• <

Wynik wyszukiwania - " goni" - Wiadomości

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

Turyści z Czech wybierają polskie morze. Wzrost zainteresowania sięga nawet 40%

Doceniają atrakcyjność zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, nie narzekają na ceny i… wybierają Polskę, bo Hiszpania czy Grecja jest dla nich „zbyt gorąca”, a polski klimat stanowi ciekawą odmianę. Czescy turyści podbijają zachodniopomorskie kurorty. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że jest to rekordowy rok jeżeli chodzi o obecność turystów z tego kraju nad polskim morzem.
09.08.2023

Do mety jeszcze tysiąc mil. Polski jacht WindWhisper prowadzi w ostatnim etapie The Ocean Race

Ostatni etap tegorocznego The Ocean Race z Hagi do Genui osiągnął półmetek. Załogi ścigające się w legendarnych regatach pokonały już dystans 1000 mil. Na czele w klasie VO65 płynie polski jacht WindWhisper, który jako pierwszy trawersował przylądek św. Wincentego i twierdzę Sagres, za co otrzyma prestiżowe trofeum Vasco da Gamy.
22.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych.
21.11.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się pierwszego dnia (20 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
20.06.2022

Niemcy przyspieszają działania – zainwestują w cztery terminale FSRU

Niemcy nadają tempo unijnej gonitwie po niezależność energetyczną od rosyjskich surowców. Jak się okazuje, nasi zachodni sąsiedzi Niemcy planują zbudować cztery zamiast trzech pływających terminali FSRU. Import LNG z różnych kierunków ma być receptą na kryzys energetyczny po wybuchu wojny na Ukrainie.
11.05.2022

Supon znają już pokolenia - tutaj każdy może rozwinąć skrzydła

Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników, przywiązanie do rodzinnych wartości, jak i stałe rozwijanie biznesu z naciskiem na kulturę bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lądzie i morzu, sprawiają, że w firmie Supon zbudowano wiele długoletnich karier.
17.03.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Chiński producent turbin wiatrowych goni Zachód. Zaprezentował turbinę o mocy 12 MW

Chiński producent Goldwind zaprezentował nowy model morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW oraz nowe turbiny dla farm lądowych. Jak na razie „dwunastka” będzie dostępna tylko na rynku chińskim.
05.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

III Morskie Regaty Konsulów. Pokazali, że współpraca to podstawa [ZDJĘCIA]

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się w niedzielę 26 września Morskie Regaty Konsulów. W trzeciej edycji imprezy zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce wzięły udział załogi siedmiorga konsulów.
26.09.2021

Nisshin Maru. Czy ostatni statek-przetwórnia wielorybów będzie miał następcę?

Nisshin Maru, ostatni wielorybniczy statek-przetwórnia, niedługo będzie musiał zostać odstawiony ze służby. Jego operator, firma Kyodo Senpaku, planuje zakup nowej jednostki, ale jej koszt może się okazać zbyt duży.
05.09.2021

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

Amerykański Departament Energetyki (DOE) opublikował kolejną edycję trzech raportów na temat rozwoju energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że energetyka wiatrowa w tym kraju rozwijała się w rekordowym tempie w 2020 roku. Znaczenie przyśpieszyła branża offshore wind.
02.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień I. Rozwój portów i budowa floty offshore - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów czwartkowych paneli.
30.08.2021

PSE wznawia konsultacje na temat budowy sieci przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Pomorzu

Do 2028 roku w województwie pomorskim powstaną nowe linie 400 kV o łącznej długości przeszło 250 kilometrów oraz dwie stacje elektroenergetyczne w gminie Choczewo i w okolicach Słupska. Za ich budowę odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE przeprowadziły już pierwszą rundę konsultacji na temat proponowanych przebiegów linii przemysłowych z częścią gmin, w których planowane są te inwestycje. Od września ruszy kolejna tura.
05.08.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

