• <

Wynik wyszukiwania - "Primorsk" - Wiadomości

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Port Gdańsk w pierwszej dziesiątce w Europie

Port Gdańsk wskoczył na dziewiąte miejsce pośród portów w Europie pod względem przeładunków. Pośród portów w samej Unii Europejskiej Gdańsk zajmuje 7. lokatę.
03.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Kolizja tankowca na Bałtyku. Jednostka należy do floty cieni

2 marca na szlaku prowadzącym przez cieśninę Sund doszło do kolizji z udziałem jednostki tzw. floty cieni, czyli statków działających w wielu przypadkach poza prawem i omijających sankcje nałożone na Rosję.
20.03.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Greckie firmy żeglugowe wycofują się z handlu rosyjską ropą w obawie przed amerykańskimi sankcjami

W ostatnich tygodniach trzy duże greckie firmy żeglugowe zaprzestały transportu rosyjskiej ropy w obawie przed amerykańskimi sankcjami – poinformowała agencja Reutera.
24.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Nie zanotowano żadnego incydentu związanego z holowaniem i przeładunkiem ropy ze zbiornikowca Yannis P.

Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że nie zanotowano żadnego incydentu związanego z holowaniem i przeładunkiem ropy ze zbiornikowca Yannis P. Pod koniec lipca na jednostce doszło do awarii silnika głównego. Od tego czasu zbiornikowiec załadowany rosyjską ropą był unieruchomiony.
25.08.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Transfer ropy na morzu jako metoda Rosji na unikanie sankcji

Rosja zaczęła przeładowywać olej napędowy metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) w pobliżu afrykańskich portów, szukając nowych dróg sprzedaży, jak podają obserwatorzy i dane Refinitiv Eikon. To kolejna próba ominięcia embarga na rosyjskie produkty naftowe funkcjonującego od 5 lutego br.
05.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Rosja przeładowuje ropę pod nosem Polski?

Reuters twierdzi, że Rosjanie przepompowują ropę naftową ze statku na statek na Zatoce Gdańskiej.
02.03.2023

Unimot nie spodziewa się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga na paliwa z Rosji

Największy niezależny importer paliw Unimot od prawie roku przygotowuje się do uniezależnienia od rosyjskich produktów - powiedział PAP wiceprezes spółki Robert Brzozowski. Zaznaczył, że nie spodziewa się większych kłopotów na rynku po wejściu unijnego embarga na paliwa z Rosji.
04.02.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Rosja chce na Bałtyku przelewać paliwo między statkami

Rosmorport, rosyjska państwowa agencja regulująca i świadcząca usługi portowe, poinformowała, że na Bałtyku ulokowana zostanie instalacja umożliwiająca przepompowywanie paliw rafinowanych między statkami.
15.12.2022

Rosja zwiększa eksport ropy z Uralu do Azji w związku z embargiem UE

Państwa Unii Europejskiej, które od dekad były głównymi konsumentami rosyjskiej ropy naftowej, przestaną ją kupować od 5 grudnia.
31.10.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Port Gdańsk na drugim miejscu na Bałtyku. Pokonał rosyjski Primorsk

– Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec - padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
24.08.2022

Rosną opłaty za tankowce. Winna niestabilność geopolityczna i ceny paliwa żeglugowego

Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), gwałtownie rosną stawki za europejskie tankowce z powodu niestabilności geopolitycznej i kosztów paliwa żeglugowego.
03.06.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

Ambasador Ukrainy wzywa dokerów w Rostocku do zbojkotowania statku z rosyjskim ładunkiem

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał pracowników portu w Rostocku, na północnym wschodzie Niemiec, aby nie rozładowywali zakotwiczonego tam tankowca z produktami naftowymi z Rosji.
03.05.2022

Od momentu agresji na Ukrainę do Rotterdamu przypłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
03.05.2022

Port Gdańsk awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich

Największy polski port w I kwartale 2022 wyprzedził dwa porty rosyjskie (Port Primorsk i St. Petersburg) i awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem.
20.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

Rosja chce zdominować basen Morza Bałtyckiego budową nowego dużego kompleksu portów

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
22.11.2021

Łukasz Greinke, Prezes Portu Gdańsk wyróżniony przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych również Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Andrzej Madejski

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi. Ten wyjątkowy order nadawany jest osobom, które swoją działalnością wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa. Na wniosek Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali również: Pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk Prezes Polskich Linii Oceanicznych oraz Pan Andrzej Madejski obecnie Prezes Polskiej
19.04.2021

Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce na Bałtyku

Port Gdańsk zamyka I kwartał nie tylko awansem na I miejsce w rankingu kontenerowym, ale także utrzymuje podium wśród wszystkich portów na Bałtyku. To bardzo dobry kwartał, po którym udało się osiągnąć łącznie 13,3 mln ton przeładowanych towarów.
18.04.2021

Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port Genua i port Dunkierka oraz w styczniu wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.
01.03.2021

Kłajpeda – historyczny litewski port z przyszłością

Port Kłajpeda, który położony jest u ujścia rzeki Dangi, wpadającej do Zalewu Kurońskiego ma bogatą historię, dynamiczną teraźniejszość i jeszcze bardziej interesującą przyszłość.
01.03.2021

Port Gdańsk zdobywa podium na Bałtyku

Stałą tendencją od co najmniej dekady była obecność trzech portów rosyjskich na bałtyckim podium (Port Ust Ługa, Port St. Petersburg i Port Primorsk). W styczniu 2021 roku po raz pierwszy nastąpiła zmiana sił na Bałtyku. Port Gdańsk awansował na trzecią pozycję osiągając wynik 4,6 mln ton przeładunków, co oznacza wzrost o 8,8% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.
17.02.2021

Zainstalowano zbiorniki na pierwszej rosyjskiej bunkierce LNG

Rosyjski Gazprom Neft poinformował o zainstalowaniu zbiorników na pierwszej rodzimej bunkierce LNG. Statek wyposażono także w sprzęt kriogeniczny.
15.12.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Rekordowy przeładunek oleju napędowego w Porcie Gdynia (wideo)

Do Portu Gdynia dotarł z Primorska największy zbiornikowiec, jaki w tym roku będzie rozładowywany w tutejszym porcie. Chodzi o statek „TORM LOIUSE” pływający pod duńską banderą, którego nośność wynosi blisko 50.000 DWT. Jednostka mierzy 183 metry długości przy szerokości 32,5 metra, a aktualne zanurzenie w trakcie przybycia do Portu Gdynia wynosi 11,4 m. Tankowiec dostarczył 37 tys. ton oleju napędowego, który trafi do bazy Paliw PERN w Dębogórzu.
26.10.2020

ISR: Trudne portowe półrocze

Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
24.08.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

Przeładunki portów Morza Bałtyckiego w 2019 roku – umiarkowane zmiany na stabilnym rynku

Analiza wielkości przeładunków portowych wskazuje, że Bałtycki rynek transportu morskiego odnotował w ubiegłym roku niewielki spadek wolumenu (-0,2%), co przełożyło się na obroty wynoszące szacunkowo 931,2 mln ton. Na wynik ten złożyły się z jednej strony przyrosty w portach rosyjskich (+4,1%), a z drugiej spadki w portach krajów członkowskich Unii Europejskiej (-1,7%).
27.01.2020

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie, jak pozna pełen koszt przerobu zanieczyszczonej ropy

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie do rosyjskich dostawców, kiedy pozna pełen koszt związany z długotrwałym przerobem zanieczyszczonej ropy - zapowiedział wiceprezes ds. produkcji i handlu spółki Jarosław Kawula. Dodał, że firma nie otrzymała jeszcze żadnej rekompensaty.
31.10.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

Sovcomflot zmniejszył znacząco emisję CO2 dzięki nowym tankowcom z napędem LNG

Rosyjski armator PAO Sovcomflot (SCF Group) znacząco zmniejszył emisję dwutlenku węgla od czasu dostarczenia pierwszych tankowców aframax o napędzie LNG rok temu.
10.07.2019

Grupa LOTOS ma zabezpieczone rezerwy ropy

Dzięki dostawom surowca drogą morską oraz uwolnionym zapasom obowiązkowym Grupa Lotos ma zabezpieczone rezerwy ropy na kolejne tygodnie. Rafineria w Gdańsku pracuje stabilnie przy pełnym obciążeniu - poinformowała w czwartek spółka.
10.05.2019

Kwartalny rekord w Porcie Gdańsk

Przeładunki w Porcie Gdańsk systematycznie rosną. Dzięki półrocznemu wynikowi gdański port przesunął się o 2 pozycje w rankingu największych portów Bałtyku. Kolejny rekord przybliża go do samego podium.
21.11.2018

Lomonosov Prospect zakończył podróż szlakiem arktycznym

Lomonosov Prospect, największy tankowiec napędzany LNG rosyjskiego armatora Sovcomflot, zakończył 30 października podróż szlakiem arktycznym.
05.11.2018

