• <
mewo_2022

Już 29 lutego otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Już 29 lutego otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Partnerzy portalu

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

W dniu 29 lutego 2024 roku nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestycja za blisko 64 miliony złotych rozpoczęta została w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku.

Nowoczesny budynek Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, nowej siedziby Instytutu Morskiego UMG, zlokalizowany jest niedaleko Twierdzy Wisłoujście, przy ulicy Roberta de Plelo w Gdańsku. Jego położenie umożliwia bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które zostało przebudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w 2020 roku. Konstrukcja, wzniesiona z intencją stworzenia zalążka „Polskiej Doliny Offshore”, mieści w sobie liczne, akredytowane laboratoria, których funkcjonowanie wpisywać się będzie w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową.

Znajdujący się w budynku Centrum Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest jednostką badawczą uczelni ukierunkowaną na realizację projektów komercyjnych, projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz projektów i badań naukowych na rzecz gospodarki morskiej i sektorów powiązanych. Instytut funkcjonuje również jako centrum kompetencji i wiedzy; jest ośrodkiem przetwarzania i wartościowania informacji dotyczącej potrzeb i priorytetów gospodarki morskiej; jak również wykorzystania zasobów morza, w tym zarządzania przestrzenią morską.

Uroczystość otwarcia nowopowstałego budynku Centrum Offshore UMG, którego generalnym wykonawcą była firma BUDIMEX S.A., rozpocznie się o godzinie 11:00.

Budowę Centrum Offshore zrealizowano przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Centrum w liczbach:

  • Około 200 stanowisk pracy
  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
  • Nowoczesna macierz dyskowa o pojemności 1,0 PB
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.