• <

Wynik wyszukiwania - "instytut morski" - Wiadomości

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

Adam Weintrit został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kadencji 2024-2028. Wyboru rektora dokonało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 11 kwietnia 2024 roku. Nowa kadencja obecnego Rektora UMG rozpocznie się 1 września 2024 roku.
11.04.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Już 29 lutego otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W dniu 29 lutego 2024 roku nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestycja za blisko 64 miliony złotych rozpoczęta została w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku.
19.02.2024

Nowa siedziba Instytutu Morskiego w Porcie Gdańsk bliska ukończenia

Przy ulicy De Plelo w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku powstaje budynek Centrum Offshore, w którym mieścić się będzie nowa siedziba Instytutu Morskiego oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Sam budynek jest już bliski ukończenia.
05.04.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez SeaTech, należący do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
20.01.2023

Trzy fazy rozwoju bałtyckich MEW pokryją 2/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną

Naszym celem jest jak najlepiej wykorzystać Morze Bałtyckie i tak ukształtować przestrzeń w strefie, która przynależy Polsce, aby dała nam największe korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, a także wpisywała się w cele strategiczne, które stawia sobie Polska - mówił dr hab. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego i prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
19.11.2022

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe (raport)

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z konferencji Offshore Wind Poland. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.
16.11.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i Ørsted Polska podpisały list intencyjny

Uniwersytet Morski w Gdyni i firma Ørsted podpisały List Intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli: Joanna Wis-Bielewicz - Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Ørsted Polska, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UMG i Andrzej Popadiuk – Dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.
24.10.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
19.09.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki oferuje nowy kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który startuje już w marcu na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca.
28.02.2022

Port Hel. Udany sezon. Kurs na bezpieczeństwo i ekologię [ROZMOWA]

Wraz z likwidacją bazy morskiej Hel stał się bardziej cywilny. Dostęp dla turystów z całej Polski i zza granicy stał się łatwiejszy od strony lądu, jak i od strony morza. Można tu dojechać pociągiem i samochodem, choć ten ostatni środek transportu odradzamy latem, ze względu na korki na całej trasie od Gdyni. Mieszkańcom Trójmiasta i turystom tu przebywającym polecamy statki białej floty, które zapewniają regularne połączenia z portami Zatoki Gdańskiej. Port Hel jest również bardzo atrakcyjny dla żeglarzy, a jednocześnie jest wci
05.11.2021

Trójmiasto. Mobilna stacja tankowania LNG częścią ciekawego projektu. Kto z niej skorzysta?

Mobilna stacja tankowania LNG powstanie na zamówienie Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już w połowie przyszłego roku w Trójmieście. Skorzystają z niej m.in. mniejsze jednostki morskie jak na przykład tramwaje wodne. Urządzenie ma wyróżniać szczególna innowacyjność. Ale to tylko część projektu, który realizuje Instytut.
07.10.2021

Pieniądze dla Uniwersytetu Morskiego i Instytutu Morskiego. Ponad 6 milionów z ministerstwa

Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie na wsparcie procesu konsolidacji uczelni i Instytutu Morskiego w wysokości ponad 6 mln zł. Pieniądze pokryją między innymi koszty związane z integracją organizacyjną i naukową poszczególnych jednostek.
03.08.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore. Nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG, a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Rozpoczyna się konferencja TransNav 2021

Od 16 do 18 czerwca 2021 roku odbędzie się XIV Międzynarodowa Konferencja TransNav 2021. Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Instytut Morski.
16.06.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: "Gdynia może stać się doliną offshore" [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Wzrost efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych celem projektu "ePIcenter"

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako jedyna polska jednostka naukowo-badawcza we współpracy z PKP S.A., rozpoczął realizację projektu ePIcenter - “Fizyczny internet i synchromodalność w zwiększaniu efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych”.
24.03.2021

Wraki statków z czasów wojny na dnie Bałtyku to tykająca bomba ekologiczna

Europoseł PiS Kosma Złotowski alarmuje, że wraki niemieckich statków z czasów II wojny światowej rdzewiejące na dnie Morza Bałtyckiego to bomba ekologiczna z zapalnikiem czasowym. Polityk postuluje podjęcie zdecydowanych działań, których celem będzie zażegnanie niebezpieczeństwa.
10.02.2021

Niemieckie wraki z II wojny światowej na dnie Bałtyku. Jest komentarz MSZ RFN

Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu zanieczyszczenia ekosystemów morskich m.in. przez wraki statków z II wojny światowej" - odpowiedziało PAP niemieckie MSZ na pytanie, czy podejmie się oczyszczania polskiego morza z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych. Chodzi tu o statki jak np. rdzewiejący w wodzie Franken, czyli niemiecki tankowiec pełen paliwa.
29.01.2021

100 lat Uniwersytetu Morskiego! (foto, wideo)

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i lokalizacja. Jednak przez cały ten czas przyświecał mu jeden cel – służba polskiemu morzu. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje! 8 grudnia minęło dokładnie sto lat działalności uczelni. Z tej okazji odbył się szereg uroczystości w mieście i na morzu.
09.12.2020

Krajowy Plan Odbudowy może wspierać rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce

Komisja Europejska pracuje na programem znanym pod nazwą Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), służącym odbudowie gospodarek europejskich dotkniętych kryzysem na skutek pandemii COVID-19.
08.12.2020

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

Projekt INCONE60 – rejs pilotażowy w ramach aktywizacji drogi wodnej E60 [wideo]

Instytut Morski UMG jako lider międzynarodowego projektu INCONE60 - Inland Blue Transport Connector E60, zorganizował we wrześniu 2020 r. rejs pilotażowy na trasie Vordingborg – Stepnica – Kołobrzeg, którego celem było zaprezentowanie możliwości i zalet wykorzystania żeglugi bliskiego zasiegu do obsługi ładunków w regionach Południowego Bałtyku i Morza Północnego.
28.10.2020

Ostatnie spotkanie konsultacyjne dla morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska

Urząd Morski w Szczecinie oraz Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w konsorcjum z MEWO S.A., przy współpracy z firmą Przyrodnicy24, zapraszają na ostatnie spotkanie konsultacyjne w ramach zadania pn. „Projekt planu ochrony wraz z przeprowadzeniem konsultacji społecznych dla morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska”, wchodzącego w zakres projektu pn. „Projekt planu ochrony morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska”.
24.09.2020

Niebezpieczne wraki w polskich wodach Bałtyku. Co dalej po kontroli NIKu?

