• <

Wynik wyszukiwania - " bunkrowanie lng" - Wiadomości

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

Nowy prom dla Polferries zwodowany

Kadłub nowej jednostki dla polskiego armatora jest już w pełni gotowy.
18.04.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
24.01.2023

Automatyka z Norwegii wspomoże bunkrowanie LNG w portach Kanady i USA

Høglund podjął się opracowania zintegrowanego systemu automatycznego dla pierwszych bunkierek LNG, które będą operować wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Układ będzie zastosowany na trzech nowobudowanych statków do bunkrowania LNG (LNGBV).
26.09.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

PSL: Szwedzi zakończyli swoją inwestycję w ramach projektu promowego i czekają na nasze promy, a my nie mamy nic

Szwedzi zakończyli swoją inwestycję i zmodernizowali nabrzeża w ramach polsko-szwedzkiego projektu promowego i czekają na promy, które miała wybudować Polska; a my dziś nie mamy projektu, nie mamy finansowania, nie mamy nic - powiedział we wtorek poseł PSL Jarosław Rzepa.
08.06.2021

Rozpoczęto bunkrowanie LNG w japońskim porcie Jokohama

NYK Line, NYK Cruises, Ecobunker Shipping i Yokohama City podpisały list intencyjny w celu przeprowadzenia operacji bunkrowania LNG w japońskim porcie w Jokohamie.
01.06.2021

Szwedzi zaniepokojeni brakiem progresu Polski ws. realizacji wspólnego programu promowego

Szwedzkie Ystad jest zaniepokojone brakiem progresu ze strony Polski w realizacji wspólnego projektu dot. m.in. zwiększenia zdolności przewozowych i przeładunkowych między Polską a Szwecją - mówił przedstawiciel portu Ystad. PŻB chce przebudować jeden z promów na napęd LNG, który miałby pływać do tego miasta.
27.05.2021

LNG Croatia kończy pierwszy przeładunek skroplonego gazu ziemnego na chorwackiej wyspie Krk

Chorwacki terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), znajdujący się na wyspie Krk, zakończył pierwszą operację przeładunku na małą skalę.
25.05.2021

Britanny Ferries przeprowadził testy pod bunkrowanie LNG w Porcie Bilbao

Francuski operator promowy, Brittany Ferries, przeprowadził odpowiednie testy przed przybyciem w 2022 roku napędzanego LNG promu Salamanca do hiszpańskiego Portu Bilbao.
21.04.2021

Sektor żeglugi masowej musi zmniejszyć emisję CO2

Rozpoczynająca się dekada będzie stać pod znakiem ogromnych inwestycji w wymianę i modernizację floty, w celu spełnienia coraz ostrzejszych celów redukcji emisji zanieczyszczeń. Warto się przyjrzeć jak te zmiany przebiegają na rynku masowców.
05.03.2021

Titan LNG wyczarterował Green Zeebruge od armatora NYK

Titan LNG, niezależny holenderski dostawca LNG, wyczarterował bunkierkę LNG Green Zeebrugge na kontrakt długofalowy rozpoczynający się w lutym 2021 roku.
04.02.2021

Singapur pozyskał pierwszą w swojej historii bunkierkę LNG

Keppel Offshore & Marine Ltd (Keppel O&M) dostarczył pierwszą w historii Singapuru bunkierkę LNG. Jednostka FueLNG Bellina trafiła do floty armatora FueLNG, spółki joint venture między Keppel Offshore & Marine oraz Shell Eastern Petroleum.
03.02.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Baleària zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG w Porcie Almeria

Hiszpańska firma żeglugowa Baleària zakończyła pierwsze bunkrowanie skroplonego gazu w porcie Almeria.
23.11.2020

Petronas wchodzi na rynek bunkrowania LNG

Malezyjski gigant energetyczny Petronas oficjalnie rozpoczął działalność związaną z bunkrowaniem LNG, kończąc swoją pierwszą operację bunkrowania w Pasir Gudang w malezyjskim Johor.
12.11.2020

Pierwsze bunkrowanie LNG w porcie Szczecin [foto]

Scheldt River, pogłębiarka wykonująca na co dzień prace na torze wodnym Świnoujście –Szczecin to pierwsza jednostka, która została zatankowana paliwem LNG w porcie Szczecin.
05.11.2020

Japonia wraz z miastami Rotterdam i Singapur utworzyły sieć Future Fuels Network

Organizacje portowe Singapuru, Japonii i Rotterdamu podpisały list intencyjny mający na celu opracowanie mapy drogowej w zakresie przyjęcia czystych paliw żeglugowych.
11.10.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. sygnatariuszem United Nations Global Compact

