• <

Wynik wyszukiwania - "donbas" - Wiadomości

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

„Washington Post”: atak na Nord Stream koordynował ukraiński oficer

Pułkownik ukraińskich sił specjalnych Roman Czerwinski koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku – poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na osoby zaznajomione z planowaniem tej operacji.
12.11.2023

Port Gdańsk wydzierżawia spółce BLG AutoTerminal Gdańsk teren pod przeładunki sprzętu wojskowego

Została podpisana umowa dzierżawy nieruchomości gruntowej w Porcie Gdańsk. Dzięki temu spółka BLG AutoTerminal Gdańsk będzie tam realizowała przeładunki sprzętu militarnego, niezbędnego sojusznikom Polski do gwarantowania bezpieczeństwa w całej Europie.
20.10.2023

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
28.09.2023

Dowódca pododdziału sił specjalnych Ukrainy: działamy niestandardowo, ale skutecznie

Zdarza się, że w dziesięć osób wsiadamy do łodzi i wyruszamy na misję na Morzu Czarnym, a nad nami krążą rosyjskie myśliwce typu Su; takie są jednak realia naszej pracy, w której, z powodu ograniczonych zasobów, musimy walczyć niestandardowo, lecz skutecznie - przyznał w środę dowódca ukraińskiego pododdziału sił specjalnych Artan Wiktor Torkotiuk.
30.08.2023

Ukraina. Ekspert: wyzwolenie miejscowości Robotyne otwiera drogę do Melitopola i Morza Azowskiego

Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
29.08.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania
08.04.2023

Były oficer piechoty morskiej USA: walki o Bachmut jak bitwa pod Verdun; dla Rosji może skończyć się podobnie jak wówczas dla Niemiec

Rosja koncentruje swoje ataki na Bachmut, bo mogła przyjąć podobną strategię jak Niemcy w I wojnie światowej i bitwie o Verdun - by wykrwawić Ukraińców - mówi PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były oficer Marines i CIA. Dodaje jednak, że ostatecznie ta strategia może się skończyć podobnie, jak wówczas dla Niemców.
08.04.2023

USS Porter z wizytą w Tallinie. Niedawno odwiedził też Port Gdynia

Do głównego portu stolicy Estonii wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. Okręt niedawno wziął udział w ćwiczeniu z siłami polskiej Marynarki Wojennej oraz spędził dwa dni w Porcie Gdynia.
20.03.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

Ukraina: rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol

Rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol w obwodzie donieckim - uważa Pawło Kyryłenko, gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy.
15.11.2022

ISW: wyzwolenie Krymu przez Ukrainę oznaczałoby zabezpieczenie południowo-wschodniej flanki NATO

Ukraina musi odzyskać większość obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego, łącznie z przynajmniej częścią terytorium Donbasu zajętego przez Rosję w 2014 roku, aby zapewnić sobie długotrwałe bezpieczeństwo. Zostałoby ono dodatkowo wzmocnione dzięki wyzwoleniu Krymu, co również przyniosłoby korzyści dla NATO w kontekście zabezpieczenia jego południowo-wschodniej flanki - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17.10.2022

Ukraina. Wybuchy na Krymie podczas "aneksyjnego" wystąpienia Putina

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.
30.09.2022

Tureckie MSZ: Nie uznamy referendów na wschodzie i południu Ukrainy

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zapowiedziało w środę, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.
21.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Brytyjski ekspert: Rosja może zostać zmuszona do wycofania się z Chersonia

Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - zasugerował w piątek dr Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.
22.07.2022

Most Antonowski nad Dnieprem trafiony przez Ukraińców w okupowanym Chersoniu [WIDEO]

Siły ukraińskie uszkodziły most w okupowanym przez Rosjan Chersoniu, który ma kluczowe znaczenie dla kontroli terenów na zachód od Dniepru; kontrola przepraw przez rzekę będzie istotna dla wyniku walk w tym regionie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2022

Ukraina czeka na gwarancje bezpieczeństwa by wznowić eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji AP.
13.07.2022

Doradca szefa MSW: Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
02.07.2022

Ukraina. Zełenski: zdobycie Wyspy Węży znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym

Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo na Facebooku. Wcześniej kancelaria Zełenskiego informowała, że Wyspa Węży została odbita z rąk żołnierzy rosyjskich.
01.07.2022

Brytyjskie ministerstwo obrony: forsowanie rzek przez Rosję kluczowe dla wyniku wojny

Rosyjskie operacje przeprawy przez rzeki będą jednym z kluczowych czynników decydujących o wyniku wojny na Ukrainie, bo wiele mostów siły ukraińskie zdołały zniszczyć przed wycofaniem się - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
13.06.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