30 maja 2020 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) wydała raport pokontrolny dot. „Przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego”. Kontrola NIKu podjęta została po wydaniu przez Fundację MARE oraz Instytut Morski w Gdańsku raportu dot. wraku T/S Franken i została przeprowadzona w 2019 roku.
22.09.2020

NIK negatywnie o administracji ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Organy administracji morskiej i ochrony środowiska nie podjęły działań, by zapobiegać zagrożeniom stwarzanym przez materiały niebezpieczne, zalegające na dnie Bałtyku – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
17.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Europejski Dzień Morza odwołany

Jak co roku, 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza, ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w 2008 roku przez szefów Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Tegoroczne obchody święta miały odbyć się w Cork, w Irlandii, jednak, ze względu na światową pandemię koronawirusa i zalecenia dotyczące zachowywania zasad dystansu społecznego, zostały odwołane.
20.05.2020

Niebieski Korytarz Regi coraz bardziej ekologiczny

Na początku marca w Gdańsku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instytut Morski w Gdyni w ramach Projektu RETROUT mające na celu podjęcie dyskusji i wymianę doświadczeń oraz opinii związanych z projektami poprawy migracji ryb a także znalezienie sposobów na ich skuteczną implementację.
23.03.2020

70 lat Instytutu Morskiego

Instytut Morski w marcu świętuje 70. rocznicę swojego istnienia. Obecnie w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wciąż się rozwija i realizuje projekty dla podmiotów gospodarki morskiej.
02.03.2020

Przeładunki kontenerów w portach Morza Bałtyckiego przekroczyły poziom 11 mln TEU w 2019 roku

Terminale kontenerowe w bałtyckich portach morskich przeładowały łącznie 11,24 mln TEU w 2019 roku. Rekordowy wynik był efektem 3,2% wzrostu obrotów, co jednak oznaczało ograniczenie dynamiki lat ubiegłych.
16.02.2020

Przeładunki portów Morza Bałtyckiego w 2019 roku – umiarkowane zmiany na stabilnym rynku

Analiza wielkości przeładunków portowych wskazuje, że Bałtycki rynek transportu morskiego odnotował w ubiegłym roku niewielki spadek wolumenu (-0,2%), co przełożyło się na obroty wynoszące szacunkowo 931,2 mln ton. Na wynik ten złożyły się z jednej strony przyrosty w portach rosyjskich (+4,1%), a z drugiej spadki w portach krajów członkowskich Unii Europejskiej (-1,7%).
27.01.2020

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

Uniwersytet Gdański w elitarnym konsorcjum Europejskich Uniwersytetów Nadmorskich SEA-EU

Uniwersytet Gdański znalazł się w elitarnym konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas - SEA-EU). UG wraz z partnerami: Uniwersytetem w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytetem w Splicie (Chorwacja), Uniwersytetem Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytetem Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy) i Uniwersytetem Maltańskim (Malta) otrzyma do 5 milionów euro w ciągu najbliższych 3 lat. Grant jest przeznaczony na rozwój współpracy m.in. w dziedzinie kształcenia, badań i wymiany akademickie
27.11.2019

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok

Studenci i kadra gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego mają za sobą oficjalną inaugurację nowego roku akademickiego. Naukę na uczelni rozpocznie 1500 nowych studentów. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo uczelnia świętuje swoje 100-lecie, a od 1 października jej struktury wzmocnił Instytut Morski z Gdańska.
05.10.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Gdańsk: Eksperci orzekli, że awarię przepompowni w ub.r. wywołał zespół czynników

Eksperci, którzy badali przyczyny ubiegłorocznej awarii w przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją zespół czynników. Firma zarządzająca przepompownią prowadzi szereg prac mających zmniejszyć ryzyko powtórzenia się awarii.
10.05.2019

Konferencja Żegluga Morska 2.0

Już 18 kwietnia, Stowarzyszenie Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – Wydział Ekonomiczny w Szczecinie oraz Katedra Zarządzania i Logistyki zapraszają do udziału w II Konferencji Naukowej „Odra i Nadodrze” 2019 żegluga morska bliskiego zasięgu (koncepcja 2.0) w świetle nowych priorytetów polityki transportowej Unii Europejskiej.
21.03.2019

Wraki na dnie Bałtyku stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska

Nawet sto wraków zalegających na dnie Bałtyku może być potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Kilkadziesiąt z nich, m.in. tankowiec Franken, może się znajdować w polskiej strefie Bałtyku - alarmują naukowcy i działacze ekologiczni.
27.02.2019

Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku (wideo)

To już ostatnia szansa na rejestrację. 27 lutego w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem paliwa zalegającego w bałtyckich wrakach oraz rozpoczęcie międzynarodowej i interdyscyplinarnej dyskusji w poszukiwania rozwiązana jednego z najpilniejszych problemów związanych z wrakami w Bałtyku.
07.02.2019

Duży biznes połyka małych… pomysły

Trójmiejski startup Advanced Protection System, absolwent programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, szykuje się do wejścia na giełdę papierów wartościowych. Ich system do neutralizacji dronów okazał się rynkowym hitem. Rynek docenił też i kupił innowacyjne projekty kilku innych startupów ze strefowego akceleratora.
25.10.2018

Usuńcie Frankena z dna Bałtyku. Ponad 25 tysięcy głosów poparcia dla apelu w sprawie niemieckiego wraku

Fundacja Mare, która przygotowała raport „Wstępny plan oczyszczania wraku t/s Franken", od 3 lipca 2018 r. zbiera podpisy pod listem poparcia. Potrzebne są pieniądze na oczyszczenie niemieckiego wraku z czasów II wojny światowej, w którym może znajdować się nawet 1,5 mln litrów paliwa. Z raportu wynika, że jego wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną Zatoki Gdańskiej. Akcję wsparło już ponad 25 tys. internautów.
03.09.2018

