• <

Wynik wyszukiwania - "gazprom" - Wiadomości

Prezydent Republiki Serbskiej: chcemy zwiększyć import gazu z Rosji

Republika Serbska (część autonomiczna Bośni i Hercegowiny) planuje zwiększyć import gazu z Rosji, ponieważ gospodarka obszaru pilnie potrzebuje większych dostaw - powiedział prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.
27.02.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

Gazprom nie zapłaci Polsce miliardów za Nord Stream 2

Sąd apelacyjny prawomocnie uchylił decyzję prezesa UOKiK o karze ponad 29 mld zł dla Gazpromu i jego pięciu partnerów budujących Nord Stream 2 - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
26.10.2023

Europol Gaz ma przejąć akcje Gazpromu w spółce, odszkodowanie 787 mln zł

Minister Rozwoju i Technologii nadał w piątek rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ws. przejęcia całości akcji Gazpromu w spółce Europol Gaz przez tę spółkę. Jak wynika z opublikowanej przez MRiT decyzji, odszkodowanie za przejęte akcje ma wynieść 787 mln zł.
13.10.2023

Gazprom wysłał dostawę LNG do Azji wykorzystując szlak arktyczny

Według danych satelitarnych, które śledzą ruch statków na morskich szlakach, rosyjski Gazprom wysłał do Azji pierwszą dostawę skroplonego gazu. Ładunek wyruszył z oddanego do użytku Gazpromu we wrześniu 2022 roku terminalu Portowaja na Morzu Bałtyckim.
22.08.2023

Była spółka Gazpromu z Niemiec z kolejnymi umowami na LNG

Sefe, należąca do niedawna do Gazpromu spółka energetyczna, zabezpieczyła kontrakty na wydobycie LNG w Dunkierce – podaje agencja Reutera.
17.01.2023

Putin wydał dekret zezwalający odbiorcom zagranicznym na opłacenie w walucie długów za gaz

Rosja pozwoli odbiorcom zagranicznym na uregulowanie zaległości za dostawy gazu ziemnego z Rosji w obcej walucie - podała agencja Reutera, powołując się na dekret podpisany przez Władimira Putina.
31.12.2022

Będzie apelacja UOKiK od wyroku SOKiK w sprawie kar na Gazprom i pięć spółek

UOKiK złoży apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uchylił decyzję ws. nałożenia kar - ponad 29 mld zł na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć spółek odpowiedzialnych za budowę Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek Urząd. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny nie kryje zaskoczenia wyrokiem.
21.11.2022

Rzecznik rządu: aktywa Gazpromu w Polsce są teraz w bezpiecznych rękach

Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Aktywa są w teraz bezpiecznych rękach, zarząd będzie pilnował, aby nie zostały wykorzystane np. przez Rosjan - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
14.11.2022

Niemcy. Rząd znacjonalizował SEFE - byłą spółkę zależną Gazpromu

Rząd Niemiec znacjonalizuje firmę gazową Securing Energy for Europe (SEFE), należącą wcześniej do rosyjskiego Gazpromu; ministerstwo gospodarki uzasadniło tę decyzję zbliżającą się niewypłacalnością firmy, która zagroziłaby bezpieczeństwu dostaw gazu w kraju – informuje w poniedziałek portal „Tagesschau”.
14.11.2022

Media: niemiecka firma dostarcza kondensat gazowy Gazpromowi, który zaopatruje w paliwo rosyjskie bombowce

Spółka joint venture niemieckiej firmy Wintershall Dea sprzedaje Gazpromowi kondensat gazowy. Z kolei rosyjski koncern dostarcza paliwo do baz lotniczych, których piloci są oskarżani o zbrodnie wojenne na Ukrainie - wynika z badań telewizji ZDF i tygodnika "Der Spiegel".
05.11.2022

Mołdawia spłaci zobowiązania za październikowe dostawy gazu od Gazpromu

Władze państwowej mołdawskiej spółki Energocom przekazały równowartość 79 mln euro kredytu spółce Moldovagaz, odpowiedzialnej za dystrybucję gazu ziemnego na spłatę zobowiązań za dostarczony w październiku surowiec od rosyjskiego koncernu Gazprom.
21.10.2022

Mołdawia. Gazprom zmniejsza dostawy gazu do separatystycznego Naddniestrza

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił zmniejszenie dostawy gazu ziemnego do Naddniestrza, podały w poniedziałek władze tego separatystycznego regionu Mołdawii cytowane przez kiszyniowskie media.
17.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Niemcy. Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2