Rosjanie chcą korytarza lądowego na Krym. Atakują Ukrainę z okrętów

Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika – powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany w poniedziałek przez portal Suspilne.
23.05.2022

Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.
18.05.2022

Zełenski: zmusimy Rosjan do opuszczenia naszego morza

Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.
15.05.2022

Ukraina planuje atak na most łączący Rosję z okupowanym Krymem

„Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na Most Krymski, łączący półwysep z Rosją, oczywiście to zrobimy” – zapowiedział w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie Radia NW. „Zaatakowalibyśmy już ten most, gdyby była na to szansa” – dodał.
21.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

Amerykański ośrodek ISW: Ukraińcy utrzymują kontrolę nad portem w Mariupolu

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.
08.04.2022

Joński i Szczerba: Polska importowała w 2021 r. 8,3 mln ton węgla z Rosji; robi to nadal

W 2021 roku Polska importowała 8,3 mln ton węgla z Rosji - o 3,1 mln ton więcej niż w roku 2016 - podali w poniedziałek posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba. Według nich, Polska w dalszym ciągu, pomimo wojny w Ukrainie, importuje z Rosji duże ilości tego surowca.
04.04.2022

Lewica o deklaracji uniezależnienia od paliw z Rosji: potrzebne OZE i inwestycje w sieci energetyczne

Premier Morawiecki i minister Moskwa przedstawili ogólne założenia; czekamy na dokumenty ws. terminów i kosztów - powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek o deklaracji o uniezależnieniu Polski od rosyjskich paliw. Posłanka Anita Sowińska wskazała, że w tym procesie konieczne są inwestycje w OZE.
30.03.2022

Embargo na rosyjski węgiel ze względu na bezpieczeństwo narodowe - projekt już w Sejmie

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, który w środę rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego.
30.03.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

CIT: prawdopodobieństwo desantu rosyjskiego w Odessie jest obecnie niskie

Groźba rosyjskiego desantu morskiego w Odessie jest obecnie niewielka, bo wszystkie brygady rosyjskiej piechoty morskiej przerzucone na Ukrainę uczestniczą już w walkach w innych miejscach - oceniają dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).
21.03.2022

Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem

Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy na zachód od Mariupola nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Resort ocenia jednak, że rosyjska ofensywa na Kijów straciła impet, a Ukraińcy stawiają większy opór, niż spodziewali się Rosjanie.
25.02.2022

Ekspert: polski rynek pracy może wchłonąć 700 tys. pracowników z Ukrainy

Nasz rynek pracy jest w stanie wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników z Ukrainy w ciągu sześciu miesięcy, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - ocenił prezes Personnel Service Tomasz Hanczarek. Uchodźcom należy uruchomić szybką ścieżkę załatwienia formalności zw. z zatrudnieniem - dodał.
24.02.2022

Agresja Rosji na Ukrainę: Gaz na europejskim rynku ponad 30 proc. w górę, rosną notowania ropy

Po agresji Rosji na Ukrainę kontrakty na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w ciągu pierwszych minut notowań w czwartek o ponad 30 proc. w stosunku do środy. Ropa Brent drożeje w czwartek o ponad 6 proc.
24.02.2022

Atak Rosji na Ukrainę: wstrzymano ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim

Rosja wstrzymała do odwołania ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostają otwarte - poinformowała w czwartek agencja Reutera opierająca się na rosyjskich urzędnikach i firmach zajmujących się handlem zbożem.
24.02.2022

USA. Biden ogłosił sankcje wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej zarządu

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.
23.02.2022

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.
23.02.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

Mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że Nord Stream 2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku - stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.
22.02.2022

Kreml oskarża Ukrainę o "niebezpieczne prowokacje" w związku z okrętem na Morzu Czarnym

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł w piątek przed "niebezpiecznymi prowokacjami" w związku z obecnością ukraińskiego okrętu Donbas płynącego - według rosyjskiej FSB - w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej. MSZ Rosji oznajmiło, że doszło do "kolejnej prowokacji".
10.12.2021

Szczyt Ukraina-UE: Ukraina ma pozostawać państwem tranzytowym gazu

Ukraina pozostaje i ma pozostawać państwem tranzytowym gazu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Kijowie podczas szczytu Ukraina-UE. KE analizuje różne scenariusze zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę - dodała.
12.10.2021

Zełenski o spotkaniu z Bidenem: będzie szczera rozmowa o zagrożeniach związanych z NS2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że oczekuje rzeczowego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sierpniu. Zaznaczył, że będzie to szczera rozmowa o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie stanowi gazociąg Nord Stream 2.
22.07.2021

Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii

Składający wizytę na Ukrainie wiceszef MSZ Marcin Przydacz odbył w czwartek w Kijowie spotkania, podczas których rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie, gazociągu Nord Stream 2 i historii. Wcześniej tego dnia Polska zaprezentowała priorytety swojego przewodnictwa w OBWE.
15.07.2021

Rosja manewruje kurkiem z gazem w celach politycznych

Handlujemy z Rosją gazem nie od wczoraj i wiemy, że od wczesnych lat 90. wykorzystuje ona kurek z gazem w celach politycznych; nie widzę powodów, by wierzyć, że to się zmieni - ocenił w rozmowie z PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.
19.06.2021

Prof. Lewicki: w co gra Biden z Putinem ws. NS2? Na pewno zlekceważył Ukrainę, ale też Polskę

W relacjach dwustronnych USA-Rosja czy w kwestii stabilności strategicznej na świecie "nie jest źle, ale nie jest też dobrze". Niejasne jest, w co gra Joe Biden z Władimirem Putinem, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcie sankcji z NS2 i zlekceważenie w tym kontekście Ukrainy, ale też Polski - mówi prof. Zbigniew Lewicki. W środę, 16 czerwca, obaj przywódcy spotkają się w Genewie.
15.06.2021

Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi do rozmów na temat rekompensaty za Nord Stream 2

Wiemy, że Niemcy i USA prowadzą rozmowy na temat rekompensaty dla Ukrainy w razie ukończenia Nord Stream 2, możemy się do nich przyłączyć, ale dla nas ten gazociąg to przede wszystkim zagrożenie związane z bezpieczeństwem, nie gospodarką - zaznaczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
14.06.2021

Ukraina. Szef MSW: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Jego resort w sobotę poinformował o dużych wspólnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej, policji i ratowników.
05.06.2021

Ukraina: naiwnością byłoby uważać, że Rosja nie wykorzysta NS2 w celach politycznych

Naiwnością byłoby uważać, że gdy Rosja weźmie w ręce tak potężny instrument jak Nord Stream 2, nie będzie wykorzystywać go w celach politycznych - ocenił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w opublikowanej w czwartek rozmowie z ukraińskim portalem glavcom.ua.
03.06.2021

Niemieckie media: Dzień Rosji w Rostoku jest sponsorowany przez Nord Stream 2

W środę w Rostoku odbywa się Dzień Rosji. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), mimo krytyki, nie wycofała się z jego organizacji. "Platynowym sponsorem" wydarzenia jest spółka Nord Stream 2 - pisze dziennik "Tagesspiegel".
02.06.2021

Adm. Stavridis: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis. Według niego Rosja i USA „są na kursie kolizyjnym” właśnie w tym regionie.
09.05.2021

Żaryn: ukończenie Nord Stream 2 pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy

Ukończenie Nord Stream 2, którego trasa ma omijać Ukrainę, pozwoli Rosji na dalszą destabilizację Ukrainy i podjęcia wobec niej agresywniejszych działań - pisze w czwartek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na stronie Stopfake.org.
06.05.2021

"Economist": Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, Nord Stream 2 należy zablokować

Prezydent Rosji Władimir Putin zorganizował ostatnio militarny pokaz siły. Poparcie dla niego w kraju maleje, ale to czyni go bardziej niebezpiecznym. Zachód musi zwiększyć naciski na Kreml, a projekt Nord Stream 2 należy zablokować - pisze tygodnik "Economist".
29.04.2021

Rosja umacnia się od Arktyki do Morza Czerwonego

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR.
27.04.2021

Rosja informuje o powrocie ponad 20 okrętów po ćwiczeniach w pobliżu Krymu

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że ponad 20 okrętów Floty Czarnomorskiej powróciło do swej stałej bazy po przeprowadzeniu ćwiczeń w pobliżu Krymu - podała agencja Interfax.
23.04.2021

Rosyjski resort obrony: wojska wracają z Krymu do miejsc stałej dyslokacji

Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe.
23.04.2021

Ponad 20 rosyjskich okrętów w manewrach na Morzu Czarnym

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
20.04.2021

Grupa jednostek Flotylli Kaspijskiej przepłynęła na Morze Czarne

15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne - podały w sobotę służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W grupie okrętów są kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze.
17.04.2021

Ukraina: doszło do rosyjskiej prowokacji na Morzu Azowskim

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni zabronionej przez umowy mińskie. Nie poinformowano o stratach. Marynarka wojenna twierdzi, że na Morzu Azowskim doszło do rosyjskiej "prowokacji".
16.04.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na ćwiczenia artyleryjskie

Jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na Morze Czarne na ćwiczenia artyleryjskie - poinformowała w piątek flota, cytowana przez agencję TASS. Na Morze Czarne, jak zapowiedziano, zmierzają też siły Flotylli Kaspijskiej.
14.04.2021

