• <

Wynik wyszukiwania - " CCS" - Wiadomości

Komisja Europejska przyznaje status PCI projektowi składowania CO2, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic

Komisja Europejska przyznała status Projektu Wspólnego Zainteresowania (Projects of Common Interest, PCI) koncepcji wychwytywania i transportu dwutlenku węgla na Litwie i Łotwie, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic, składające się z Akmenės cementas, KN Energies, Larvik Shipping, Mitsui O.S.K. Lines i SCHWENK Latvija SIA. Zapewni to dofinansowanie przedsięwzięcia, które ma zapewnić dekarbonizację transportu i przemysłu w regionie Morza Batyckiego.
17.05.2024

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

Orlen stawia na innowacyjne projekty CCS

Zatłaczanie 150 000 ton CO2 rocznie do złóż ropy naftowej na Bałtyku z użyciem innowacyjnej technologii naprzemiennego zatłaczania wody złożowej (tzw. WAG), współpraca z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) w realizacji prac nad uruchomieniem wielkoskalowych instalacji oraz określenie potencjału sekwestracyjnego w polskiej części Morza Bałtyckiego - to tylko niektóre projekty z udziałem LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN, których realizacja rozpocznie się lub będzie kontynuowana w 2024 roku.
11.03.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

PGNiG rezygnuje z dwóch projektów wodorowych, ale będzie kontynuować pięć innych

Po fuzji z Orlenem pięć z siedmiu projektów, będących pierwotnie w Programie Wodorowym PGNiG, będzie kontynuowanych - poinformowało PAP PGNiG z Grupy Orlen. Wydatki na ich realizację wynoszą ok. 160 mln zł i są ujęte w ramach jednego dla całej Grupy Orlen Programu Wodorowego - wyjaśniono.
23.11.2023

W UE pilna potrzeba odbudowy sektora wydobywczego i przetwórstwa surowców

O pilną odbudowę unijnego sektora wydobywczego oraz przemysłu przetwórczego surowców krytycznych zaapelowali sygnatariusze ogłoszonej w czwartek w Katowicach Rezolucji Surowcowej. Chcą też dostosowania tempa osiągania celów Zielonego Ładu do warunków rynkowych.
26.10.2023

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
19.10.2023

Lotos Petrobaltic i ARP podpisały umowę na wsparcie przy budowie trzech jednostek do obsługi morskich farm wiatrowych

LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN podpisała umowę o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). Dotyczy ona wsparcia przy budowie 3 jednostek przeznaczonych do transferu pracowników na obszar morskich elektrowni wiatrowych (MEW) oraz zabezpieczenia finansowania na realizację projektu. Statki, które mają zostać oddane do użytku w latach 2025-2026, będą mogły być również wykorzystywane podczas prac instalacyjnych oraz przy układaniu kabli.
09.10.2023

List intencyjny Orlenu ws. sekwestracji CO2 na norweskim szelfie

Orlen podpisał we wtorek z firmą Horisont Energi list intencyjny ws. objęcia do 50 proc. udziałów w koncesji na sekwestrację CO2 w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami Orlenu pod koniec dekady usługa sekwestracji mogłaby być komercyjnie dostępna.
05.09.2023

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
02.09.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Duński port Esbjerg pozyskał 1 mld dolarów na morskie elektrownie wiatrowe

Port Esbjerg w Danii jest jednym z największych na świecie portów bazowych dla działalności związanej z morską energią wiatrową. Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję, port zawarł umowę z PensionDanmark, w ramach której otrzyma około 1 miliarda dolarów finansowania. Środki te zostaną zainwestowane w przyszły wkład portu w zieloną transformację.
10.07.2023

Equinor: sekwestracja CO2 będzie jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji

Technologia wychwytu i sekwestracji CO2 z czasem stanie się jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji - ocenia wiceprezes norweskiego koncernu Equinor Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor nie zrezygnuje z wydobycia ropy i gazu, ale będzie je optymalizował.
06.07.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
04.05.2023

Norwegia będzie poszukiwała miejsc do składowania CO2. Przydzieliła dwie licencje

Norweski rząd przyznał dwie licencje na poszukiwanie miejsc do składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym – informuje agencja Reuters.
11.04.2023

Dania wydaje pierwsze pozwolenia na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Rozwój technologii składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym wszedł w fazę wydawania pozwoleń. Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że administracja wydała trzy licencje na wdrożenie technologii wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
26.02.2023

