• <

Wynik wyszukiwania - "elektronika" - Wiadomości

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

Rekord urzędników celnych z Hongkongu. Takiej konfiskaty jeszcze nie było

Urzędnicy celni w Hongkongu rozbili duży gang przemytniczy działający w ruchliwym terminalu kontenerowym Kwai Tsing. W sumie zajęto towar o szacunkowej wartości rynkowej około 190 milionów dolarów, co jest największym przypadkiem w historii portu pod względem wartości konfiskaty.
07.07.2023

Z wojażu do demontażu. Jak odchodzą wycieczkowce?

Gdzie trafiają statki pasażerskie, kiedy mija ich czas? Po latach fantazyjnych rejsów, dostarczających pasażerom niezapomnianych wrażeń, przychodzi w końcu moment, kiedy wycofane z eksploatacji giganty żegnają się ze splendorem oceanicznej żeglugi.
06.03.2023

Rok Jadeitowego Królika rokiem 5% wzrostu PKB w Chinach. Dobra wiadomość dla żeglugi i portów

Prognoza wzrostu gospodarczego Chin w 2023 r. została skorygowana prawie o 1% do 5% – powiadomił Fitch Ratings w komunikacie ogłoszonym w pierwszym dniu obchodów Chińskiego Nowego Roku–Roku Jadeitowego Królika. To dobra informacja także dla Polski, dla której Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Polski w Azji, a Polska największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To również dobra wiadomość dla żeglugi i portów, głównych beneficjentów aktywności gospodarczej Chin na oceanicznych szlakach.
14.02.2023

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Portowy skok stulecia. Gang ukradł 20 kontenerów z ładunkiem

W pobliżu portu Manzanillo w Meksyku doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Grupa mężczyzn ukradła... 20 całkowicie załadowanych kontenerów.
15.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa na zamku

W ramach charytatywnego spotkania, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, wykonane zostanie poruszające Lacrimorium "Miejsce łez" autorstwa Piotra Brody.
01.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Poważne zakłócenia globalnych dostaw towarów na święta; „Boże Narodzenie jest zagrożone”

Wzrosty cen i niedobory towarów na święta grożą Europie i Ameryce z powodu zakłóceń globalnych łańcuchów produkcji i dostaw, związanych z pandemią koronawirusa. Dziennik „Washington Post” ocenił, że „wariant Delta ukradł Boże Narodzenie”, a wielu importerów złożyło zamówienia w chińskich fabrykach wcześniej niż zwykle.
21.11.2021

Ożywienie w przemyśle zwiększa zapotrzebowanie na usługi project cargo

W pierwszym półroczu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła o 18, 2 proc. w porównaniu z ub.r. Najnowsze dane GUS wskazują na wyraźne ożywienie w branży po ubiegłorocznym wyhamowaniu, a analitycy podkreślają jej kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki. To bardzo dobra informacja dla operatorów logistycznych, którzy specjalizują się w organizacji łańcuchów dostaw dla przemysłu, do których należy Fracht FWO Polska.
27.07.2021

Studiuj nad morzem – gdyńskie uczelnie czekają

Marzysz o studiach wojskowych lub rozpoczęciu nauki na kierunku morskim? A może myślisz o prawie, administracji, zarządzaniu czy finansach i rachunkowości? Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trwają rekrutacje na gdyńskie uczelnie wyższe. W swoje progi zapraszają: Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Morski oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu.
01.02.2021

Radar morski Seaspray AESA firmy Leonardo zostanie zintegrowany z systemem GA-ASI MQ-9B SeaGuardian

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) współpracuje z koncernem Leonardo nad integracją radaru Leonardo Seaspray 7500E V2 w centralnym zasobniku radarowym swojego zdalnie pilotowanego systemu powietrznego (RPAS) MQ-9B SeaGuardian. Integracja tego wiodącego radaru na rynku z systemem SeaGuardian umożliwi prowadzenie stałego morskiego ISR (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) i jest dostępna dla międzynarodowej bazy klientów.
20.01.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