Gdańsk: Spór prawny ws. zezwolenia na awaryjny zrzut ścieków do Motławy

Pomorski WIOŚ zobowiązał gdańską firmę wodociągowo-kanalizacyjną do zdobycia pozwolenia na awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Firma odwołała się do sądu. Zalecenie WIOŚ miało związek z awaryjnym zrzutem ścieków, do którego doszło wiosną br.
22.08.2018

Specjalny zespół wypracuje plan działań dot. zabezpieczenia wraku t/s FRANKEN

Na spotkaniu w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w czwartek zapowiedziano powołanie zespołu, który wypracuje plan działań dotyczących zabezpieczenia wraku niemieckiego tankowca t/s FRANKEN zatopionego w rejonie Zatoki Gdańskiej podczas II Wojny Światowej.
20.07.2018

Jesienią kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP Orzeł

Na wrzesień zaplanowano kolejną – piątą już ekspedycję w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP Orzeł. Grupa Polaków chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zatopienia okrętu przez angielski samolot.
15.07.2018

Wiceprezydent Gdańska: nie było katastrofy ekologicznej

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie było katastrofy ekologicznej w Gdańsku – powiedział w czwartek wiceprezydent miasta Piotr Grzelak po prezentacji wyników najnowszych badań jakości wód Motławy i Martwej Wisły przeprowadzonych przez Instytut Morski.
05.07.2018

Czy uda się odnaleźć wrak ORP Orzeł? (wideo)

To już pewne, pod koniec września po raz piąty wyruszy ekspedycja „SANTI Odnaleźć Orła”, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Tegoroczne poszukiwania skoncentrowane będą w rejonie położonym 100 mil od Szkocji i 200 mil od wybrzeży Danii i kontynuowane w ramach weryfikacji hipotezy tzw. „friendly fire” według której 3 czerwca 1940 roku okręt padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego.
02.07.2018

Wiceminister Witkowski: Brak nadzoru doprowadził region na skraj katastrofy ekologicznej

Ewidentny brak nadzoru właścicielskiego i brak kontroli przez prezydenta Gdańska nad jedną ze spółek skutkował awarią, która doprowadziła region Pomorza na skraj katastrofy ekologicznej - powiedział PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski podczas piątkowej wizyty w Gdyni.
26.05.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania (foto, wideo)

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Smart Blue Regions, czyli co zrobić, aby rozwijać morską energetykę wiatrową

Co Pomorze może zaoferować partnerom z Europy, aby na Bałtyku powstawały wiatrowe elektrownie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów Smart Blue Regions w gdańskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.05.2018

Smart Blue Regions, czyli co zrobić, aby rozwijać morską energetykę wiatrową

Co Pomorze może zaoferować partnerom z Europy, aby na Bałtyku powstawały wiatrowe elektrownie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów Smart Blue Regions w gdańskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomorskie w Unii, Instytut Morski oraz GSG Towers.
04.05.2018

GSG Towers: Tworzymy łańcuch dostaw razem

GSG Towers zostanie współorganizatorem warsztatów branżowych „Łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej - perspektywy dla technologii i współpracy”, które odbędą się 26 kwietnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
12.04.2018

Kosmiczny Scale Up ląduje w Gdańsku

Inteligentne kaski dla Grupy LOTOS, symulator akcji ratowniczych dla PZU Lab, czy urządzenia badające poziom gazów toksycznych dla Portu Gdańsk - to niektóre z 16 rozwiązań dla dużych firm, jakie zaprezentowały startupy 29 marca podczas Demo Day w na Stadionie Energa w Gdańsku. Prezentacje zakończyły drugą edycję Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W sumie wsparł on 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 d
30.03.2018

Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy - warsztaty

GSG Towers, Stowarzyszenie Pomorskie w UE i Instytut Morski w Gdańsku serdecznie zapraszają warsztaty projektu Smart Blue Regions: " Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy". Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Gdańsku.
09.03.2018

Polski Klaster Morski – kurs na projekty i innowacje

Walne zebranie Polskiego Klastra Morskiego, na którym przedstawiono sprawozdanie merytoryczne za 2017 r. oraz plan pracy na 2018 r. odbyło się w miniony czwartek. Ze względu na duże zaangażowanie w Klastra w projektach krajowych i międzynarodowych oraz aktywną promocję Polski Morskiej na rynku międzynarodowym postanowiono powiększyć skład zarządu. W wyniku wyborów w skład Zarządu wszedł mecenas Zbigniew Jaś, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej oraz mgr inż. Krzysztof Anze
15.01.2018

Polacy znaleźli zaginiony w 1940 r brytyjski okręt; organizują spotkanie rodzin marynarzy

W ub.r. Polacy, szukając wraku polskiego okrętu ORP Orzeł, natrafili przypadkiem na zaginiony w 1940 r. brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal. Z poszukiwaczami nawiązały kontakt rodziny 20 angielskich marynarzy. Polacy zaprosili ich na spotkanie w Londynie.
11.01.2018

Akademia Morska w Gdyni w konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich

Akademia Morska w Gdyni przystąpiła do Konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich nowych Partnerów.
04.12.2017

Orange Polska dołącza do Space3ac Intermodal Transportation

W piątek 29 września, umowę o partnerstwie w akceleratorze Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Orange Polska i organizatora programu - Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp z o.o.
29.09.2017

Startupy z potencjałem budują polski sektor kosmiczny

19 września w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.
20.09.2017

Grupa LOTOS S.A. i PZU Lab dołączają do Space3ac Intermodal Transportation

W poniedziałek 4 września, umowy o partnerstwie w Programie Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Grupy LOTOS S.A i należącej do Grupy PZU spółki PZU Lab z Organizatorem programu - Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp z o.o. Tym samym - obie firmy dołączyły do akceleratora, w którym współpracować będą z młodymi spółkami technologicznymi. Zadaniem startupów uczestniczących w akceleratorze będzie dostarczenie partnerom Programu innowacyjnych rozwiązań stanowiących odpowiedzi na sformułowane przez
05.09.2017

