• <

Wynik wyszukiwania - " projekt nowelizacji " - Wiadomości

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

MKiŚ: nowela ustawy o zapasach ropy i gazu zwolni firmy z obowiązku magazynowania gazu

Nowela ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu zwolni firmy z obowiązku utrzymywania zapasów gazu; odpowiedzialna za to stanie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Obecnie projekt nowelizacji rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów.
27.11.2023

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Sejm przyjął w piątek nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma umożliwić użycie sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe.
26.05.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
23.05.2023

Polska marynarka będzie mogła zatopić wrogi statek atakujący podwodną infrastrukturę krytyczną

Według zatwierdzonego w zeszłym tygodniu projektu nowelizacji ustawy, polskie wojsko będzie miało prawo odpowiedzenia siłą na ataki terrorystyczne wobec infrastruktury morskiej.
08.05.2023

Nowela ustawy o ochronie żeglugi pozwoli wojsku elastyczniej reagować na zagrożenia terrorystyczne

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. "Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy".
05.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy, która ma umożliwić administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi został w czwartek skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Projektowana zmiana umożliwi również administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
27.10.2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
06.10.2022

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, której celem jest m.in. uporządkowanie przepisów, uproszczenie procedur i wprowadzenie ułatwień dla inwestorów budujących m.in. morskie farmy wiatrowe i rurociągi.
13.09.2022

Rząd obraduje m.in. nad kwestią zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez porty morskie

Rząd, który we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady zajmie się projektem uchwały ws. zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Rząd zapozna się też z informacją szefa MON na temat sytuacji w Ukrainie.
26.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
18.07.2022

Apteczki okrętowe będzie można uzupełnić w kraju

Rząd planuje w czwartym kwartale tego roku przyjąć projekt noweli ustawy, która ma dać armatorom możliwości zaopatrywania się na rynku krajowym w produkty lecznicze oraz wyroby medyczne, stanowiące obowiązkowe wyposażenie apteczek okrętowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
11.05.2022

Komisja Europejska zatwierdzi przejęcie Lotosu przez PKN Orlen w maju?

Decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej przejęcie Lotosu spodziewamy się w maju - powiedział PAP w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, umowy na dostawy gazu do PKN Orlen są realizowane bez zakłóceń.
28.04.2022

Zyska: przygotowujemy program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że biometan może w części pokryć zapotrzebowanie na gaz z Rosji.
20.04.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowelizacji Dyrektywy TEN-T. Znalazły się w niej propozycje dotyczące rozwoju przewozów intermodalnych, a także kwestie m.in. infrastruktury dla paliw alternatywnych i cyfryzacji.
21.12.2021

Projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19 wraca do Komisji Gospodarki Morskiej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ponownie zajmie się nowelą ustawy o zwalczaniu COVID-19. Projekt noweli umożliwia m.in. zaokrętowanie na statek marynarzom mającym trudności z odnowieniem posiadanych dokumentów.
16.11.2021

SAR dostanie podwyżki. Dużo szczegółów do dopracowania

Średnio po 1 tys. zł netto podwyżki mają otrzymać pracownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR od angielskiego Search And Rescue). Plan realizacji podwyżek został wpisany do budżetu kraju, jednak pozostaje wiele pytań dotyczących warunków wypłat.
13.10.2021

Ozdoba: chcemy zaostrzyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż

Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów, terenów przy jeziorach, szlaków górskich wzrośnie z 500 do 5 tys. zł - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
28.07.2021

MRPiT: chcemy zwiększyć możliwości budowy nowych elektrowni wiatrowych

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to będzie najważniejszy efekt projektowanej ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu podjął decyzję o wpisie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
16.04.2021

Rząd obraduje m.in. nad projektem ratyfikacji decyzji dot. unijnego funduszu odbudowy

Po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma się zająć m.in. projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE; jest ona konieczna do uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, w związku z pandemią koronawirusa.
16.02.2021

UWAGA: karalność za przestępstwa karnoskarbowe bez przedawnienia? - projekt przepisów

W związku z obecną sytuacją w Polsce spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV2 oraz wprowadzonym przez polski rząd stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca planuje, aby Urzędy Skarbowe będą miały więcej czasu na ściganie „przestępców skarbowych” z tytułu niezapłaconych podatków. Proponowane przez rządzących zmiany spowodują, iż upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie miał już znaczenia. Projektowane zmiany przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i prz
21.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Sejm o morskich farmach wiatrowych i zmianach w kodeksach

Rządowy projekt ustawy o promowaniu energii z farm wiatrowych na morzu oraz zmiany w przepisach administracyjnych i karnych to punkty, które znalazły się w porządku drugiego dnia posiedzenia Sejmu.
15.12.2020

Wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny ruszy w tym roku

Program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny rozpocznie się w tym roku - jest na niego zabezpieczone finansowanie - zapewnił dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
10.11.2020

Sejm w środę zajmie się projektami ws. budżetu państwa na 2020 i 2021 r.