Operator biegnącego z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, rurociągu Nord Stream 2 uwalnia część gazu, nadal znajdującego się w jedynej nieuszkodzonej nitce gazociągu. „To prawda, zmniejszamy ciśnienie gazu” - potwierdził w czwartek rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, mającej siedzibę w Szwajcarii.
06.10.2022

ENI: Gazprom wznowił dostawy gazu

Rosyjski koncern Gazprom wznowił dostawy gazu do Włoch - poinformowała w środę włoska firma energetyczna ENI. Gaz z Rosji nie płynął od soboty.
05.10.2022

Mołdawia będzie magazynować gaz ziemny w Rumunii i Ukrainie; Gazprom zmniejsza o 30 proc. dostawy surowca

Władze Mołdawii będą magazynować gaz ziemny w sąsiednich krajach: Rumunii i Ukrainie - podał w sobotę rząd Natalii Gavrility, precyzując, że działanie to służy zapewnieniu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Gazprom przekazał Mołdawii, iż w październiku zmniejszy o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju.
01.10.2022

Koncern ENI: Gazprom przestał dostarczać nam gaz

Od soboty nie ma dostaw gazu z Rosji do Włoch - ogłosił włoski koncern ENI, jego odbiorca. Jak wyjaśniła ta wielka firma energetyczna, rosyjski Gazprom zawiadomił ją o tym, że nie jest w stanie zrealizować dostaw gazu do Włoch z powodu wstrzymania jego tranzytu przez Austrię.
01.10.2022

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Austrię

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Austrię
01.10.2022

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
29.09.2022

Bułgaria: nie podpiszemy nowej umowy z Gazpromem

Bułgaria nie zamierza podpisywać nowej wieloletniej umowy z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister gospodarki Nikoła Stojanow. Obecny kontrakt wygasa pod koniec br., a Bułgaria ma problem z uzyskaniem od Gazpromu gazu, który należy jej się na mocy tego dokumentu. Sofia nie otrzymuje dostaw z Rosji od kwietnia.
20.09.2022

Atak hakerów na system koncernu energetycznego Eni

Hakerzy zaatakowali infrastrukturę informatyczną włoskiego koncernu energetycznego Eni - podała w środę firma w komunikacie. Konsekwencje ataku uznano za niewielkie. Przypomniano, że systemy zostały wzmocnione na początku wojny na Ukrainie.
31.08.2022

Gazprom ponownie wstrzymał dostawy gazu przez Nord Stream 1

Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od środy rano znowu nie płynie gaz z Rosji do Niemiec. O wstrzymaniu dostaw w tym dniu Gazprom poinformował 18 sierpnia, tłumacząc kolejną przerwę koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Przerwa w tłoczeniu ma potrwać do najbliższej soboty.
31.08.2022

Francja. Gazprom wstrzymuje od 1 września dostawy gazu dla koncernu Engie

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapowiedział we wtorek, że od 1 września zawiesi dostawy gazu do największej francuskiej grupy energetycznej Engie, "z powodu nieopłacenia całości dostaw za lipiec".
30.08.2022

Francja. Gazprom ogranicza dostawy gazu dla koncernu Engie

Rosyjski koncern Gazprom ogranicza dostawy gazu dla francuskiego Engie „z powodu braku porozumienia między stronami w sprawie stosowania kontraktów - poinformował we wtorek francuski gigant energetyczny w komunikacie.
30.08.2022

Holenderscy analitycy: spadek cen gazu to efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny

Poniedziałkowy spadek cen gazu na giełdzie w Amsterdamie to - zdaniem analityków - efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny, niż pierwotnie zakładano - informują holenderskie media.
29.08.2022

Bułgaria. Rząd: nie ma zapewnionych dostaw gazu po wrześniu, rozmowy z Gazpromem nieuniknione

Dostawy gazu dla Bułgarii są zapewnione tylko do końca września; w tej sytuacji negocjacje z Gazpromem w sprawie wznowienia eksportu surowca są nieuniknione - poinformowali w poniedziałek tymczasowy wicepremier Christo Aleksiew i minister energetyki Rosen Christow.
22.08.2022

Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1

Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – informuje w sobotę dpa.
20.08.2022