Jak zmieniała się Gdynia na przełomie lat? W sentymentalną podróż w przeszłość zabierze nas wystawa czarno-białych fotografii, która od najbliższego piątku zostanie zaprezentowana w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. A po wernisażu, dźwiękowy portret aglomeracji poznamy dzięki instalacji „Miastofonia”. Jak wygląda i jak brzmi nasze „miasto z morza i marzeń”, przekonamy się już 16 października.
14.10.2020

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na „Darze Młodzieży” i przed jego pokładem. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.
10.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r). Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.
11.05.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Weszła w życie umowa o wolnym handlu między UE, a Singapurem

21 listopada w życie wchodzi umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru - przypomina Ministerstwo Rozwoju. Jak podkreślił resort w komunikacie, celem umowy jest liberalizacja oraz ułatwienie handlu i inwestycji.
21.11.2019

Powstał portal internetowy Komisji Europejskiej dla przedsiębiorców. Sprawdź skąd kupujesz metale i minerały.

Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli poznać sposoby kontrolowania pochodzenia stosowanych przez siebie metali i minerałów, np. dowiedzieć się, czy są one wydobywane w regionach objętych konfliktami.
20.11.2019

W listopadzie wchodzi w życie umowa o wolnym handlu UE - Singapur

21 listopada 2019 r. wejdzie w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Republiką Singapuru. Umowa została podpisana 19 października 2018 r., a 13 lutego 2019 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na jej zawarcie.
12.11.2019

Rodzinny biznes z Batorym w tle

Polski przemysł jachtowy rośnie w siłę. Nasze stocznie należą do najnowocześniejszych w Europie, rocznie produkujemy ok. 22 tys. jednostek. Entuzjaści żeglowania cenią sobie komfort i bezpieczeństwo oraz wyposażenie, na którym mogą polegać. O rodzinnej pasji, która zrodziła się na legendarnym Batorym, trudnych początkach, które doprowadziły do współpracy z najważniejszymi stoczniami na polskim rynku i stawianiu na ekologię opowiedział nam Paweł Pojawa z Airmech Marine Equipment.
26.08.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie” (foto, wideo)

130 wystawców i dziesiątki jachtów żaglowych i motorowych. W niedzielę w Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, podczas którego nie tylko promuje się żeglarstwo, ale także w jednym miejscu, na wodzie można zobaczyć jachty, luksusowe łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.
22.07.2019

MON: Limit miejsc na uczelniach wojskowych dla podchorążych w roku akademickim 2020/21 to 1 411 osób

Limit miejsc na studia stacjonarne w uczelniach wojskowych, dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w roku akademickim 2020/2021, to 1411 osób - zdecydowało MON. Resort chce, żeby kandydaci na żołnierzy zawodowych mogli się szkolić na czternastu kierunkach.
19.07.2019

Czerwińska o działalności KAS: Bohaterowie uszczelniania systemu podatkowego

Ograniczenie szarej strefy obrotu papierosami i tytoniem, walka z przestępczością w obrocie paliwami - to niektóre działania KAS związane z ochroną granicy państwowej. W ocenie szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej, Krajowa Administracja Skarbowa działa tam skutecznie i efektywnie.
10.05.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Rosyjska marynarka wojenna pracuje nad systemem wywołującym halucynacje i wymioty

Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła wyposażanie swych okrętów w nowe systemy 5P-42 Filin (ros. Puchacz), które mogą wywoływać u wrogów halucynacje i zaburzenie widzenia - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Times".
06.02.2019

Sztorm zrzucił ze statku 270 kontenerów. Ludzie znajdują skarby (foto)

W środę informowaliśmy o silnym sztormie na Morzu Północnym. W jego wyniku, z płynącego pod banderą Panamy statku MSC ZOE - jednego z największych kontenerowców na świecie - mogło spaść do morza nawet 270 kontenerów. W mediach społecznościowych można teraz zobaczyć zdjęcia "skarbów" znalezionych przez spacerowiczów na holenderskiej wyspie Vlieland.
04.01.2019

W tym roku na polsko-rosyjskim przejściu w Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla

W tym roku na polsko-rosyjskim przejściu kolejowym w Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla i 11 tys. cystern gazu. Służby polskie wskazują, że przez braniewskie przejście wjeżdża coraz więcej kontenerów z Chin; Chińczycy testują nowy szlak handlowy do Europy Zachodniej.
27.12.2018

Dachser z bezpośrednią linią ze Strykowa do Holandii

Dachser, globalny operator logistyczny, uruchomił bezpośrednie połączenie z podłódzkiego Strykowa do Holandii. Dzięki temu przesyłki drobnicowe nadawane przez polskich eksporterów są dostarczane w ciągu dwóch dni do dowolnego miejsca na terenie Królestwa Niderlandów. Żółto-niebieskie ciężarówki z logo Dachser wyjeżdżają w tę trasę we wszystkie dni robocze.
13.12.2018

UE podpisała umowę o wolnym handlu z Singapurem

Unia Europejska podczas szczytu Azja-Europa w Brukseli podpisała w piątek umowy o wolnym handlu oraz wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem. To pierwsze tego rodzaju porozumienia zawarte między UE a państwem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
20.10.2018

Kraje UE za podpisaniem umowy o wolnym handlu z Singapurem

Kraje UE opowiedziały się w poniedziałek za podpisaniem umowy o wolnym handlu oraz umowy o wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem. Obie mowy, a także umowa o partnerstwie i współpracy, mają zostać podpisane w piątek przy okazji szczytu ASEM w Brukseli.
15.10.2018

Pierwsi zawodnicy już na mecie Bitwy o Gotland!

Środowy wieczór, noc oraz czwartkowy poranek to powroty z morza zawodników Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na Blue Horizon. Drugie miejsce zajął niewidoczny w środę na monitoringu Jerzy Matuszak na Dancing Queen, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na Konsal II.
20.09.2018

W Hamburgu rozpoczynają się targi SMM. Zobacz listę polskich wystawców

Około 50 000 zwiedzających i ponad 2 200 wystawców. We wtorek w Hamburgu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM. To największe i najważniejsze wydarzenie światowego przemysłu okrętowego. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 wystawców z Polski. Redakcja portalu GospodarkaMorska.pl też będzie obecna podczas imprezy z katalogiem eksportowym MarinePoland.com Maritime Export Catalogue.
04.09.2018

„Split payment” w branży morskiej i stoczniowej – metoda podzielonej płatności i dlaczego kurs EURO może się zmienić

W branży stoczniowej i morskiej zagrzmiało od 1 lipca 2018 r., z powodu wprowadzenia metody podzielonej płatności – split payment. Do największych wad tej instytucji przedsiębiorcy zaliczają zamrożenie środków finansowych dotyczących podatku VAT, które są umieszczane na specjalnym rachunku i do których dostęp stał się znacznie utrudniony.
24.07.2018

Damen rozpoczyna prace nad systemem pogłębiania dla nowoczesnej jednostki

Damen rozpoczął konstrukcję innowacyjnego systemy pogłębiania dla pierwszej jednostki Marine Aggregate Dredger (MAD). Statek budowany w rumuńskim zakładzie Damen Shipyards Galati ma slużyć do wydobycia piasku i żwiru z dna morskiego na głębokościach do 55 metrów. Nowa pogłębiarka będzie w stanie znieść trudne warunki panujące na Morzu Północnym, na czym zależało przyszłemu jej armatorowi – Cemex UK Marine.
17.07.2018

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów

Produkują elektroniczne systemy morskie i urządzenia, które monitorują oraz pokazują, jak pracuje statek i jak można zoptymalizować i usprawnić jego działanie. Z ich rozwiązań korzystają armatorzy i przedsiębiorstwa z branży morskiej na całym świecie. Ostatnio stworzyli aplikację Voyage Tracker, dzięki której można śledzić trasę Rejsu Niepodległości. Firma Enamor specjalizuje się w elektronice, nawigacji i automatyce morskiej. Swój biznes prowadzi właśnie w Gdyni. Tutaj od początku działa i tu powstają jej produkty.
18.06.2018

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia. Około 270 różnego rodzaju pojazdów wojskowych przypłynęło do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w piątek. Zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pod kryptonimem Saber Strike-18 (SbS18), które zaplanowano na 3-15 czerwca w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.
23.05.2018

