• <

Wynik wyszukiwania - " prezydent Andrzej Duda" - Wiadomości

Jakub Jaworowski nowym Ministrem Aktywów Państwowych

W Pałacu Prezydenckim odbyła się 13 maja uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów w rządzie premiera Donalda Tuska. Nowym szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych został Jakub Jaworowski.
13.05.2024

Polsko-szwedzkie obrady w sprawach bezpieczeństwa. Wzmacnianie współpracy na Bałtyku

Przedstawiciele administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowi eksperci z Polski oraz Szwecji rozmawiali 15 kwietnia br. w Belwederze m.in. o zagrożeniach płynących z rosyjsko-białoruskiej współpracy, wojskowej aktywności przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategicznej adaptacji NATO, sojuszniczej oraz unijnej pomocy Ukrainie, polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście niedawnego przyjęcia Szwecji w struktury sojuszu.
19.04.2024

Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.
18.04.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Prezydent: apeluję do premiera, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej

Apeluję do premiera Donalda Tuska, rządu, aby jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos. Dodał, że każda zmiana, zwłaszcza zmiana lokalizacji tej elektrowni, powoduje de facto konieczność rozpoczęcia całego procesu lokalizacyjnego od nowa.
18.01.2024

Prezydent Estonii: przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - ocenił w poniedziałek prezydent Estonii Alar Karis, witając w tym kraju prezydenta RP Andrzeja Dudę.
18.12.2023

Uroczyste obchody rocznicy Grudnia '70 w Szczecnie

Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę przed tablicą upamiętniającą ofiary szczecińskiego Grudnia '70. Wydarzenia sprzed 53 lat były ogromnie ważnym etapem na długiej i pełnej ofiar powojennej drodze Polaków do odzyskania własnego suwerennego państwa – napisał w liście prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości.
17.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Prezydent: Będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

Dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na jego początku prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, podczas którego zaznaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są planowane projekty takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych, a także rozbudowa polskich portów.
13.11.2023

Duda i Erdogan rozmawiali o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym i w Europie

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie środkowej i wschodniej oraz na Morzu Czarnym były przedmiotem rozmowy prezydentów Polski i Turcji - Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana - na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
19.09.2023

Paweł Soloch: Bukareszt ważnym partnerem i sojusznikiem Polski

Bukareszt jest ważnym partnerem i sojusznikiem Polski – podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
15.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia'71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Środowa uroczystość była częścią obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2023

Prezydent: dzięki niezłomności ludzi "Solidarności" idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku

Dzięki niezłomności ludzi "Solidarności", dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia w Stoczni Szczecińskiej, kończącego strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
30.08.2023

M. Przydacz: są plany rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza

Są plany pewnego rodzaju rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza. Jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa - mówił w środę w Studiu PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
30.08.2023

Nowi admirałowie w polskiej Marynarce Wojennej

Przeddzień Święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda wręczył 21 oficerom akty mianowania na stopnie generalskie oraz admiralskie. Dwóch z nich to dowódcy jednostek polskiej Marynarki Wojennej.
14.08.2023

Prezydent Andrzej Duda w Porcie Wojennym Gdynia (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP przybył do Gdyni w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Bałtyku, aby zapoznać się się ze stanem ochrony polskiego wybrzeża. W ramach jego wizyty zaplanowano spotkanie z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej i wypowiedź dla mediów na temat oceny bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim
04.08.2023

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Porcie Wojennym Gdynia odwołana. Winna zła pogoda

W związku prowadzonymi przez siły morskie Rosji zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami na Bałtyku prezydent Andrzej Duda miał spotkać się z kadrą dowódczą 3. Flotylli Okrętów oraz wygłosić przemówienie dotyczące obecnie prowadzonych działań przez władze oraz siły zbrojne. Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, w tym burzy na Morzu Bałtyckim, została ona przesunięta na czas nieokreślony.
03.08.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

ORP Kościuszko powróci w czwartek do gdyńskiego portu

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko w czwartek powróci do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka kończy swoją półroczną misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1.
29.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Telus: zboże z kontraktów sprzed 2 maja nie będzie rozładowywane w Polsce

Zboże z kontraktów zawartych przed 2 maja br. na mocy unijnego rozporządzenia, od wtorku nie jest już rozładowywane w Polsce - zapewnił minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu na przejściu kolejowym w Dorohusku (Lubelskie).
06.06.2023