Sejm w środę zbierze się na jednodniowym posiedzeniu; zajmie się projektami dot. budżetu państwa na 2020 i 2021 r. Nowela tegorocznego budżetu zakłada deficyt na poziomie prawie 110 mld zł; w projekcie przyszłorocznego budżetu założono, że deficyt sięgnie ponad 80 mld zł.
06.10.2020

Kościński: polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje

Dzięki działaniom rządu polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje - mówił w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowelizacji ustawy budżetowej. Ocenił, że wszystkie działania rządu w reakcji na pandemię były prawidłowe.
17.09.2020

Nowelizacja budżetu ma zapewnić stymulację gospodarki

Nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński, uzasadniając w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.
17.09.2020

Polska może stać się ofiarą amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Obszar technologiczny skupiony wokół budowy sieci 5G to jeden z elementów trwającej wojny handlowej między USA a Chinami. – Polska może być jedną z ofiar prowadzonych działań przez oba mocarstwa ze względu na rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – alarmują eksperci. Zawarte w niej zapisy pozwalają na wykluczenie dostawcy infrastruktury sieciowej na podstawie kraju pochodzenia, a nie certyfikacji, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Dowolność interpretacji tych przepisów w przyszłości może po
17.09.2020

NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego

NFOŚiGW będzie krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego, z którego środków modernizowana ma być polska energetyka - wynika z projektu noweli ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Resort Klimatu szacuje, że Polska uzyska od 2 do 4,8 mld euro.
17.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Lewica przygotowywała projekt nowelizacji Prawa wodnego. Chce realnej walki z suszą

Lewica przygotowywała projekt noweli Prawa wodnego "gwarantujący ochronę przyrody i skuteczną walkę z suszą" - mówili parlamentarzyści Lewicy. Przekonywali, że proponowane przez rząd metody walki z są przestarzałe. To, co serwuje nam PiS, to przepis na katastrofę - mówili.
17.06.2020

MSWiA opublikowało projekt noweli doprecyzowujący definicję ratownika wodnego

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym, zakłada projekt nowelizacji ustawy, opublikowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji.
12.06.2020

Omówienie i ocena nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim

W dniu 05 sierpnia 2019 do podpisu na biurko Prezydenta RP Andrzeja Dudy trafiła ustawa zmieniająca ustawę z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim.
30.08.2019

PO-KO chce, aby komisja obrony sprawdziła zdolność Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej do obrony państwa

Złożyliśmy wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji obrony, podczas której sprawdziłaby ona zdolność Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej do wykonywania zadań obrony państwa - poinformowali w środę posłowie PO-KO: Czesław Mroczek i Cezary Tomczyk.
14.08.2019

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Projekt nowych przepisów w sprawie wód balastowych

Dostosowanie do polskiego prawa wymogów międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu z wodami balastowymi zakłada projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniom morza, rozpatrywany przez sejmową komisję gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących funkcjonowania klas mundurowych po pierwszym czytaniu

Poselski projekt nowelizacji prawa oświatowego, polegający na dodaniu do niego przepisów dotyczących funkcjonowania tzw. klas mundurowych, został z poprawkami przyjęty, w pierwszym czytaniu, przez sejmowe komisje.
18.07.2019

Rząd za nowelą ustawy o zapasach ropy i innych paliw

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Nowe regulacje mają zapobiec ograniczeniom w dostępie do magazynów paliw podmiotom działającym na rynku.
09.07.2019

Komisja energii poparła projekt ws. operatora na gazociągu jamalskim

Sejmowa komisja energii i skarbu bez głosu sprzeciwu poparła w czwartek projekt nowelizacji Prawa energetycznego, dotyczący zasad ustalania operatora na gazociągu Jamalskim. Do projektu wprowadzono siedem poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym.
04.07.2019

Europosłowie PiS sceptyczni wobec dyrektywy gazowej ws. Nord Stream 2

Europosłowie PiS są sceptyczni wobec dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2. Europoseł Ryszard Czarnecki wskazuje, że regulacje pozostawiają szerokie pole do gry dla Niemców. Dyrektywa może faktycznie zalegalizować Nord Stream 2 - mówi z kolei europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
05.04.2019

Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników

Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla wszystkich przewoźników - powiedział dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o transporcie drogowym.
03.04.2019

Emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest to projekt stricte gospodarczy