Irański dron niebezpiecznie zbliżył się do amerykańskiego myśliwca

Irański dron zbliżył się na odległość ok. 30 m do amerykańskiego myśliwca F/A-18E przygotowującego się do lądowania na lotniskowcu w Zatoce Perskiej - informuje we wtorek Reuters, powołując się na osobistość oficjalną USA, która zastrzegła sobie anonimowość.
08.08.2017

Startuje projekt FindFISH

W Gdańsku 30 czerwca 2017 r. pomiędzy Województwem Pomorskim, reprezentowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza SA, działającą zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez Zarząd Województwa Pomorskiego, którą reprezentowali: Łukasz Żelewski – Prezes Zarządu, Piotr Ciechowicz – Wiceprezes Zarządu, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie reprezentowanym przez:prof. dr hab. inż. Janusza Pempkowiaka – Dyrektora Instytutu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, O
19.07.2017

Rusza innowacyjny projekt WaterPUCK

Nowy projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tym razem opracowuje on Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK. Jego celem jest modelowanie wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Przykładem będzie Gmina Puck.
18.07.2017

Kosmos w gospodarce morskiej

Technologie satelitarne to jedna z najmłodszych gałęzi polskiej gospodarki. Polscy przedsiębiorcy – w tym startupy technologiczne - ogniskują swoje wysiłki na tzw. downstreamie – dolnym segmencie sektora kosmicznego. Przy aktywnym wsparciu sektora przez rząd RP, powstało kilka projektów z udziałem spółek skarbu państwa, a jednym z nich jest akcelerator technologii kosmicznych Space3ac Intermodal Transportation, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z.o.o, który tym razem ma pomóc rozwiązać problemy l
05.07.2017

Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł zakończona fiaskiem

W czasie zakończonej w piątek ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego w maju 1940 r. ORP "Orzeł" na dnie Morza Północnego natrafiono na 34 wraki - żaden nie był wrakiem polskiej jednostki. Znaleziono jednak najprawdopodobniej wrak brytyjskiego okrętu HMS „Narwhal”.
09.06.2017

Cztery dni do zakończenia ekspedycji Santi Odnaleźć Orła

Poszukiwania ORP „Orzeł” trwają. Uczestnicy wyprawy zbadali już około 1 000 km 2 terenu, jednak nadal nie udało im się odnaleźć wraku legendarnego polskiego okrętu. Do zakończenia ekspedycji zostały cztery dni.
06.06.2017

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł

To miał być przełom tej wyprawy. Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła natrafiła na okręt zbliżony wymiarami do ORP Orzeł. Po dokładnych pomiarach okazało się jednak, że to prawdopodobnie brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal.
31.05.2017

Chińskie myśliwce kolejny raz przechwyciły amerykański samolot

Chińskie myśliwce przechwyciły w środę amerykański samolot zwiadowczy nad M. Południowochińskim - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Obserwatorzy mówią o pokazie siły przed zbliżającym się szczytem Shangri-La Dialogue poświęconym bezpieczeństwu w regionie.
27.05.2017

Z Gdyni wyruszyła ekspedycja w poszukiwania wraku ORP „Orzeł”

Z gdyńskiego portu wyruszyła w sobotę czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Przez trzy tygodnie ekipa poszukiwawcza zamierza zbadać ok. 1 350 kilometrów kwadratowych dna Morza Północnego.
20.05.2017

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Innowacyjna akwakultura

29 marca w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się seminarium pt. „Innowacyjna Akwakultura”. Seminarium realizowane było w ramach projektu InnoAquaTech, „Transgraniczny rozwój i transfer innowacyjnej i zrównoważonej akwakultury” („Cross-border development and transfer of innovative and sustainable aquaculture technologies in the South Baltic area”), finansowanego ze środków UE, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Południowy Bałtyk.
10.04.2017

Porty z Północnej Europy chcą bardziej ekologicznej branży wycieczkowej

10 portów i instytucji z Północnej Europy połączyło siły, by znaleźć ekologiczne rozwiązania dla sektora żeglugi wycieczkowej. W 3-letnim projekcie wezmą udział także Polacy.
21.12.2016

Postęp prac nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

Prace nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich w skali 1:200 000 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko rozpoczęły się 22 lipca 2016 roku. Będzie to pierwszy w historii Polski morski plan zagospodarowania przestrzennego.
06.12.2016

Sejm uchwalił nowelę dotyczącą resortu gospodarki morskiej

Wzmocnienie kompetencji, a także m.in. wprowadzenie nadzoru ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nad szkołami morskimi zakłada poselska nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, którą w czwartek uchwalił Sejm.
06.10.2016

Sejm skierował do komisji projekt noweli dot. resortu gospodarki morskiej

Wzmocnienie kompetencji, a także m.in. wprowadzenie nadzoru ministra gospodarki morskiej nad szkołami morskimi zakłada poselski projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. W poniedziałek Sejm skierował go do prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych.
06.09.2016

Dwumetrowy miecznik na plaży w Dźwirzynie

Ryba została znaleziona w środę rano, wyrzuciły ją fale morskie. Ratownicy powiadomili o znalezisku Błękitny Patrol oraz Instytut Morski w Helu.
17.08.2016

Seminarium „Plan zagospodarowania odpadów z rozlewów olejowych pochodzących z wypadków morskich”

22 czerwca 2016 r. odbędzie się Seminarium Szkoleniowe "Plan zagospodarowania odpadów z rozlewów olejowych pochodzących z wypadków morskich".
16.06.2016

Na tropie ORP"Orzeł" - polska ekspedycja przebadała 17 wraków

W trakcie zakończonej w weekend, kolejnej już wyprawy w poszukiwaniu wraku ORP "Orzeł", polska ekipa przebadała 17 wraków spoczywających na dnie Morza Północnego u wybrzeży Holandii. Szczątków zaginionego w 1940 r. okrętu nie znaleziono, ale poszukiwania będą kontynuowane.
06.06.2016