Prezydent: trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. W uroczystości udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego.
07.02.2023

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.
20.01.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

W środę ORP Gen. T. Kościuszko opuści Port Wojenny Gdynia i dołączy do SNMG1

Prezydent Andrzej Duda postanowił o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG1) na akwenie mórz: Bałtyckiego, Północnego, Norweskiego, Śródziemnego oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Uroczyste pożegnanie fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko odbędzie się w środę.
03.01.2023

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

Pierwsza dostawa tegorocznych zakupów zbrojeniowych z Korei – czołgi i armatohaubice

Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni mają wziąć we wtorek udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
06.12.2022

MON: w Porcie Gdynia rozładunek pierwszych koreańskich czołgów i armatohaubic

W Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
05.12.2022

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbyły się uroczystości pogrzebowe jej obrońców. Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spoczną szczątki westerplatczyków odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu.
04.11.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował rok akademicki 2022/2023

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego.
08.10.2022

Prezydent: wśród trudnych elementów wynikających z wojny na Ukrainie, są też jasne, jak otwarcie Baltic Pipe

Wśród trudnych elementów, o których wszyscy wiemy - wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wynikającego z tego kryzysu energetycznego, ograniczeń w dostawach gazu na Zachód Europy - są też jasne promyki, takie jak otwarcie gazociągu Baltic Pipe - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
28.09.2022

Jeszcze w tym roku możliwe kolejne kontrakty gazowe dla Baltic Pipe? Sasin potwierdza

Jeszcze w tym roku Polska może podpisać kolejne kontrakty na dostawy gazu - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.09.2022

Komisja Europejska: Baltic Pipe wzmocni dywersyfikację dostaw gazu w UE

Baltic Pipie zwiększy dywersyfikację importu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku z Morza Północnego do UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.
27.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Przekop Mierzei otwarty. O czym mówili politycy?

W sobotniej uroczystości poza szefem rządu uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dzięki nowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Od 18 września kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.
17.09.2022

18 września jacht "Legia” przepłynie przez nowo otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną

"Legia" - jacht, na którym pływał Ryszard Kukliński, przepłynie przez kanał od strony Bałtyku. Tego dnia jednostka będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających w porcie Nowy Świat przy falochronie zachodnim.
17.09.2022

Marcin Horała: "Zakończyłem swoją misję w Ministerstwie Infrastruktury"

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra funduszy i polityki regionalnej Marcina Horałę na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowało we wtorek MFiPR. Jednocześnie Horała przestał pełnić funkcję wiceministra infrastruktury.
04.08.2022

Duda: polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar

Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Na Helu trwają konsultacje przywódców Polski i Litwy.
25.07.2022

Port Wojenny w Gdyni. Prezydent podpisze w piątek ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformowali PAP prezydenccy ministrowie Paweł Soloch i Paweł Szrot. Wskazywali, że poszerzenie Sojuszu o te dwa państwa wzmocni bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego.
21.07.2022

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki w poniedziałek podczas wizyty na Łotwie.
27.06.2022

Prezydent: Rosjanie zakręcili kurek, ale gaz w Polsce jest - to efekt dywersyfikacji

Rosjanie złamali umowę i zakręcili kurek z gazem, a okazało się, że gaz w Polsce jest, dla gospodarstw domowych i przemysłu; to efekt prowadzonej przez ostatniej lat polityki dywersyfikacji dostaw - powiedział prezydent Andrzej Duda w Zambrowie.
23.06.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Prezydent Duda: Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

Egipt to przyszłościowy partner jeśli chodzi o dostawy gazu skroplonego LNG - powiedział prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym spotkaniu w Kairze z prezydentem Egipu Abd el-Fatahem es-Sisim. Zadeklarował także chęć udziału w listopadowej konferencji COP-27 w Szarm el-Szejk.
30.05.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Prezydent Duda wysłuchał informacji rządu nt. zaopatrzenia Polski w gaz

Podczas wtorkowego spotkania w BBN prezydent Andrzej Duda wysłuchał informacji rządu na temat zaopatrzenia naszego kraju w gaz; Polska, zgodnie z tymi informacjami, jest bezpieczna, zwłaszcza polskie gospodarstwa domowe - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
26.04.2022

Duda o rezygnacji z rosyjskich dostaw gazu i planach budowy kolejnego gazoportu w Gdańsku