Dwa okręty wojenne USA wpłynęły na Morze Czarne w związku z napięciami na wschodzie Ukrainy

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.
09.04.2021

Siły Flotylli Kaspijskiej skierowano na Morze Czarne

Ponad 10 jednostek desantowych i artyleryjskich rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej opuściło bazę w Machaczkale i zmierza na Morze Czarne - poinformowały w czwartek służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego.
08.04.2021

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy wspólnie wzywają do zatrzymania Nord Stream 2

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba wezwali we wspólnym artykule na łamach „Politico” o zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślają, że w zablokowaniu projektu ważną rolę mogą odegrać USA.
22.02.2021

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

Ukraiński dowódca Marynarki Wojennej: przygotowujemy się na atak sił rosyjskich z Krymu

Marynarka Wojenna Ukrainy przygotowuje się do wojennej konfrontacji z Rosją - oświadczył dowódca tej formacji kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa. Nie wykluczył prób przedarcia się sił rosyjskich z Krymu do obwodu chersońskiego w celu wznowienia dostaw wody na półwysep.
06.07.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

Putin i Merkel mówili o budowie Nord Stream 2, Iranie i Libii

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel poparli w sobotę ukończenie gazociągu Nord Stream 2 i zabiegi na rzecz rozejmu w Libii. Merkel wezwała do dokładnego zbadania katastrofy zestrzelonego w Iranie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.
11.01.2020

Kreml: Putin i Merkel omówili tranzyt gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o kwestii tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę w przyszłym roku i o budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Kremla.
16.12.2019

Premier Ukrainy nie wyklucza wojny gazowej z Rosją

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk nie wykluczył wojny gazowej z Rosją po wygaśnięciu kontraktu ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód. Wyraził zadowolenie, że sprawę gazu omawiano na szczycie normandzkim w Paryżu poza kwestią Donbasu.
10.12.2019

Ukraina: niebawem uzgodnienia o tranzycie rosyjskiego gazu

Ukraina i Rosja w najbliższym czasie przystąpią do uzgadniania kontraktów dotyczących tranzytu i dostaw rosyjskiego gazu - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel. Wyraził nadzieję, że do konsultacji w tej sprawie dojdzie w czwartek.
02.12.2019

Szefowie MSZ Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy apelują do Rosji w sprawie Morza Azowskiego

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy zaapelowali we wtorek do Rosji o odblokowanie dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i o umożliwienie swobodnej żeglugi na tym akwenie.
26.11.2019

Zełenski rozmawiał z Putinem o okrętach i gazie

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił "konieczność zwrotu wyposażenia oddanych przez Rosję ukraińskich okrętów" - podały służby prasowe Zełenskiego. Według Kremla głównym tematem rozmowy był tranzyt gazu.
26.11.2019

Niemcy chcą utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę po 2019 roku

Tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę na Zachód powinien być utrzymany po 2019 roku - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w Kijowie, gdzie we wtorek spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Wadymem Prystajką.
19.11.2019

Ukraina żąda od Rosji trzech okretów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej

MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów, zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.
04.11.2019

Ukraina żąda od Rosji zwrotu okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej

MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów, zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ub. roku - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.
04.11.2019

UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zajmą się na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu problemem nielegalnych wierceń Turcji na wodach wokół Cypru. Sprawa ma trafić też na szczyt UE w przyszłym tygodniu.
12.10.2019

Rosja: Kreml nie wykluczył rozmów o oddaniu Ukrainie jej okrętów wojennych

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że kwestia oddania Ukrainie jej okrętów wojennych, przejętych przez Rosję na Morzu Czarnym, nie była omawiana na rozmowach o wymianie więźniów, ale nie wykluczył, że dojdzie do rozmów o warunkach ich zwrotu.
13.09.2019

NATO domaga się od Rosji uwolnienia pozostałych więźniów zgodnie z porozumieniami z Mińska

NATO nadal wzywa Rosję do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, w tym uwolnienia wszystkich więźniów - oświadczyła w sobotę rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu.
08.09.2019

Media: Rosja i Ukraina rozpoczęły procedurę wymiany więźniów

Według mediów w Moskwie i wypowiedzi adwokatów Rosja i Ukraina rozpoczęły w sobotę procedurę wymiany więźniów. Jak podała telewizja Rossija24, z obu stolic - Moskwy i Kijowa - odleciały już samoloty obu krajów. Na ich pokładzie są zapewne osoby objęte wymianą.
07.09.2019