ME w klasie RS:X – Klepacka wystartuje w sobotę w wyścigu medalowym

Z polskich żeglarzy ścigających się w Vilamourze w mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X tylko Zofia Klepacka weźmie w sobotę udział w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Po dziewięciu startach deskarka Legii Warszawa jest trzecia.
27.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Co najmniej 16 ofiar niedzielnego tajfunu na Filipinach

Władze Filipin poinformowały w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar tajfunu Goni wzrosła do 16. Najsilniejsza od lat tropikalna burza przeszła nad azjatyckim archipelagiem w niedzielę.
02.11.2020

Filipiny: Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył w wybrzeże zabijając co najmniej 10 osób

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalnym, uderzył w niedzielę we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.
01.11.2020

Filipiny: Ewakuacja tysięcy ludzi przed nadejściem tajfunu

Filipińskie władze nakazały w sobotę ewakuację tysięcy mieszkańców południowej części największej w kraju wyspy Luzon. W niedzielę jest tam spodziewane przejście najsilniejszego tropikalnego cyklonu od siedmiu lat.
01.11.2020

PKN Orlen buduje pozycję globalnego czempiona

Konsolidacja przedsiębiorstw, budowanie zdywersyfikowanego biznesu odpornego na wahania makroekonomiczne, promocja polskich marek za granicą i dopasowanie narzędzi marketingowych do specyfiki rynku docelowego może być receptą na sukces polskiego przemysłu w ekspansji na rynki zagraniczne.
15.09.2020

Yacht Club Gdańsk wygrywa w Szczecinie

Załoga Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing wygrała 3 rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegraną w Szczecinie. Regaty odbyły się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk 2 (YC2) przed Pucharem Polski Jachtów Kabinowych (PJK) i Sport Vita Gliwice (SPO).
07.09.2020

Pierwszy dzień Volvo Gdynia Sailing Days bez wiatru

Pierwszy dzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem pięknej słonecznej pogody. Aura dopisała jednak tylko w połowie, zabrakło bowiem głównego żeglarskiego elementu, czyli wiatru. Z tego względu w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist.
18.08.2020

Ćwiczenia marynarki wojennej Francji i Grecji

Francuska marynarka wojenna odbyła w czwartek wspólne ćwiczenia z siłami greckimi nieopodal Krety - informuje Reuters. To reakcja Paryża na zaostrzający się spór między Grecją i Turcją dotyczący praw do eksploatacji morskich złóż na Morzu Śródziemnym.
13.08.2020

Załoga Energa 77 Racing wygrywa w Olsztynie

Team Piotra Tarnackiego zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie. Energa 77 Racing wygrała siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel w Olsztynie. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie.
13.07.2020

Morawiecki: Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z TVP 3 Kielce, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
09.07.2020

Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia (wideo)

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.
06.07.2020

Wygrani Pucharu Polski Open Foil Race – Japa Cup 2020

Trzy dni regat i dwa dni dobrego ścigania - tak jawi się obraz imprezy zaliczanej do Pucharu Polski Open Foil Race – Japa Cup 2020. Wygrał Piotr Myszka, który coraz lepiej radzi sobie na foilu.
02.07.2020

Wzrosty w piątek na Wall Street, ale cały tydzień najgorszy od 3 miesięcy

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, ale i tak amerykańskie giełdy mają za sobą najgorszy tydzień od trzech miesięcy. Nastroje na rynkach nieco poprawiły się po największej od dwunastu tygodni wyprzedaży akcji w czwartek.
12.06.2020

Bosak: Polska zasługuje na sprawną Marynarkę Wojenną

Polska zasługuje na sprawną, prawidłowo wyposażoną Marynarkę Wojenną - powiedział w piątek w Gdańsku kandydat Konfederacji na prezydenta, poseł Krzysztof Bosak. Zaapelował do rządu i prezydenta Andrzeja Dudy o działania w celu odbudowy polskich sił morskich.
29.05.2020

