• <

Wynik wyszukiwania - "Lubmin" - Wiadomości

Nowy niemiecki terminal LNG odebrał pierwszy ładunek skroplonego gazu

Tankowiec LNG Maran Gas Alexandria dostarczył pierwszy ładunek skroplonego gazu do terminalu LNG na Rugii, w niemieckim Mukran. Statek, załadowany skroplonym gazem ziemnym (LNG) z Norwegii, jest kluczowym elementem w procesie weryfikacji gotowości terminalu do obsługi dostaw LNG. Niemiecki terminal może być konkurencją dla polskiego gazoportu w Świnoujściu.
28.03.2024

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Podwodny protest Greenpeace przeciwko terminalowi LNG

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami

Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), ostrzegł, że terminale gazowe w Wilhelmshaven mogą stać się celem cyberataków – poinformował portal NWZ. Wilhelmshaven to najważniejszy niemiecki port, do którego trafia skroplony gaz ziemny (LNG).
20.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

Bundesrat przyjmuje zmienioną ustawę o inwestycjach w LNG

Niemiecki organ ustawodawczy Bundesrat zatwierdził zmienioną ustawę mającą na celu przyspieszenie wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG Acceleration Act), aby uwzględnić przyszłościowe zasady dotyczące dostaw energii i określić praktyczne przepisy dotyczące zrównoważonej, neutralnej dla klimatu modernizacji terminali LNG.
21.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Niemcy. Media: rząd chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje - podaje w środę portal dziennika "Welt".
09.03.2023

Niemcy zabezpieczają finansowanie dla dwóch jednostek FSRU

Norweski armator Höegh LNG podpisał z grupą banków nową umowę kredytową na refinansowanie dwóch jednostek pływających do magazynowania i regazyfikacji (ang. Floating Storage Regasification Unit). Terminale zostały wyczarterowane przez rząd niemiecki w związku z kryzysem gazowym u naszych sąsiadów.
20.02.2023

„Nowy gazoport w krainie Nord Stream 2”. Gróbarczyk o nowej inwestycji w Niemczech

W ostatnią sobotę dokonano oficjalnego otwarcia kolejnej, pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU, tym razem na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Do sprawy „gazoportu w krainie Nord Stream 2” odniósł się na Twitterze Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
18.01.2023

Niemieckie FSRU już działa

Wczoraj niemieckie federalne ministerstwo spraw gospodarczych i ochrony klimatu poinformowało, że Deutsche Energy Terminal GmbH, spółka skarbu państwa odpowiedzialna za operacje pływających terminali LNG jest w stu procentach gotowy i rozpoczyna swoją działalność. W najbliższym czasie w Niemczech działać będzie pięć jednostek FSRU.
17.01.2023

Z terminala FSRU Lubmin popłynął do sieci pierwszy wolumen gazu

14 stycznia zostanie oficjalnie uruchomiony kolejny terminal LNG w Niemczech – pływająca jednostka FSRU Lubmin. Media branżowe donoszą, że do sieci gazowej wtłoczono pierwszy wolumen błękitnego paliwa.
14.01.2023

Europa zwiększy w 2023 roku potencjał importowy LNG

2023 rok może okazać się owocny dla rynku LNG w Europie. Jest to wynik szybkiego poszukiwania dostawców gazu poza Federacją Rosyjską oraz decyzji inwestycyjnych z ostatnich lat. Do grudnia 2023 roku zdolności importowe LNG w Europie mają wzrosnąć o 20 proc.
04.01.2023

Niemieckie FSRU już działa, pierwsza dostawa LNG odebrana

Niemiecki pływający terminal gazowy ulokowany u ujścia portu w Wilhelmshaven już funkcjonuje. Właśnie odebrał swoją pierwszą dostawę LNG z USA.
04.01.2023

