy na autostradzie A1 niedaleko Rzymu doszło do wypadku autobusu przewożącego imigrantów z Lampedusy do Piemontu. Zginęło dwóch kierowców, 25 imigrantów zostało rannych, podają włoskie media.
15.09.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Włoskie służby będą konfiskować łodzie mafii przemytniczych

„Na Lampedusie zrobiliśmy wszystko, co było możliwe; nie negujemy konieczności ratowania ludzi na morzu, ale problem polega na tym, że nie wolno nam wypuszczać statków i łodzi, musimy je konfiskować mafii przemytników”, powiedział w czwartek minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci na marginesie pierwszego forum zasobów morskich w Trieście.
14.09.2023

Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy: na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Rada miasta Lampedusa ogłosiła w środę wieczorem stan wyjątkowy po 48 godzinach ciągłego napływu imigrantów na wyspę. Przed ratuszem zebrali się mieszkańcy, którzy następnie wzięli udział w posiedzeniu rady miasta. Szef MSZ Antonio Tajani apeluje o stabilizację Sahelu - podały w czwartek media.
14.09.2023

Wielka Brytania ma problem z migrantami pokonującymi kanał la Manche. "Bez deportacji do Rwandy nie da się zatrzymać nielegalnej imigracji"

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) uważa, że problemu nielegalnych imigrantów przeprawiających się przez kanał La Manche nie da się rozwiązać bez programu ich deportacji do Rwandy lub innego bezpiecznego kraju, podaje w środę dziennik "Daily Telegraph".
13.09.2023

Wiceszef MSWiA: Dzisiaj największy ruch migracyjny to jest Morze Śródziemne.

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil, ocenił w Kwadransie Politycznym w TVP1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
12.09.2023

Sąd: Teksas może jednak utrzymać pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Federalny sąd apelacyjny orzekł w czwartek, że władze Teksasu mogą utrzymać pływającą barierę na rzece Rio Grande zapobiegającą przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem a USA. Tym samym uchylił środowe orzeczenie sędziego federalnego nakazujące na wniosek Waszyngtonu usunięcia tej przeszkody.
08.09.2023

872 migrantów, najwięcej w 2023 r., przepłynęło ostatniej doby przez kanał La Manche

872 nielegalnych imigrantów na 15 łodziach przedostało się w sobotę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższą dobową liczbą od początku tego roku - podało w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.09.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

Kolejnych 500 migrantów przybyło na Lampedusę

Około 500 migrantów na pokładzie 18 łodzi przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa. Tamtejszy ośrodek, prowadzony przez Czerwony Krzyż, jest przepełniony; przebywa tam ponad 2500 osób.
12.08.2023

Zatonął statek z migrantami, co najmniej 4 ofiary śmiertelne

Co najmniej 4 migrantów poniosło śmierć a 51 zaginęło kiedy przewożący ich statek zatonął w pobliżu tunezyjskiej wyspy Kerkennah, na Morzu Śródziemnym - poinformowały w niedzielę lokalne władze cytowane przez Reutera. Wszyscy migranci pochodzili z Afryki subsaharyjskiej.
07.08.2023

Od początku roku tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów

Od początku roku do 20 lipca krajowa straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów, poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Tunezji Kamel Feki.
26.07.2023

Na handlu ludźmi w Libii zarabiają bojówki i struktury państwowe, w tym straż przybrzeżna

Niezależna Komisja ONZ ds. praw człowieka w Libii zebrała informacje na temat łańcucha przemytu nielegalnych imigrantów z tego kraju. W proceder, zdaniem autorów raportu, zamieszana jest straż przybrzeżna, funkcjonariusze z ośrodków zatrzymań i lokalne bojówki. Raport 21 lipca przekazano do sekretariatu ONZ. O jego wnioskach poinformowano też państwa zaangażowane w stosunki z Libią, poczynając od Włoch. informuje wtorkowy dziennik „L`Avvenire”.
25.07.2023

Na Atlantyku zaginęło co najmniej 300 migrantów płynących z Senegalu do Hiszpanii

Hiszpańska grupa Walking Borders, pomagająca migrantom, poinformowała w poniedziałek o zaginięciu na Atlantyku 300 uchodźców, próbujących przedostać się z Senegalu do Hiszpanii.
10.07.2023