Generał Zaruski po gruntownym remoncie kadłuba. Flagowa jednostka Gdańska rozpoczyna opóźniony sezon (wideo)

Po 7 sezonach wytężonego pływania, gdański żaglowiec “Generał Zaruski” zasłużył na gruntowny remont części podwodnej kadłuba. Odnowiona jednostka wróciła już do macierzystego portu, a armator - Gdański Ośrodek Sportu, planuje pierwsze rejsy opóźnionego na skutek epidemii sezonu. Ruszają zapisy na otwarte rejsy dla mieszkańców Gdańska
26.05.2020

NCBR Investment Fund ASI planuje zapewnić na rozwój nowoczesnych firm 1,4 mld zł

NCBR Investment Fund ASI za kilka tygodni ogłosi nabór tzw. funduszy partnerskich, czyli funduszy venture capital, które chciałyby inwestować w projekty badawczo-rozwojowe; spodziewa się, że we współpracy z nimi zapewni na rozwój polskich nowoczesnych firm 1,4 mld zł.
18.05.2020

Rocznica śmierci kapitana Józefa Dambka

W niedzielę, 8 marca w Gołubiu, z udziałem wojskowej asysty honorowej, odbędą się obchody 76. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka, dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. W uroczystości uczestniczyć będą Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
06.03.2020

Kolejny atak piratów na wodach Nigerii. Kontenerowiec pod ostrzałem

Piraci gonili i ostrzelali we wtorek kontenerowiec u wybrzeży Nigerii. To pierwszy incydent z udziałem piratów w Zatoce Gwinejskiej w tym roku.
22.01.2020

Branża morska nie robi wystarczająco dużo, aby wzmocnić pozycję kobiet

Odsetek kobiet w przemyśle morskim jest bardzo niski i od lat się nie zmienia, powiedziała Cleopatra Doumbia-Henry, rektor Światowego Uniwersytetu Morskiego w Malmö (World Maritime University).
07.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Po I półroczu port w Gdańsku na 3. miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów

W pierwszym półroczu 2019 r. w gdańskim porcie przeładowano ponad 25 mln ton towarów, co stawia nas na trzecim miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów – przekazał w poniedziałek PAP prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
08.10.2019

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

Grupa Tallink podsumowała lipiec. Jest bardzo dobrze – rekord goni rekord

Grupa Tallink pochwaliła się właśnie historycznym wynikiem. W ubiegłym miesiącu firma pobiła rekord pasażerów przewiezionych w lipcu. Tym samym dla operatora stał się to najlepszy kiedykolwiek miesiąc, gdy chodzi o liczę osób, które skorzystały z oferty operatora.
07.08.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: Cała Polska trzyma kciuki za Tytusa

Piątek będzie ostatnim dniem rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Tego dnia cała żeglarska Polska będzie trzymała kciuki za Tytusa Butowskiego, który ma szansę na złoty medal w klasie Laser Radial. Po ośmiu wyścigach reprezentant AZS AWFiS Gdańsk traci do prowadzącego Australijczyka Zaca Littlewooda tylko punkt.
19.07.2019

Piotr Cichocki mistrzem świata żeglarzy z niepełnosprawnościami!

Piotr Cichocki zdobył złoty medal w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami, które w dniach 30 czerwca - 7 lipca odbyły się w Puerto Sherry w Hiszpanii.
08.07.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

Podlaskie: Przez Biebrzański PN ma przebiegać droga S16 Knyszyn-Ełk

Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn -Ełk - element trasy Via Carpatia - wynika z zaprezentowanych w środę w Knyszynie (Podlaskie) proponowanych korytarzy przebiegu drogi. Protestuje część mieszkańców; zaskoczona jest dyrekcja parku. GDDKiA nie wyklucza alternatywnego wariantu.
23.05.2019