U wybrzeży Holandii trwają poszukiwania wraku ORP Orzeł

Zakończył się pierwszy etap wyprawy w poszukiwaniu wraku zaginionego w 1940 r. ORP "Orzeł", którą prowadzi polska ekipa na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. W ciągu trzech dni zbadano około 50 wraków. W nadchodzącym tygodniu poszukiwania będą kontynuowane.
28.05.2016

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

W poniedziałek rusza kolejna wyprawa polskiej ekipy na Morze Północne w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł" zaginionego w maju 1940 r. Uczestnicy ekspedycji sprawdzą, czy okręt nie został zatopiony u wybrzeży Holandii przez niemiecką jednostkę.
22.05.2016

Polietylen wyrzucony na ustecką plażę

Polietylen to substancja, którą znaleziono w poniedziałek rano, 25 kwietnia, na usteckiej plaży. Substancja na szczęście nie jest groźna dla ludzi i środowiska, ale kilkukilometrowy odcinek plaży między Ustką a Rowami był zamknięty przez pół dnia. Nie udało się również ustalić skąd substancja może pochodzić.
25.04.2016

5 najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów

Amerykański Instytut Morski (US Naval Institute) przeprowadził ankietę wśród swoich czytelników. Poprosił ich o wskazanie największych i najpotężniejszych okrętów wojennych wszech czasów, od starożytności do dziś. W sondażu wzięło udział 3500 internautów. Oto 5 najpotężniejszych okrętów, na które zagłosowali.
12.04.2016

Usuwanie broni chemicznej zatopionej w Bałtyku

Pilotażowy projekt poszukiwania, oceny stanu technicznego oraz możliwości wydobycia amunicji chemicznej zatopionej w polskich obszarach morskich oraz rewitalizacja hałdy fosfogipsów w Wiślince były głównym przedmiotem wczorajszej (31.08) wizyty ministra środowiska Macieja Grabowskiego na Pomorzu.
01.09.2015

„Santi odnaleźć Orła” - ruszyły poszukiwania zaginionego wraku

Uczestnicy projektu „Santi Odnaleźć Orła” ruszyli na Morze Północne by odnaleźć wrak zaginonego okrętu, który zniknął bez śladu w 1940 roku. Będą szukać w rejonie jeszcze przez nikogo nie zbadanym. Wracają za tydzień.
14.05.2015

Już za tydzień XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Dokładnie za tydzień rozpocznie się Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 19-24 maja br. Program obejmuje aż 920 wydarzeń, w których udział wezmą 43 instytucje. W organizację BFN zaangażowało się 5 100 osób.
13.05.2015

Projekt BaltSpace - Towards Sustainable Governance of Baltic Marine Space

W dniu 1 kwietnia 2015r. Instytut Morski w Gdańsku rozpoczął realizację projektu pt.: „Towards Sustainable Governance of Baltic Marine Space (BaltSpace)”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Wspólnego Międzynarodowego Programu dla Bałtyku BONUS -185 oraz przez krajowe instytucje finansujące Morza Bałtyckiego, w tym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
28.04.2015

Młodzi wynalazcy i projekt wykorzystania dronów do wykrywania sinic

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.
19.01.2015

Internet zwiększy bezpieczeństwo na morzu

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Józefa Woźniaka z Politechniki Gdańskiej pracuje nad projektem szerokopasmowej sieci teleinformatycznej na morzu.
27.12.2014

Instytut Morski w Gdańsku: Konferencja końcowa projektu ARCH

Instytut Morski w Gdańsku jako partner projektu ARCH zaprasza na konferencję końcową projektu, która odbędzie się 24 i 25 czerwca 2015 w Newcastle University, UK.
17.12.2014

Powołanie Zespołu ds. Rozwoju Sieci Morskich

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej powołało Zespół ds. Rozwoju Sieci Morskich, którego celem będzie wypracowanie założeń koncepcji programowo-przestrzennej rozwoju zintegrowanych sieci morskich, w tym przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci na lądzie oraz transgranicznego przesyłu energii elektrycznej z wykorzystaniem tzw. Szyny Bałtyckiej.
16.12.2014

Plany ochrony Zatoki Puckiej, Ujścia Wisły i Zalewu Wiślanego nie będą gotowe w tym roku

W sierpniu informowaliśmy, że trwają ostatnie prace przygotowawcze nad dokumentem zawierającym postanowienia dotyczące działań ochronnych na obszarze Zatoki Puckiej przewidzianych w ramach programu Natura 2000. Wciąż nie są one gotowe, a planowany termin przekazania dokumentacji Ministerstwu Środowiska został przesunięty na koniec I kwartału 2015 roku.
05.12.2014

Z dna Bałtyku wydobyto wrak samolotu Douglas A-20

W dniu dzisiejszym (poniedziałek, 6 października) statek naukowo-badawczy „St. Barbara” podniósł z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas A-20. Tym samym z sukcesem zakończono projekt wydobycia bombowca, który realizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przy wsparciu partnerów: Marynarki Wojennej i LOTOS Petrobaltic. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie i będzie stanowić niezwykle cenny eksponat dla polskiego muzealnictwa.
07.10.2014

Dołącz do Sieci SUBMARINER!

