• <

Wiceminister Witkowski: Brak nadzoru doprowadził region na skraj katastrofy ekologicznej

pc

26.05.2018 06:46 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wiceminister Witkowski: Brak nadzoru doprowadził region na skraj katastrofy ekologicznej

Partnerzy portalu

Wiceminister Witkowski: Brak nadzoru doprowadził region na skraj katastrofy ekologicznej - GospodarkaMorska.pl

Ewidentny brak nadzoru właścicielskiego i brak kontroli przez prezydenta Gdańska nad jedną ze spółek skutkował awarią, która doprowadziła region Pomorza na skraj katastrofy ekologicznej - powiedział PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski podczas piątkowej wizyty w Gdyni.

Witkowski, który uczestniczył w rejsie badawczym po Zatoce Puckiej tłumaczył, iż jego resort pełni od 3 lat rolę gospodarza polskiego wybrzeża, portów i rybołówstwa. Wskazał, że dla ministerstwa sprawa turystyki na Pomorzu także jest bardzo ważna. "Idzie sezon wakacyjny. Szkoda, że wiele lat pracy przedsiębiorców i mieszkańców Pomorza nad budowaniem reputacji regionu jako wspaniałego miejsca do wypoczynku mógł pójść na marne" – powiedział PAP Witkowski, odnosząc się do awarii przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance, która miała miejsce 15 maja br. Wiceminister dodał, iż ma nadzieję na to, że w najbliższych tygodniach turyści rozważający wypoczynek nad Bałtykiem otrzymają rzetelne informacje co do jakości wód w regionie i będą mogli udać się na wakacje nad polskie morze.

"Polskie morze i polskie wybrzeże są najpiękniejsze w Europie. Narzekamy niekiedy na pogodę, ale rekompensujemy to poziomem bezpieczeństwa czy czystością wody" – powiedział PAP Witkowski i dodał: "Rząd premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dołożą wszelkich starań, aby sprawdzić stan wody szczególnie na Zatoce Gdańskiej, żeby wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione i żeby można było wrócić do normalnej gospodarki morskiej, turystyki i rybołówstwa".

We wtorek 15 maja uległy zalaniu i przestały działać silniki w Przepompowni Ścieków Ołowianka odprowadzającej nieczystości z dużej części Gdańska. Ścieki skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej. Za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną odpowiada spółka Saur Neptun Gdańsk.

Wiceminister obecny był na wybrzeżu w związku z cyklicznym badaniem stanu wód w Zatoce Puckiej, organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Gdyni oraz Instytut Morski w Gdańsku. Badanie ma na celu ocenę jakości wody, a także stanu fauny rybnej w Zatoce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.