Piknik Poznaj Dobrą Żywność 2019

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11 maja organizuje Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który odbędzie się na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewiec.
08.05.2019

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

Kierunek Święta! Pomóżmy razem

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym przede wszystkim myślimy o innych. Przestajemy gonić za sprawami dnia codziennego, aby móc pobyć z tymi, których kochamy, a także pomóc tym, którzy są samotni i potrzebujący. A jest ku temu wiele okazji. Jedną z nich jest akcja „Kierunek Święta” organizowana przez Andrzeja Grubalskiego i Piotra Ostromęckiego, będąca wsparciem potrzebujących rodzin objętych opieką MOPS Gdynia. Choć akcja skierowana jest do firm z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, to do pomocy
05.12.2018

Fundacja Koncept Kultura wirtualnie rekonstruuje statek MS Piłsudski

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Fundacja Koncept Kultura udostępni interaktywną platformę poświęconą historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
27.11.2018

Rejs Niepodległości: Zwrotnik Raka na Oceanie (znowu) Spokojnym

Publikujemy kolejną relację z pokładu Daru Młodzieży. Pozycja jednostki: 24°25'10"N, 125°37'07"E; prędkość: 8,4 węzła; 168 dzień podróży, przebyta trasa 19 445 Mm.
05.11.2018

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.

Wydatki na naukę w 2019 r. sięgną ponad 9,8 mld zł, a na szkolnictwo wyższe - ok. 18 mld zł - poinformował w czasie posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Sebastian Skuza. Komisja we wtorek pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.
23.10.2018

Emilewicz: Mamy ramy prawne i instytucjonalne, by przyspieszyć transfer nowych rozwiązań

Polska musi przyspieszyć skuteczny transfer nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki do przemysłu i codziennego życia – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że rząd tworzy dobre ramy prawne i instytucjonalne, by tak się stało.
26.09.2018

Faworyci zapowiadają decydującą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

W najbliższy weekend w Sopocie odbędzie ostatnia, czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Liderem NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin. Zawodnicy zapowiadają zaciętą walkę o końcowe zwycięstwo.
05.09.2018

Od biura w piwnicy do potężnego europejskiego gracza - poznajcie BSS (wywiad)

Początek lat 90 nie był wymarzonym czasem na zakładanie firmy zajmującej się częściami zamiennymi dla statków. Logistyka kulała, biura mieściły się czasami w piwnicach domów, na porządku dziennym były rabunki a na domiar złego zdarzało się znaleźć zawiniętego w dywan stróża, który miał czuwać nad magazynem. Jak poradzili sobie w tym pełnym przeciwności losu świecie założyciele Baltic Spares Service, dlaczego firma rodzinna ma wiele plusów i jaka jest recepta na sukces opowiedzieli nam Mateusz oraz Tadeusz Wilkiccy i Tadeusz Ślebi
30.08.2018

Komunikacyjny pech i awans Tarnowskiego

Paweł Tarnowski awansował w czwartek w rozgrywanych w Sopocie mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X z 24. na 16. pozycję. W drodze na regaty jadący rowerem 24-letni żeglarz został potrącony przez samochód. Wśród kobiet liderką jest Zofia Klepacka.
24.08.2018

USA: Rozbił się samolot bez pasażerów, który bez zezwolenia wystartował z Seattle (wideo)

Pracownik linii lotniczych przeprowadził bez zezwolenia start samolotu bez pasażerów w Seattle w stanie Waszyngton; samolot rozbił się - poinformowali przedstawiciele międzynarodowego portu lotniczego Seattle-Tacoma.
11.08.2018

MŚ w Aarhus: Dobry początek naszych zawodników klasy RS:X

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.
06.08.2018

Team Sailing Machine wygrywa w Rewie

W ostatni lipcowy weekend odbył się IV Akt Pucharu Polski. Po raz pierwszy w historii zawodnicy klasy Nautica 450 zawitali do Rewy. Yacht Club Rewa, w którym trenerem jest niesamowity człowiek, wielki popularyzator żeglarstwa oraz społecznik - Janusz Frąckowiak - witał wszystkich serdecznie.
03.08.2018