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
12.04.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Spotkanie Duda - Biden. "Polska jest pierwszym odbiorcą amerykańskiego LNG"

Liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest dla Stanów Zjednoczonych świętością. Prezydenci rozmawiali także o kwestiach energetycznych w kontekście sankcji na Rosję.
26.03.2022

Prezydent Duda: musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu

Musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu - powiedział we wtorek w Sofii prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. To jest dzisiaj także wielkie zadanie dla całej Unii Europejskiej - podkreślił.
22.03.2022

PSL: energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
08.03.2022

Prezydent: połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos - wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos, to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy; dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej istotnie wzrasta - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
12.01.2022

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
22.11.2021

Prezydent Duda na sesji ONZ w Nowym Jorku mówił o bogatej Północy w kontekście Ukrainy i NS2

Kraje bogatej Północy były bezradne i obojętne na niebezpieczeństwo związane z Nord Stream 2 dla Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
22.09.2021

Morawiecki: Nord Stream 2 to strategiczny błąd, ceny gazu to potwierdzają

Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd, danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu i Władimira Putina to zwiększenie możliwości nacisku na Europę; potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
21.09.2021

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie [WIDEO]

To naprawdę epokowe wydarzenie; cieszymy się ogromnie, że tunel jest już praktycznie gotowy - powiedział w czwartek na terenie budowy tunelu w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. Podziękował wszystkim, "którzy tę inwestycję finansują, którzy ją zaplanowali i wszystkim budowniczym".
16.09.2021

Prezydent: wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza przyniesie dobre owoce

Trójmorze, to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE, w której mieszka 120 mln obywateli. Głęboko wierzę, że nasza współpraca w ramach 3SI przyniesie dobre owoce naszym społeczeństwom, państwom, a także całej UE - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
11.07.2021

Prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii: Inicjatywa Trójmorza coraz bardziej atrakcyjna globalnie

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.
09.07.2021

Bułgaria/ Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu w Sofii. Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Bułgaria. Rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza

Od ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez prezydenta Bułgarii Rumena Radewa przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

Gazociąg Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie, ale zagraża interesom pozostałej części, nie tylko UE, ale także np. Ukrainy – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że dlatego Polska dywersyfikuje dostawy gazu, by nie być uzależnionym krajem tylko od jednego dostawcy, czyli Rosji.
04.07.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Prezydent: budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wraca do polskich stoczni

To wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni; to ważny moment - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w stoczni Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku, która jest częścią Grupy Remontowa Holding SA.
01.07.2021

Prezydent: w Stoczni Remontowej Shipbuilding trwa realizacja programu Kormoran, budowa trzech niszczycieli

W Stoczni Remontowej Shipbuilding trwa właśnie realizacja programu Kormoran, budowa trzech niszczycieli MIN dla Polskiej Marynarki Wojennej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty w Stoczni Remontowej Holding S.A. w Gdańsku.
01.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

Naimski: gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
22.06.2021

USA: Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.
17.06.2021

MKiŚ: decyzja uchylająca ws. Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

Uchylona decyzja ws. Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.
17.06.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii

Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii; tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji GLOBSEC w Bratysławie.
15.06.2021

Naimski: jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską w sprawie Baltic Pipe

W sprawie Baltic Pipe jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską i z partnerami w Danii - zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak do tej pory nikt nie kwestionuje ostatecznego terminu zdania duńskiego odcinka i całego Baltic Pipe - dodał.
15.06.2021

Szczerski: prezydent Duda rozmawiał z premier Danii o dokończeniu Baltic Pipe

W kuluarach szczytu NATO prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen o dokończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe; wcześniej o tej strategicznej inwestycji prezydent rozmawiał z premier Norwegii - poinformował w poniedziałek szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
14.06.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Prezydent Duda: decyzja USA, w tym zmiana stanowiska prezydenta ws. Nord Stream 2 była zaskakująca

Decyzja USA o braku sankcji w związku z budową Nord Stream 2, w tym zmiana stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, była zaskakująca; byliśmy jednak przygotowani na to, że może to nastąpić - powiedział w poniedziałek w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
31.05.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Prezydent: elektrownie atomowe trzeba zbudować

Elektrownie atomowe trzeba zbudować; będą one musiały stanowić istotną część naszego miksu energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek dziennikarzom. Zapowiedział, że w czasie szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA, będzie podkreślał zasadę "sprawiedliwej transformacji".
22.04.2021

Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo]

W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW). Pretekstem do spotkania był opublikowany przed kilkoma dniami raport...
21.03.2021

Kapitan Lasota oczyszczony z zarzutów

Kapitan Andrzej Lasota, którego oskarżono o przemyt, został w Meksyku oczyszczony z zarzutów i może opuścić areszt - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
20.03.2021

Prezydent: zaślubiny Polski z morzem miały fundamentalne znaczenie

101 lat temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, czyli objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą wybrzeża Bałtyku; miało to fundamentalne znaczenie - powiedział w Pucku prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dziś wolna, niepodległa Polska należy do NATO i UE.
10.02.2021

Szczyt V4 w Juracie. W środę uroczystości rocznicy zaślubin Polski z morzem

Grupa Wyszehradzka jest istotnym, o ile nie najistotniejszym, czynnikiem katalizującym współpracę regionalną w Europie Środkowej, ale także wnoszącym znaczący wkład we współpracę i procesy dotyczące polityki unijnej i NATO-wskiej - powiedział we wtorek w Juracie prezydent Andrzej Duda.
09.02.2021

Prezydent: wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja nie wygląda źle

Wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle - ocenił prezydent Andrzej Duda, otwierając w środę w Pałacu Prezydenckim, poświęcone pandemii i jej wpływowi na gospodarkę, spotkanie Rady Przedsiębiorczości.
03.02.2021

Semeniuk: musimy zachować kontrolowany optymizm w kontekście rozmrażania polskiej gospodarki

Musimy zachować kontrolowany optymizm w kontekście rozmrażania polskiej gospodarki - mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że "powszechne" otwieranie gospodarki będzie jednym z tematów środowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Radą Przedsiębiorczości.
03.02.2021

Konfederacja Lewiatan o ustawie ws. offshore: to historyczny moment

Zdaniem Konfederacji Lewiatan podpisanie przez prezydenta ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych to historyczny moment dla polskiego offshore. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w czwartek.
22.01.2021

Konfederacja pyta rząd, czy jest gotowy na zablokowanie budowy Nord Stream 2

Czy polski rząd przewiduje zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2? Co Polska zamierza zrobić w nowej sytuacji geopolitycznej? - pytali w poniedziałek politycy Konfederacji, odnosząc się do sprawy aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
18.01.2021

Szef MON powołał pełnomocnika ds. inwestycji wynikających z umowy z USA

Płk Dariusz Mendrala został dyrektorem zakładu inwestycji NATO oraz pełnomocnikiem ds. realizacji inwestycji wynikających z umowy o współpracy obronnej między Polską a USA - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO będą dowodzone z Polski

Z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO - mówił w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do rozpoczętej w piątek działalności Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.
21.11.2020

Prezydent popiera działania rządu w sprawie budżetu unijnego

Prezydent Andrzej Duda w pełni popiera działania polskiego rządu w sprawie budżetu unijnego - zapewnił dzisiaj na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
17.11.2020

USA poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce

W ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Stany Zjednoczone poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce, co znacznie przewyższa koszty utrzymania, gdy siły amerykańskie znajdą się w kraju - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
10.11.2020

Dworczyk: relacje polsko-amerykańskie będą tak dobre, jak do tej pory

Jestem przekonany, że po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA relacje polsko-amerykańskie będą rozwijały się tak samo dobrze, jak do tej pory - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
09.11.2020

Jutro prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
08.11.2020

Prezydent w przyszłym tygodniu ratyfikuje umowę dot. obecności wojsk USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu dokona ratyfikacji nowej umowy dot. amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - poinformował dzisiaj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
05.11.2020

Ruszyła Polsko-Estońska Izba Gospodarcza

W ubiegłym tygodniu w Tallinnie, przy okazji szczytu Państw Trójmorza, oficjalnie rozpoczęła działalność Polsko-Estońska Izba Gospodarcza. Uroczystej inauguracji dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Celem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej oraz reprezentowanie interesów jej członków wobec administracji państwowej.
27.10.2020

Duda: rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Tallinie.
19.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
18.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii częściowo odbędzie się w formie zdalnej. Poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą przywódcy państw członkowskich oraz m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
17.10.2020

Ratyfikacja umowy między Polską a USA to ważny moment dla bezpieczeństwa

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej, to ważny moment dla bezpieczeństwa naszego kraju i całego NATO - podkreślił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
15.10.2020

