• <

Wynik wyszukiwania - "liebherr" - Wiadomości

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk, który za chwilę rozpocznie przeładunki w pełnej skali

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
21.04.2024

Pożar i zawalenie się dźwigu w meksykańskim porcie

W meksykańskim porcie Altamira przed kilkoma dniami w ogniu stanął dźwig pracujący na jednym z nabrzeży. Zawalił się on następnie na statek.
02.04.2024

Port Gdański Eksploatacja odebrał nowe żurawie

Moce przeładunkowe spółki Port Gdański Eksploatacja zwiększyły się. W Gdańsku wyładowane zostały właśnie dwa nowe żurawie, które zwiększą ratę przeładunkową PGE.
11.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

PG Eksploatacja odebrała kolejny, nowy dźwig

W godzinach popołudniowych 18 października br. na ląd w Porcie Gdańsk zjechał dźwig Liebherr LHM 550. Jest już trzecim, jaki zakupiła firma w związku z rozwojem swojej działalności w zakresie zwiększenia przeładunków towarów masowych.
20.10.2023

Nowy żuraw zwiększy moce przeładunkowe PG Eksploatacji

Dzisiaj do Portu Gdańskiego Eksploatacja dotarł nowy, trzeci już żuraw samojezdny Liebherr LHM 550. Podobna dostawa miała miejsce w czerwcu br., gdy do portu dostarczono drugi z trzech zamówionych wielofunkcyjnych żurawi. Port zapowiada, że to nie ostatni w tym roku nowoczesny nabytek spółki.
18.10.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

ZHD Stevedores zamawia pierwszy w pełni elektryczny dźwig przeładunkowy CBG 500 E

Żuraw łączy najnowocześniejsze technologie napędowe z opracowanym przez firmę Liebherr systemem sterowania żurawiem „Master V”. Kolejnym wyróżnikiem jest system odzyskiwania energii LiCaTronic, który umożliwia najlepsze możliwe wykorzystanie dostępnej energii. CBG 500 E obsługuje wiele dostosowanych do potrzeb funkcji, które zostały opracowane w ścisłej współpracy z ZHD, aby jak najlepiej dostosować się do wymagań pól operacyjnych, którym ma służyć.
12.07.2023

PG Eksploatacja: nowy żuraw już przypłynął, lada moment zacznie pracę

Port Gdański Eksploatacja wzbogacił się o nowy wielofunkcyjny żuraw. Drugi z trzech zamówionych dźwigów Liebherr LHM 550 przypłynął wczoraj z fabryki w Rostocku, a dziś zjechał z pokładu statku na nabrzeże w Gdańsku.
14.06.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark na innowacyjne jednostki do transportu komponentów

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark zawarły umowę na dwie nowe jednostki, Rotra Futura i Rotra Horizon, dostosowane do transportu komponentów morskich turbin wiatrowych.
20.05.2023

Nowy dźwig mobilny w HES Gdynia [WIDEO]

19 lutego do terminalu HES Gdynia Bulk Terminal zawinęła specjalistyczna jednostka Aura – statek typu Heavy Lift Vessel. Z pokładu statku samodzielnie zjechał nowy dźwig mobilny Liebherr LHM 550.
28.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

W Porcie Gdańsk przeładowano 12 mln ton węgla

Do tej pory w Porcie Gdańsk udało się przeładować 12 mln ton węgla. Widzimy, że jesteśmy w stanie przeładowywać ok. 400 tys. ton tygodniowo – powiedział w rozmowie z PAP prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
25.12.2022

Rekordowy rok w przeładunkach morskich PG Eksploatacji S.A.