Pogoń wygrywa w Szczecinie, Legia trzecia w 2. rundzie Ekstraklasy

W Szczecinie rozegrano 2. rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem wygrywając 4 z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.
30.07.2018

Ekspert: Pytony nie jedzą ludzi; atakują człowieka tylko, gdy czują zagrożenie

Podejrzewam, że wąż przebywający nad Wisłą to samica, samce osiągają mniejsze wielkości - powiedział PAP Adam Hryniewicz z herpentarium warszawskiego zoo. Jego zdaniem, pyton atakuje człowieka tylko, gdy poczuje się zagrożony.
12.07.2018

Prezydent: Trójmorze pozytywną odpowiedzią na europejskie wyzwania

Trójmorze jest pozytywną odpowiedzią na europejskiej, regionalne i lokalne dylematy i wyzwania - powiedział we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa prezydent Andrzej Duda. Mówił również o potrzebie budowy dróg między stolicami krajów Europy Środkowej.
03.07.2018

Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii

Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws. budowy e-Vana - bezemisyjnego auta dostawczego.
26.06.2018

Szpikowski: Jeśli nie będzie CPK, Lotnisko Chopina nie będzie w stanie obsłużyć 15 mln pasażerów

Jeśli nie będzie Centralnego Portu Komunikacyjnego, to Warszawa, Lotnisko Chopina nie będzie w stanie obsłużyć nawet do15 mln pasażerów; inwestycje dot. rozbudowy Chopina będą miały na celu zwiększenie przepustowości dróg startowych, terminala - mówił we wtorek prezes PPL Mariusz Szpikowski.
13.06.2018

Prezydenci Duda i Zeman: Tylko działając wspólnie jako V4 będziemy liczyć się w innych gremiach

Potrzebna jest jak największa spójność Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w gremiach, takich jak UE i będziemy w stanie forsować wspólne interesy - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Czech Andrzej Duda i Milosz Zeman.
11.05.2018

Rośnie pozycja polskich portów na przeładunkowej mapie Europy. Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i liczy na przejęcie części klientów portów niemieckich

600 mln zł zainwestuje Port w Gdańsku w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Pomogą one przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego, który jest najszybciej rozwijającym się obszarem morskim na Starym Kontynencie. Przeładunki w polskich portach rosną m.in. dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej.
09.04.2018

Prawie 400-metrowy OOCL Indonesia w DCT. To już ostatni z serii największych kontenerowców świata

OOCL Indonesia w Gdańsku. Olbrzymi statek zacumował w terminalu kontenerowym DCT w środę. Pojemność tego największego kontenerowca świata to aż 21 413 TEU.
02.03.2018

Strzelczyk o fuzji Lotosu i Orlenu: najpierw strategia energetyczna państwa

Rząd ma przedstawić strategię energetyczną do końca roku i właśnie pod to trzeba będzie podejmować decyzje - mówił w Radiu Gdańsk prezes Lotos Petrobaltic, radny PiS Grzegorz Strzelczyk, pytany o ewentualną fuzję Lotosu i Orlenu. Do września 2019 r. trzeba będzie podjąć jakąś decyzję - dodał.
13.02.2018

Szymon Kuczyński zdobył żeglarski Everest!