W. Brytania. Rząd liczy, że mimo wysokich kosztów plan deportacji migrantów do Rwandy się opłaci

Choć koszt deportacji pojedynczego nielegalnego imigranta do Rwandy jest znacząco wyższy niż utrzymywania go w Wielkiej Brytanii, rząd liczy, iż perspektywa deportacji będzie na tyle silnym czynnikiem zniechęcającym, że w ogólnym rozrachunku to się opłaci - piszą we wtorek brytyjskie media, w tym "The Times".
27.06.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Prawie 1500 migrantów przybyło minionej doby na Lampedusę

Agencja Ansa podała za lokalnymi władzami, że prawie 1500 migrantów przybyło ostatniej doby na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów jest ponad cztery razy więcej osób niż miejsc.
07.05.2023

Blisko 15 migrantów prawdopodobnie utonęło u wybrzeży Tunezji

Tunezyjska straż przybrzeżna poinformowała, że doszło do zaginięcia i najprawdopodobniej utonięcia grupy imigrantów we wtorek u wybrzeży kraju po tym jak łódź, którą płynęli, zatonęła. 4 osoby zdołano uratować.
19.04.2023

Prawie tysiąc migrantów przybyło na Lampedusę

Prawie tysiąc migrantów dotarło w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa z brzegów Afryki. Przybyli oni na pokładzie 26 łodzi. Całkowicie przepełniony jest tamtejszy tymczasowy ośrodek dla migrantów.
09.04.2023

Papież apeluje o legalizację migracji i tworzenie korytarzy humanitarnych

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
18.03.2023

Włochy. MSW: ponad 100 tysięcy migrantów przypłynęło do naszego kraju w minionym roku

Ponad 100 tysięcy migrantów przypłynęło w minionym roku do Włoch - podało w niedzielę MSW. Najwięcej z nich to obywatele Egiptu, Tunezji, Bangladeszu, Syrii i Afganistanu.
01.01.2023

Rekordowy napływ migrantów na Lampedusę: 11 łodzi w ciągu godziny

Nasila się napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W nocy z soboty na niedzielę w ciągu godziny przypłynęło tam 11 łodzi z 200 osobami, co uznano za rekord. W ciągu doby na wyspę dotarło łącznie 46 łodzi; było na nich ponad tysiąc migrantów.
28.08.2022

Ponad 280 migrantów na dziewięciu łodziach przypłynęło w nocy na Lampedusę

281 migrantów na dziewięciu łodziach przypłynęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa. Tamtejszy ośrodek identyfikacji i rejestracji migrantów, tzw. hot spot, jest całkowicie przepełniony. W ośrodku na wyspie przebywa prawie 900 osób, a miejsc jest około 350.
06.06.2022

Afgańczycy najliczniejszą grupą nielegalnych imigrantów na kanale La Manche

Afgańczycy stanowili największą część - 24 proc. - nielegalnych imigrantów, którzy w pierwszych trzech miesiącach tego roku przedostali się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii - wynika z opublikowanych w czwartek statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych.
27.05.2022

Ośmiu imigrantów zginęło podczas podróży łodzią na Wyspy Kanaryjskie

Ośmiu imigrantów zmarło wewnątrz łodzi podczas podróży z północno-zachodnich wybrzeży Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Udający się z Maroka przybysze próbowali dostać się łodzią na wyspę Gran Canaria.
14.11.2021

Pakt w sprawie migracji i azylu – sprzężenie systemu azylowego z polityką powrotów

23 września Komisja Europejska (KE) przedstawiła długo oczekiwany Pakt w sprawie migracji i azylu. Uwzględniając mieszany charakter migracji do Europy, zaproponowała nowy mechanizm solidarności. Jako alternatywę dla relokacji dopuszcza on opłacanie przez państwa członkowskie powrotów osób niekwalifikujących się do ochrony. Kontrowersje wzbudzi najpewniej mechanizm nadzwyczajny, przewidujący relokację osób, których nie udało się zawrócić.
28.09.2020

Orban przeciwny projektowi europejskiego paktu migracyjnego

Premier Węgier Viktor Orban odrzucił dzisiaj projekt europejskiego paktu migracyjnego, podkreślając, że zmusiłby on Węgry do przyjmowania osób ubiegających się o azyl. Niektóre elementy planu przyjął jednak z zadowoleniem.
25.09.2020

Pożar na łodzi z migrantami: troje zginęło, jeden nadal zaginiony

Zginęło trzech migrantów, a jeden zaginął wczoraj w wyniku pożaru i eksplozji paliwa na łodzi, którą płynęli w stronę wybrzeża Włoch. Do wypadku doszło w pobliżu Kalabrii. Pięć osób zostało rannych.
31.08.2020

Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche

Wielka Brytania i Francja łączą siły w znalezieniu nowych środków, które pomogą powstrzymać migrantów przed przeprawami przez kanał La Manche, jak poinformował wczoraj wieczorem po rozmowach w Paryżu Chris Philp, brytyjski wiceminister ds. imigracji.
12.08.2020

250 kolejnych migrantów przypłynęło na Lampedusę

Około 250 migrantów przypłynęło w ostatnich godzinach na włoską wyspę Lampedusa - podały w sobotę media powołując się na miejscowe władze. Do brzegów dotarło 8 łodzi. W tamtejszym ośrodku rejestracji migrantów przebywa 10 razy więcej osób niż jest miejsc.
02.08.2020

Następnych ponad 300 Tunezyjczyków przypłynęło na Lampedusę

Ponad 300 migrantów z Tunezji przypłynęło na pokładzie 13 łodzi na włoską wyspę Lampedusa w nocy z wtorku na środę - poinformowały miejscowe służby. Alarmują, że tamtejszy ośrodek rejestracji migrantów jest przepełniony do granic możliwości.
29.07.2020

Malta: 65 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ma koronawirusa

Co najmniej 65 spośród 94 migrantów, którzy w poniedziałek zostali uratowani na Morzu Śródziemnym przez siły zbrojne Malty, jest zakażonych koronawirusem - poinformowało we wtorek maltańskie ministerstwo zdrowia.
28.07.2020

Włochy: Rząd wysyła wojsko do ośrodków dla migrantów, by zapobiec ucieczkom

Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile. Uciekają migranci poddani kwarantannie. "To kwestia zdrowia publicznego" - podkreśla MSZ.
27.07.2020

Malezja: Trwa akcja ratunkowa po zatonięciu łodzi z 24 uchodźcami

Malezyjskie służby rozpoczęły w niedzielę akcję ratunkową w pobliżu wyspy Langkawi na Morzu Andamańskim po zatonięciu łodzi, na której znajdowało się 25 Rohingyów pragnących przedostać się z Birmy do Malezji. Do brzegu dotarła tylko jedna osoba z tej grupy.
27.07.2020

Włoski rząd wynajmie kolejny statek do kwarantanny migrantów

Rząd we Włoszech planuje wynająć drugi prom pasażerski, przeznaczony do odbycia kwarantanny dla migrantów, którzy przypływają do kraju. Od zeszłego piątku przybyło ich już około tysiąca, w tym część zakażona wirusem COVID-19.
14.07.2020

618 migrantów przypłynęło 20 łodziami na Lampedusę

618 migrantów na pokładach 20 łodzi przypłynęło w ciągu ostatniej doby na Lampedusę, co oznacza znaczne zwiększenie fali migracyjnej na tę włoską wyspę. Coraz więcej uciekinierów z Afryki dociera tam samodzielnie małymi łodziami.
10.07.2020

Turcja: Zatrzymano łódź z blisko 280 migrantami na pokładzie

Tureckie służby udaremniły we wtorek próbę przeprawy z Turcji do Europy przez Morze Egejskie łodzi z 276 migrantami na pokładzie - poinformowała państwowa agencja Anatolia.
07.07.2020

Statek NGO ze 180 migrantami płynie w stronę Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking ze 180 migrantami uratowanymi na morzu 25 i 26 czerwca otrzymał w niedzielę od MSW Włoch zgodę na płynięcie do Porto Empedocle na Sycylii. Jednostka dotrze tam w poniedziałek, a migranci przejdą kwarantannę.
05.07.2020

Włochy: sześciu migrantów próbowało popełnić samobójstwo na statku

Organizacja charytatywna SOS Mediterranee poinformowała w piątek, że na jej statku sześciu z uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów próbowało popełnić samobójstwo. Zachowanie innych migrantów ma zagrażać bezpieczeństwu załogi.
04.07.2020

Turcja: zatonęła łódź z ok. 60 migrantami

Na jeziorze Van, na wschodzie Turcji, zatonęła przed kilkoma dniami łódź, w której było 55-60 migrantów - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych tego kraju Suleyman Soylu. Dodał, że do tej pory wyłowiono zwłoki sześciu osób.
02.07.2020

Wkrótce ruszy budowa pływającej bariery przy wyspie Lesbos

Greckie ministerstwo obrony podało we wtorek, że w ostatni etap wkroczyły przygotowania do budowy pływającej bariery o długości prawie 3 km i wysokości ponad metra u wybrzeży Lesbos, która ma chronić tę wyspę przed uchodźcami.
30.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.