Szukasz platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, rozwój i realizację projektów w obszarze "błękitnego wzrostu"? Dołącz do Sieci SUBMARINER!
01.10.2014

Rozwój portów morskich pełniących funkcję hubów kontenerowych

Dzięki organizacji przez Zakład Ekonomiki i Prawa seminarium „Scenariusze rozwoju Portu Gdańsk jako hubu kontenerowego” Instytut Morski w Gdańsku po raz kolejny okazał się doskonałym miejscem dyskusji nad obecnym stanem i rozwojem gospodarki morskiej.
28.09.2014

Seminarium pt.: „Scenariusze rozwoju Portu Gdańsk jako hubu kontenerowego”

W imieniu Instytutu Morskigo w Gdańsku oraz DCT Gdańsk informujemy o seminarium pt.: „Scenariusze rozwoju Portu Gdańsk jako hubu kontenerowego” Spotkanie odbędzie się 17 września 2014 r. o godz. 10:00 w Instytucie Morskim przy ul. Długi Targ 41/42 w Gdańsku (sala nr 12).
11.09.2014

Europa Bałtycka – Polska pasywna i w ogonie

Założenia Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 nie zostały w pełni zrealizowane, gdyż różnice pomiędzy bogatszymi i biedniejszymi państwami regionu Morza Bałtyckiego nie zostały zmniejszone, a wręcz się zwiększyły – wynika z raportu przedstawionego w czasie kwietniowego seminarium naukowego z udziałem naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji oraz studentów pt. „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, zorganizowanego przez Polski Klaster Morski i Katedrę Ekonomii i Zarządzania w Akademii Morskiej w Gdy
30.04.2014

4 Power - lobbing na rzecz morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Konferencja związana z morską energetyką wiatrową zorganizowana przez Instytut Morski w Gdańsku pozwoliła scharakteryzować przeszkody prawne i nakreślić priorytety działania dla regionów. Entuzjaści farm wiatrowych wyraźniej jednak odczuwają dziś wiatr w oczy niż w żagle swoich planów i przedsięwzięć.
31.03.2014

Warsztaty projektu PartiSEAparte w Hamburgu

Instytut Morski jako partner wiodący projektu PartiSEAparte zaprasza na warsztaty pt: ” Resolving of Sea Use Conflicts in the Baltic Sea and Opportunities provided by a transnational MSP Perspective”, które odbędą się 10 kwietnia 2014 w Hamburgu.
31.03.2014

Spotkanie w ramach 4POWER

Instytut Morski w Gdańsku zaprasza na spotkanie konsultacyjne dokumentu o roboczym tytule „Plan działania dla morskiej energetyki wiatrowej w regionach nadmorskich”. Wszystko w związku z realizacją międzynarodowego projektu 4POWER, poświęconego rozwojowi gospodarki regionów nadmorskich w oparciu o morską energetykę wiatrową.
19.03.2014

Nowe perspektywy dla branży stoczniowej i regionów nadmorskich - podsumowanie konferencji „OFFSHORE WIND ENERGY – LOGISTICS & SUPPLIES”

6 marca 2014 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Offshore Wind Energy – Logistics & Supplies”, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej w ramach wydarzenia Transport Week 2014.
07.03.2014

Transport Week 2014 – czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już jutro

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu Transport Week 2014, które odbędzie się w dniach 4-6 Marca 2014 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
03.03.2014

Transport Week 2014 – czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już w marcu

Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T – to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia Transport Week 2014, odbywającego się już po raz czwarty w Gdańsku (4-6 marca 2014r.).
12.02.2014

Transport Week 2014 - czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już w marcu

Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T – to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia Transport Week 2014, odbywającego się już po raz czwarty w Gdańsku (4-6 marca 2014r.).
20.01.2014

Instytut Morski w Gdańsku jako partner projektu ECODUMP zaprasza na konferencję:

„Zarządzanie urobkiem czerpalnym i przybrzeżnymi klapowiskami w południowo-wschodnim rejonie Morza Bałtyckiego” – Gdańsk 11.12.2013
02.12.2013

Seminarium „Perspektywy akwakultury w regionie Morza Bałtyckiego - wyniki projektów AQUAFIMA, AQUABEST, PartiSEApate i SUBMARINER”

Instytut Morski jako partner wiodący projektów SUBMARINER i PartiSEAparte zaprasza na seminarium „Perspektywy akwakultury w regionie Morza Bałtyckiego - wyniki projektów AQUAFIMA, AQUABEST, PartiSEApate i SUBMARINER" Bruksela, 26 listopada 2013
30.10.2013

Druga próba wydobycia bombowca Douglas A-20 z dna Bałtyku w przyszłym roku

Na przełomie maja i czerwca przyszłego roku podjęta zostanie druga próba wyciągnięcia z dna Bałtyku koło Rozewia amerykańskiego bombowca Douglas A-20 z okresu II wojny światowej. To unikalny zabytek w skali światowej. Archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku wydobyli z wraku ok. 50 różnych obiektów.
30.10.2013

Nieudana próba wydobycia z Bałtyku amerykańskiego bombowca

Złe warunki pogodowe uniemożliwiły wydobycie z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca Douglas A-20 z okresu II wojny światowej. To 13. zachowany na świecie egzemplarz tego samolotu, a trzeci w Europie.
24.10.2013

17 Międzynarodowe Targi ECOMODO oraz pierwsza edycja Targów KEY ENERGY w Rimini (Włochy)

Wzrastająca świadomość korzyści dla rozwoju regionów nadmorskich sprawia, że morska energetyka wiatrowa staje się istotnym elementem konferencji, wystaw i targów branżowych ochrony środowiska organizowanych przy aktywnym udziale władz regionalnych i lokalnych. W imieniu Prowincji Rimini (Włochy), partnera międzynarodowego projektu 4POWER, poświęconego roli regionów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, Instytut Morski zaprasza do udziału w 17 Międzynarodowych Targach Odzysku Materiałów i Energii oraz Zrównoważonego Rozw
23.10.2013

Spotkanie 4POWER w Gdańsku

Projekt 4POWER ma na celu działanie na rzecz wymiany wiedzy pomiędzy regionami UE w celu stymulowania wzrostu i realizacji zadań w zakresie morskiej energii wiatrowej. 10-12 pażdziernika Instytut Morski w Gdańsku pełniący rolę partnera w projekcie zorganizował 4-te spotkanie partnerów, podczas którego omówiono analizę najlepszych praktyk i ustaleń wynikających z raportów, określono również wytyczne dot. wdrażania najlepszych praktyk.
14.10.2013

Instytut Morski w Gdańsku i jego projekty w służbie offshore’u

Aktualnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki morskiej jest offshore. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie instytucje z nim związane starają się unowocześniać istniejące lub tworzyć nowe rozwiązania. Instytut Morski w Gdańsku proponuje statek wielokadłubowy (trimaran) oraz autonomiczne pojazdy podwodne, które będą badały morskie dno pod kątem jego eksploracji i przemysłowego wykorzystania. Dr inż. Benedykt Hac opowiada portalowi gospodarkamorska.pl o pomysłach jakie powstają w Instytucie.
18.09.2013