W niedzielne popołudnie 4 lutego Szymon Kuczyński na "Atlantic Puffine" opłynął Przylądek Horn. Był to ostatni z "Wielkich Przylądków" na trasie jego samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów "Call of Ocean". Po wypłynięciu z Cieśniny Drakea skieruje się na północ na ostatnią prostą do mety.
06.02.2018

Padł rekord w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano ponad 40 mln t ładunków (foto, wideo)

Historyczny rekord w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano tam ok. 40,6 mln t ładunków. To o prawie 9 % więcej niż w 2016 r.
09.01.2018

Miliardy na torach, … czyli do Portu Gdynia koleją

Co dziesięć lat, w którymś z polskich portów morskich o podstawowym znaczeniu grają larum. Dojazd lądem nie nadąża za możliwościami transportu morzem. Wzrost przeładunków sprawia, że trasy, tak drogowe jak i kolejowe zwężają swoją przepustowość do nitek komunikacyjnych, bez połączeń alternatywnych. Po Gdańsku, którego port znacząco odbudował swoje połączenia lądowe, teraz grają na trwogę w Gdyni.
01.01.2018

Węgry: Seminarium o start-upach w Polsce i na Węgrzech

O szansach dla start-upów na Węgrzech i w Polsce rozmawiają we wtorek w Budapeszcie specjaliści z obu państw podczas seminarium zorganizowanego przez Instytut Polski i węgierski oddział Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
05.12.2017

SeaMan’s Book - pierwsza na świecie aplikacja stworzona przez Polaka robi furorę wśród marynarzy

Marynarze nie wyobrażają sobie bez niej życia. Pierwsza na świecie aplikacja SeaMan’s Book, którą stworzył Polak, robi zawrotną karierę i już kilkanaście tysięcy osób korzysta z jej ułatwień. Jej autor, oficer marynarki handlowej, Artur Syska-Godlewski twierdzi, że stworzył narzędzie, które sprawia, że marynarz nie musi myśleć o goniących go terminach związanych z wykonaniem szkoleń i kursów zawodowych.
05.12.2017

SeaMan’s Book robi furorę wśród marynarzy

Marynarze nie wyobrażają sobie bez niej życia. Aplikacja SeaMan’s Book robi zawrotną karierę i już kilkanaście tysięcy osób korzysta z jej ułatwień. Jej autor, oficer marynarki handlowej, Artur Syska-Godlewski twierdzi, że stworzył aplikację, żeby marynarz nie musiał myśleć o goniących go terminach związanych z wykonaniem szkoleń i kursów zawodowych.
04.12.2017

Jaki: wzrasta liczba pracujących więźniów

Wzrasta liczba pracujących więźniów; obecnie pracuje ich 36 tys., co oznacza wzrost o 50 proc. - poinformował w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, prezentując efekty trwającego od kwietnia 2016 r. programu "Praca dla więźniów".
13.11.2017

Młodzi przedsiębiorcy: Polska goni Finlandię we wspieraniu startupów

Mamy jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o wspieranie startupów, ale w Finlandii przekonaliśmy się, że idziemy w dobrym kierunku; Polska goni Finlandię - powiedzieli PAP w Helsinkach młodzi polscy przedsiębiorcy, którzy towarzyszą prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
25.10.2017

Po połączeniu dwóch gigantów sektora naftowo-paliwowego na inwestycje trafi 2 mld zł

PERN, regionalny lider logistyki surowcowej, po połączeniu z OLPP, największym w kraju przedsiębiorstwem w obszarze magazynowania paliw płynnych, zapowiada duże inwestycje. W ciągu 4 lat na rozbudowę infrastruktury zbiornikowej, projekty z zakresu automatyzacji procesów przesyłu i magazynowania oraz cyberbezpieczeństwa ma trafić 2 mld zł, z czego 500 mln zł w najbliższym roku. Wszystko to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreślają przedstawiciele spółki.
10.10.2017

Finał sezonu Delphia 24 OD w Powidzu

W Powidzu w miniony piątek i w sobotę odbyły się Mistrzostwa Ziem Zachodnich klasy Delphia 24 OD. Puchar Hotelu Moran 2017 wywalczył Paweł Oskroba. Najlepszym sternikiem sezonu i zdobywcą Pucharu Polski okazał się Piotr Kowalewski, w rankingu jachtów zwyciężył Marcin Pietrzak.
25.09.2017