Niemcy. Gazprom zapowiada ponowne wyłączenie Nord Stream 1

Przesyłanie gazu przez gazociąg Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie ma być zawieszone od 31 sierpnia do 2 września z powodu "prac konserwacyjnych” - podaje w piątek portal gazety "Tagesspiegel".
19.08.2022

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego otrzymała 200 mln euro od Gazpromu

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego musiała ujawnić kluczowe dane o swojej działalności; pokazują one, jak hojny był kremlowski koncern Gazprom, korzystając z pomocy fundacji do ukończenia gazociągu Nord Stream 2, mowa jest o 192 mln euro - informuje w niedzielę "Welt am Sonntag".
14.08.2022

Niemieckie media donoszą o ograniczeniu wydobycia gazu w Rosji

Niemiecki portal RND podał, że rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy.
02.08.2022

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił w sobotę, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. Wcześniej łotewskie przedsiębiorstwo Latvijas Gaze poinformowało, że kupuje gaz w Rosji, ale nie od Gazpromu i płaci za surowiec w euro.
30.07.2022

Gazprom zapowiada kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem NS1

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.
25.07.2022

Co po ponownym uruchomieniu Nord Stream 1.? Rząd Niemiec oczekuje pełnych dostaw gazu

Rząd Niemiec oczekuje, że po zakończeniu rutynowej kontroli technicznej Nord Stream 1 i po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.
20.07.2022

Nord Stream 1: wykryto gaz w rurociągu NS1 dwa dni przed planowanym wznowieniem

Mimo trwających prac konserwacyjnych, mających zakończyć się w czwartek, w rurociągu Nord Stream 1 pojawił się gaz, na razie w ograniczonej ilości - informuje we wtorek po południu agencja Reutera.
19.07.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.
12.07.2022

Włochy. Koncern ENI: Gazprom obniżył dzienne dostawy gazu o jedną trzecią

Rosyjski koncern Gazprom zmniejszył w poniedziałek o jedną trzecią dostawy gazu do Włoch - poinformowała firma energetyczna ENI. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę dostawy zmniejszyły się więcej niż dwukrotnie.
11.07.2022

Niemcy. Rozpoczyna się konserwacja gazociągu Nord Stream 1; gaz przestaje płynąć

Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG. Za kilka godzin rzeczywisty przepływ będzie zerowy.
11.07.2022

Ukraina. Władze: aresztowano aktywa Gazpromu, Rosnieftu i Rosatomu

Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała w piątek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
08.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

Sasin: Zamierzamy rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu Polsce

Zamierzamy rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu Polsce. Jesteśmy w porozumieniu z kierownictwem PGNiG w tej sprawie. Nie może być tak, że tego typu decyzje są podejmowane jednostronnie, a my nie reagujemy – poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.06.2022

Bośnia i Hercegowina przedłuża umowę z Gazpromem

Główny importer gazu w Bośni i Hercegowinie, Energoinvest, poinformował w środę, że przedłużył do końca roku umowę na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem na niezmienionych warunkach. Zapowiedział także kontynuowanie współpracy z Rosjanami.
01.06.2022

Od 1 czerwca Dania bez gazu z Rosji

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował we wtorek, że jest gotowy na zakup gazu na rynku europejskim po zapowiedzianym przez rosyjski Gazprom wstrzymaniu od 1 czerwca dostaw tego surowca do Danii.
31.05.2022

Premier Bułgarii: Gazprom proponuje odmienne warunki różnym krajom unijnym

Premier Bułgarii Kiriłł Petkow oznajmił w poniedziałek, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie zakupu rosyjskiego gazu. „Nie można pozwolić Gazpromowi, by kpił z poszczególnych krajów członkowskich, proponując im odmienne warunki” – podkreślił.
23.05.2022

Odwet Moskwy! Finlandia odcięta od gazu ziemnego przez Gazprom

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.
21.05.2022

Od jutra Gazprom zakręca kurek Finlandii. Gasgrid odpowiada 10-letnią umową na czarter gazowca LNG

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.
20.05.2022

Gazprom nie będzie używać gazociągu jamalskiego do tranzytu gazu na zachód

Gazprom poinformował w czwartek, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód - informuje Reuters, powołując się na oświadczenie rosyjskiego koncernu.
12.05.2022

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

„Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie”, oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.
28.04.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.
27.04.2022

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie Gaz-System.
27.04.2022

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w środę ma się odbyć organizowane przez Komisję Europejską spotkanie państw europejskich dotyczące dostaw gazu z Rosji.
27.04.2022

