• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czaputowicz dla „Rz”: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego

pc

19.08.2019 03:42 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czaputowicz dla „Rz”: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego
Czaputowicz dla „Rz”: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego - GospodarkaMorska.pl

W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego - powiedział "Rzeczpospolitej" szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu gazety minister spraw zagranicznych pytany, czy w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem Andrzej Duda zobowiązał się do wsparcia USA w razie wojny z Iranem, zapewnił, że "nie było takich zobowiązań". Według Czaputowicza działania dla przywrócenia swobody żeglugi w Zatoce Perskiej są zasadne, "ale Polska potęgą morską nie jest i nie ma wielkich możliwości zaangażowania się na dalekich akwenach. Możemy natomiast udzielić wparcia politycznego czy oddelegować wyspecjalizowany personel" – zadeklarował.

Odnosząc się do porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. w sprawie nierozmieszczania znacznych sił na terenie nowo przyjmowanych członków Sojuszu powiedział: "Jak można zerwać porozumienie, które już w praktyce zerwała druga strona, m.in. naruszając integralność terytorialną i suwerenność innego państwa?".

Czaputowicz podkreślił, że o sojuszniczej obecności na wschodniej flance zdecydował szczyt NATO w 2016 r. w odpowiedzi na aneksję przez Rosję Krymu i części Donbasu. "Najlepiej by było, gdyby Rosja wycofała się z tych terenów. Ale Moskwa nadal łamie prawo międzynarodowe, nie wprowadza w życie porozumień mińskich. A skoro tak utrwala swoją politykę, to utrwala się też obecność Amerykanów w Polsce".

Na pytanie, czy wobec zapowiedzianego zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce powinno się tego dokonać przesuwając część wojsk z Niemiec, minister podkreślił: "Na pewno nigdy nie będziemy o to zabiegali! Wojska amerykańskie w Niemczech służą też bezpieczeństwu Polski", ponieważ "są w odwodzie, gdyby Polska została zaatakowana przez Rosję".

Zdaniem ministra podczas wizyty prezydenta USA w Polsce można się spodziewać "ważnej deklaracji" w sprawie zniesienia dla Polaków wiz do USA, choć na ostateczna decyzję trzeba będzie zapewne poczekać.

Podkreślił także znaczenie relacji z USA dla bezpieczeństwa energetycznego polski, w tym importu skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych i przypomniał pomysł budowy pływającego terminalu LNG w Gdańsku, który mógłby dostarczać gaz także Ukrainie.

Pytany o perspektywy dla stosunków polsko-niemieckich po odejściu kanclerz Angeli Merkel szef MSZ podkreślił, ze kontakty z Niemcami są intensywne, o czym, jak zaznaczył, świadczą częste wizyty szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa w Polsce. Według Czaputowicza "Niemcy uznały, że rządy PiS to nie jest efemeryda, że cieszy się stałym poparciem społecznym (...) Zrozumiały także, że bez Polski nie można realizować poważnych projektów w Unii".

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.