Port Gdynia dołączył do United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.
24.09.2020

Vopak oferuje bunkrowanie LNG w czasie rozładunku w Porcie Rotterdam

Holenderska firma Vopak wyszła z ofertą jednoczesnego bunkrowania LNG w terminalu Europoort mieszczącym się w rotterdamskim porcie. Jednostki tam zawijające mogą teraz bunkrować skroplony gaz ziemny w czasie załadunku lub rozładunku.
12.08.2020

Unia Europejska wspiera hiszpańskie projekty bunkrowania LNG

Dwa hiszpańskie projekty bunkrowania LNG otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 27 mln euro od Komisji Europejskiej.
03.08.2020

Equinor testuje nowe tankowce wahadłowe zasilane LNG

Norweski gigant energetyczny Equinor testuje dwa nowo wybudowane tankowce transportowe napędzane skroplonym gazem ziemnym przeznaczone do operacji na Morzu Północnym.
09.06.2020

Sleipnir zakończył największą w historii operację bunkrowania LNG

Najpotężniejszy na świecie półzanurzalny statek dźwigowy zakończył największą w historii operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG).
29.03.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Titan LNG przeprowadził pierwsze bunkrowanie LNG metodą STS w Antwerpii

Holenderski dostawca skroplonego gazu ziemnego, Titan LNG, ukończył pierwsze bunkrowanie LNG metodą statek-statek (STS) w belgijskim porcie w Antwerpii.
06.02.2020

Pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Porcie Rostock

Kairos, uważana za największą na świecie bunkierkę LNG, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Rostocku. Stanowi to drugą tego typu operację w Niemczech.
23.01.2020

LNG paliwem przyszłości. Jak rozwija się niezbędna infrastruktura w Polsce?

Udział LNG w transporcie morskim i drogowym będzie rósł. – To paliwo przyszłości: ekologiczne, bardziej ekonomiczne, cichsze i jednocześnie szeroko dostępne – ocenia Marcin Płocharski z Polskiej Platformy LNG. Skroplony gaz ziemny sprawdzi się w transporcie drogowym pod warunkiem rozwoju odpowiedniej infrastruktury. W Polsce działają zaledwie cztery punkty ładowania, a pojazdów napędzanych LNG jest nieco ponad pół tysiąca. Na podobną barierę napotyka wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim.
21.01.2020

Baleària uruchomiła bunkrowaniu gazu LNG w Porcie Walencja

Hiszpański armator promowy, Baleària, uruchomiła dostawy skroplonego gazu ziemnego do Portu Walencja. Będzie to system bunkrowania MTTS, polegający na transferze paliwa z kilku cystern na statek.
07.01.2020

Nauticor przeprowadził pierwsze w Niemczech bunkrowanie LNG ze statku na statek

Nauticor przeprowadził pierwsze w Niemczech bunkrowanie LNG ze statku na statek za pomocą bunkierki Kairos. Operacja odbyła się w zeszłym tygodniu w porcie Brunsbüttel.
06.10.2019

Cięcie stali pod największą bunkierkę LNG Singapuru

Ceremonia cięcia stali rozpoczęła budowę największej w historii Singapuru bunkierki LNG. Jednostka powstała w stoczni Sembcorp Marine na zamówienie japońskiego armatora Mitsui O.S.K. Lines (MOL).
30.09.2019

Shell i Qayar Petroleum założyły wspólną spółkę joint venture

Katarskie, państwowe Qatar Petroleum i koncern Shell stworzyły spółkę joint venture, by wspólnie świadczyć usługi bunkrowania LNG.
18.09.2019

Bunkierka LNG Kairos z kolejnymi debiutami na Bałtyku

Bukierka LNG Kairos, należąca do Nauticoru, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG w szwedzkim porcie Södertälje. Statek dostarczył 150 ton skroplonego gazu ziemnego.
15.09.2019

Zakończono pierwsze bunkrowanie na brytyjskich wodach terytorialnych Gibraltaru

W Gibraltarze doszło do pierwszego w historii kraju bunkrowania LNG na brytyjskich wodach terytorialnych (BGTW). Z operacji skorzystał największy na świecie żuraw pływający dual-fuel Sleipnir.
03.09.2019

Fincantieri Bay Shipbuilding wybuduje barkę LNG na rynek wschodniego wybrzeża USA

Fincantieri Bay Shipbuilding zdobył kontrakt na budowę barki LNG, która miałaby pływać po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jednostka powstanie w zakładzie FBS w amerykańskim Sturgeon Bay, w stanie Wisconsin.
22.08.2019