Premier: Państwo ma wspierać przedsiębiorców w ich ekspansji

Państwo to nie jest drzemiący nocny stróż, państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
16.05.2018

Olbrzymi kontenerowiec w Porcie Gdynia. Tysiące kontenerów na pokładzie (foto, wideo)

W BCT – Bałtyckim terminalu kontenerowym trwa rozładunek MSC Paris. To jeden z największych kontenerowców, jakie kiedykolwiek zawinęły do Portu Gdynia. Zaplanowane na statku przeładunki to prawie 7,5 tys. TEU (import/eksport) – takie przypadki obecnie zdarzają się w Gdyni bardzo rzadko.
27.04.2018

Media: Drugi chiński lotniskowiec rozpoczyna testy na morzu

Drugi lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej, a zarazem pierwszy taki okręt opracowany w Chinach, wypłynął w poniedziałek z przystani w mieście Dalian w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju, by odbyć swoje pierwsze testy na morzu – podały lokalne media.
23.04.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej (foto, wideo)

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatk
29.03.2018

„Razem do zawodu”

Laureatów konkursu „Razem do zawodu” poznamy już jutro. Podczas uroczystej gali w sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni zostaną wręczone nagrody najzdolniejszym uczniom pomorskich szkół zawodowych. Początek wydarzenia o godzinie 10:00.
27.03.2018

Polskie firmy bez wsparcia nie mają szans przebić się na bogatszych zachodnich rynkach

Polskie firmy bez wsparcia nie mają szans przebić się na bogatszych zachodnich rynkach ze względu na bariery, jakie napotykają w UE - wynika z przedstawionego w czwartek raportu WEI.
22.03.2018

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.
28.02.2018

Dlaczego zatonął Knudel?

Prawie trzy tygodnie trwały prace związane z wydobyciem na powierzchnię zabytkowego jachtu "Knudel", który zatonął w połowie stycznia w marinie w Gdyni. Przyczyną było rozszczelnienie drewnianego poszycia kadłuba, w wyniku czego jednostka nabrała wody.
16.02.2018

Gdynia: Od tygodnia trwa podnoszenie jachtu, który zatonął w marinie

W marinie w Gdyni od tygodnia trwa operacja podnoszenia z dna zabytkowego, drewnianego jachtu „Knudel”, który zatonął w połowie stycznia. Współwłaściciel jachtu straty szacuje na ok. 150 tys. zł. Ma nadzieję, że w lecie będzie „pływał pod pełnymi żaglami”.
04.02.2018

To był dobry rok dla produkcji

W kontekście ostatnich lat zdominowanych przez nowe inwestycje w sektorze usług dla biznesu i IT, rok 2017 był niewątpliwie przełomowym rokiem dla produkcji Dzięki nowym inwestycjom firm, z którymi współpracuje Invest in Pomerania, na Pomorzu powstanie nawet 1700 miejsc pracy w sektorze przetwórstwa przemysłowego i logistyki.
01.02.2018

Ruszają bezpłatne wykłady dla miłośników sportów wodnych

Cykl bezpłatnych spotkań mających na celu przypomnienie i uzupełnienie żeglarskiej wiedzy w roku 2018 rusza w Szczecinie w ostatnią środę stycznia. Półtoragodzinne wykłady skierowane są do miłośników sportów wodnych, w tym również do laików.
29.01.2018

Ma prawie pół kilometra długości. Piąty największy kontenerowiec świata przypłynął do Gdańska (foto, wideo)

Piąty największy kontenerowiec świata w gdańskim porcie. Ochrzczony pod koniec listopada ubiegłego roku OOCL Scandinavia dziewiczy rejs z Dalekiego Wschodu zakończył w terminalu kontenerowym DCT. Statek zostanie w Gdańsku do czwartku wieczorem.
10.01.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Po raz ostatni świętowali jako akademia

97. rocznicę powstania Akademii Morskiej świętowano 8 grudnia. Tegoroczny jubileusz był wyjątkowy, bo uczelnia wkrótce z Akademii przekształcona zostanie w Uniwersytet.
11.12.2017