Naszym zdaniem projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie jest gospodarczy stricte, ale jest to poważny projekt polityczny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga Emilewicz. To, że jest to także projekt polityczny przyznał minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.
19.03.2019

Rosja/Minister: Dyrektywa UE nie wpłynie na budowę Nord Stream 2

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak ocenił we wtorek, że poprawki do unijnej dyrektywy gazowej nie tworzą zagrożenia dla budowy gazociągu Nord Stream 2. Uznał też, że obecna wersja dyrektywy jest łagodniejsza niż wcześniej się spodziewano.
27.02.2019

Menadżerka Gazpromu: poprawki UE dotyczą małej części Nord Stream 2

Poprawki do unijnej dyrektywy gazowej dotyczą tylko małej części gazociągu Nord Stream 2 - powiedziała we wtorek Jelena Burmistrowa, szefowa Gazprom Exportu, spółki koncernu Gazprom. Zastrzegła przy tym, że należy wstrzymać się z oceną ich wpływu na projekt.
26.02.2019

Ambasadorowie państw UE poparli dyrektywę dot. Nord Stream 2

Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE poparli w środę w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Regulacje zakładają, że wszystkie gazociągi docierające do UE, w tym rosyjsko-niemiecki projekt, będą podlegały unijnemu prawu.
21.02.2019

Tchórzewski: Kompromis ws. dyrektywy gazowej nie zmienia negatywnego stosunku Polski do Nord Stream 2

Wypracowany kompromis w sprawie dyrektywy gazowej obejmie projekt Nord Stream 2, ale uchwalone przepisy nie zmieniają negatywnego stanowiska Polski wobec tego projektu - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
21.02.2019

Polski dyplomata: Dzięki dyrektywie gazowej będziemy mieli wpływ na Nord Stream 2

Dzięki dyrektywie gazowej będziemy mieli wpływ na Nord Stream 2. Oczywiście będzie to wymagało konsekwencji ze strony KE – powiedział w PAP polski dyplomata, komentując decyzję ambasadorów UE o poparciu dla dyrektywy wyrażonym przez 27 krajów UE, w tym Polskę.
21.02.2019

Uwaga: Dłuższe terminy przedawnienia i surowsze kary dla przestępców skarbowych – projekt nowelizacji kks

Dnia 10 stycznia 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego. Wprowadzenie zmian ww. ustawie ma na celu podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Zgodnie z przedstawionym projektem wprowadzone mają zostać bardziej restrykcyjne przepisy karno-skarbowe. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie ustawy wskazano, iż przewiduje się wejście w życie projektu po upływie 1 miesiąca od dnia opublikowani
11.02.2019

Kopcińska o przyjęciu stanowiska ws. unijnej dyrektywy gazowej: Rząd prowadzi skuteczną politykę zagraniczną

Sukces w Brukseli to efekt konsekwentnej polityki rządu Mateusza Morawieckiego, który prowadzi skuteczną politykę zagraniczną - powiedziała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, komentując przyjęte w piątek stanowisko krajów UE ws. unijnej dyrektywy gazowej.
09.02.2019

Szymański: Udało się osiągnąć cel strategiczny, jakim było rozpoczęcie negocjacji z PE ws. dyrektywy

Celem strategicznym Polski i Francji było rozpoczęcie formalnych negocjacji między krajami członkowskimi a Parlamentem Europejskim; ten cel udało się osiągnąć - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański, komentując przyjęte w piątek stanowisko krajów UE ws. unijnej dyrektywy gazowej.
09.02.2019

Dąbrowski: Uzgodnienie zmiany dyrektywy gazowej kwestią kilku tygodni

W piątek rada ambasadorów państw Unii uzgodniła stanowisko wobec nowych przepisów dyrektywy, dotyczących m.in. Nord Stream 2. Ostatnie uzgodnienia zmiany dyrektywy gazowej powinny potrwać kilka tygodni - ocenił wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.
09.02.2019

Ambasadorowie krajów UE dali zielone światło dla dyrektywy dot. Nord Stream 2

Ambasadorowie krajów UE dali w piątek zielone światło do negocjacji z europarlamentem projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy m.in. gazociągu Nord Stream 2. Wprowadzili jednak poprawkę zawężającą stosowanie unijnego prawa tylko do wód Niemiec.
08.02.2019

Szymański: Czekamy na nowy, kompromisowy projekt zmian w dyrektywie gazowej

Czekamy na nowy, kompromisowy projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który ma się pojawić w najbliższych dniach - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jak zaznaczył, przyjęcie przepisów zaproponowanych przez KE jest ważne dla wiarygodności UE.
17.01.2019