Dziewiczy rejs przełomowego tankowca Sovcomflot

Gagarin Prospect, pierwszy tankowiec zasilany głównie paliwem LNG, zakończył właśnie swój pierwszy rejs, z Rotterdamu do Primorska.
28.10.2018

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. W I półroczu 2018 r. przeładowano ponad 25 mln t towarów (foto, wideo)

Kolejny rekord w Porcie Gdańsk. W I półroczu 2018 r. przeładowano tam ponad 25 mln t towarów. To o ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gdański port osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu wśród portów bałtyckich – niemal +35%.
30.07.2018

Port w Noworosyjsku przechodzi ważną rozbudowę

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
29.05.2018

Rosjanie planują modernizację jednego ze swoich ważniejszych portów

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
03.04.2018

100 milionów ton po raz pierwszy

Gospodarcze dzieje Bałtyku mają nowy rekord – w 2017 roku rosyjski port Ust-Ługa przeładował 103,3 mln ton przekraczając barierę 100 milionów jako pierwszy (i najprawdopodobniej ostatni) na naszym morzu.
28.02.2018

Działamy w oparciu o nasz rynek - rozmowa z Andrzejem Brzózką, nowym prezesem Naftoportu

Jeśli pojawia się w Polsce temat ropy naftowej – najprawdopodobniej będzie związany z Naftoportem. Ta spółka mieszcząca się w Porcie Gdańskim wykonuje przeładunki ropy i produktów naftowych, oraz stanowi istotny element logistyki dostaw dla polskich i niemieckich rafinerii. Rozmawiamy z nowym prezesem Naftoportu, Andrzejem Brzózką. W gabinecie Prezesa w oczy od razu rzuca się profesjonalny rower szosowy. Jak mówi Prezes: „do Naftoportu zewsząd daleko więc trzeba trzymać formę!”. Jak sportowy duch przekłada się na pracę w N
20.02.2018

Czołowy rosyjski port nad Morzem Czarnym przejdzie modernizację

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
08.02.2018

Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji

Liczne zatrzymania fińskich frachtowców w rosyjskich portach w Zatoce Fińskiej, do jakich doszło w ostatnich dniach z powodu podniesienia przez Rosjan oceny ryzyka, prowadzą do opóźnień w zamówieniach.
12.01.2018

Rosja pogłębia czołowy port nad Morzem Czarnym

Rosyjski rząd przeznaczył ok 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
12.11.2017

Porty i gospodarka

Porty są zwierciadłem gospodarki, głosi znane powiedzenie, ale w epoce post-prawdy warto sprawdzić, czy jeszcze jest prawdziwe. Mamy okazję, bo w 2016 roku bałtyckie porty ustanowiły nowy historyczny rekord przeładowując 881 mln ton.
17.05.2017

Rosną obroty w rosyjskich portach

531,7 mln t. Tyle ładunków w pierwszych trzech kwartałach tego roku obsłużyły rosyjskie porty. To o 5,7 % więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
18.10.2016

Ambasador: Rosja zrezygnuje z tranzytu towarów przez bałtyckie porty

Rosyjski ambasador w Wilnie Aleksandr Udalcow oświadczył, że Rosja zamierza stopniowo zredukować zależność od portów Litwy, Łotwy i Estonii, jeśli chodzi o usługi tranzytowe; już rozpoczęto przekierowywanie tranzytu na porty krajowe - dodał.
18.10.2016

Porty bałtyckie w kryzysie

Porty z regionu Morza Bałtyckiego przeżywają wyraźne spowolnienie. W ostatnich dwóch latach przeładunki spadały tam o kolejno 0,6 i 0,9 proc. W 2014 roku ich przeładunki wyniosły 828,4 mln ton.
05.11.2015

Rosja pogłębi czołowy port nad Morzem Czarnym

Rosyjski rząd chce przeznaczyć od 400 do 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
01.10.2015

Naftoport - inwestujemy w elastyczność systemu i bezpieczeństwo, wywiad z prezesem Dariuszem Kobiereckim

Gospodarka Morska: W tym roku zostanie oddane do użytku nowe stanowisko przeładunkowe w Naftoporcie. Proszę wyjaśnić, jaki był cel jego powstania i jaką będzie pełniło funkcję.
03.06.2015