Operator portowy Port Gdański Eksploatacja S.A. finalizuje rok z historycznymi wynikami w przeładowanych towarach. Spółka ma szansę zakończyć ten rok na poziomie 6,5 mln ton przeładunków, czyli ponad dwukrotnie wyższym wynikiem w porównaniu z zeszłym rokiem. Wpływ na wynik ma wojna w Ukrainie i embargo na surowce energetyczne.
23.12.2022

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

PG Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
30.09.2022

Offshore - binarny morski system instalacyjny zgodny z Jones Act

Bleutec Industries z siedzibą w Houston zaprezentował to, co opisuje jako transformacyjne rozwiązanie w zakresie transportu i instalacji morskich farm wiatrowych, które również integruje zdolności do wykonywania rozruchu, operacji i konserwacji oraz działań likwidacyjnych.
17.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Dobry rok dla Liebherr. Nowe dźwigi w portach na całym świecie

Liebherr, wiodący producent dźwigów portowych, poinformował, że 2021 rok był w tym segmencie rekordowy. Do portów na całym świecie popłynęło ponad 80 nowych dźwigów. Dobrze funkcjonowała także sprzedaż używanych urządzeń.
26.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie.
23.01.2022

Liebherr-MCCtec Gmbg z najwyższą oceną za zrównoważony rozwój

Liebherr-MCCtec poinformował, że otrzymał złoty metal za zrównoważony rozwój biznesowy od niezależnego audytora EcoVadis.
01.12.2021

Trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr w Mukran

Mukran Port Terminal GmbH w Porcie Sassnitz zakupił trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr – model LHM 550. Tym samym w Sassnitz działa już sześć mobilnych dźwigów Liebherr.
20.10.2021

Liebherr ulepsza aplikację do zdalnej obsługi serwisowej

Aplikacja XpertAssist ma pomóc rozwiązywać problemy techniczne występujące podczas używania dźwigów. Dzięki niej spadną koszty napraw i wzrośnie ich szybkość.
26.08.2021

Liebherr dostarczył dźwigi na statki pracujące w Wietnamie i Afryce

Liebherr dostarczył cztery pływające dźwigi typu CBG 360 do dużego projektu w północnej części Wietnamu, realizowanego przez Oldendorff Carriers. Trzy inne maszyny tego typu będą pracować w Afryce Zachodniej.
12.08.2021

Rostock – raport z bałtyckiego rynku portowego

Niemiecki port morski w Rostocku to jeden z ważniejszych morskich węzłów transportowych we wschodnich Niemczech. W 2020 roku przeładowano tutaj 25,08 mln ton towarów, z czego większość została obsłużona dzięki licznie zawijającym do tego portu promom i statkom ro-ro.
01.07.2021

OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nowoczesne, klimatyzowane, przyjazne środowisku i najdłuższe z dotychczas jeżdżących w stolicy tramwaje przypłynęły na terminal OT Port Gdynia. W czwartek (24 czerwca) miał miejsce wyładunek dwóch pierwszych wagonów zamówionych przez Tramwaje Warszawskie i wyprodukowanych w fabryce Hyunday Rotem Company Limited, które wkrótce pojawiają się na warszawskich ulicach.
24.06.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

Orion I - offshorowy kolos wszedł do Portu Gdańsk. To na nim runął jeden z największych dźwigów świata

W piątek do Portu Gdańsk, wpłynął jeden z najnowszej generacji statków instalacyjnych offshore Orion I, którego właścicielem jest belgijska grupa Deme. Po ubiegłorocznym wypadku podczas próby przeciążeniowej żurawia w Rostocku, statek wstępnie musi przejść renowację poszycia i płyty fundamentowej pod żurawiem.
26.03.2021

Kolejny żuraw portowy Liebherr LHM 550 zwiększy rozwój portu w Norwegii

Karmsund Havn IKS właśnie podpisał kontrakt na drugi żuraw portowy Liebherr LHM 550.
03.03.2021

Nowa maszyna przeładunkowa w porcie w Szczecinie

Aktualnie w Szczecinie została uruchomiona nowa maszyna przeładunkowa – Sennebogen 860 M. Przy masie około 80 ton i zasięgu 24 metrów, jest jedną z największych koparek używanych w grupie.
14.09.2020

25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal (wideo)

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat! O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.
18.08.2020

Instalacja pierwszych fundamentów Moray East zakończona sukcesem

Spółka Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (nazywana w skrócie „Moray East”) ogłosiła na swojej stronie interentowej zakończoną powodzeniem instalację pierwszego fundamentu kratownicowego turbiny wiatrowej w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to konstrukcje stalowe, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne.
12.07.2020

