• <
CTM_980X120_gif_2020

NATO domaga się od Rosji uwolnienia pozostałych więźniów zgodnie z porozumieniami z Mińska

Strona główna MW, służby morskie NATO domaga się od Rosji uwolnienia pozostałych więźniów zgodnie z porozumieniami z Mińska

ew

08.09.2019 Źródło: PAP
NATO domaga się od Rosji uwolnienia pozostałych więźniów zgodnie z porozumieniami z Mińska - GospodarkaMorska.pl

NATO nadal wzywa Rosję do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, w tym uwolnienia wszystkich więźniów - oświadczyła w sobotę rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu.

Organizacja z zadowoleniem przyjęła uwolnienie przez rosyjskie władze 24 ukraińskich marynarzy, który zostali zatrzymani w listopadzie 2018 roku w wyniku incydentu zbrojnego z siłami Rosji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Wraz z nimi na Ukrainę wrócił m.in. filmowiec Ołeh Sencow.

Ogółem wymiana objęła 35 ludzi po stronie ukraińskiej i 35 po stronie rosyjskiej.

Rzeczniczka Sojuszu podkreśliła w swoim oświadczeniu, że poza uwolnieniem więźniów ważne jest też ustalenie prawdy i pociągnięcie do odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego wykonującego lot MH17.

Chodzi o zestrzelony nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku samolot Boeing 777 linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Większość z 298 ofiar śmiertelnych katastrofy była obywatelami Holandii. Międzynarodowa komisja śledcza potwierdziła, że w maszynę trafił pocisk kierowany ziemia-powietrze Buk, wystrzelony z samobieżnej wyrzutni, która przybyła z Rosji i potem tam powróciła.

W ramach sobotniej wymiany do Rosji wrócił m.in. Kyrył Wyszynski, dziennikarz rosyjskiej agencji RIA w Kijowie. Według doniesień medialnych Rosji przekazano także Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prawdopodobnie powiązanego z zestrzeleniem boeinga nad Donbasem.

Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.