Od środy Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Gazprom w środę od godziny 8 czasu polskiego całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.
27.04.2022

Duński gigant energetyczny Ørsted "nie ma zamiaru" płacić w rublach za rosyjski gaz

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

PGNiG: od środy Gazprom wstrzymuje dostawy z kontraktu jamalskiego

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Morawiecki: otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu ws. wstrzymania dostaw gazu

Otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu w sprawie wstrzymania dostaw gazu, Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji dostaw gazu, ochronimy naszą gospodarkę i Polaków przed tym krokiem Rosji - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.
26.04.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

Japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda zapewnił w piątek, że Japonia nie zamierza wycofać się z projektu Sachalin-2 w Rosji.
22.04.2022

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

Uprawomocnił się korzystny dla PGNiG wyrok Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka. Wyjaśniono, że jest to rozstrzygnięcie ostateczne i wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania tego wyroku przez Gazprom.
11.04.2022

Gazprom niespodziewanie rezygnuje z niemieckiej spółki zależnej

Nowy, zaskakujący krok Rosji: państwowa spółka Gazprom oddziela się od swojej niemieckiej spółki zależnej Gazprom Germania. Jakie konsekwencje będzie to miało dla dostaw gazu w Niemczech, pozostaje otwarte. Według Federalnej agencji ds. sieci, dostawy gazu w RFN były w piątek stabilne - pisze agencja dpa.
01.04.2022

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo ws. zmiany zasad płatności za dostawy gazu

Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Rosji dotyczących zmiany zasad płatności za dostawy gazu - przekazało w piątek biuro prasowe PGNiG. Dodano, że spółka nie udziela szczegółów co do zapisów umów, w tym dot. wymiany korespondencji.
01.04.2022

W 2022 kończą się kontrakty na dostawy z Rosji gazu i ropy

Z końcem 2022 r. przestają obowiązywać długoterminowe kontrakty polskich firm: na dostawy gazu od Gazpromu dla PGNiG i ropy od Rosniefti dla PKN Orlen. W mocy pozostanie obowiązujący dłużej naftowy kontrakt PKN Orlen z firmą Tatnieft.
30.03.2022

Putin chce, by "nieprzyjazne" kraje płaciły za gaz w rublach

Rosja będzie domagać się od "nieprzyjaznych" krajów zapłaty w rublach za sprzedaż gazu - ogłosił w środę Putin w wystąpieniu cytowanym przez agencję Reutera. Wypowiedź wywołała gwałtowny wzrost cen gazu w Europie i obawy, że takie posunięcie pogłębi kryzys energetyczny w regionie.
23.03.2022

"GPC": Polscy lobbyści Nord Streamu 2

Pół roku temu swoje biuro w Warszawie zaczęła budować skandynawska agencja lobbingowa reprezentująca interesy Gazpromu. Spółka twierdzi jednak, że po ataku Rosji na Ukrainę kontrakt został zerwany - informuje środowa "Gazeta Polska Codziennie".
23.03.2022

Niemiecki udziałowiec Nord Stream 1 przestaje kupować rosyjski gaz

Niemiecki koncern E.ON przestaje kupować nowe ilości gazu od spółek związanych z Gazpromem - poinformował w czwartek Reuters. E.ON posiada poprzez fundusz emerytalny pakiet udziałów w gazociągu Nord Stream 1.
17.03.2022

Media: Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
08.03.2022

Czy Nord Stream 2 AG złoży wniosek o upadłość?

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.
01.03.2022

Akcje Gazpromu lecą w dół. Na giełdzie w Londynie są już tańsze o 50 proc.

Kurs akcji rosyjskiego koncernu Gazprom, notowanych na giełdzie w Londynie, spadł w poniedziałek o 50 proc. w stosunku do zamknięcia w piątek.
28.02.2022

Rosyjski statek znów transportuje LNG do Kaliningradu

Należący do Gazpromu rosyjski gazowiec Marshal Vasilevskiy po pracy w czarterze dla innych klientów powrócił do swojej głównej roli – dostarczania LNG do Obwodu Kaliningradzkiego. Ma zapewnić rosyjskiej enklawie zasoby gazu pomimo napięć wokół Ukrainy i problemów z dostawami rosyjskiego gazu do Europy.
27.01.2022