Dariusz Gwizdała członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej powołała na stanowisko członka zarządu Dariusza Gwizdałę, dotychczasowego zastępcę szefa BBN - poinformowała w poniedziałek PGZ. Wyłonienie nowego członka zarządu spółki odbyło się w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.
12.10.2020

Kurtyka: oprócz klimatu w resorcie również ochrona przyrody i gospodarka wodna

Oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną, ministerstwo zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną - podał dziś na Twitterze minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
06.10.2020

Polska wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska została wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na kadencję 2020-2022. "Wybór Polski do Rady to kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych"- stwierdził dziś prezydent Andrzej Duda.
24.09.2020

Polsko-amerykańskie rozmowy o Nord Stream 2

W Brukseli stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś spotkał się z amerykańskim ambasadorem przy UE Ronaldem Gidwitzem. Rozmowy dotyczyły m.in. energii nuklearnej, polityki energetycznej UE i budowy gazociągu Nord Stream 2.
17.09.2020

Duda: Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej

Rozwój Trójmorza i współpraca w ramach Trójmorza służą całej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza.
07.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Prezydent i premier złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
31.08.2020

Prezydent: wielkie inwestycje są motorem gospodarki i fundamentem cywilizacyjnego rozwoju

Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju - powiedział prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
24.08.2020

Sasin: przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13-tej i 14-tej emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.
07.08.2020

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy: potrzebujemy wielkich przedsięwzięć

Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią; to jest dzisiaj wyzwanie dziejowe - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem Polsce potrzeba zarówno wielkich przedsięwzięć, jak i inwestycji lokalnych.
06.08.2020

Prezydent: udało się utrzymać amerykańską obecność w Europie; dowództwo V Korpusu wraca do Europy

Moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie, i to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
31.07.2020

Duda: Wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego

Wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego i osiągniemy wzrost gospodarczy nawet 4 proc. - powiedział prezydent Andrzej Duda w Odrzywole (woj. mazowieckie).
13.07.2020

Blisko 100 proc. frekwencja na polskich statkach i platformach; wygrywa Trzaskowski

Tylko jedna osoba z 384, które mogły głosować na ośmiu polskich statkach i platformach nie wzięła udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z informacji opublikowanej na stronach PKW. W tych obwodach ponownie wygrał Rafał Trzaskowski.
13.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Prezydent: chcę, żeby w Polsce były realizowane ambitne inwestycje

Chcę, by w Polsce były realizowane ambitne inwestycje; to jest polityka na najbliższe lata - mówił w czwartek w Olkuszu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, żeby "sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają".
09.07.2020

Prezydent: kryzys powoli dobiega końca

Kryzys powoli dobiega końca; mamy bardzo dobre dane i powinniśmy mieć najniższy spadek PKB w Europie - ocenił prezydent Andrzej Duda na środowym spotkaniu wyborczym w Białej Podlaskiej (Lubelskie).
08.07.2020

Duda: zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE; nie ma mowy o wyjściu z Unii

Zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE, sam zabiegałem, abyśmy się stali częścią tej wspólnoty; dzisiaj w ogóle nie ma mowy o temacie wyjścia z Unii - powiedział w miejscowości Zastawie (woj. lubelskie) prezydent Andrzej Duda.
08.07.2020

Prezydent: 100 mld zł zostało przekazanych przedsiębiorcom, żeby ratować gospodarkę

100 mld zł zostało przekazanych polskim przedsiębiorcom, po to, żeby ratować naszą gospodarkę, przedsiębiorstwa i miejsca pracy - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
06.07.2020

Prezydent dla "Do Rzeczy": Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską

Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską, odgrywany w niej pozytywna rolę – ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", który ukazał się w poniedziałek.
06.07.2020

Prezydent: chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii

Chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii; dlatego chcemy ambitnego europejskiego budżetu, który postawi na rozwój, na europejską spójność i realizację poważnych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premierów V4.
03.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Prezydent: ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus - znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej

Obecność żołnierzy USA w Polsce i ich wspólne z polskimi żołnierzami uczestnictwo w ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus jest znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej i amerykańskiej odpowiedzialności za pokój na świecie - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.
01.07.2020

Nowoczesna i iPL: w kwestiach gospodarczych Trzaskowski będzie zabiegać o wyborców Bosaka, w kwestii praw człowieka - Hołowni i Biedronia