Zielony Port Gdynia wspiera paliwa alternatywne

Zielony Port Gdynia wspiera paliwa alternatywne. Kolejne bunkrowanie LNG cementowca „Greenland” odbyło się w miniony czwartek. To standardowa usługa dla statków obsługiwanych przez gdyński port.
02.08.2019

W Gdyni odbyła się konferencja „Uwarunkowania rozwojowe portów Gdańska i Gdyni” (foto, wideo)

Wobec dużej konkurencyjności hubów przeładunkowych w regionie Morza Bałtyckiego, podstawą dalszego rozwoju polskich portów jest ich dostępność infrastrukturalna dla kontrahentów biznesowych z kraju i ze świata. Pozycja rynkowa poszczególnych portów w dużej mierze zależy od odpowiedniej infrastruktury kolejowo-drogowej jak i nowoczesnych narzędzi informacyjnych. Jak wyglądają plany rozwojowe trójmiejskich portów, ich kooperacja i znaczenie wspólnych inwestycji dla gospodarki naszego kraju zastanawiali się eksperci podczas konferen
03.07.2019

Titan LNG ochrzcił pierwszą europejską barkę do bunkrowania LNG

Barka do bunkrowania gazu LNG, FlexFueler001, została ochrzczona 26 czerwca w Porcie Amsterdam. Jednostka należąca do Titan LNG będzie działać w regionie Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii.
30.06.2019

Eesti Gaas rozpoczął bunkrowanie LNG w Porcie Helsinki

Elenger, należący do estońskiej firmy energetycznej Eesti Gaas, rozpoczął usługę bunkrowania w fińskim Porcie Helsinki.
13.06.2019

Rozpoczęła się budowa nowych nabrzeży w Porcie Ystad

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski, razem z lokalnymi władzami oficjalnie otworzył budowę nowych nabrzeży promowych w Porcie Ystad.
08.05.2019

Teekay LNG Partners w ciągu roku odbierze cztery nowe gazowce LNG

Nikolay Yevgenov, Vladimir Voronin, Georgiy Ushakov i Yakov Gakkel - tak zostały nazwane cztery gazowce LNG budowane w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) dla armatora Teekay LNG Partners. Jednostki mają wejść do służby kolejno w październiku i listopadzie 2019 roku oraz w styczniu i lutym 2020 roku.
26.04.2019

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia. W nocy z 4/5 kwietnia bunkrowany był statek Greenland należący do skandynawskiego armatora. To pierwsza w historii jednostka przeznaczona do przewozu ładunków suchych zasilana LNG. Do Gdyni ze Świnoujścia dostarczono 2 cysterny skroplonego gazu ziemnego.
08.04.2019

Teekay LNG Partners ochrzciło cztery nowe gazowce LNG klasy lodowej

W stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ochrzczono na raz cztery nowe gazowce LNG klasy lodowej. Otrzymały one nazwy: Nikolay Yevgenov, Vladimir Voronin, Georgiy Ushakov i Yakov Gakkel, na cześć rosyjskich badaczy Arktyki.
01.04.2019

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach (wideo)

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.
19.03.2019

O branży morskiej i portach przyszłości na Tranport Week w Gdyni

Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku portowym, na jakie inwestycje w branży morskiej można liczyć w najbliższych latach i w jaki sposób finansować oraz dbać o rozwój portów? To główne tematy konferencji Transport Week, która odbywa się w Gdyni. Biorą w niej udział eksperci z różnych branż sektora morskiego i transportowego. Wspólnie wymieniają doświadczenia i rozmawiają o planach na przyszłość. W środę, 6 marca, odbyło się oficjalne otwarcie konferencji. Zakończy się ona w czwartek, 7 marca.
07.03.2019

Nowa jednostka Containerships po raz pierwszy bunkrowała LNG w Porcie Rotterdam

Fiński armator Containerships poinformował, że ich najnowsza jednostka M/S Containerships Nord, zakończył pierwsze bunkrowanie LNG w Porcie Rotterdam.
29.01.2019

Port of Ystad z unijnym dofinansowaniem na rozbudowę. Zyska też Świnoujście

Unia Europejska podpisała umowę z Port of Ystad na dofinansowanie projektu rozbudowy portu. W ramach tego samego przedsięwzięcia zmiany czekają też port w Świnoujściu. Wszystko w ramach projektu „Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie-Ystad maritime link”.
22.01.2019