Gazprom buduje na wybrzeżu Baltic LNG

Rosyjski koncern Gazprom zadecydował o budowie terminalu Baltic LNG służącego do skraplania gazu ziemnego. Decyzja ta została podjęta mimo zachodnich sankcji wobec Rosji, problemów z przyciąganiem zagranicznego kapitału i braku technologii skraplania gazu.
20.04.2015

Port w Tallinnie zmniejsza obroty

Zarząd Portu w Tallinnie podał wyniki portu za styczeń i luty 2015 roku. Wynika z nich, że dwumiesięczna (styczeń-luty 2015) przepustowość towarowa w Porcie Tallin spadła o 19,6% do poziomu 4,34 miliona ton w ruchu cargo w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
10.03.2015

Rosja może zrezygnować z usług tranzytu produktów naftowych

Jeśli zaszłaby potrzeba zmiany kierunku eksportu rosyjskich produktów naftowych z zagranicznych portów bałtyckich na rosyjskie, to nasze terminale naftowe poradzą sobie bez problemu ze zwiększoną masą ładunków, powiedział Alieksandr Słobodianik, główny ekspert - analityk z działu badań transportu towarowego w Instytucie Monopoli Naturalnych (IPEM).
28.10.2014

Alarm na Bałtyku. Rosyjski tankowiec wspiera niezidentyfikowany okręt podwodny?

Szwedzka marynarka poszukuje niezidentyfikowanego jeszcze podwodnego intruza w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego. Estonia zwiększa kontrolę wokół wysp Saaremaa i Hiumaa po przeciwnej stronie Bałtyku. Rosyjski tankowiec NS Concord, który od kilku dni krąży pomiędzy obydwoma akwenami, jest prawdopodobnie związany z okrętem podwodnym operującym na szwedzkich wodach.
20.10.2014

Maciążek: Czy Holendrzy zamkną Rosjanom naftowe okno na Europę?

- Holendrzy chcą zablokować budowę „rosyjskiego” terminala naftowego w Rotterdamie. Wspomniany port to jedno z najważniejszych centrów logistycznych dla firm energetycznych z Rosji, które sprzedają swoje produkty do UE – informuje Piotr Maciążek z Defence24.pl.
22.08.2014

Finlandia traci pośrednictwo w przewozach towarów rosyjskich?

Umocniła się tendencja, obserwowana od kilku miesięcy, spadku wywozu i tranzytu towarów z portów fińskich do Rosji, w tym szczególnie w kontenerach.
18.07.2014

Wzrost opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk

Według informacji podanych przez GAC stawki opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk (RUNVS), jednym z głównych portów Morza Czarnego, wzrosną w przybliżeniu o 9%. Zmiany w zostną wprowadzone 27. kwietnia.
23.04.2014

By dobrze negocjować należy mieć alternatywę. Wywiad z Dariuszem Kobiereckim, prezem Naftoportu.

Dariusz Kobierecki: Przeładunek statku z 10. tysiącami ton paliw trwa równie długo jak oceanicznego tankowca z 100 tys ton ropy naftowej - około doby. Możemy przepompować naprawdę dużo ropy w ciągu roku, ale pod warunkiem, że stanowiska przeładunkowe nie będą zajmowane przez stale rosnącą liczbę małych produktowców.
04.04.2014

Port Wysock zwiększył możliwości przeładunkowe

Przebudowa terminalu węglowego portu morskiego Wysock w obrocie leningradzkim została zakończona, a nowe konstrukcje są już oddane do użytku. Port znacznie zwiększył swoje możliwości przeładunkowe.
10.03.2014

Rosjanie w 100 proc. właścicielami nowego terminala w Rotterdamie

Rosyjska grupa Summa nabyła od konsorcjum VTTI 25 proc. udziałów w Shtandart TT BV, który jest operatorem projektu budowy terminala ropy naftowej w porcie w Rotterdamie.
13.02.2014

Większe przeładunki w morskich portach Rosji

W 2013 roku porty rosyjskie przeładowały 589 mln ton towarów, tj. o 3,9 proc. więcej w porównaniu do 2012 roku, poinformowało Stowarzyszenie Morskich Portów Handlowych (ASOP).
15.01.2014

Świnoujście: ŚKT-EWUT to szansa na rozwój transportu morskiego

Władze Świnoujścia twierdzą, że utworzenie międzynarodowej instytucji pn. Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy – Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, zwiększa szansę na rozwój kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście.
13.01.2014

Kiedy masowy transport towarów przez wody arktyczne?