Sejm za dalszymi pracami nad projektem rozszerzającym kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
07.12.2018

MON: Nowy program rozwoju sił zbrojnych zatwierdzony

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w środę zarządzenie ustanawiające Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-26 – poinformowało MON.
28.11.2018

Senacka Komisja Obrony za wydłużeniem okresu planowania rozwoju armii

Senacka Komisja Obrony poparła bez poprawek rządowy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie sił zbrojnych, który wydłuża okres planowania rozwoju i modernizacji armii z 10 do 15 lat. Nowelizacja ma dostosować cyklu planowania modernizacji polskiej armii do sytemu planowania przyjętego w NATO.
21.11.2018

Sejm: Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim ponownie skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim posłowie skierowali w środę ponownie do komisji gospodarki morskiej. Poprawki zaproponował klub poselski PiS.
08.11.2018

Komisja za wydłużeniem okresu planowania rozwoju armii

Sejmowa komisja obrony skierowała do dalszych prac rządowy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie sił zbrojnych, który wydłuża okres planowania rozwoju i modernizacji armii z 10 do 15 lat.
23.10.2018

We wtorek rząd m.in. o utworzeniu Instytutu Europy Środkowej

Przepisy dotyczące obowiązku sprzedaży całości wytwarzanej energii elektrycznej poprzez giełdy, zmiany w przepisach dotyczące wspierania termomodernizacji i remontów oraz powołanie Instytutu Europy Środkowej - m.in. tymi kwestiami zajmą się ministrowie podczas wtorkowego posiedzenia rządu.
09.10.2018

Emilewicz: Chcemy ułatwiać życie przedsiębiorcom, szczególnie małym i średnim

W listopadzie wejdzie w życie sukcesja firm, od nowego roku mały ZUS i e-akta pracownicze. W Sejmie jest nasz pakiet MŚP, a w konsultacjach – ograniczenie zatorów płatniczych. W przyszłym miesiącu wyjdziemy z projektem nowego Prawa zamówień publicznych - mówi PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
05.10.2018

Sejm: Projekt nowelizacji ustawy dot. kształcenia zawodowego trafi do komisji

Dotyczący zmian w szkolnictwie zawodowym rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe trafi do prac w komisji edukacji, nauki i młodzieży. Kluby opowiedziały się we wtorek w nocy za dalszym procedowaniem nad nim.
03.10.2018

MON: Rząd przyjął projekt wydłużający okres planowania modernizacji sił zbrojnych RP do 15 lat

Rada Ministrów przyjęła we wtorek opracowany przez MON projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych; okres planowania modernizacji sił zbrojnych RP został wydłużony do 15 lat - poinformował we wtorek resort obrony.
19.09.2018

Rząd we wtorek m.in. o Funduszu Dróg Samorządowych, modernizacji sił zbrojnych i ubezpieczeniach rolnych

Projekty ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz w sprawie zmian zasad ubezpieczeń rolnych znalazły się w porządku wtorkowych obrad rządu. Rada Ministrów zajmie się też Polityką Lekową Państwa.
18.09.2018

Dodatkowe 22 mln zł na program modernizacji służb mundurowych

Dodatkowe 22 mln zł na realizację programu modernizacji służb mundurowych zakłada projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, PSP i SOP w latach 2017-2020. Wzrost wydatków jest związany ze zwiększeniem liczby etatów funkcjonariuszy.
09.08.2018

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie skierowany do komisji

Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do noweli, która ma wprowadzić reformę urzędów żeglugi śródlądowej poprawki zaproponowali m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
18.07.2018

Projekt noweli o żegludze śródlądowej ws. poziomu bezpieczeństwa żeglugi

Zmiany przepisów technicznych, mające zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa żeglugi, zakłada projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej, który opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.
13.07.2018

Rafalska: Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS; na koniec marca było ich 476 tys. - poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców pochodzi z Ukrainy.
06.07.2018

MEN chce, by przystąpienie do egzaminu zawodowego było obowiązkowe

Uczniowie szkół prowadzących kształcenie zawodowe będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu zawodowego lub do egzaminu czeladniczego. Będzie to warunkiem ukończenia szkoły - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe.
27.06.2018

Sejm: Projekt noweli prawa górniczego i geologicznego do komisji

Sejm podczas czwartkowego posiedzenia ponownie skierował do komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa projekt nowelizacji prawa górniczego i geologicznego.
14.06.2018

Podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. ułatwień dla wydobycia ropy i gazu

Sejmowa komisja środowiska skierowała we wtorek do podkomisji projekt noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.
05.06.2018

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej ze względu na planowany intensywny rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce, w szczególności na Wiśle i Odrze - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej, który przyjęła Rada Ministrów - podało we wtorek CIR.
05.06.2018

Posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie

Posłowie połączonych komisji sejmowych; do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa opowiedzieli się w poniedziałek za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu.
04.06.2018

Maciej Woźniak: dla branży CNG i LNG zerowa akcyza to drugie życie

Dla branży CNG i LNG projekt wprowadzenia zerowej akcyzy na te paliwa to " drugie życie " - ocenił w środę wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.
23.05.2018

Nowy typ spółki kapitałowej adresowany do start-upów

Regulacje dotyczące nowego typu spółki kapitałowej, tzw. prostej spółki akcyjnej zawiera projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych i niektórych innych ustaw, który ukazał się w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. To propozycje adresowane przede wszystkim do środowiska start-upów.
16.05.2018

Od 01.01.2018 roku zmiany w opodatkowaniu najmu a podatki marynarskie

Dnia 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która wprowadziła znaczące zmiany w zakresie opodatkowania przychodu z najmu.
16.05.2018

Sejmowa komisja energii nie skończyła prac nad ustawą o biopaliwach

Sejmowa komisja energii nie dokończyła w piątek prac nad projektem ustawy o biopaliwach, który m.in. wprowadza opłatę emisyjną i tworzy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Kolejne posiedzenie w środę.
11.05.2018

PGNiG podczas konferencji Gazterm o gazomobilności i elektromobilności

„Dostrzegamy wielki potencjał na rynku CNG/LNG” - mówił otwierając drugi dzień konferencji Gazterm prezes PGNiG OD Henryk Mucha. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest partnerem głównym tegorocznej edycji.
08.05.2018

Sejm: Komisja za przesunięciem terminu wejścia w życie e-zwolnień

Przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r. zakłada projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
08.05.2018

Sejmowa komisja za zmianami w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek rządowy projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy.
08.05.2018

Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Powszechny rozwój związany z wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii wynika z potrzeby, jak i obowiązku ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.
07.05.2018

Tobiszowski: Będziemy rozmawiać o projektach OZE

Będziemy rozmawiać m.in. o projektach spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa dotyczących odnawialnych źródeł energii – zadeklarował w poniedziałek w Jaworznie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Potwierdził, że Polska chce wypełnić zobowiązania ws. OZE.
23.04.2018

PE może rozpocząć negocjacje z krajami UE nad przepisami ws. Nord Stream 2

Parlament Europejski jest gotowy rozpocząć negocjacje z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem dyrektywy gazowej, która jest wymierzona w Nord Stream 2.
19.04.2018

UE: Skrajne grupy w PE próbują torpedować przepisy dot. Nord Stream 2

Przedstawiciele skrajnych grup politycznych w PE zażądali głosowania całej izby nad przyjętym wcześniej w komisji przemysłu stanowiskiem, dotyczącym nowelizacji dyrektywy gazowej, która jest wymierzona w Nord Stream 2. To próba spowolnienia prac w tej sprawie.
18.04.2018

Gróbarczyk: będzie większe wsparcie dla elektrowni wodnych

Ustawa o OZE będzie modyfikowana w kierunku większego wsparcia dla inwestorów chcących budować stopnie wodne z towarzyszącymi im elektrowniami wodnymi - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.04.2018

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych - poinformowało we wtorek CIR. Proponowane przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy; ułatwiają korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników między państwami UE.
27.03.2018

Krasnodębski: Musimy ograniczać uzależnienie UE od rosyjskich surowców

Musimy robić wszystko, by ograniczyć uzależnienie państw UE od rosyjskich surowców energetycznych; głosowanie komisji przemysłu PE ws. nowelizacji dyrektywy gazowej to krok we właściwym kierunku - oświadczył w środę europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
22.03.2018

Witkowski: Uruchomienie elektrowni Świnna Poręba – do końca roku

Naszą ambicją jest, by elektrownia wodna Świnna Poręba ruszyła do końca tego roku - powiedział w środę w Sejmie wiceminister Gospodarki Moeskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. Wcześniej trzeba jednak znowelizować ustawę o OZE.
22.03.2018

CIR: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada likwidację nieuczciwej konkurencji

Likwidację nieuczciwej konkurencji pomiędzy przewoźnikami zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw - poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
13.03.2018

Sejm - projekt zmniejszający wymagania reprezentantów załóg w radach spółek Skarbu Państwa do komisji

Poselski projekt zmniejszający wymagania dla przedstawicieli załóg w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa ponownie trafi do prac w sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa w związku ze zgłoszonymi we wtorek poprawkami podczas drugiego czytania w Sejmie.
27.02.2018