Czas na zmiany - 100 tonowy żuraw opuszcza OT Port Gdynia (foto)

3 czerwca br. przy Nabrzeżu Polskim w OT Port Gdynia, odbył się załadunek mobilnego żurawia portowego LHM 400 LIEBHERR o udźwigu 104 ton, na statek mv Meri Turku. Maszyna popłynie do Finlandii, gdzie będzie pracować przy przeładunkach rudy żelaza w porcie Raahe, na terenie którego jednym z operatorów jest firma Liftlink OY, nowy właściciel maszyny.
04.06.2020

Załadunek olbrzymich szpul w OT Port Gdynia (foto, wideo)

W środę, 27 maja w OT Port Gdynia przy głębokowodnym stanowisku o max. zanurzeniu 13 m, przy Nabrzeżu Rumuńskim, miał miejsce załadunek 19 szpul wraz z osprzętem. Ze względu na łączną masę ładunku wynoszącą 915 ton, do operacji użyto zarówno ciężkich dźwigów portowych, jak i dźwigów statkowych.
28.05.2020

Etmal: Hydrauliczne pale zwiększą możliwości pogłębiarki Świdrak [wideo]

Firma ETMAL specjalizująca się w remontach i serwisach urządzeń hydraulicznych, urządzeń pokładowych oraz maszynowych, na jednostkach pływających, wykonała kompleksową przebudowę pogłębiarki chwytakowej Świdrak, należącej do PRCiP. Przeprowadzone prace w znaczący sposób poprawią stabilność jednostki oraz zwiększą efektywność jej eksploatacji.
20.05.2020

Poważny wypadek przy nabrzeżu Liebherra. Zniszczony wysięgnik wielkiego żurawia (wideo)

Ramię nowego żurawia Liebherr HLC 295000 o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 5000 ton uległo niemal całkowitemu zniszczeniu wskutek poważnego wypadku. Doszło do niego 2 maja około godziny 15:30 w porcie w Rostocku, przy nabrzeżu używanym przez oddział firmy Liebherr.
03.05.2020

Port Gdańsk: Nowy żuraw Liebherr zwiększy zdolności przeładunkowe w Porcie Połnocnym [foto, wideo]

24 kwietnia trzeci żuraw portowy Liebherr LPS 600 stanął na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym. Nowe urządzenie zwiększy możliwości przeładunkowe terminalu i wyraźnie przyśpieszy obsługę zawijających do portu jednostek.
24.03.2020

Port Gdańsk: Nowy żuraw Liebherr zwiększy zdolności przeładunkowe w Porcie Połnocnym [foto, wideo]

24 marca trzeci żuraw portowy Liebherr LPS 600 stanął na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym. Nowe urządzenie zwiększy możliwości przeładunkowe terminalu i wyraźnie przyśpieszy obsługę zawijających do portu jednostek.
24.03.2020

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.
11.02.2020

Pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Porcie Rostock

Kairos, uważana za największą na świecie bunkierkę LNG, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Rostocku. Stanowi to drugą tego typu operację w Niemczech.
23.01.2020

Duński port Odense inwestuje w nowe dźwigi

Rozwój morskich farm wiatrowych generuje coraz więcej inwestycji w infrastrukturę portową na całym świecie. Najnowszym przykładem może być port Lindo w duńskim Odense, który zamówił nowy ciężki dźwig z udźwigiem do 308 ton i wysokością 96,7 metrów. Urządzenie to sposób na przygotowanie się portu do załadunku i rozładunku dużych turbin wiatrowych.
24.11.2019

Do Europy zmierza statek instalacyjny offshore nowej generacji

Pod koniec miesiąca, do Niemiec dotrze nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji "Orion". W Rostoku ma przejść ostatnią fazę budowy i wyposażenia.
16.10.2019