Wild: Stanisławów to idealna lokalizacja dla CPK

W miejscowości Stanisławów w gminie Baranów międzykontynentalny ruch lotniczy zostanie w pełni zintegrowany z krajowym systemem transportu kolejowego - mówi PAP pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild. Dodaje, że to przeważyło przy wyznaczaniu miejsca dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.
20.09.2017

MRPiPS: 7,1 proc wyniosła stopa bezrobocia w sierpniu

7,1 proc. wyniosła, według szacunków MRPiPS, stopa bezrobocia w sierpniu; nie zmieniła się w porównaniu ze wskaźnikiem z lipca br. Nie wpadamy w euforię, ciągle mamy duże grupy osób, które można wprowadzić na rynek pracy – skomentowała dane minister Elżbieta Rafalska.
06.09.2017

eXploder 20 pierwszy na mecie Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna

Zwycięska załoga Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna potrzebowała zaledwie 1 godziny 30 minut i 30 sekund by przekroczyć linię mety. Pierwsi zameldowali się tam Wojtek Kaliski i Filip Walczak, którzy płynęli na katamaranie eXploder 20. Dla Filipa Walczaka to już drugie zwycięstwo w Bursztynowym, bo wygrał w tym wyścigu również 2 lata temu płynąc na katamaranie 'Garmin'.
02.07.2017

Taka ryba na obiad!

Taki połów nie zdarza się zbyt często. Rybacy z kanadyjskiej miejscowości Newton złowili rybę, z której wyjęli drugą, o zbliżonych gabarytach.
19.06.2017

PŚ w żeglarstwie: Przybytek z Kołodzińskim na podium w klasie 49er

Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim zajęli drugie miejsce w klasie 49er w finałowych regatach żeglarskich Pucharu Świata w hiszpańskim Santander. Na szóstej pozycji uplasowali się Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim, którzy wygrali medalowy wyścig.
10.06.2017

Przetarg na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk

PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt przebudowy fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od Białegostoku do Ełku. Powstanie drugi tor, zmodernizowanych będzie siedem stacji.
08.06.2017

Gdańsk: powstanie hotel na wodzie

Domy na wodzie wpisały się w krajobraz wielu europejskich miast. Spółka River Point zbuduje w Gdańsku pierwszy w Polsce pływający obiekt hotelowo-restauracyjny. Stanie za cztery lata na Ołowiance. Gonimy w ten sposób rozwiązania powszechnie stosowane w Skandynawii, Holandii, Niemczech i Francji.
25.08.2016

Team Nawrocki/Dzierżewicz mistrzem Polski

Podczas regat Nord CUP Gdańsk 2016 rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w klasie Nautica 450. Gdańskie Górki Zachodnie po raz kolejny ugościły żeglarzy dobrą pogodą, nie zabrakło wiatru, który momentami dochodził do 20 węzłów. Udało się rozegrać dziewięć zaplanowanych wyścigów, a podczas 3 dni startów, w pierwszy weekend lipca, można było śledzić bardzo zaciętą walkę o złoto.
15.07.2016

Gazoport imenia Lecha Kaczyńskiego? Komisja przyjęła projekt

Komisja gospodarki przyjęła projekt rezolucji, w którym sejm zwraca się do rządu o poparcie inicjatywy zmierzającej do nadania gazoportowi w Świnoujściu imienia Lecha Kaczyńskiego. W projekcie sejm wzywa rząd do kontynuacji działań w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii.
09.06.2016

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolenie na użytkowanie

W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System. Terminal pokazuje, że możemy tworzyć naprawdę konkurencyjną gospodarkę - ocenił w Szczecinie prezes Polskiego LNG Jan Chadam.
27.04.2016