W piątek rozmowy szefów MSZ Polski i Estonii w Warszawie

W piątek w Warszawie odbędą się polsko-estońskie konsultacje z udziałem szefów MSZ Jacka Czaputowicza i Svena Miksera; wśród tematów rozmów znajdą się współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca na forum UE - poinformowało PAP biuro prasowe resortu dyplomacji.
08.02.2018

Sejm: Pierwsze czytanie noweli o monitorowaniu przewozu towarów wrażliwych koleją

Monitorowanie przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrola transportu produktów leczniczych przewiduje projekt nowelizacji ustawy, nad którym we wtorek debatował Sejm.
07.02.2018

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
29.01.2018

10 państw w Radzie UE za dyrektywą wymierzoną w Nord Stream 2

Układ sił w Radzie UE nie daje nikomu decydującej przewagi w kwestii nowelizacji dyrektywy gazowej, która będzie mieć wpływ na gazociąg Nord Stream 2. Dyrektywę wprost popiera 10 państw, w tym Polska, przeciw są m.in. Niemcy - wynika ze źródeł PAP.
25.01.2018

Jakóbik: Nord Stream 2 podważa wiarygodność naszego niemieckiego partnera

Opóźnianie prac nad rewizją dyrektywy gazowej w celu obrony Nord Stream 2 podważa wiarygodność Niemiec, które przekonują Polskę np. do ambitnej polityki klimatycznej, a nie chcą nawet częściowo zrezygnować ze swoich partykularnych interesów – mówi PAP Wojciech Jakóbik.
19.01.2018

„Wiedomosti”: Niemcy bronią Nord Stream 2 przed Komisją Europejską

Niemcy przekazały Komisji Europejskiej swą opinię prawną kwestionującą konieczność zaproponowanych wcześniej przez KE poprawek w dyrektywie gazowej, które uderzyłyby w projekt gazociągu Nord Stream 2 - podał w czwartek rosyjski dziennik "Wiedomosti".
18.01.2018

W komisji PE debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Streamu 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Streamu 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu.
11.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

MON modernizuje Siły Zbrojne

W ciągu ostatnich 2 lat w MON zawarto 250 umów na modernizację Sił Zbrojnych na kwotę blisko 20 miliardów złotych, w tym 160 umów ulokowano w polskim przemyśle na kwotę ponad 13 mld zł.
18.11.2017

Macierewicz: przed MON kolejne wyzwania, m.in. modernizacja polskiej armii

Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie WOT, wojskowe szkolenie młodzieży - to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.
15.11.2017

We wtorek rząd zajmie się m.in. Konstytucją Biznesu

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.
13.11.2017

Rząd za wynagrodzeniem na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika

Wprowadzenie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, skrócenie przechowywania akt pracownika do 10 lat i umożliwienie archiwizowania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej – przewiduje rządowy projekt nowelizacji przepisów dot. akt pracowniczych.
08.11.2017

We wtorek rząd m.in. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem uchwały ws. przyjęcia Koncepcji dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ministrowie omówią również projekt nowelizacji ustawy o odpadach, zakładający możliwość niezwłocznego usuwania odpadów ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia.
06.11.2017

Morawiecki: Problem handlu w niedziele nie jest pierwszorzędny z punktu widzenia gospodarki

Problem handlu w niedziele nie jest pierwszorzędny z punktu widzenia gospodarki - ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeśli byłaby taka wola społeczna, poparłby zakaz handlu we wszystkie niedziele.
04.11.2017

Morawiecki: Poziom bezrobocia bliski naturalnego

Bezrobocie w Polsce jest bliskie stanu naturalnego; wiele niższe już nie będzie - powiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
27.10.2017

Ekspert: Za dyrektywą UE o pracownikach delegowanych stoi polityka Zachodu

Dyrektywa o pracownikach delegowanych będzie miała niewielki wpływ na ich pensje. Ma jednak polityczne znaczenie dla Zachodu i może być problemem dla sektora transportu w UE, jeśli przepisy obejmą tę branżę – uważa Zsolt Darvas z think tanku Bruegel w Brukseli.
23.10.2017

Szefowa MRPiPS będzie rozmawiała w Luksemburgu na temat pracowników delegowanych

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska będzie rozmawiała w Luksemburgu na temat pracowników delegowanych; w poniedziałek weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO). Będzie jej towarzyszył wiceminister Stanisław Szwed.
21.10.2017

Projekt: Akcje Poczty Polskiej, PKP i PERN-u nie będą mogły być zbyte

Poczta Polska, PERN i Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły być zbyte przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia też m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.
18.10.2017