Chevron chwali się odkryciem nowych złóż gazu

Amerykański gigant energetyczny dokonał nowego odkrycia gazu na koncesji Nargis Offshore Area, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Egiptu.
16.01.2023

Woodmac: CCS może dać nowe życie Zatoce Meksykańskiej

Projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w rejonie amerykańskiej części Zatoki Meksykańskiej, mogą odegrać istotną rolę w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w tym kraju - poinformowali w czwartek eksperci z Wood Mackenzie.
05.11.2022

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

Bezpieczeństwo energetyczne jest ostatnio najgorętszym tematem, i sprawia, że sektor ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Ale nie powoduje to, że wysiłki podejmowane na rzecz dekarbonizacji zostały zastopowane - wręcz przeciwnie - prężne działania w tym kierunku wspierają transformację energetyczną i prowadzą ku niskoemisyjnej przyszłości. Świadczy o tym 26 ofert otrzymanych podczas pierwszej w historii Wielkiej Brytanii rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla (CCS), obejmującej 13 obs
25.09.2022

100 lat będzie trwała wymiana statków na jednostki korzystające z alternatywnych technologii paliwowych

W stoczniach buduje się aktualnie ponad 1 000 statków z napędem na paliwa alternatywne. Ponad połowa z nich to statki z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Tendencja do zamawiania przez operatorów dużych statków z napędem na paliwa alternatywne utrzymuje tempo.
15.09.2022

Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana

TotalEnergies w poniedziałek 29 sierpnia ogłosił w swoim komunikacie podpisanie umowy pomiędzy Northern Lights i Yara na transport i składowanie CO2 wychwyconego z Yara Sluiskil - fabryki amoniaku i nawozów sztucznych w Holandii. Jest to pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2.
31.08.2022

Trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych - analiza WoodMac

Patrząc na przyszłość przemysłu naftowego i gazowego w krajobrazie zrównoważonej energii, Wood Mackenzie, grupa zajmująca się analizą rynku energetyki, nakreśliła trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych przyszłości.
29.07.2022

CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę

Obie firmy uzgodniły, że opracują duży projekt infrastrukturalny dotyczący transportu wychwyconego CO2 z emitorów do bezpiecznych składowisk na Morzu Północnym. Projekt jest na etapie studium wykonalności, a decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta do 2025 roku.
30.06.2022

Eksperci zalecają łączenie technologii CCS z projektami morskich farm wiatrowych

Niderlandzka firma specjalizująca się w dziedzinie geodanych przyjrzała się możliwości rozwoju morskich farm wiatrowych i technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na tych samych obszarach morskich. Eksperci wskazują, że jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami.
21.06.2022

Lotos Petrobaltic planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla

Spółka Lotos Petrobaltic poinformowała w czwartek na Twitterze, że planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla w złożu B3 na Bałtyku. Dzięki temu będzie można wydobyć więcej węglowodorów. Potrzebna jest jednak zmiana prawa geologicznego i górniczego.
21.04.2022

Rewolucja w świecie offshore. Reach Subsea z kontraktem na bezzałogowe jednostki USV

Norweskie firmy Reach Subsea i Kongsberg Maritime podpisały umowę na budowę pierwszego z dwóch statków bezzałogowych (USV). Jednostki mają tworzyć serię pod nazwą Reach Remote.
14.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Northern Lights pionierem w zastosowaniu innowacji do CCS

Projekt PCI Northern Lights to sieć transgranicznego transportu CO2 oparta o statki handlowe. Łączy ona europejskie inicjatywy w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla ze stałą infrastrukturą składowania dwutlenku węgla w norweskim rejonie Morza Północnego.
07.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje zrealizować pierwszy projekt CCS na Morzu Bałtyckim

Jednym z największych wyzwań stojących przez państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest niewątpliwie kryzys klimatyczny i konieczne, aby mu przeciwdziałać: transformacja energetyczna oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
01.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Reach Subsea kupuje norweskiego dostawcę rozwiązań w zakresie monitoringu geofizycznego MFW i CCS

Reach Subsea zawarł umowę z Equinor Ventures w sprawie przejęcia OCTIO, dostawcy rozwiązań w zakresie monitoringu geofizycznego dla pól wydobywczych węglowodorów i zbiorników do składowania CO2.
20.12.2021