VMG pośrednikiem kooperacji Polska – Brazylia

VMG sp. z o.o. to sektor wsparcia polskiego przemysłu morskiego, stoczniowego oraz offshore. Agencja, która podjęła się i odniosła sukces w realizacji Targów OFFSHORE i NAVALSHORE w Brazylii w 2013 roku. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z managerem spółki, Dawidem Górskim.
10.09.2013

Instytut Morski w Gdańsku zbuduje nowoczesny trimaran

Instytut Morski w Gdańsku przyjął projekt wielozadaniowego, ultranowoczesnego statku badawczego. Trójkadłubowy statek badawczy zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ekspertyz poprzedzających realizację konstrukcji offshore.
02.09.2013

Instytut Morski i PRS podpisali list intencyjny ws. budowy nowego statku

Rosnące zapotrzebowanie na usługi, jakie świadczy Instytut Morski w Gdańsku, sprawiło, że podjął on decyzję, by rozpocząć starania o zaprojektowanie i zbudowanie nowego statku specjalistycznego. Do wykonania projektu statku Instytut zaangażował gdańską firmę NED-PROJECT Sp. z o.o. Nawiązał też kontakt z Polskim Rejestrem Statków, proponując współpracę przy budowie, polegającą na obecnym etapie na opiniowaniu wstępnego projektu planowanej jednostki.
27.06.2013

Międzynarodowa konferencja publiczna poświęcona aktywizacji lokalnych i regionalnych rynków pracy w sektorach - turystyka medyczna, turystyka morska oraz gospodarka morska

Miasto Gdynia jest gospodarzem oraz głównym organizatorem międzynarodowej konferencji „Mobilność na rynku pracy w sektorze turystyki medycznej, turystyki morskiej i gospodarki morskiej”, zaplanowanej na 11 czerwca 2013 (początek godzina 9:00, Sala Morska Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni). Wydarzenie kierowane przede wszystkim do pracodawców, stanowi element szerszego projektu realizowanego wspólnie z partnerami z Niemiec i Litwy pn. „Dynamika rynku pracy oraz atrakcyjne środowisko biznesowe w regionie Południowe
24.05.2013

Instytut Morski w Gdańsku organizatorem warsztatów podczas Europejskiego Dnia Morza, 22 Maj 2013, Malta

Podczas Europejskiego Dnia Morza 22 maja 2013, który w tym roku odbywa się na Malcie, Instytut Morski w Gdańsku zorganizuje warsztat zatytułowany: Region Morza Bałtyckiego. Ponadto jako partner wiodący zaprezentuje dwa projekty SUBMARINER i PartiSEApate.
22.05.2013

BalticBottomBase (BBB) na targach CeBIT 2013 w Hanowerze

W dniach 5-9 marca 2013 r. Instytut Morski w Gdańsku wspólnie z Instytutem Oceanologii PAN oraz Morskim Instytutem Rybackim PIB brał udział w międzynarodowych targach teleinformatycznych CeBIT 2013 w Hanowerze. Na wspólnym stoisku zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju współpracujące ze sobą ww. instytuty prezentowały swoje najnowsze projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
18.03.2013

Zalew nieograniczonych możliwości?

W dniu 14 stycznia 2013r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w sali im. Lecha Bądkowskiego odbyła się konferencja naukowa pt.: „Zalew Wiślany – perspektywy rozwoju i wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego w ramach współpracy Polska – Rosja”. Organizatorem konferencji jest Zakład Ekonomiki i Prawa, Instytutu Morskiego w Gdańsku. Konferencja została objęta patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.
29.01.2013

Instytut Morski w Gdańsku ponownie został Partnerem Wiodącym w projekcie międzynarodowym

Jako Partner Wiodący, Instytut będzie nadzorował projekt PartiSEApate realizowany w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013. Instytut będzie również uczestniczył w pracach merytorycznych związanych z zagadnieniem planowania przestrzennego obszarów morskich (MSP) oraz zarządzaniem danymi. W ramach projektu zostaną opracowane nowe narzędzia służące usprawnieniu komunikacji pomiędzy interesariuszami na płaszczyźnie międzynarodowej, ułatwiające dialog w zakresie nowych form korzystania z zasobów Bałtyku (m.in. Instytut b
25.01.2013

Konferencja pt.: „Zalew Wiślany – perspektywy rozwoju i wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego w ramach współpracy Polska – Rosja”

W dniu 14 stycznia 2013r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w sali im. Lecha Bądkowskiego odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Zalew Wiślany – perspektywy rozwoju i wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego w ramach współpracy Polska – Rosja”. Organizatorem konferencji jest Zakład Ekonomiki i Prawa, Instytutu Morskiego w Gdańsku. Konferencja została objęta patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.
15.01.2013

Nagroda Innowacyjności za projekt SMOCS

11 grudnia 2012 w Krakowie odbyło się I Forum Innowacji Transportowych - ogólnopolska konferencja poświęcona dobrym praktykom wdrażania projektów transportowych - innowacyjnych pod względem technologii i techniki, planowania, zarządzania oraz finansów.
31.12.2012

SUBMARINER kompendium

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z ‘’Kompendium” opracowanym w ramach projektu.
18.12.2012

Morska energetyka wiatrowa w regionie pomorskim- szanse i zagrożenia

Przykład niemieckiego Bremerhaven uświadamia, że 1 euro zainwestowane w formie subsydiów w rozwój farm wiatrowych na morzu, może poskutkować 3 euro zasilającymi gospodarkę krajową.
27.11.2012

U naszego wybrzeża Bałtyku staną siłownie wiatrowe

Coraz więcej inwestorów chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Najwięcej stumetrowych kolosów może wyrosnąć na Ławicy Słupskiej i Środkowej. Rybacy już spoglądają na horyzont z przerażeniem.
16.11.2012

Nowa publikacja: „Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives”.