Pierwszy terminal do FSRU oficjalnie otwarty. Projekt zrealizowano w 10 miesięcy

Kilka dni temu do Niemiec przybyła kolejna jednostka FSRU, czyli pływający terminal regazyfikacyjny. Terminal w Wilhelmshaven oficjalnie otwarto 17 grudnia. Jest to inwestycyjna odpowiedź na uzależnienie gospodarki naszych sąsiadów od gazu importowanego z Rosji. Pozostałe dwa terminale LNG będą zlokalizowane w portach Lubmin i Stade.
24.12.2022

Spektakularne przybycie pływającego terminalu do małego portu [WIDEO]

Przy mglistej pogodzie pływający terminal skroplonego gazu ziemnego Neptun wpłynął 17 grudnia do tamtejszego portu przemysłowego. Specjalny statek został odholowany do wejścia do portu przy zachowaniu wysokich środków bezpieczeństwa.
17.12.2022

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

Finlandia i Niemcy zaimportowały pierwsze wolumeny LNG

Zwrot krajów europejskich ku LNG (skroplony gaz ziemny) jest odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny związany z wojną na Ukrainie i skutkami geopolitycznym konfliktu. Pierwsze partie LNG importowała już Finlandia oraz Niemcy.
29.11.2022

Niemcy. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: wiele regionów skorzystało z rosyjskiego gazu

Dzięki gazociągowi Nord Stream i innym inicjatywom gospodarczym niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie był ściśle związany z Rosją, utworzył nawet fundację klimatyczną, która miała pomóc w rozwoju współpracy - również za rosyjskie pieniądze. Teraz premier landu Manuelą Schwesig zwraca uwagę, że z rosyjskiego gazu skorzystało wiele ragionów Niemiec.
28.11.2022

Pierwsze FSRU w Niemczech wpłynęło do portu

Pływający terminal regazyfikacyjny przeznaczony do operowania LNG, FSRU, jest już w Niemczech. To pierwsza tego typu jednostka w tym kraju. Docelowo ma ona znajdować się w Lubminie nad Bałtykiem.
24.11.2022

W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG

W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podaje portal stacji NDR.
17.11.2022

Władze Niemiec planują przejmować nieruchomości, aby przyspieszyć rozbudowę terminali LNG

Dążąc do skończenia z zależnością od od rosyjskiego gazu, rząd w Berlinie zamierza wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią wywłaszczenie nieruchomości w celu podłączenia podmorskich terminali gazu płynnego do sieci.
02.11.2022

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

Zarządcy projektu Hanseatic Energy Hub ogłosili 26 września rozpoczęcie budowy infrastruktury niezbędnej do działa pływającego terminala LNG w niemieckim mieście Stade, przy czym rozbudowa nabrzeża rozpoczęła się na długo przed planowanym terminem.
07.10.2022

Niemcy będą inwestować w porty energetyczne. Na celowniku Rostock i Lubmin

Władze Niemiec zaprezentowały pakiet rozwiązań wspierających tereny rafineryjne i portowe inwestycjami mającymi na celu przygotowanie ich do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Działania zakładają cel utrzymania i rozwoju rafinerii PCK Schwedt i rafinerii Leuna (Saksonia-Anhalt) oraz rozwój portów energetycznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Mowa o Rostocku i Lubminie.
26.09.2022

Niemcy. Demonstranci w Lubminie domagali się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
26.09.2022

W Lubminie rozpoczęto prace budowlane niezbędne do przyjęcia FSRU

We wtorek 20 września 2022 roku rozpoczęła się budowa pierwszego w pełni prywatnie finansowanego terminala skroplonego gazu ziemnego FSRU "German Baltic" – poinformowała niemiecka spółka Deutsche ReGas z Lubmina. Pierwszy gaz popłynie do sieci już w grudniu.
22.09.2022

Niemcy działają szybko. Pierwszy FSRU już znany

Pierwszy FSRU, czyli pływający terminal gazowy wyposażony w instalację do regazyfikacji, ma pojawić się w Niemczech do końca roku. Branżowe źródła podają, że będzie to jednostka Hoegh Esperanza.
12.09.2022