Rząd za nowym systemem wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez BGK za pomocą nowo utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego, zakłada projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. W myśl projektu BGK ma udzielać gwarancji na ok. 9 mld zł rocznie.
17.10.2017

Projekt rozporządzenia dot. matur w szkołach branżowych - do konsultacji

MEN skierowało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia ws. przeprowadzenia egzaminu maturalnego w szkołach branżowych. Zawiera on szczegółowe regulacje dot. zwolnienia absolwentów szkół branżowych II stopnia z obowiązkowego egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego.
25.09.2017

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Zajmie się m.in zwiększeniem wydatków na obronność

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy dot. zwiększenie wydatków na obronność oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK; możliwe, że zajmie się też przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe.
21.09.2017

W Senacie m.in. o finansowaniu sił zbrojnych i organizacjach pozarządowych

Senat zacznie w czwartek dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy przewidującą zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r., przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK.
20.09.2017

Szef MSZ dla PAP: Dążymy do kompromisowych rozwiązań ws. pracowników delegowanych

Dążymy do kompromisowych rozwiązań w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Odnosząc się do relacji polsko-francuskich, powiedział, że za kilka tygodni może dojść do spotkania premier Beaty Szydło z francuskim prezydentem.
14.09.2017

Rząd przyjął nowelizację ustawy o monitorowaniu przewozu towarów

Przewóz towarów "wrażliwych" jak paliwa, czy wyroby zawierające alkohol etylowy, ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, który w poniedziałek przyjął rząd.
31.07.2017

Rząd w poniedziałek o monitorowaniu przewozu towarów przy pomocy GPS

Przewóz towarów "wrażliwych" jak paliwa, czy wyroby zawierające alkohol etylowy, ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, którym w poniedziałek ma zająć się rząd.
30.07.2017

Szef MON: Większy budżet, wyższe zaliczki na sprzęt poprawią zdolności armii

Projekt ustawy zwiększającej wydatki na obronność i liczebność armii umożliwi wypłacanie większych zaliczek za sprzęt, pozwoli to zwiększyć zdolności wojska do obrony własnego terytorium, do czego zobowiązuje członkostwo w NATO - zwrócił uwagę szef MON Antoni Macierewicz.
30.06.2017

Sejmowa Komisja Energii przyjęła projekt nowelizacji ws. zapasów gazu

Sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy i gazu. Projekt wprowadza nowe regulacje dotyczące utrzymywania przez importerów obowiązkowych zapasów gazu.
23.06.2017

Polska sygnalizuje możliwość kompromisu ws. pracowników delegowanych

Polska deklaruje możliwość wycofania sprzeciwu wobec unijnych przepisów dotyczących pracowników delegowanych w zamian za ustępstwa dotyczące transportu międzynarodowego. Na korzyść naszego kraju zadziałała propozycja KE odnoszącą się do kierowców.
15.06.2017

Rząd za doprecyzowaniem regulacji dot. obowiązkowych zapasów gazu

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy, która precyzuje regulacje o obowiązkowych zapasach gazu, o ile są one utrzymywane poza granicami Polski. To odpowiedź na wątpliwości interpretacyjne, sygnalizowane przez uczestników rynku gazu.
06.06.2017

Szczerski: Zaproszenie dla Trumpa na szczyt Trójmorza to jedna z opcji

Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt państw Trójmorza, który w lipcu ma się odbyć we Wrocławiu, jest jedną z opcji – powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o możliwą datę wizyty prezydenta USA w Polsce.
29.05.2017

Ekolodzy ostrzegają: standardy ochrony karpia mogą zostać obniżone

Zdaniem ekologów z Klubu Gaja przygotowywany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt może pogorszyć standardy ochrony karpia. W liście otwartym zaalarmowali we wtorek, że zniknął z niego zapis o obowiązku przetrzymywania żywych ryb w wodzie.
09.05.2017

Sejm: wszystkie kluby za zniesieniem możliwości przekazywania kwot połowowych

Wszystkie kluby poparły w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, zakładający zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
06.04.2017

Szefowie MON i MSWiA u premier: modernizacja armii, doprecyzowanie przepisów migracyjnych

Rozbudowa armii i zakupy sprzętu, w tym śmigłowców, umowy na system obrony powietrznej i okręty podwodne to plany MON na bieżący rok, MSWiA zamierza m.in. doprecyzować przepisy migracyjne – zapowiadali w środę ministrowie Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak po spotkaniu z premier Beatą Szydło.
18.01.2017

Rząd m.in. o kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

Rząd we wtorek zajmie się projektem dotyczącym budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Rozpatrzy też propozycje: oddania ministrowi sprawiedliwości zwierzchnictwa nad dyrektorami sądów oraz możliwości przepadku mienia sprawców przestępstw gospodarczych.
12.12.2016