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z nową publikacją pt: "Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives".
08.11.2012

Morska Energetyka Wiatrowa w regionie pomorskim - szanse i zagrożenia

26 listopada 2012 r. w Hotelu Scandic Gdansk, odbedzie się seminarium „Morska Energetyka Wiatrowa w regionie pomorskim - szanse i zagrożenia” ,którego organizatorem jest Instytut Morski w Gdańsku wraz z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej.
31.10.2012

Urząd Morski w Gdyni „Ustawa o Ochronie Brzegów Morskich daje nam więcej możliwości.”

Zmiany linii brzegowej to naturalny proces, jednak ze względu na infrastrukturę wewnątrz lądu i tendencję do zabudowywania brzegów, stają się poważnym zagrożeniem. Prawną podstawą działań urzędów morskich jest ustawa o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej z dnia 21 marca 1991r. oraz ustawa o ustanowieniu wieloletniego „programu ochrony brzegów morskich” z dnia 28 marca 2008r. Anna Stelmaszyk- Świerczyńska, dyrektor Techniczny Urzędu Morskiego w Gdyni podsumuje stan prawny oraz opowie o głównych s
03.10.2012

Siła umysłu napędzi siłe wiatru nad Bałtykiem

„Chciałbym móc spoglądać na całe pole turbin wiatrowych z okien mojego własnego domu. Po prostu je uwielbiam” – mówił współtwórca sukcesu Apple, Steve Wozniak podczas sympozjum American Wind Energy Association. Miejmy nadzieję, że entuzjazm wspólnika Steva Jobsa podzielą również mieszkańcy Wybrzeża. Niedawno przyznano pierwsze decyzje lokalizacyjne dla farm wiatrowych na polskim Bałtyku i w perspektywie kilku kolejnych lat ujrzymy morskie wiatraki na horyzoncie.
27.07.2012

Powstało morskie konsorcjum naukowe POLMAR

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano dokument niezwykle istotny dla przyszłości polskich badań morskich.
27.04.2012

Podpisanie umowy konsorcjum PolMar - Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej

W dniu dzisiejszym (24 kwietnia br.), o godzinie 11 w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie nastąpi uroczyste podpisanie umowy konsorcjum PoMar („Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej ”).
24.04.2012

Warsztaty: Workshop on Development and Implementation Transnational Logistics Center Incubator (TLC Incubator)

Instytut Morski w Gdańsku oraz DGG – Deutsche GVZ Gesellschaft mbH serdecznie zapraszają na warsztat pt.: „Workshop on Development and Implementation Transnational Logistics Center Incubator (TLC Incubator)” Spotkanie organizaowane jest w ramach konferencji „Transport Week 2012” i odbędą się 6 Marca 2012 r. o godz. 10:30 w Filharmonii Bałtyckiej przy ul Ołowianka 1 w Gdańsku (sala Jazz Room). Udział w warsztatach jest bezpłatny.
27.02.2012

Wiatr od morza.

W pasie nadmorskim, na całej długości wybrzeża, Polska ma ok. 20 lądowych elektrowni wiatrowych.
03.10.2011

Wizyta Norweskiego Ministra Środowiska w IO PAN w Sopocie

W tym tygodniu Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedził Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, który realizował projekt „Habitat Mapping” (Mapowanie siedlisk morskich), finansowany ze środków funduszy norweskich.
14.07.2011

W Gdyni powstanie Narodowe Centrum Badań Bałtyckich

Uczelnie i instytucje naukowe zajmujące się kształceniem i badaniami związanymi z morzem oraz Miasto Gdynia podpiszą we wtorek (5 lipca) porozumienie w sprawie powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich.
05.07.2011

Ekspedycja WIATREM GNANE

6 czerwca 2011 rozpoczęła się ekspedycja “Wiatrem gnane” zorganizowana przez: Instytut Morski w Gdańsku, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz firmę Generpol Sp. z o.o.
14.06.2011

Planujemy przyszłość Morza Bałtyckiego

Sektory gospodarki morskiej coraz intensywniej konkurują o ograniczoną przestrzeń Bałtyku. Podczas Europejskich Dni Morza w Gdańsku 20 maja 2010 odbędzie się panel dyskusyjny prezentujący wstępne wyniki projektu BaltSeaPlan. Projekt ma na celu stworzenie systemu planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju obszarów morskich.
16.05.2011

Instytut Morski podąża w stronę przemysłu

29 marca 2011 roku, w siedzibie Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego, doszło do podpisania porozumienia o strategicznej współpracy pomiędzy Instytutem Morskim w Gdańsku a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
03.04.2011

Statek IMOR po remoncie

Pływające laboratorium, czyli statek "Imor", którym dysponuje Instytut Morski w Gdańsku, od 3 lutego do 2 marca br. przechodził klasowy remont w Stoczni Marynarki Wojennej. Na jednostkę czekają kolejne zadania.
14.03.2011

Statek IMOR wyremontowany

Statek IMOR od 03 lutego do 02 marca przechodził 5-cio letni, klasowy remont na slipie Stoczni Marynarki Wojennej. Po inspekcji i pomyślnym przejściu przeglądu Polskiego Rejestru Statków i Inspektoratu Bezpieczeństwa Urzędu Morskiego w Gdyni –– statek uzyska nową 5-cio letnią klasę i rozpocznie prace pomiarowe.
07.03.2011

Morze nie ma szczęścia do Polski

W Pierwszej Rzeczypospolitej przyjęło się powiedzenie: „Może Polak nie wiedzieć co morze gdy pilnie orze”. I faktycznie nie wiedział.
21.02.2011

Instytut Morski partnerem wiodącym projektu SUBMARINER

Instytut Morski w Gdańsku został partnerem wiodącym projektu „SUBMARINER – zrównoważone korzystanie z zasobów Morza Bałtyckiego”. Podczas 2-dniowego spotkania roboczego zorganizowanego w siedzibie Instytutu dyskutowano m. in. nad zakresem i strukturą głównych produktów projektu oraz nad harmonogramu prac.
19.02.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.