Zwodowano Oriona, nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji

Morski koncern inżynieryjny DEME, zwodował 21 listopada nowy statek do instalacji offshore Orion. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni COSCO Qidong. Jednostka ma odznaczać się wyjątkowo wysoką ładownością, imponującą wysokością podnoszenia i implementacją zielonych technologii.
23.11.2018

Offshore Heavy Transport wchodzi na rynek morskiej energii wiatrowej z innowacyjną jednostką

Offshore Heavy Transport (OHT), z siedzibą w Norwegii, chce wejść na rynek energii ze źródeł odnawialnych za pomocą nowoczesnego statku do transportu ciężkich ładunków i instalacji, który łączy półzanurzalność z operacjami dźwigowymi o dużej wydajności.
21.10.2018

Norweska firma wchodzi na rynek energii wiatrowej offshore z innowacyjną jednostką

Offshore Heavy Transport (OHT) z siedzibą w Norwegii chce wejść na rynek energii ze źródeł odnawialnych za pomocą nowoczesnego statku do transportu ciężkich ładunków i instalacji, który łączy półzanurzalność z operacjami dźwigowymi o dużej wydajności.
22.07.2018

Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni (foto, wideo)

Vole au Vent już po remoncie. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu wypłynęła ze Stoczni Remontowej Nuta w Gdyni. Jack-up jest w drodze do portu Eemshaven w Holandii.
14.02.2018

Nauta z nowym kontraktem. W stoczni przebudują jednostkę Vole au Vent

Nauta pozyskała nowego kontrahenta – stocznia przebuduje i dostosuje do nowego kontraktu jednostkę Vole au Vent należącą do jednego z największych armatorów, realizującego między innymi prace pogłębiarskie - grupy Jan De Nul.
12.09.2017

10 cudów polskiej gospodarki morskiej: Port Północny (wideo, foto)

Port Północny to jedna z nowocześniejszych części portu morskiego Gdańsk, leżąca bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. Swoją siedzibę ma tu Naftoport, DCT Gdańsk oraz terminale masowe. I to tym ostatnim przyjrzymy się bliżej.
04.09.2017

Z Portu Gdynia do USA

Właśnie ruszyła realizacja jednego z największych zamówień przez wywodzący się z Grupy Portu Gdynia Portowy Zakład Techniczny SA . Kontrakt obejmuje montaż aż 84 automatycznych suwnic samobieżnych RTG, dostarczanych do dwóch amerykańskich terminali kontenerowych w Wirginii i w Norfolk.
08.08.2017

Euro Terminal w Świnoujściu z nowym dźwigiem

Świnoujski Euro Terminal zakupił nowy dźwig samojezdny firmy Liebherr, model LHM 280. Urządzenie przypłynęło do Świnoujścia 23 kwietnia. Operacja instalacji dźwigu przebiegła 24 kwietnia i trwała około 6 godzin.
01.05.2017

OT Port Gdynia: Stawiamy na uniwersalność

Kolejne inwestycje, coraz lepsza jakość usług i zwiększenie działalności na Pomorzu. O planach na najbliższe miesiące realizowanych przez OT Port Gdynia, rozmawiamy z kpt.ż.w. Janem Nowakiem, nowym prezesem OT Port Gdynia.
03.11.2016

Do DCT Gdańsk dotarły kolejne gigantyczne suwnice - jest już komplet

W piątek 19 sierpnia ostatnie dwie z pięciu ogromnych suwnic STS dotarły do budowanego przez DCT terminalu kontenerowego T2. Suwnice dopłynęły do Gdańska w częściach z fabryki Liebherr w Irlandii na pokładzie specjalistycznego statku HHL FREMANTLE. Te największe tego typu urządzenia w Polsce mają pomóc DCT w wejściu do ścisłej czołówki największych terminali w Europie.
21.08.2016

Największe w Polsce suwnice już stoją przy nabrzeżu w DCT (wideo)

Trzy z pięciu ogromnych suwnic STS zostały zainstalowane przy nabrzeżu budowanego przez DCT terminalu kontenerowego T2. Te największe tego typu urządzenia w Polsce mają pomóc DCT w wejściu do ścisłej czołówki największych terminali w Europie
18.07.2016