Niepokojące projekty zmian w przepisach o VAT i kodeksie karnym

Państwa Unii Europejskiej w tym także Polska, coraz częściej wprowadzają do porządku prawnego rozwiązania i mechanizmy mające na celu zapobieganie wyłudzeniom podatku od towarów i usług. W osiągnięciu założonego celu ma pomóc zaostrzenie przepisów poszczególnych ustaw.
14.09.2016

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ARiMR

ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł , a nie 15 tys. zł jak obecnie - zakłada jedna ze zmian przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ARiMR.
17.08.2016

Akwakultura w Polsce ma duży potencjał do rozwoju

Pod względem potencjału Polska jest jednym z krajów w Europie, które posiadają perspektywy rozwoju akwakultury czyli hodowli ryb - uważa Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych. Obecnie akwakultura dostarcza ok. 2 proc. surowca dla przetwórstwa.
18.05.2016

Kwota wolna od podatku uznana za niezgodną z Konstytucją a jej znaczenie dla każdego podatnika

Kwota wolna od podatku ma istotne znaczenie dla każdego podatnika, dlatego jej zmiany mają tak istotny charakter. W ubiegłą środę (28.10.2015) Trybunał Konstytucyjny wydał długo wyczekiwany wyrok w sprawie kwoty wolnej od podatku.
02.11.2015

Lepsza ochrona brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Celem nowelizacji jest sprawniejsze wykonywanie przez urzędy morskie obowiązków dotyczących budowy, utrzymania i ochrony umocnień brzegowych, a także wydm i zalesień ochronnych w pasie technicznym wybrzeża.
01.09.2015

Pat trwa już osiem lat. Co dalej ze stawkami portowymi?

Kilka dni temu podczas prac w sejmowych komisjach infrastruktury i samorządu przepadł projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który zakładał zrównanie stawek za użytkowanie wieczyste gruntów.
31.07.2014

Wyrównać stawki portowe

Trwają prace zmierzające do zrównania stawek za wieczyste użytkowanie nieruchomości w portach morskich. Od lat bowiem w Trójmieście są one 10 razy niższe niż w Szczecinie i Świnoujściu.
18.07.2014

Będzie specustawa o terminalu LNG. Powstanie więcej gazociągów

Wydłużenie listy gazociągów, budowanych z uproszczeniem procedur zakłada rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG, którym Sejm zająć się ma w tym tygodniu. To reakcja na zagrożenie dostaw gazu, wywołane wydarzeniami na Ukrainie.
22.04.2014

Nowelizacja „specustawy” o terminalu LNG - do podkomisji

Sejmowa komisja gospodarki wysłała we wtorek do specjalnej podkomisji rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG. Projekt rozszerza listę inwestycji, objętych uproszczeniem procedur. Chodzi przede wszystkim o budowę dużych gazociągów.
19.03.2014

Porty. Dyskusja trwa, a przedsiębiorcy tracą

Od lat portowcy ze Szczecina i Świnoujścia płacą 10 razy większe niż trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Starania o zrównanie opłat do tej pory były nieskuteczne. W ub. środę problem rozpatrywała sejmowa podkomisja, do której trafił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skończyło się na dyskusji...
25.02.2014

Zmiany w Marynarce Wojennej. Miller apeluje do prezydentów miast o przyłączenie się do protestu

SLD sprzeciwia się zakładanym przekształceniom w systemie kierowania siłami zbrojnymi, w tym w Marynarce Wojennej. Zdaniem polityków tej partii, rządowe plany przewidują m.in. przeniesienie dowództwa MW z Gdyni do Warszawy.
09.04.2013

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących praw pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową

19 marca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących praw pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową, przedłożony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
20.03.2013

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa wodnego

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, która ma wdrożyć przepisy unijnej ramowej dyrektywy ws. strategii morskiej - poinformowało CIR. Zakłada ona, że do 2020 r. opracujemy strategię oraz program ochrony środowiska morskiego.
03.10.2012

PiS chce zmian w przepisach dot. budowy elektrowni wiatrowych

Klub PiS złożył w poniedziałek do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Prawa budowlanego wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.
31.07.2012

Rząd chce obowiązkowych ubezpieczeń w transporcie morskim

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu morskiego i ustawy o obszarach morskich, a także projekt ustawy o Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich - podało w środę CIR. Zmiany zakładają m.in. obowiązkowe ubezpieczenia w transporcie morskim.
05.05.2012

Rząd proponuje do 5 lat więzienia za zanieczyszczanie morza przez statki

Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - taki wymiar kary proponuje rząd za umyślne zanieczyszczanie morza przez statki. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.
15.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.