Nowy gazociąg Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

Gazprom zapewnił, że może pokryć 1/3 wzrostu konsumpcji gazu na świecie

Rosyjski koncern Gazprom oświadczył w czwartek, że w warunkach silnego popytu zwiększył wydobycie gazu o ponad 16 proc. w ciągu pierwszych 9,5 miesiąca br. i że wzrost wydobycia będzie mógł pokryć około jednej trzeciej wzrostu konsumpcji gazu na świecie.
28.10.2021

Analitycy: Nord Stream 2 kształtuje relacje między Rosją a UE

Gazprom znacząco wpływa na sytuację na rynku gazu w UE, wykorzystując pozycję największego dostawcy; Rosja dąży nie tylko do uruchomienia Nord Stream 2, ale i powrotu na większą skalę do kontraktów długoterminowych – oceniają analitycy.
25.10.2021

Kurtyka namawia KE do podjęcia działań wobec Gazpromu

Wszczęcie działań mających na celu zaprzestanie nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom, czy ocena realnego wpływu Nord Stream 2 na UE rynek energii i bezpieczeństwo - to niektóre z rozwiązań o które apeluje szef MKiŚ Michał Kurtyka w liście do wiceszefowej KE.
20.10.2021

Czy Gazprom używa gazu jako broni?

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

Pierwsza nitka Nord Stream 2 napełniana gazem

Spółka Nord Stream 2 AG, operator rurociągu Nord Stream 2, ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu.
04.10.2021

Ukraina. MSZ: jesteśmy rozczarowani zawarciem przez Węgry umowy z Gazpromem

Kijów jest zdziwiony i rozczarowany decyzją Węgier o podpisaniu nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu z ominięciem Ukrainy - oświadczyło w poniedziałek ukraińskie MSZ.
27.09.2021

PGNiG dopuszczone do postępowania certyfikacyjnego Nord Stream 2

PGNiG i spółka zależna PST zostały dopuszczone przez niemieckiego regulatora BNetzA do postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora części gazociągu Nord Stream 2 – poinformowało w środę PGNiG.
22.09.2021

Naimski: nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.
13.09.2021

Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony

Dziś rano rosyjski koncern Gazprom poinformował, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została oficjalnie zakończona. Gazociąg pozostaje kością niezgody między Rosją i Niemcami, a Ukrainą, Polską, USA, a nawet Unią Europejską.
10.09.2021

Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października

Agencja Bloomberg przekazała, że Gazprom zamierza rozpocząć przesyłanie gazu pierwszą nitką gazociągu Nord Stream 2 1 października.
09.09.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

Nord Stream 2. Gazprom chce uruchomienia w październiku

Rosyjski koncern Gazprom planuje dostarczyć za pomocą gazociągu Nord Stream 2 5,6 miliardów metrów sześciennych gazu do końca roku. Spółka oczekuje, że pierwsza nitka gazociągu zacznie działać w październiku.
19.08.2021

Gazprom ostrzega inwestorów przed możliwością wstrzymania Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany z powodu nacisków politycznych - podała we wtorek agencja Reutera powołując się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.
19.01.2021

Nord Stream 2 w wodach niemieckich ukończony

Operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w poniedziałek o zakończeniu budowy odcinka magistrali przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Odcinek ten mierzy 2,6 km.
28.12.2020

Sąd odrzucił skargę Gazpromu w sprawie orzeczenia arbitrażu

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazpromu na orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego dotyczące sporu o warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. Wyrok jest prawomocny.
23.12.2020

Zainstalowano zbiorniki na pierwszej rosyjskiej bunkierce LNG

Rosyjski Gazprom Neft poinformował o zainstalowaniu zbiorników na pierwszej rodzimej bunkierce LNG. Statek wyposażono także w sprzęt kriogeniczny.
15.12.2020

Gazprom chce renegocjować w górę cenę gazu w kontrakcie jamalskim

PGNiG otrzymało w poniedziałek wniosek Gazpromu i Gazpromexportu o renegocjację ceny gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała spółka. PGNiG zaznaczyło, że wniosek mówi o renegocjacji w kierunku podwyższenia ceny. Polska spółka uważa go za niezasadny.
10.11.2020

Gazprom zwrócił się do sądu w Polsce przeciwko UOKiK ws. sankcji na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę, że złożył apelację do polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie decyzji polskiego UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2.
04.11.2020