Budowa Terminalu T2 wchodzi w decydującą fazę - do DCT dotarły największe w Polsce suwnice (wideo)

W poniedziałek, 2 maja do DCT dopłynęły pierwsze suwnice, które będą zainstalowane na budowanym terminalu T2.
03.05.2016

Tak to się robi w Porcie Antwerpia (time-lapse)

3 godziny w 9 minut. Time-lapse z pracy dźwigu Liebherr LHM550 został opublikowany kilka dni temu w sieci.
14.04.2016

Tak wygląda załadunek rzepaku w MTMG

Na Nabrzeżu Szwedzkim Morskiego Terminalu Masowego Gdynia (MTMG) mają ręce pełne roboty. Wczoraj (19.08) odbył się załadunek rzepaku na brytyjski masowiec.
20.08.2015

Doświadczenie i nowoczesność czyli 20 lat MTMG - Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o. - rozmowa z prezesem Bogdanem Buczko

"20 lat temu byliśmy wielkimi optymistami, gdyż przygotowywane wtedy różnego rodzaju biznesplany nie dawały szans na dalszy rozwój naszego terminala. Przejęliśmy stary, zdekapitalizowany sprzęt portowy oraz stare technologie przeładunkowe.Dziś możemy już śmiało powiedzieć o sobie, że jesteśmy nowoczesnym terminalem uniwersalnym, gotowym obsłużyć wszelakiego rodzaju ładunki wymagające wysokiej jakości usług i zachowania europejskich norm ekologicznych".
02.06.2015

NDI kluczowym podwykonawcą przy rozbudowie DCT

NDI będzie kluczowym podwykonawcą i partnerem belgijskiej grupy Besix przy budowie nowego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk - poinformował portal wnp.pl Jerzy Gajewski, prezes i właściciel NDI.
17.11.2014

Belgijska spółka Besix zbuduje nowe głębokowodne nabrzeże w DCT

Przetarg na projektanta i generalnego wykonawcę nowego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk został rozstrzygnięty. Najlepszą ofertę złożył N.V. BESIX. Koszt inwestycji to miliard złotych.
01.10.2014

Rekordowy ładunek w Porcie Północnym

113 tys ton węgla przypłynęło do Gdańska na statku Yue Dian. To rekordowy sypki ładunek jaki kiedykolwiek wpłynął do Polskiego Portu.
22.04.2014

Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsk

Port Północny w Gdańsku posiada od września 2013 roku jeden z największych na Bałtyku terminali masowych. Dzięki niej ładunki takie jak węgiel, kruszywo czy ruda można będzie na wielką skalę już nie tylko eksportować, ale także importować.
07.04.2014

VIDAR przekazany do służby

W piątek 6 grudnia w stoczni CRIST w Gdyni oficjalnie przekazano statek VIDAR niemieckiemu armatorowi. Jest to druga jednostka typu "heavy lift jack up vessel" przekazana Hochtief Solutions przez tę stocznię. służy ona do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych.
09.12.2013

Olbrzymi żuraw płynie z Rostocku do stoczni Crist

Olbrzymi żuraw wypłynął na specjalistycznej barce z fabryki Liebherr w porcie Rostock do stoczni Crist.
21.06.2013

BCT- rekordowy ładunek stali

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) dywersyfikuje działalność. Celem tej polityki jest pozyskiwanie nowych kontrahentów. Przykładem tego procesu jest obsługa zawijających do terminalu jednostek, przewożących stal w zwojach. 13 marca 2013r. BCT rozładował największy w swojej dotychczasowej historii ładunek stali.
18.03.2013

Dziewicze zawinięcie w Porcie Gdańsk. Radość tworzenia dobrych wyników w zgodzie z naturą

Kiedy mieszkańcy osiedli skupionych wokół gdańskiego portu hucznie świętowali Sylwestra, przy głębokowodnym Pirsie Rudowym "Portu Północnego" i Nabrzeżu Bytomskim Portu Wewnętrznego trwały przygotowania do... gospodarczej inauguracji Nowego Roku.
08.01.2013

Nowoczesne dźwigi dla Portu Północnego

W Porcie Północnym zakończono spektakularny rozładunek żurawi typu LPS 600 (LPS - Liebherr Portal Slewing) o maksymalnym udźwigu 60 ton każdy. Żurawie przypłynęły do Gdańska wraz z portalami jezdnymi, na których będą zainstalowane.
07.01.2013

5 urodziny „DCT Gdańsk”. Kalendarium sukcesu.