Rosja: z więzienia wyjechały autobusy, w których mogą być marynarze Ukrainy

Z moskiewskiego więzienia Lefortowo wyjechały dwa autobusy; z dużym stopniem prawdopodobieństwa znajdują się w nich aresztowani przez Rosję marynarze Ukrainy - podała w sobotę agencja RIA Nowosti. Wiadomość tę RIA wiąże z zapowiadaną wymianą więźniów.
07.09.2019

Terlecki: Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się na Morzu Czarnym

Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się w regionie Morza Czarnego; bezpieczeństwo tego regionu, to bezpieczeństwo całej Europy - ocenił podczas jednego z paneli XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
04.09.2019

Prezydent Ukrainy: Powrót Rosji do G7 po zwrocie Krymu i uwolnieniu ukraińskich marynarzy

Powrót Rosji do G7 stanie się możliwy, gdy zwróci ona należący do Ukrainy Krym, wstrzyma działania wojenne w Donbasie i uwolni ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
22.08.2019

Czaputowicz dla „Rz”: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego

W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego - powiedział "Rzeczpospolitej" szef MSZ Jacek Czaputowicz.
19.08.2019

Prezydent Litwy po wizycie w RFN: Sankcje UE wobec Rosji na razie nie zostaną zniesione

Dopóki sytuacja na Ukrainie nie ulegnie zmianie, sankcje unijne wobec Rosji nie zostaną zniesione – takie zapewnienie otrzymał prezydent Litwy Gitanas Nauseda od władz Niemiec podczas zakończonej w czwartek dwudniowej wizyty w tym kraju.
15.08.2019

Zełenski: Rosja powinna odpowiadać za swoje czyny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że zostanie znaleziony mechanizm, który zmusi Rosję do odpowiedzialności za jej czyny, i partnerem w tym może być Turcja. Mówił o tym na konferencji prasowej w Ankarze.
08.08.2019

ONZ: Rosja znowu pod pręgierzem w Radzie Bezpieczeństwa

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia zarzucił we wtorek członkom RB, że zwołane z inicjatywy Rosji posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone problemom języka, przerodziło się w atak na jego kraj. Moskwę krytykowano za agresywną politykę wobec Ukrainy.
17.07.2019

Ukraina: Zełenski apeluje do Putina ws. 24 marynarzy więzionych w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie zatrzymanych ponad pół roku temu 24 ukraińskich marynarzy i oskarżył szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.
28.06.2019

USA: Pentagon udzieli Ukrainie pomocy militarnej w wysokości 250 mln USD

Pentagon ogłosił we wtorek, że udzieli Ukrainie pomocy militarnej w wysokości 250 mln dolarów; środki mają zostać przeznaczone przede wszystkim na szkolenia, zakup uzbrojenia i radarów, służąc wzmocnieniu zdolności ukraińskiej armii na morzu oraz lądzie.
19.06.2019

UE: Czaputowicz proponuje, by sankcje wobec Rosji przedłużano o rok

Polska chce, by sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o 6, ale o 12 miesięcy - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz, który Luksemburgu brał udział w spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.
18.06.2019

Tusk po spotkaniu z Zełenskim: Ukraina może liczyć na UE

Szef RE Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. Ukraina może liczyć na UE - podkreślił Tusk po rozmowach.
06.06.2019

Zełenski zapewnia w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził podczas pierwszej wizyty w kwaterze głównej NATO, że jego kraj chce przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił o kontynuacji polityki otwartych drzwi.
05.06.2019

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Brukseli, by rozmawiać o wzajemnych relacjach

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się we wtorek w Brukseli, by rozmawiać o relacjach obu krajów, jak również o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. Było to pierwsze spotkanie przywódców po tym, gdy Zełenski wygrał wybory prezydenckie.
05.06.2019

Czaputowicz: Wspólnie z szefową MSZ Szwecji wspieramy Ukrainę

Wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy, a także dla reform będzie przedmiotem wspólnej wizyty szefów MSZ Polski i Szwecji w tym kraju - poinformował w czwartek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
30.05.2019

Przegląd filmów państw położonych wzdłuż szlaku Via Carpatia

Dramaty wojenne, komediodramat, filmy dokumentalne znajdą się w programie czterodniowego przeglądu filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który rozpocznie się w czwartek po południu w Rzeszowie.
15.05.2019

Putin: zaopatrzenie Ukrainy w gaz jest zależne od tranzytu gazu rosyjskiego

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
27.04.2019

Kreml chciałby od prezydenta Ukrainy innego spojrzenia na relacje z Rosją

Rosja chciałaby, aby przyszły prezydent Ukrainy "spojrzał w inny sposób" na perspektywy relacji z Moskwą, a także - by "całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody" uregulowania sytuacji w Donbasie - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
19.04.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Rosja potępiana na forum ONZ za agresję wobec Ukrainy