Gazprom potwierdził otrzymanie wniosku PGNiG o obniżkę ceny gazu

Rosyjski koncern Gazprom potwierdził w poniedziałek otrzymanie wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o renegocjację ceny kontraktowej gazu. Gazprom wskazał, że zgodnie z kontraktem każda ze stron może renegocjować cenę raz na trzy lata.
02.11.2020

Gazprom: dokładane są wszelkie wysiłki w celu ukończenia Nord Stream 2

W celu ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 podejmowane są maksymalne wysiłki, termin ukończenia zależy jednak od wielu czynników - oświadczyła dziś szefowa Gazprom Eksportu Jelena Burmistrowa. Gazprom Export to eksportowe ramię rosyjskiego koncernu Gazprom.
23.10.2020

Gazprom nie zgadza się z decyzją UOKiK o grzywnie i zloży apelację

Rosyjski Gazprom oświadczył dzisiaj, że nie zgadza się z decyzją UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2 i że odwoła się od tej decyzji. Władze Rosji wyraziły przekonanie, że Gazprom podejmie działania prawne.
07.10.2020

Gazprom mocno ryzykuje kontynuując prace przy Nord Stream 2

Jak ocenia rosyjski ekspert Michaił Krutichin z firmy RusEnergy, choć Gazprom dzięki rosyjskim jednostkom do układania gazociągu może ukończyć Nord Stream 2, to przy tym bardzo ryzykuje, choć formalnie nie jest ich właścicielem.
12.08.2020

Gazprom złoży odwołanie? Chróstny: jesteśmy przygotowani

Jesteśmy przygotowani na odwołanie Gazpromu i obronę przed sądem decyzji o karze nałożonej na tę firmę - poinformował we wtorek PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
04.08.2020

Wiceszef MSZ: mamy narzędzia prawne, żeby wyegzekwować karę nałożoną na Gazprom

Mamy narzędzia prawne, żeby wyegzekwować karę nałożoną przez UOKiK na Gazprom - podkreślił w rozmowie z PAP w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak dodał całą sprawą będzie teraz zajmował się UOKiK.
04.08.2020

Chróstny o karze dla Gazpromu: UOKiK ma mechanizmy do egzekwowania kar finansowych

Mamy mechanizmy, które pozwalają na egzekwowanie kar finansowych - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny odnosząc się do nałożonej przez niego blisko 213 mln zł kary na Gazprom. Decyzja nie jest prawomocna, można się od niej odwołać - dodał.
03.08.2020

Nord Stream 2 - Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2020

PGNiG: aneks do kontraktu jamalskiego zmniejszy w drugim kwartale koszty operacyjne o 5 mld 689 mln zł

Zawarty aneks do kontraktu jamalskiego zmniejszy m.in. koszty operacyjne spółki o 5 mld 689 mln zł w drugim kwartale- poinformowało we wtorek PGNiG.
21.07.2020

PGNiG będzie wnosić o oddalenie skargi Gazpromu na wyrok Trybunału Arbitrażowego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie wnosić o oddalenie skargi na wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie złożonej przez Gazprom do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, podała spółka.
15.07.2020

Prezes PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

Efekt wysokich cen gazu w kontrakcie z Gazpromem PGNiG brało na siebie, klienci spółki ich nie odczuwali, bo PGNiG sprzedawało gaz po cenach rynkowych, ze stratą - mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jednocześnie nie wykluczył kolejnego arbitrażu z Gazpromem.
09.07.2020

PGNiG, zgodnie z zapowiedzią, zwróciło Gazpromowi 90 mln dol.

2 lipca, w ramach rozliczeń, PGNiG zwróciło rosyjskiemu Gazpromowi 90 mln dol. tytułem wzajemnych rozliczeń, co zapowiadał prezes polskiej spółki Jerzy Kwieciński. W rezultacie kwota netto wzajemnych rozliczeń wyniosła ok. 1,5 mld dol.
08.07.2020

Sasin: można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem

Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
01.07.2020

Prezes PGNiG: pieniądze od Gazpromu są na naszym koncie

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński poinformował w środę, iż otrzymał potwierdzenie, że pieniądze od spółki Gazprom są już na koncie PGNiG. Chodzi o zwrot nadpłaty za dostarczany gaz.
01.07.2020

Szczerski: Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem

Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem, który w sposób nieuprawniony zawyżał ceny gazu dla Polski - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski skomentował dokonanie przelewu należnych PGNiG pieniędzy przez Gazprom.
01.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.