Prawdziwa magia dat. Ich przegląd obrazuje nie tylko dynamikę rozwoju obsługi kontenerów w gdańskim porcie, ale i determinację ludzi, którzy docenili przyszłość nowej technologii transportu morskiego.
23.10.2012

Suwnice w MTMG

Dużym wyzwaniem, przed którym 5 października br. stanęła załoga MTMG- Morskiego Terminalu Masowego Gdynia było załadowanie szesnastu kontenerowych suwnic RTG do ładowni drobnicowca MV ”Masuren”.
11.10.2012

Rekordowy przeładunek w BCT i podsumowanie 3Q 2012

W dniu dzisiejszym zakończona została obsługa statku MV Port Maubert, który na swoim pokładzie przywiózł do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego 100 sztuk sekcji wież wiatrowych. To rekordowa ilość elementów do budowy farm wiatrowych jaka jednorazowo została obsłużona w Gdyńskim Porcie.
04.10.2012

BCT przeładowuje elementy elektrowni wiatrowych

W dniu 3 września b.r. w BCT Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni został obsłużony pierwszy statek przewożący elementy do budowy farm wiatrowych.
08.09.2012

Panamaksy z węglem coraz częściej obsługiwane przez Gdyński Terminal Masowy

Gdyński terminal masowy coraz częściej przyjmuje statki typu Panamax. Podjęcie większej liczby tych specjalistycznych jednostek stanie się możliwe dzięki inwestycji w sprzęt usprawniający procesy przeładunkowe oraz pozwalający na dywersyfikację ładunków. Taki plan postawił sobie Morski Terminal Masowy Gdynia.
24.08.2012

Bałtycki Terminal Kontenerowy konsekwentnie zwiększa liczbę przeładunków i podsumowuje półrocze

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w pierwszym półroczu 2012 r. przeładował 204 660 TEU - o 17,4% więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Konsekwentne zwiększanie wyników przez terminal BCT dowodzi skuteczności strategii realizowanej przez Zarząd oraz działań związanych z inwestycjami umożliwiającymi pozyskiwanie nowych klientów. Miniony okres obfitował również w istotne dla Spółki wydarzenia i osiągnięcia – przeładowana została rekordowa liczba kontenerów w transporcie intermodalnym, obsłużono również największy w histor
10.07.2012

Rozpoczęcie demontażu suwnicy zniszczonej uderzeniem Steny Spirit

22 czerwca w porcie w Gdyni rozpoczęto demontaż suwnicy, uszkodzonej 17 maja b.r w wyniku uderzenia promu Stena Spirit w nabrzeże BCT. Zakończenie prac planowane jest na 16 lipca 2012. Wykonawcę, firmę PPHU HERA Gdańsk wybrano w przetargu. Prace prowadzone na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego nie spowalniają obsługi klientów i przeładunków.
22.06.2012

Terminal masowy już za rok

W gdańskim porcie zewnętrznym, na terenach dzierżawionych przez spółki Port Północny i Rudoport, ruszyła wreszcie budowa wielkiego terminalu masowego.
15.06.2012

Olbrzym z MTMG – Morskiego Terminalu Masowego Gdynia największym statkiem w historii Portu Gdynia

W czwartek – 22 marca br. - zawinął do MTMG – Morskiego Terminalu Masowego Gdynia olbrzymi masowiec m/v „Linda Fortune”. Jest to pierwsza w historii gdyńskiego terminalu masowego i w ogóle w historii Portu Gdynia tak duża jednostka. M/v „Linda Fortune” o nośności ponad 90 tysięcy DWT, pływa pod bandera Panamy i ma 288,93 metry długości i 45 metrów szerokości oraz ponad 18 metrów zanurzenia.
22.03.2012