Sytuacja na okupowanych terytoriach Ukrainy była przedmiotem środowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz polskiego wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego. Uczestnicy spotkania potępiali rosyjską agresję.
21.02.2019

Szef MSZ Litwy dla PAP: gra o Nord Stream 2 nie jest zakończona

Dyrektywa gazowa dotycząca Nord Strem 2 to ważna zmiana, ale nie koniec gry o ten gazociąg - powiedział PAP szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Wyraził też nadzieję, że postęp w relacjach między Polską i Litwą pozwoli rozwiązać pozostające między tymi krajami problemy.
18.02.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji

Ukraina popiera ideę rozmieszczenia misji międzynarodowej w Cieśninie Kerczeńskiej pod warunkiem, że Rosja nie będzie jej wykorzystywała do swoich manipulacji – oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.
18.01.2019

Ukraina: Szefowie MSZ Polski, Litwy i Estonii o konieczności nacisków na Rosję

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Estonii - Jacek Czaputowicz, Linas Linkeviczius i Sven Mikser - potwierdzili w środę w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką konieczność wzmocnienia międzynarodowych nacisków na Rosję.
16.01.2019

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili agresję Rosji wobec Ukrainy

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili we wtorek agresję Rosji wobec Ukrainy na Morzu Azowskim i zażądali od Moskwy uwolnienia żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych w listopadzie po ostrzale ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
16.01.2019

MSZ: Wsparcie dla Ukrainy głównym celem wizyty szefów dyplomacji m.in. Polski i państw bałtyckich w Mariupolu

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych: Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, głównym celem wizyty ma być wsparcie dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa.
15.01.2019

Ukraina: Do Mariupola udadzą się szefowie MSZ pięciu krajów, w tym Polski

Do Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, we wtorek udadzą się szefowie MSZ Ukrainy, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii: Pawło Klimkin, Jacek Czaputowicz, Linas Linkeviczius, Edgars Rinkeviczs, Sven Mikser - podało w poniedziałek ukraińskie MSZ.
15.01.2019

Czaputowicz dla Handelsblatt: Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz skrytykował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika ekonomicznego "Handelsblatt" gazociąg Nord Stream 2. Jego zdaniem, projekt zagraża bezpieczeństwu Ukrainy oraz jest objawem antyeuropejskiego stanowiska Niemiec.
03.01.2019

Ukraina: Rosja ignoruje propozycję wymiany jeńców przed Świętami

"Rosja i jej marionetki z samozwańczych republik ludowych odmówili przeprowadzenia 29 grudnia wideokonferencji w sprawie zwolnienia zakładników” - ogłosiła w piątek na Facebooku wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko.
29.12.2018

Ukraina rozszerza sankcje wobec Rosji

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) rozszerzyła w środę sankcje wobec Rosji za atak na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i objęła restrykcjami organizatorów wyborów w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu.
26.12.2018

MSZ: Rosja liczy, że Zachód powstrzyma Ukrainę przed nowymi prowokacjami

Rosja liczy na to, że państwa zachodnie powstrzymają Kijów przed "nowymi prowokacjami” - oświadczyła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez agencję państwową TASS, odnosząc się do sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej
26.12.2018

Ukraina chce punktu obserwacyjnego OBWE w Cieśninie Kerczeńskiej

Ukraina zaproponowała trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu rozmieszczenie w Cieśninie Kerczeńskiej punktu obserwacyjnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – oświadczył przedstawiciel Ukrainy w grupie, były premier Jewhen Marczuk.
21.12.2018

Stoltenberg: NATO potępia działania Rosji i domaga się uwolnienia ukraińskich marynarzy

NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej – oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
13.12.2018

Poroszenko przekazał Tuskowi listę Rosjan związanych z atakiem na ukraińskie okręty

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi nazwiska Rosjan i nazwy okrętów uczestniczących w listopadowym ataku na jednostki ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
13.12.2018

Ukraina/Sondaż: Większość uważa Rosję za agresora, ale sprzeciwia się stanowi wojennemu

Większość Ukraińców uważa Rosję za agresora i ocenia, że atak na okręty ukraińskiej marynarki wojennej był agresją, nie popierając przy tym ogłoszenia stanu wojennego, który był następstwem tego incydentu – wskazują wyniki opublikowanego we wtorek sondażu.
11.12.2018

UE: Sankcje w związku z wyborami w Donbasie, brak restrykcji za atak na okręty

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali w poniedziałek o objęciu unijnymi sankcjami dziewięciu osób za zorganizowanie listopadowych wyborów w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Na razie nie ma szans na restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty.
10.12.2018