Morska Trasa Północna (skrót rosyjski: SMP) stanie się komercyjnie atrakcyjna dopiero za około 10-20 lat."To wcale nie jest daleka perspektywa. My na razie obserwujemy, jakie są realne warunki dla żeglugi pojedynczymi statkami na morzach arktycznych, ale ze względu na uwarunkowania oceniamy, że jest zbyt wcześnie, by mówić o budowie specjalnych statków na te trasy" - powiedział Nils Andersen, CEO największego na świecie armatora kontenerowców Moller-Maersk, dla "Financial Times".
13.01.2014

Polskie porty ustępują rosyjskim i z krajów nadbałtyckich

Pomimo niewielkiego spadku po 10 miesiącach, na czołowych miejscach na Bałtyku umocniły się porty morskie Łotwy, Litwy i Estonii.
26.11.2013

Większe przeładunki portów morskich Rosji

W okresie 10 miesięcy br. w morskich portach Rosji przeładowano 488,7 mln ton ładunków, tj. o 3,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r.
12.11.2013

Gazprom może zbudować w Kaliningradzie terminal LNG

Gazprom może zbudować w obwodzie kaliningradzkim terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na władze tej częście Rosji wciśniętej między Polskę i Litwę.
20.09.2013

Gorsze wyniki terminalu naftowego Primorsk

ITAR -TASS podaje, że przepustowość portu Primorsk w okresie styczeń - czerwiec 2013 r. wyniosła 33.262.000 ton, czyli 13 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2012 r.
18.07.2013

Aleksiej Miller: gazpromowska fabryka LNG nad Bałtykiem ruszy w 2018 r.

Fabryka skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą Gazprom zbuduje nad Bałtykiem, zostanie oddana do użytku w 2018 r. - ogłosił w piątek prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Dodał, że docelowymi rynkami dla tych zakładów będą Europa, Ameryka Łacińska i Indie.
01.07.2013

Shell możliwym partnerem Gazpromu w bałtyckiej fabryce LNG

Brytyjsko-holenderski koncern Shell może zostać partnerem Gazpromu w fabryce skroplonego gazu ziemnego (LNG), którą rosyjski koncern zamierza wybudować nad Morzem Bałtyckim - napisał poniedziałkowy dziennik Kommiersant, powołując się na źródło w branży gazowej.
25.06.2013

Gazprom może wrócić do budowy fabryki LNG nad Bałtykiem

Gazprom może wrócić do projektu uruchomienia fabryki skroplonego gazu ziemnego (LNG) nad Bałtykiem - informuje w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło, znające plany rosyjskiego koncernu gazowego. Zakłady miałyby być nastawione na eksport LNG do Europy.
27.05.2013

Bezpieczeństwo dostaw ropy to elastyczność

Terminale to coraz bardziej popularny element logistyki ropy naftowej. Przy tak zmiennych jak obecnie warunkach rynkowych, umożliwiają one rafineriom szybką reakcje zapewniając tym samym bezpieczeństwo i pewność dostaw. Czy Polska może stać się hubem naftowym w regionie - o tym m.in. dyskutowali przedstawiciele branży naftowej podczas debaty "Sektor Paliwowy" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
20.05.2013

Naftoport bez tranzytu, ale z większym importem

Gdański Naftoport od maja tego roku nie obsługuje tranzytu rosyjskiej ropy do Europy Zachodniej. Transnieft nie planuje wykorzystywać polskiego portu także w IV kwartale tego roku. Spółka nadrabia jednak dzięki większemu niż dotychczas importowi.
01.10.2012

Polska dostanie więcej ropy Przyjaźnią w IV kwartale

Według najnowszych danych opublikowanych przez Transnieft, rosyjskiego operatora rurociągów naftowych, do Polski rurociągiem Przyjaźń trafi w IV kwartale 3,9 mln ton ropy. To o 8,3 proc. więcej niż w III kwartale tego roku. Choć wzrost dostaw Przyjaźnią jest zauważalny to i tak wolumen zaplanowany na IV kwartał stanowi tylko około 65 proc. kwartalnego zapotrzebowania obu naszych rafinerii. Brakujące ilości ropy będą więc sprowadzane drogą morską z rosyjskich portów na Bałtyku przez gdański Naftoport.
27.09.2012

Port w Ust-Łudze rośnie wśród pięciu największych rosyjskich portów

Wyniki za pierwsze półrocze 2012 roku wskazują, że port w Ust-Łudze na Bałtyku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zwiększył ilość przeładunków dwukrotnie i znalazł się tym samym w pierwszej piątce największych rosyjskich portów.
26.07.2012

