• <

Sejm - projekt zmniejszający wymagania reprezentantów załóg w radach spółek Skarbu Państwa do komisji

mk

27.02.2018 17:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm - projekt zmniejszający wymagania reprezentantów załóg w radach spółek Skarbu Państwa do komisji
Sejm - projekt zmniejszający wymagania reprezentantów załóg w radach spółek Skarbu Państwa do komisji - GospodarkaMorska.pl

Poselski projekt zmniejszający wymagania dla przedstawicieli załóg w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa ponownie trafi do prac w sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa w związku ze zgłoszonymi we wtorek poprawkami podczas drugiego czytania w Sejmie.

Chodzi o poselski projekt noweli ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. Jego pierwsze czytanie odbyło się na początku lutego na sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu.

Sprawozdawca poseł Wojciech Zubowski (PiS) przypomniał, że projekt nowelizacji liczy pięć artykułów. "Na posiedzeniu komisji został złożony wniosek o odrzucenie projektu ustawy, nie zyskał on jednak akceptacji większości członków komisji. W trakcie posiedzenia wprowadzono poprawki w większości o charakterze legislacyjnym. (...) Żadna z omawianych poprawek nie była oprotestowana przez stronę społeczną" - powiedział Zubowski.

Zgodnie z projektem dotychczas błędnie zapisana nazwa spółki Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie zostanie zastąpiona nazwą PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna.

Ponadto, projekt znosi obowiązek spełnienia szeregu warunków wymaganych od kandydata na członka organu nadzorczego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa wobec osób wybranych do organu nadzorczego przez pracowników.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że osoby wybierane do organu nadzorczego przez pracowników nie będą musiały mieć pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, wykształcenia wyższego lub wykształcenia wyższego uzyskanego za granicą uznanego w Polsce oraz m.in. posiadać potwierdzenia złożenia egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych.

Projekt wprowadza również przepisy rozszerzające partycypację pracowników przy wyborze organów nadzorczych podmiotów, które powstały w wyniku komercjalizacji, a które obecnie działają w ramach struktury grupy kapitałowej.

"Zgłoszony przez posłów projekt jest przez ministra energii akceptowalny" - powiedział we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tłumaczył, że strona społeczna sama zdecyduje, jakiego przedstawiciela wybierze do organów nadzorczych spółki. "Załoga tak naprawdę jest zobligowana - i wynika to z porozumień przyjętych we wcześniejszych przepisach - że przedstawiciele załogi będę pilnowali dotrzymania ustaleń zawartych ze stroną społeczną związanych z komercjalizacją, prywatyzacją danego przedsiębiorstwa" - powiedział minister.

W trakcie drugiego czytania Małgorzata Janowska (PiS) tłumaczyła, że "pracownicy powinni decydować w bardziej swobodny sposób, kto będzie reprezentować ich interesy w organach nadzorczych spółek, w których są zatrudniani".

Posłanka zgłosiła poprawkę odnośnie uprawnień przedstawicieli pracowników grup kapitałowych, także ich odwoływania z rady nadzorczej.

Jak dodała, PiS popiera nowelizację w brzmieniu zaproponowanym przez sejmową komisję, uzupełniony o zgłoszoną poprawkę.

Projekt krytykowali przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PSL, bo to - ich zdaniem - "kolejny skok na kasę", i tworzy się nowe miejsca w radach nadzorczych dla osób, "których rola ograniczy się wyłącznie do zasiadania, jednak z dozgonną wdzięcznością dla ustawodawcy, czyli dla PiS za umożliwienie dopuszczenia do władzy".

Krzysztof Sitarski (Kukiz'15) zapowiedział, że wszyscy posłowie będą głosować zgodnie z wolnym mandatem posła.

Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa ma zająć się ponownie projektem w środę na swoim posiedzeniu.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.