Ławrow: Ukraińscy marynarze zostaną osądzeni zgodnie z rosyjskim prawem

24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostanie osądzonych według przepisów prawa rosyjskiego, ponieważ wpłynęli nielegalnie na rosyjskie wody - oświadczył w piątek szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow.
07.12.2018

Czaputowicz spodziewa się dyskusji UE o sankcjach na Rosję

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spodziewa się, że unijni ministrowie spraw zagranicznych, którzy spotkają się w poniedziałek w Brukseli, będą rozmawiać o nowych sankcjach wobec Rosji za ostrzelanie i przejęcie ukraińskich okrętów przy wejściu do Cieśniny Kerczeńskiej.
05.12.2018

Ukraina zażądała od OBWE monitoringu Morza Azowskiego

Delegacja Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie zażądała, by Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła monitoring Morza Azowskiego w związku z atakiem Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej.
05.12.2018

Poroszenko w „Corriere della Sera”: Potrzebne jasne stanowisko wobec Rosji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w "Corriere della Sera", że skończył się czas politycznych deklaracji. Dodał, że jeśli chce się normalizacji sytuacji, trzeba jasnego stanowiska wobec władz w Moskwie; "agresja przeciw Europie jest niedopuszczalna".
01.12.2018

Dr Ross: Putin realizuje scenariusz osłabienia Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin dąży do zaognienia sytuacji politycznej na Ukrainie i jej osłabienia, licząc m.in. na powiększenie strefy wpływów Donbasu o tereny nad Morzem Azowskim - ocenił w rozmowie z PAP znawca Rosji dr Wiktor Ross.
01.12.2018

Ukraina: Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów wojennych na Morze Azowskie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał w czwartek kraje członkowskie NATO, a zwłaszcza Niemcy, do rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Azowskim w celu wsparcia jego kraju w konfrontacji z Rosją.
29.11.2018

W części obwodów Ukrainy zaczął obowiązywać stan wojenny

Na Ukrainie zaczął oficjalnie obowiązywać w środę po południu stan wojenny, wprowadzony po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Decyzje w tej sprawie weszły w życie po opublikowaniu w prasie dekretu prezydenckiego i ustawy o stanie wojennym.
28.11.2018

Rosja/Putin: Incydent na Morzu Czarnym był ukraińską prowokacją

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że incydent na Morzu Czarnym był "prowokacją", zorganizowaną przez ukraińskie władze przed wyborami prezydenckimi i "obliczoną na to, by wykorzystać ją jako pretekst" do wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie.
28.11.2018

Putin: incydent na Morzu Czarnym był ukraińską prowokacją

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że incydent na Morzu Czarnym był "prowokacją", zorganizowaną przez ukraińskie władze przed wyborami prezydenckimi i "obliczoną na to, by wykorzystać ją jako pretekst" do wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie.
28.11.2018

Ukraina/Prezydent: Szeroka inwazja Rosji jest bardzo realna

Wprowadzenie na Ukrainie stanu wojennego to efekt bardzo realnej groźby inwazji Rosji na pełną skalę – oświadczył prezydent Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych we wtorek wieczorem.
28.11.2018

Rosja/Ekspert: Powodem konfliktu z Ukrainą jest baza w Berdiańsku

Powodem nadzwyczaj niebezpiecznego konfliktu, do którego doszło między Rosją i Ukrainą w Cieśninie Kerczeńskiej, jest budowa bazy ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiańsku, nad Morzem Azowskim - ocenia znany rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer.
27.11.2018

Francuskie media o „nieśmiałym” poparciu międzynarodowym dla Kijowa

Francuscy komentatorzy, pisząc we wtorek o incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, odrzucają twierdzenia Moskwy o ukraińskiej "prowokacji" i ubolewają, że "poparcie wspólnoty międzynarodowej dla Kijowa jest zbyt nieśmiałe".
27.11.2018

KE o stanie wojennym na Ukrainie

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozumie, iż wprowadzony na części terytorium Ukrainy stan wojenny jest wynikiem eskalacji na Morzu Azowskim, w tym przejęcia przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymania ukraińskich marynarzy.
27.11.2018

Kreml: Nie ma potrzeby rozmów z Poroszenką o incydencie na Morzu Czarnym

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej nie wymaga bezpośrednich rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Petrem Poroszenką.
27.11.2018

„Wiedomosti”: Oficjalna konfrontacja wojskowa Rosji i Ukrainy

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej był bezpośrednią konfrontacją pomiędzy wojskowymi Rosji i Ukrainy; otwarte użycie siły przez oficjalnych przedstawicieli Rosji umacnia wiarę wielu Rosjan w to, że wojna przeciw sąsiadowi nie jest straszna - piszą "Wiedomosti".
27.11.2018

