• <
pge_baltica_390x100_duży

Smart Blue Regions, czyli co zrobić, aby rozwijać morską energetykę wiatrową

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Smart Blue Regions, czyli co zrobić, aby rozwijać morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Smart Blue Regions, czyli co zrobić, aby rozwijać morską energetykę wiatrową - GospodarkaMorska.pl

Co Pomorze może zaoferować partnerom z Europy, aby na Bałtyku powstawały wiatrowe elektrownie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów Smart Blue Regions w gdańskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomorskie w Unii, Instytut Morski oraz GSG Towers.  

Spotkanie ekspertów


Do stoczniowej Sali BHP przyjechali przedstawiciele środowisk naukowych oraz firm związanych z gospodarką morską. – Chcemy, aby te warsztaty ułatwiły międzynarodową współpracę. Dlatego oprócz ekspertów zapraszamy do udziału praktyków zajmujących się rozwijaniem morskiej energetyki wiatrowej – wyjaśnia Magda Leszczyna-Rzucidło, ze Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej. – Obecnie jesteśmy na etapie dyskusji teoretycznych, ale mam nadzieję, że uda nam się przejść do etapu praktycznego, w którym dyskutować będziemy już o konkretnych projektach – dodaje.

Co Pomorze może zaoferować?

Na polskich wodach Bałtyku nie ma obecnie żadnych elektrowni wiatrowych. Czy Pomorze może być pionierem w tej dziedzinie w Polsce? – Wykorzystując tak zwane Inteligentne Specjalizacje Pomorza na pewno możemy być ważnym ogniwem współpracy. W projekcie uczestniczą liczne pomorskie firmy, takie jak np. GSG Towers, czyli współorganizator warsztatów – informuje Magda Leszczyna-Rzucidło. Projekt jest oparty głównie o pierwszy obszar ISP czyli technologie offshore, które mają doprowadzić do powstania nowych rynków aktywności gospodarczej.

Smart Blue Regions

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projekty Smart Blue Regions. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej związana z tak zwanym niebieskim wzrostem. Ta długoletnia strategia ma na celu wspieranie zrównoważonego wzrostu w całym sektorze gospodarki morskiej. Projekt Smart Blue Regions jest realizowany na obszarze całego Morza Bałtyckiego. Liderem projektu jest region Szlezwik-Holsztyn, a udział w nim biorą: województwo pomorskie, Skania, region Rygi, Ida-Viru w Estonii i Południowo-Zachodnia Finlandia. Dzięki współpracy w ramach Smart Blue Regions regiony bałtyckie mają szansę na podniesienie swojej konkurencyjności w gospodarce morskiej. To także ważna międzynarodowa platforma współpracy i wymiany doświadczeń. Projekt realizowany będzie do 2019 roku, a jego łączna wartosć to ponad 1,8 mln euro.

Źródło:
pomorskie.eu
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.