Złe wieści dla PERN-u, więcej rosyjskiej ropy morzem

Przeładunek ropy w rosyjskim terminalu naftowym Primorsk w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wyniósł 32,56 mln ton. To o trzy procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
26.06.2012

Naftoport wciąż eksportuje rosyjską ropę

Po pięciu tankowcach z rosyjską ropą, które opuściły gdański Naftoport w drugiej połowie kwietnia, maj przyniósł na razie jeden wyeksportowany ładunek surowca. Gdańsk ma jednak szansę na trwałe pozostać w harmonogramach eksportowych Transnieftu.
14.05.2012

Gdańsk wciąż eksportuje rosyjską ropę

W drugiej połowie kwietnia Transnieft wyeksportuje przez gdański Naftoport prawie pół miliona ton ropy. Oznacza to, że po raz kolejny, pomimo wcześniejszych zapowiedzi wstrzymania eksportu, rosyjskie koncerny chcą korzystać z polskiego portu.
12.04.2012

Rosja bez pardonu uderza w Polskę!

- Naftoport w Gdańsku został wykreślony z listy portów do eksportu rosyjskiej ropy po tym, jak uruchomiono nowy terminal Ust Ługa nad Zatoką Fińską. Skończyliśmy załadunek ostatniego z zakontraktowanych statków - powiedział prezes Naftoportu Dariusz Kobierecki.
02.04.2012

Terminal w Ust-łudze może ruszyć w marcu

Według władz Transnieftu jeszcze w marcu można spodziewać się pierwszych przeładunków w terminalu w Ust-łudze. W ciągu kilku najbliższych tygodni mają bowiem zakończyć się naprawy po ubiegłorocznych osunięciach ziemi, które opóźniły otwarcie terminalu.
22.02.2012

Rosyjska spółka buduje terminal naftowy w Rotterdamie

Summa Group, jeden z udziałowców największych rosyjskich naftowych terminali eksportowych w Primorsku i Noworosyjsku, buduje za miliard dolarów bazę przeładunkową w Rotterdamie.
23.12.2011

Rosyjska ropa wraca do Gdańska

Choć wydawało się, że rosyjski eksport ropy przez Gdańsk skończy się wraz z uruchomieniem nowego rurociągu i terminala nad Zatoką Fińską, to okazuje się, że póki co Rosja nie rezygnuje całkowicie z usług gdańskiego Naftoportu.
11.10.2011

Gdański wentyl bezpieczeństwa

Z Andrzejem Szczęśniakiem, niezależnym ekspertem branży energetycznej, rozmawia Piotr Frankowski
03.10.2011

Zielono znaczy niemądrze

Wpadł mi w oczy artykuł dotyczący potrzeby przestawienia bałtyckiej floty handlowej z brudnego mazutu na czysty metan. Autor uzasadnia swój wniosek faktem, że przez Bałtyk przewozi się 11% wszystkich towarów transportowanych morzem na świecie, czym sugeruje, iż nad Bałtykiem unosi się taki sam procent zasiarczonego dymu wydmuchiwanego z kominów światowej floty transportowej.
02.09.2011

Niespokojnie na rynku paliw

Na rynku handlu ropą naftową oraz paliw żeglugowych spore zamieszanie. Przez dłuższy czas cena baryłki ropy utrzymywała się na poziomie 70-80 dolarów, jednak od rozpoczęcia...
13.04.2011

Gdańsk znowu zyskuje dzięki odcięciu ropy dla Białorusi

Rosyjski operator systemu przesyłowego Trasnieft poinformował, że ropa, która miała być dostarczana do białoruskich rafinerii zostanie wyeksportowana przez porty na Morzy Bałtyckim i Czarnym, w tym przez gdański Naftoport.
24.01.2011

Logistyka naftowa jest gotowa na najgorsze scenariusze

Polskie rafinerie od 50 lat nieprzerwanie zasilane są ropą rosyjską i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić w najbliższych latach. Zarówno jeśli chodzi o stronę kupującą i kwestie cenowe, i to już odważniejsza teza, aby strona rosyjska miała zaniechać dostaw ropy dla polskich koncernów - mówił podczas panelu poświęconego problemom polskiej logistyki naftowej na Konferencji Nafta/Chemia 2010 prezes PERN Przyjaźń Robert Soszyński. Na taką ewentualność polska logistyka jest jednak dobrze przygotowana.- Na wypadek
09.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.