Połączenie morskie Świnoujście – Ystad: poprawa ładowności i bunkrowanie LNG

Projekt „Poprawa ładowności i bunkrowanie LNG. Połączenie morskie Świnoujście – Ystad” znalazł się wśród kluczowych inicjatyw UE w ramach których prawie 700 mln. EUR zostanie zainwestowanych w zrównoważony rozwój transportu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz koordynator projektu – gmina Ystad podpisali już umowę o dotację. W projekcie uczestniczą: port Ystad, Gaz System S.A., Polskie LNG S.A. oraz Polferries S.A.
10.01.2019

Teekay mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
01.12.2018

Korea Południowa inwestuje w nowoczesne bunkrowanie LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
08.11.2018

LNG to ich pasja - o błękitnym paliwie z założycielem Exerters (wywiad)

LNG może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej. Jego znaczenie dla gospodarki rośnie, podobnie jak liczba zamówień na gazowce do transportu skroplonego gazu. I mimo że świadomość tego tematu w Polsce jest jeszcze niewielka - sukcesywnie rośnie a wraz z nią potrzeba profesjonalnych szkoleń w tym zakresie. O LNG, przełomowych wydarzeniach w tej dziedzinie w Polsce oraz o tym, jak powinno wygladać dobre szkolenie opowiedział nam Wojciech Legieć, założyciel Exerters.
19.09.2018

Korea Południowa mocno zainwestuje w bunkrowanie LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
15.07.2018

Czołowy armator gazowców mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
11.07.2018

Światowa żegluga coraz częściej korzysta z paliwa LNG

Wraz z pojawieniem się nowych globalnych norm emisji, morski przemysł żeglugowy w coraz większym stopniu kieruje swój wzrok ku skroplonemu gazowi ziemnemu jako alternatywy dla paliwa o wysokiej zawartości siarki.
28.06.2018

Port Rotterdam wystartował z ofertą bunkrowania paliwa LNG ze statku na statek

Port Rotterdam przeprowadził pierwsze bunkrowanie paliwa LNG metodą ze statku na statek (STS).
18.06.2018

Pierwsze bunkrowanie LNG w porcie Malmo

Duński Copenhagen Malmö Port (CMP) wystartował z usługą bunkrowania paliwa LNG. Z możliwości skorzystała już pierwsza osoba.
03.06.2018

Port Rotterdam ma oferować bunkrowanie paliwa LNG ze statku na statek już od czerwca

Port Rotterdam przewiduje, że przeprowadzi pierwsze bunkrowanie paliwa LNG metodą ze statku na statek (STS) już w czerwcu.
24.04.2018

Terminal LNG w Świnoujściu otwiera się na Bałtyk - jest decyzja o rozbudowie o drugie nabrzeże

Zarząd GAZ-SYSTEM wydał rekomendacje spółce Polskie LNG dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach projektu zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek LNG.
19.09.2017

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwsze bunkrowanie LNG

Pierwsze bunkrowanie LNG w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzono je 16 sierpnia w porcie Immingham na cementowcu Ireland. Ta operacja to część projektu realizowanego pomiędzy brytyjskim dostawcą Flogas a Associated British Ports (ABP) – trzecim co do wielkości operatorem portów w Wielkiej Brytanii.
25.08.2017

Powstaną wspólne normy bunkrowania paliwa LNG

Szereg portów z północnej Europy, Singapuru i Stanów Zjednoczonych połączyło siły w celu stworzenia pierwszych uniwersalnych i globalnych norm bunkrowania paliwa LNG.
07.10.2016

W Szwecji zakończono pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek

Fiński koncern Skangas uważa przeprowadzenie pierwszego bunkrowania paliwa LNG ze statku do statku za początek nowej ery dla tego paliwa w światowej żegludze.
15.09.2016

Bunkrowanie statków LNG przyniesie portom miliony. Szwecja już zarabia, Polska zacznie w przyszłym roku

Sztokholmskie porty jako jedne z pierwszych na świecie i pierwsze na Bałtyku oferują tankowanie dużych statków pasażerskich paliwem LNG metodą vessel-to-vessel. Ta usługa będzie w portach północnej Europy żyłą złota, bo bałtyckie wody niedługo zapełnią statki napędzane LNG. Wszystko przez unijne przepisy środowiskowe. Polska może na tym najwięcej skorzystać.
03.04.2013

LNG do napędu statków w Europie - szansa, czy zagrożenie?

W poniedziałek ministrowie transportu UE wypowiedzą się m.in. w sprawie paliw alternatywnych dla transportu morskiego wokół wybrzeży krajów unijnych.
11.03.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.