Niemcy wybierają lokalizację dla dwóch terminali LNG, w planach budowa piątego

Rząd niemiecki wydzierżawił w sumie cztery pływające terminale skroplonego gazu ziemnego (tzw. FSRU). Powstanie także piąty terminal jako prywatna inwestycja.
30.07.2022

TotalEnergies dostarczy piąty terminal FSRU dla portu Lubmin w Niemczech

Francuski koncern TotalEnergies rozpoczął współpracę z niemiecką firmą Deutsche ReGas w celu szybkiego uruchomienia nowego terminalu FSRU w porcie Lubmin w Niemczech. Partnerzy planują uruchomić go w grudniu 2022 roku.
21.07.2022

Co po ponownym uruchomieniu Nord Stream 1.? Rząd Niemiec oczekuje pełnych dostaw gazu

Rząd Niemiec oczekuje, że po zakończeniu rutynowej kontroli technicznej Nord Stream 1 i po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.
20.07.2022

Niemiecki FSRU rozpocznie pracę w grudniu

Efektem wojny w Ukrainie jest rozbudowa przez Niemcy infrastruktury dla paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa, między innymi na Morzu Bałtyckim. Rosja czasowo wstrzymała dostawy gazu ziemnego przez Nord Stream 1 do Lubmina (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Niemiecka firma ReGas pracuje nad instalacją w tym miejscu pływającego terminalu na gaz LNG, który ma rozpocząć pracę już w grudniu.
14.07.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

Nord Stream 2 zostanie ukończony w 2021 roku

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig wizytowała wraz z ambasadorem Rosji w Niemczech Siergiejem Nieczajewem stację przeładunkową gazociągu Nord Stream 2 w Lubminie koło Greifswaldu. Nieczajew oznajmił po spotkaniu, że Rosja oczekuje, że NS2 będzie ukończony w tym roku.
30.04.2021

Bilfinger wycofał się z budowy gazociągu Nord Stream 2

Niemiecka spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się jako pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji - poinformował we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild".
19.01.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

Wznowiono budowę Nord Stream 2

Po trwającej rok przerwie wznowiono w piątek prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec - poinformował w Sassnitz na wyspie Rugia rzecznik realizującej tę inwestycję spółki Nord Stream 2 AG.
11.12.2020

Niemiecki minister gospodarki powątpiewa w skuteczność sankcji wobec Rosji

Odnosząc się do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, chadecki minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z powątpiewaniem wyraził się o skuteczności jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała we wtorek agencja dpa.
08.09.2020

Czechy będą odgrywać zasadniczą rolę przy transporcie gazu z Nord Stream 2

Przez Czechy ma płynąć zasadnicza część gazu sprowadzanego za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 2 - napisała w niedzielę czeska agencja CTK. Na niemiecko-czeską granice ma trafić przez budowany gazociąg Eugal.
14.04.2019

Spółka Nord Stream 2: Położono już 100 km gazociągu

Już 100 kilometrów gazociągu Nord Stream 2 zostało położonych w wodach terytorialnych Niemiec i Finlandii - poinformował w poniedziałek rzecznik realizującego ten projekt konsorcjum o tej samej nazwie. Od weekendu w układaniu rury uczestniczy drugi statek.
08.10.2018

Niemcy: Zgoda Brandenburgii na budowę gazociągu z udziałem Gazpromu

Krajowy Urząd Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii wyraził w piątek zgodę na budowę przebiegającego przez jej terytorium odcinka gazociągu EUGAL, którym popłynie do granicy niemiecko-czeskiej rosyjski gaz, dostarczany do Niemiec gazociągiem Nord Stream 2.
17.08.2018