Ciasno w DCT

Projektanci i właściciele gdańskiego Deepwater Container Terminal (DCT) w najśmielszych przewidywaniach nie przypuszczali chyba, że po kilku zaledwie latach funkcjonowania trzeba go będzie doinwestowywać i rozbudowywać, bo okaże się za ciasny.
16.12.2011

Samojezdny Żuraw Portowy Liebherr LHM550- najnowsze technologie już w gdyńskim porcie

Samojezdny Żuraw Portowy Liebherr LHM550 w konfiguracji do przeładunku węgla, wyprodukowany w Zakładach Produkcyjnych Liebherr w Rostoku wpłyną dzisiaj do portu w Gdyni i stanął na nabrzeżu holenderskim.
01.12.2011

Nowy samobieżny żuraw firmy Liebherr w MTMG - Morskim Terminalu Masowym Gdynia

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. od lat stawia na nowoczesne technologie przeładunkowe stając się terminalem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Dzisiaj MTMG jest prężnym terminalem uniwersalnym gotowym obsłużyć różnego rodzaju ładunki wymagające wysokiej jakości usług i zachowania europejskich norm ekologicznych.
01.12.2011

DCT testuje nowe suwnice STS

DCT Gdańsk, najnowocześniejszy na Bałtyku terminal kontenerowy, jest teraz w stanie pracować wydajniej niż kiedykolwiek. Dwie, dostarczone 8 sierpnia 2011 r. przez firmę Liebherr, nowe suwnice nabrzeżowe STS typu post-Panamax zostały złożone i uruchomione w połowie listopada, ponad 2 tygodnie przed planowanym terminem.
01.12.2011

Nowoczesne technologie przeładunkowe

Bogdan Buczko, prezes Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o.: „Aktualnie na nabrzeżu Szwedzkim montowany jest nowy żuraw firmy FAMAK z chwytakiem o udźwigu 25 ton, który w znaczny sposób zwiększy dobowe tempo przeładunku śruty sojowej, węgla i koksu oraz innych ładunków masowych”
05.08.2011

Przyszłość, ładunki drobnicowe

Marek Kowalewski, prezes Zarządu Portu Handlowego Świnoujście: „Zwiększenie dopuszczalnego zanurzenia statków wchodzących do Świnoujścia do 13,5 m pozwoli poprawić ofertę obsługi ładunków masowych”
14.07.2011

Nowy samojezdny żuraw nabrzeżowy na BCT

Park maszynowy BCT wzbogacił się o nowy, samojezdny żuraw portowy LIEBHERR LHM-400. Żuraw, który przybył na pokładzie specjalistycznego statku "Condock V" z Tartous w Syrii przeznaczony jest główne do przeładunku towarów ponadgabarytowych oraz ciężkich o masie do 100 ton. Tym samym BCT rozszerza zakres świadczonych dla klientów usług o obsługę ładunków typu "project cargo" zarówno w relacjach eksportowych jak i importowych.
23.09.2010

Dwie nowe suwnice RTG marki Kalmar już pracują w DCT Gdańsk.

Dynamiczny wzrost ilości obsługiwanych kontenerów przez DCT Gdańsk inicjuje ciągłe inwestycje w sprzęt oraz jego unowocześnianie. Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk zwiększył właśnie swoją zdolność przeładunkową wprowadzając do użytku kolejne dwie suwnice RTG Kalmar E-One2, które wspomogły osiem suwnic RTG marki Liebherr.
30.04.2010

Dwie nowe suwnice RTG marki Kalmar już pracują w DCT Gdańsk.

Dynamiczny wzrost ilości obsługiwanych kontenerów przez DCT Gdańsk inicjuje ciągłe inwestycje w sprzęt oraz jego unowocześnianie. Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk zwiększył właśnie swoją zdolność przeładunkową wprowadzając do użytku kolejne dwie suwnice RTG Kalmar E-One2, które wspomogły osiem suwnic RTG marki Liebherr.
02.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.