Polska w ogonie krajów pod względem transportu rzecznego

Żegluga śródlądowa ma tylko 0,6 proc. udział w polskim transporcie. Na zachodzie Europy ta wartość wynosi średnio aż 8 proc. To fatalny wynik.
04.02.2016

Infrastruktura kolejowa goni rosnące przeładunki w Porcie Gdańsk

Nad Martwą Wisłą stanie nowy most kolejowy, który usprawni komunikację do portu. Przedsięwzięcie dedykowane jest transportowi towarowemu, który ma szczególne znaczenie dla Gdańska. Sam obiekt kosztuje 38 mln, cała inwestycja zaś pochłonie 370 mln. Budowa skończy się latem 2016 roku.
27.05.2015

Ile kosztuje śmierć marynarza? Kto pomoże rodzinom załogi statku „Cemfjord”?

Marynarze byli krezusami w czasach PRL. Zarabiało się na czarnorynkowym kursie dolara, na ekskluzywnych towarach przywożonych z Zachodu. Obecnie pieniądze są naprawdę przeciętne. W przypadku śmierci można wywalczyć dobre odszkodowanie, ale nikt przecież tego sobie nie życzy. Jaka rodzina zamieniłaby swojego męża, ojca, brata na odszkodowanie?
19.01.2015

P3 nadal czeka na pozwolenia rozpoczęcia działalności

Sojusz trzech największych armatorów kontenerowców na świecie, o nazwie P3, rozpocznie działalność prawdopodobnie jesienią tego roku, czyli o kwartał później niż planowano.
02.06.2014

Żeglarski Puchar Trójmiasta zakończony!

Żeglarze przywitali sezon na Zatoce Gdańskiej. Trzy dni zmagań na wodzie i świętowania na lądzie dobiegły końca. Dekoracja zwycięzców odbyła się 25 maja w Marinie Gdynia, podczas uroczystości zamknięcia regat.
26.05.2014

Port w Gdańsku w ekstraklasie morskich potęg

Nasze porty odbierają ładunki niemieckim. Przegoniliśmy też Goeteborg i ścigamy Sankt Petersburg.
28.03.2013

Nauka jazdy statkiem morskim. Wielkie manewry w małej skali

Katastrofy morskie w skali 1:24 uczą nie gorzej niż prawdziwe. Tylko ofiar jest mniej. Dlatego warto odbyć tę naukę na błędach tutaj, na jeziorze Slim na Mazurach.
29.06.2012

Biesiada Śledziowa - koronacja „Zasolonego Króla”

31 maja 2012r. w Oberży pod Turbotem w Redzie odbyła się ósma edycja Biesiady Śledziowej. Organizatorami tegorocznego spotkania byli właściciele lokalu, zaś honorowym patronem Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy. W skład dworu „Pana Śledzia” jak co roku weszli znamienici goście - politycy, naukowcy, dyrektorzy i ludzie morza.
03.06.2012

Korytarze Logistyczne – pracowity marsz w miejscu

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się czym są korytarze transportowe i w jaki sposób należy o nich myśleć. Czas przeanalizować nieco dokładniej co sprzyja, a co przeszkadza w utworzeniu konkurencyjnego korytarza transportowego przez Polskę na południe Europy.
01.02.2012

Gazoport w Świnoujściu im. Kaczyńskiego? Posłowie (PiS-u) za

Komisja gospodarki przyjęła projekt rezolucji, w którym Sejm zwraca się do rządu o poparcie inicjatywy zmierzającej do nadania gazoportowi w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
14.07.2011

Lotos liczy na dobry sezon dla paliw motorowodnych

Kolejny rok z rzędu rośnie konsumpcja paliw na nadwodnych stacjach Grupy Lotos. Po zeszłorocznym sezonie letnim spółka odnotowała na marinach w Trójmieście i Łebie 26 proc. wzrost sprzedaży. Zdaniem spółki sezon motorowodny 2010 zapowiada się równie obiecująco.
10.05.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.