Castoro 10 rozpoczyna prace przygotowawcze do układania Nord Stream 2

Jak poinformował Offshore Magazine, w Niemczech rozpoczęła właśnie prace barka do układania rurociągów podmorskich. Castoro 10, przy pomocy ośmiu kotwic, przyjęła pozycję początkową w pobliżu brzegu, w miejscowości Lubmin.
30.07.2018

Niemcy: Rozpoczęto budowę gazociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream - poinformował zapytany w tej sprawie przez agencję dpa rzecznik firmy.
15.05.2018

Małe jest mniejsze

Niebawem rozpoczniemy wielkie inwestycje w małych portach. Będą to przedsięwzięcia z rodzaju budowy autostrad donikąd znanych z południa Europy. Przykładów na publiczne wydatki bez efektów nie trzeba szukać ani daleko, ani w innych branżach. Można je znaleźć w portach tuż za Odrą.
02.04.2018

Jakóbik o Nord Stream 2: możliwe, że projekt powstanie bez względu na działania Zachodu

Według Jakóbika rozmowy ekipy Angeli Merkel z zielonymi i z liberałami dawały nadzieje na to, że coś w polityce energetycznej Niemiec się zmieni i Nord Stream 2 straci poparcie, "ze względu na rosnące koszty polityczne, łącznie z utratą wizerunku Niemiec w Unii Europejskiej".
03.02.2018

Niemcy: Wydano zezwolenie na budowę Nord Stream 2 w wodach terytorialnych

Spółka Nord Stream 2 poinformowała na swojej stronie internetowej, że w środę otrzymała zgodę na budowę i eksploatację morskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 w wodach terytorialnych Niemiec i na terenie gminy Lubmin w pobliżu Greifswaldu.
31.01.2018

Fairplay Towage Polska powiększył flotę

Holownik Bugsier 12 dołączył do floty szczecińskiej firmy Fairplay Towage. Wcześniej był wykorzystywany w hamburskim porcie. Teraz będzie obsługiwał terminal LNG w Świnoujściu.
04.12.2017

Nord Stream: do końca 2012 r. druga nitka Gazociągu Północnego

W czwartym kwartale 2012 r. uruchomiona zostanie druga nitka gazociągu Nord Stream. Pozwoli to na przesył 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie - poinformował doradca ds. państw bałtyckich i Polski spółki Nord Stream AG Romans Baumanis.
28.11.2011

Gazociąg Północny nie sprzyja interesom Polski

Eksperci do spraw energetyki, z którymi rozmawiała IAR, zgodnie stwierdzają, że Gazociąg Północny nie sprzyja interesom Polski jako kraju transportującego błękitne paliwo do Niemiec. Ich zdaniem, uruchomienie Nord Streamu osłabi pozycję Polski w negocjacjach z Gazpromem dotyczących kolejnych kontraktów na dostawy gazu.
10.11.2011

Nord Stream został oddany do użytku

Uruchomienie Gazociągu Północnego otwiera nowy rozdział w partnerstwie Rosji i Unii Europejskiej - powiedział we wtorek w niemieckim Lubminie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas uroczystości oddania do użytku nowego gazociągu pod Bałtykiem. - To jedno z największych współczesnych projektów strukturalnych o strategicznym znaczeniu i stanowi dobry przykład współpracy między Rosją a UE - dodała niemiecka kanclerz Angela Merkel.
09.11.2011

Odkręcą kurek

Dzisiaj w samo południe w małym niemieckim porcie Lubmin nad Bałtykiem odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Nord Stream. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przed kamerami telewizji z całej Europy odkręcą kurek gazociągu, którym popłynie rosyjski gaz.
08.11.2011

Zagłębienie Nord Streamu technicznie możliwe

Obniżenie głębokości przebiegu Gazociągu Północnego już po rozpoczęciu jego eksploatacji będzie technicznie możliwe, jeżeli w przyszłości zajdzie taka konieczność - powiedział w poniedziałek w Berlinie dyrektor konsorcjum Nord Stream ds. technicznych Dirk von Ameln.
08.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.