Enamor ponownie zainwestuje w przyszłość

Ruszyła kolejna edycja programu stypendiów fundowanych “Inwestycja w przyszłość” organizowana przez Enamor Sp. z o.o.. Swoje aplikacje, studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Politechnice Gdańskiej i Akademii Morskiej w Gdyni, wysyłać mogą do 11 grudnia 2017.
27.11.2017

GEFCO otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, rozpoczyna oficjalną działalność swojego oddziału w Grecji.
20.11.2017

Wizyta Ambasador Węgier w portach Szczecin-Świnoujście

Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Węgier - Orsolya Zsuzsanna Kovács przebywała z wizytą roboczą w zespole portów Szczecin-Świnoujście.
31.10.2017

Prezydenci Turcji i Polski: Celem podwojenie obrotów handlowych

Gospodarki Turcji i Polski mają potencjał, by podwoić wzajemne obroty handlowe do poziomu rzędu 10 mld euro rocznie - zgodnie mówili prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Andrzej Duda, otwierając wspólnie polsko-tureckie forum biznesu we wtorek w Warszawie.
17.10.2017

KEiT PAN pod żaglami „Daru Młodzieży”

Z inicjatywy rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof.dr hab. inż. Janusza Zarębskiego, członkowie Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk obradowali pod żaglami na wodach Zatoki Gdańskiej. Spotykają się dwa razy w roku – tym razem posiedzenie odbyło się w niecodziennym miejscu, bo na pokładzie „Daru Młodzieży”.
14.09.2017

Targi Poland Boatshow w Łodzi po raz ósmy partnerem Baltic Polonez Cup Race

Po raz ósmy firma Interservis Sp. z o.o. w Łodzi wesprze naszą Baltic Polonez Cup Race. Organizator Targów Boatshow ufunduje również dodatkowe upominki dla uczestników.
27.06.2017

W Poznaniu powstało Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku

Na Politechnice Poznańskiej powstało polsko-chińskie Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku. Do jego głównych zadań będzie należał transferu nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji – także biznesu.
27.04.2017

Już za miesiąc ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Zarejestruj swój udział w MARELDAYS 2017

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
05.04.2017

PSV Sylur – nowy statek Lotos Petrobaltic

Lotos Petrobaltic unowocześnia flotę. PSV Sylur zastąpi dotychczasową jednostkę, czyli 37-letni serwisowiec Granit. 14-letni statek przypłynął do Gdańska z Wysp Kanaryjskich.
10.01.2017

Morska elektronika w zasięgu ręki

Radary, radiotelefony czy echosondy. To tylko niektóre produkty, jakie można znaleźć w nowo powstałym sklepie internetowym Furuno. Wystarczy kilka kliknięć i całą morską elektronikę mamy w zasięgu ręki.
20.10.2016

Akademia Morska w Gdyni: uczelnia o światowej renomie zaczyna rok akademicki

Zbliżające się rozpoczęcie roku Akademii Morskiej w Gdyni, które odbędzie się w sobotę (8.10) na pokładzie Daru Młodzieży to także okazja by przypomnieć kilka faktów związanych z uczelnią, która prowadzi kształcenie studentów oraz badania naukowe na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności globalnego rynku transportu morskiego.
06.10.2016

Rośnie liczba przesyłek kurierskich z Polski do Chin, Afryki Północnej i Emiratów Arabskich

Niemcy są głównymi adresatami zagranicznych przesyłek kurierskich – wynika z danych DHL Express, realizującej międzynarodowe przesyłki ekspresowe. To nie powinno dziwić, bo zachodni sąsiedzi są naszym głównym partnerem handlowym. Zaskakująca jednak jest bardzo wysoka dynamika kierunków pozaeuropejskich. Polacy wysyłają coraz więcej paczek do Chin, Japonii, krajów Afryki Północnej i Emiratów Arabskich.
04.08.2016

Pociąg towarowy China Railway Express przyjechał do Warszawy

Pociąg towarowy z Chin do Polski - po raz pierwszy opatrzony logo "China Railway Express" - po 12 dniach podróży dotarł na terminal PKP Cargo w Warszawie. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin.
20.06.2016