Po incydencie Ukraina-Rosja konieczne wstrzymanie Nord Stream 2

Po konfrontacji Ukrainy i Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej jest jasne, że należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream 2; zależność od tranzytu gazu przez Ukrainę na razie powstrzymuje Moskwę przed większą agresją wobec Kijowa - pisze "FAZ".
27.11.2018

Ukraina: Protesty przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w ukraińskich miastach

Protesty przeciwko agresji Rosji na Morzu Azowskim odbywały się przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie. Aktywiści zapowiadają dalsze pikiety.
27.11.2018

Parlament Ukrainy zatwierdził dekret o stanie wojennym w części kraju

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Szef państwa oświadczył, że obejmie on obszary przy granicy z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim i potrwa 30 dni.
27.11.2018

Ambasador Ukrainy: Oczekujemy większej presji UE, NATO, ONZ i USA na Rosję

Oczekujemy większej presji UE, NATO, ONZ i USA na Rosję - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak dodał, po incydencie na Morzu Azowskim Rosję powinny spotkać nowe sankcje. Deszczyca ocenił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest stanowcze i popierające Ukrainę.
27.11.2018

Ambasador Ukrainy: Sytuacja jest niepokojąca, Rosja podjęła się bezpośredniego ataku

Sytuacja jest niepokojąca, Rosja zaatakowała okręty ukraińskie, podjęła się bezpośredniego ataku - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna - dodał.
27.11.2018

Berlin proponuje francusko-niemiecką mediację ws. konfliktu w Cieśninie Kerczeńskiej

Niemcy i Francja mogliby jako mediatorzy pośredniczyć między Ukrainą i Rosją, żeby zapobiec przekształceniu się napięć między tymi dwoma krajami w "poważny kryzys" - oświadczył w poniedziałek przebywający z wizytą w Madrycie szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.
27.11.2018

Ukraina: Prezydent wydał dekret wprowadzający stan wojenny

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierającą się w poniedziałek po południu.
26.11.2018

Wiceszef MSZ: Polska będzie współpracować z Francją i Niemcami na rzecz deeskalacji napięcia na Morzu Azowskim

Polska będzie współpracować z Francją i Niemcami na rzecz deeskalacji napięcia na Morzu Azowskim i powrotu Rosji do poszanowania prawa międzynarodowego - zapowiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jak dodał, "na szali jest stabilność i bezpieczeństwo regionu, a może nawet Europy".
26.11.2018

Szczerski: sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną, jest reakcja polskiego MSZ

Sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną; może mieć ona daleko idące konsekwencje zarówno dla polityki wewnętrznej Ukrainy, jak i całego regionu; w tej sprawie nie można działać pochopnie - ocenił w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.11.2018

Ukraina rozpatruje wprowadzenie stanu wojennego, Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty naruszyły granice

Napięta sytuacja w związku z rosyjskim atakiem na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że w celu zatrzymania użyła wobec nich broni. FSB oświadczyła, że okręty te naruszyły granicę Rosji.Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył z kolei, że parlament powinien rozpatrzyć wprowadzenie stanu wojennego. Rada Najwyższa zbierze się w tej sprawie w poniedziałek.
26.11.2018

UE szykuje sankcje wobec organizatorów wyborów we wschodniej Ukrainie

Polska zaproponowała objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za organizację wyborów we wschodniej Ukrainie - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowym spotkaniu Rady ds. Zagranicznych w Brukseli.
20.11.2018

UE może rozmawiać o sankcjach w związku z wyborami w Donbasie

Na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, którzy będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, może się pojawić temat sankcji wobec osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie tzw. wyborów na terytoriach Donbasu - podały źródła unijne.
17.11.2018

Szefowie MSZ Polski i Niemiec chcą kontynuować współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza

Szefowie MSZ Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Heiko Maas, w przyjętej przy okazji piątkowych konsultacji międzyrządowych wspólnej deklaracji podkreślili znaczenie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE ws. katastrofy smoleńskiej wzywającej Rosję do zwrotu wraku samolotu Tu-154M.
03.11.2018

Rasmussen dla Onetu na temat Nord Stream 2: to katastrofa dla całej Unii Europejskiej

Nord Stream 2 to bez wątpienia projekt geopolityczny; to katastrofa dla całej Unii Europejskiej - powiedział b. sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Ocenił też, że "Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu, jak prowadzić strategiczną i solidarną europejską politykę energetyczną".
24.10.2018

Stoltenberg: NATO zaniepokojone sytuacją na Morzu Azowskim

Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony działaniami Rosji na Morzu Azowskim - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wyraził poparcie dla utrzymania przez Ukrainę wolnych szlaków komunikacji morskiej.
24.10.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.