Wielu wyborców Krzysztofa Bosaka prezentuje podobne wartości gospodarcze co Rafał Trzaskowski - do nich będziemy się odwoływać; w kwestii praw człowieka będziemy zbierać poparcie wśród wyborców Szymona Hołowni i Roberta Biedronia - powiedziały PAP posłanki Nowoczesnej i Inicjatywy Polska.
30.06.2020

Na statkach i platformach Andrzej Duda dopiero czwarty

Z protokołów wszystkich obwodów na statkach morskich i platformach, które spłynęły do PKW wynika, że wygrał na nich Rafał Trzaskowski (38 proc. - 140 ważnie oddanych głosów) przed Krzysztofem Bosakiem (19,5 proc. 72 głosy), i Szymonem Hołownią (17,6 proc. - 65 głosów). Najlepszy w sondażu powyborczym prezydent Andrzej Duda na statkach był jest czwarty - (13,6 proc i 50 głosów).
29.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

Bielan: atakowanie relacji polsko-amerykańskich jest atakowaniem polskiej racji stanu

Atakowanie przez kontrkandydatów prezydenta Andrzeja Dudy relacji polsko-amerykańskich ze względu na wagę tych relacji dla bezpieczeństwa, jest atakowaniem polskiej racji stanu - mówił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
24.06.2020

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

Wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy - powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg, komentując wypowiedź kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, że prawie milion osób straciło pracę.
24.06.2020

Ameryka stała się dla Polski najważniejszym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. Według ekspertów można już mówić o uzależnieniu

Cztery dni przed wyborami w Polsce prezydent Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem i będzie to pierwsza wizyta zagranicznej głowy państwa w USA od początku globalnej pandemii koronawirusa. Rozmowy mają dotyczyć głównie rozwoju współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych, a także handlu, energetyki i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.
24.06.2020

Bielan: USA są drugim największym inwestorem w Polsce; w środę prezydent ogłosi kolejną inwestycje

USA są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce; prezydent Andrzej Duda mówił o wielkiej inwestycji Microsoftu. Wiemy, że jutro ogłosi kolejną inwestycje, większą od Microsoftu, Google to jest ponad 3 tys. dobrze płatnych miejsc pracy - zaznaczył rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
23.06.2020

Dworczyk: w Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy USA

W Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy amerykańskich - podkreślił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. W sposób oczywisty chcielibyśmy, żeby ten kontyngent był jak najsilniejszy w Polsce, która jest wschodnią flanką NATO - dodał.
23.06.2020

O okrętach ze Stoczni Remontowa Shipbuilding w Rzeczpospolitej

„Zatrzymać know-how w Polsce” – pod takim tytułem w gazecie i serwisie internetowym dziennika „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł o konieczności podtrzymania kompetencji budowy okrętów w Polsce. Do 2030 r. mieliśmy zmodernizować Marynarkę Wojenną oraz zbudować kilka okrętów zupełnie nowego typu. Program niespodziewanie jednak wyhamował – napisano na wstępie artykułu.
23.06.2020

Maląg: Przekazano 100 mld zł na tarczę antykryzysową

Do poniedziałku zostało przekazanych 100 mld zł różnymi instrumentami i śmiało możemy powiedzieć, że w ten sposób zostało ochronionych około 5 mln miejsc pracy – powiedziała we wtorek w Zakopanem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
23.06.2020

Czaputowicz: amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rozwija się zgodnie z planem (wywiad)

Amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rośnie i rozwija się zgodnie z planem; priorytetem partnerstwa Polski i USA są m.in. obronność i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
23.06.2020

Prezydent: CPK to wielka inwestycja, która będzie służyła całemu krajowi

Centralny Port Komunikacyjny to wielka inwestycja, która będzie służyła całemu krajowi - powiedział w poniedziałek w Tarnowie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Według niego należy realizować zarówno małe inwestycje, jak i duże.
22.06.2020

Kosiniak-Kamysz: połowy rekreacyjne powinny być wspierane postojowym

Rybacy organizujący tzw. połowy rekreacyjne powinni mieć wypłacane "postojowe" - ocenił kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie).
21.06.2020

Duda: Chcę, żeby moi rodacy mieli takie pensje, jak ludzie w najbogatszych krajach

Chcę, żeby moi rodacy mieli takie pensje, jak ludzie w najbogatszych krajach Europy Zachodniej - powiedział w sobotę w Białymstoku prezydent Andrzej Duda.
20.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.