Kontener z tysiącami podrabianych torebek w Porcie Gdańsk

Podrabiane torebki znanej firmy odzieżowej zatrzymali kilka dni temu funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej. Wartość 3750 sztuk torebek wynosi ponad 750 tys. zł.
19.04.2016

Wybrano nowego rektora - elekta w Akademii Morskiej w Gdyni

31 marca 2016r. 60 osobowe Kolegium Elektorów Akademii Morskiej w Gdyni złożone z pracowników, doktorantów i studentów uczelni wybrało rektora – elekta na kadencję 2016 – 2020. Nowo wybranym rektorem został prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.
06.04.2016

Boatshow 2015 – targi premier i nowości

Między 20 a 22 listopada w Łodzi, swoją ofertę prezentowały 203 firmy z kraju i zagranicy – Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Wiodące światowe stocznie pokazały 126 jednostek pływających, w tym 14 premier jachtów przygotowanych na sezon 2016.
20.11.2015

„Jedziemy” autostradą technologii i innowacji…

Akademia Morska w Szczecinie w ogromnym polskim konsorcjum naukowo-gospodarczym. Instytut Autostrada Technologii i Innowacji umożliwia budowanie mocnego partnerstwa i aplikowanie o środki finansowe w najróżniejszych obszarach technologii i techniki. Inicjatywa wzorowana jest na Niemczech, gdzie większość instytutów naukowo-badawczych skupionych jest w jednym podmiocie – dzięki temu efektywność ich działań jest większa.
18.11.2015

Politechnika Gdańska otwiera basen modelowy

19 listopada o godz. 11.00 odbędzie się otwarcie nowoczesnego basenu modelowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W obiekcie znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych.
16.11.2015

Załadunek olbrzymich suwnic w Porcie Gdynia

Pieć 140-tonowych suwnic zostało załadowanych w piątek (31.07) na statek przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie. W sobotę wielkogabarytowy ładunek wyruszył do Afryki.
03.08.2015

Empatia Polska - Pierwszy polski jacht dla niepełnosprawnych!

Empatia Polska to pierwszy polski jacht oceaniczny w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Może zabrać na pokład 6-7 osób, w tym 4-5 osób z niepełnosprawanością.
25.05.2015

Dramatyczny rekord - ponad 60 dni walki z żywiołem

Mężczyzna, który od ponad 60 dni uznawany był za zaginonego został odnaleziony 200 mil od przylądka Hatteras w Północnej Karolinie.
03.04.2015

Norweski producent dla branży morskiej rozwija działalność w Gdańsku

Firma ICD Polska będąca polskim oddziałem norweskiej grupy kapitałowej ICD Industries AS rozszerza działalność na Pomorzu o produkcję szaf elektrycznych. W nowym zakładzie, zlokalizowanym w parku logistyczno-przemysłowym SKKW w Gdańsku, firma zamierza zatrudnić ok. 15 elektromonterów oraz inżynierów elektryków.
25.03.2015

Gdański napęd dla innowacji

Na fali odrodzenia przemysłu okrętowego do gospodarki morskiej powraca Oddział Instytutu Elektrotechniki w Gdańsku utworzony w latach 60. ubiegłego wieku celem prowadzenia prac badawczych i konstrukcyjnych z zakresu elektrotechniki okrętowej. Dziś Instytut opracowuje innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w napędzaniu silników statków i samochodów, a także jej magazynowaniem i przepływem.
17.03.2015

2M połączy Göteborg z Japonią

Szwedzki port Göteborg zyskał nowe połączenie z Japonią poprzez utworzony niedawno sojusz dwóch największych przewoźników kontenerowych: Swiss Mediteranean Shipping Company (MSC) i Danish Maersk Line.
09.02.2015

Pierwsze ogólnopolskie badanie szczytów przewozowych

Problem comiesięcznych szczytów przewozowych w transporcie drogowym towarów dotyka niemal każdą firmę produkcyjną, zwiększając jej koszty logistyczne średnio o 5-15% rocznie. Pomimo, że 50% firm z pozytywnymi efektami podjęło działania ograniczające szczyty, to średnia skala szczytów w firmach generujących duże wolumeny przewożonych towarów nadal wynosi 202% – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu Szczyty kosztują.
16.10.2014

200 lat Kongsberga: elektronika morska i obronność

Koncern Kongsberg obchodził dwusetną rocznicę powstania. Jest to najstarsza firma w Norwegii, od 2005 roku związana także z Polską. W Szczecinie siedzibę posiada spółka Kongsberg Maritime Poland, specjalizująca się w elektronice morskiej, zaś w Warszawie związana z systemami obrony Kongsberg Defence.
06.05.2014

Praca na kutrze to nie tylko ryby. Łowią samochody, banany, a nawet butelki z wódką

Kuter leżał na prawej burcie, wyły alarmy. Nagle wybuch! To woda zdusiła silnik, z którego poszedł gęsty dym. Później przedłużająca się cisza. - Chłopcy pływali wokół kutra, ja siedziałem na przechylonym dziobie. Pomyślałem: Już koniec, nie wyjdę z tego - wspomina Ryszard Szwedzki, który na Bałtyku łowi od 30 lat. Była przecież zima, minus dziesięć stopni Celsjusza, a szyper uszkodzonej jednostki WŁA-97 nie miał na sobie nawet kombinezonu chroniącego przed lodowatą wodą. Choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęły ponad dw
30.10.2013

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

Phoenix Poland- „Przecieramy szlaki”

Usługi serwisowe są branżą, w której opinia klienta na długie lata kształtuje markę produktu, firmy oraz rejonu. O działaniach firmy Phoenix Poland zmierzających w kierunku przetarcia szlaków polskim firmom z branży morskiej opowie Mirosław Bułdo, Dyrektor przedsiębiorstwa.
03.01.2013

Wisła Aluminium i Yacht Building Management- plan synergii

Yacht Building Management to firma budująca jachty na zamówienie, natomiast specjalnością Wisły Aluminium są konstrukcje aluminiowych kadłubów i nadbudówek małych jednostek. Plany ich połączenia, zakładają wykorzystanie potencjału obydwu spółek, które przez lata działalności w branży zdążyły wyrobić już sobie markę. Plany połączenia przedsiębiorstw nakreśli Janusz Zawadowicz, prezes Wisły Aluminium.
03.09.2012

Święto latarni morskich

Wybrzeże. Od wieków światło latarni morskich wskazuje żeglującym drogę na ląd. Dziś – w epoce satelitów i komputerów – nadal odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi. Są jednocześnie pięknymi zabytkami techniki. W niedzielę mają swoje święto.
17.08.2012

System elektronicznej rekrutacji Akademii Morskiej w Gdyni. Bądź na fali studiuj z nami - 4 wydziały, 7 kierunków, 35 specjalności

Ruszyła elektroniczna rekrutacja w Akademii Morskiej w Gdyni. Kandydaci na studia w roku akademickim 2012/2013 mogą rejestrować się w Systemie Elektronicznej Rekrutacji.
09.05.2012

X Bałtycki Festiwal Nauki z Akademią Morską w Gdyni 23 - 27.05.2012

Akademia Morska w Gdyni w dniach 23 – 27 maja br. uczestniczyć będzie w dziesiątym już Bałtyckim Festiwalu Nauki.
08.05.2012

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Studenci z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa przed regatami łodzi solarnych.

Studenci z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, członkowie Koła Naukowego „KORAB” są w kluczowej fazie przygotowań przed regatami łodzi solarnych.
22.06.2011

Jak sonar skanujący może pomóc w połowach?

Sonary skanujące są stosowane w rybołówstwie od dłuższego czasu. W okresie ostatnich 15 lat niektóre kutry wymieniły sonary skanujące na sonary dookolne. Główną przyczyną było uzyskanie szybszego przeszukiwania na większym zakresie. Czy jakiś cel w wodzie może zostać pominięty z tej przyczyny, że sonar dookolny jest szybszy w działaniu? Czy sonar skanujący może wykryć cel, którego nie wykryje sonar dookólny?
22.04.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.