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię.
20.12.2021

Grupy Lotos i Azoty opracowały Zieloną Księgę. Chcą ograniczać emisję CO2

Zielona Księga obejmuje rekomendacje na temat zmian przepisów umożliwiających uruchomienie w Polsce projektów CCS (Carbon Capture and Storage). Chodzi o to by realizować je w sposób komercyjny i na wielką skalę. CCS to technologia zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument zaprezentowali we wtorek 2 listopada jej twórcy - Grupa Lotos i Grupa Azoty. Eksperci opowiedzieli, na czym polega proces CCS, kto na nim skorzysta i jakie są bariery prawne.
02.11.2021

Na wodach Szkocji powstanie pływająca farma wiatrowa o skali GW-owej

Norweski potentat energetyczny Equinor planuje uruchomić w Szkocji pływającą elektrownię wiatrową o mocy powyżej 1 GW (nie wskazano dokładnej mocy). W tym celu stworzył nową koncepcję pływających elektrowni wiatrowych, która umożliwi standaryzację przemysłową.
02.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Największa farma wiatrowa na Bliskim Wschodzie rozpoczęła produkcję energii

Największa w regionie farma wiatrowa Dumat al-Jandal została podłączona do sieci i rozpoczęła produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej – informują arabskie media.
11.08.2021

Alfa Laval i NMRI odniosły sukces w testach wychwytywania CO2 na pokładzie statku przy użyciu systemu oczyszczania spalin

Ponieważ przemysł morski dąży do zmniejszenia emisyjności w przyszłości, Alfa Laval i jej partnerzy badają technologie niezbędne do osiągnięcia tego celu.
15.07.2021

U wybrzeży Australii Zachodniej powstanie wielki hub zielonej energetyki

Międzynarodowe konsorcjum złożone z inwestorów InterContinental Energy, CWP Global i Mirning Green Energy ogłosiło plany budowy Western Green Energy Hub (WGEH), potężnego hubu energetycznego. Moc wszystkich instalacji OZE sięgnie 50 GW.
14.07.2021

Arabia Saudyjska będzie walczyć o wodorowe podium. Celem niebieski wodór i CCS

Światowy potentat naftowy Arabia Saudyjska w dalszym ciągu rozwija przemysł naftowy, jednak nie oznacza to, że całkowicie odwrócił się plecami do paliw alternatywnych. Co więcej, chce inwestować wodór potężne pieniądze, głównie pod presją ze strony inwestorów i globalnych trendów.
06.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
03.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
03.07.2021

Do 2030 roku większość brytyjskiej kadry morskiej przejdzie do zielonych sektorów

Eksperci z Robert Gordon University w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się kadrom morskim pracującym na Morzu Północnym, ale nie tylko. Mając na uwadze postęp transformacji energetycznej kraju, szacują, że większość siły roboczej zatrudnionej obecnie w sektorze offshore przebranżowi się i przejdzie do branż rozwijających technologie niezbędne w dekarbonizacji gospodarek.
26.05.2021

COSCO Shipping – chiński gigant przybywa do gdyńskiego portu z kolejną partią śmigieł

W niedzielę 14 lutego około godziny 14:20 do gdyńskiego portu wpłynął statek „Tian Xi”, należący do chińskiego giganta żeglugowego firmy Cosco Shipping. Przywiózł on ładunek aż 114 śmigieł. Była to największa w historii Polski jednorazowa partia ładunku śmigieł turbin wiatrowych, które zostały zasztauowane, czyli odpowiednio umiejscowione i umocowane na pokładzie jednostki aż w 5 warstwach. Obsługą agencyjną zajęła się specjalizująca się w obsłudze takiego rodzaju towaru Morska Agencja Gdynia.
16.02.2021

Ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej

Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.
14.01.2021

Rząd planuje przyjąć strategię wodorową w I kwartale 2021 r.

Rząd na I kwartał 2021 r. planuje uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” (PSW) - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
04.01.2021

Największe zmiany i inwestycje w polskiej energetyce w 2020 roku

Mijający rok zapisze się pod hasłem nowej polityki energetycznej do 2040 roku. Wyznaczenia kierunku, w którym będzie zmierzała Polska – zeroemisyjnego systemu elektroenergetycznego opartego przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii oraz energetyce jądrowej. Na naszym rodzimym rynku już zachodzą znaczące modyfikacje związane m.in. z odchodzeniem od bloków węglowych na rzecz instalacji gazowych.
29.12.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Europejska strategia wodorowa „prezent dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi”

Europejska strategia na rzecz zwiększenia produkcji wodoru grozi zablokowaniem Europy w spalaniu paliw kopalnych przez pokolenia – wypowiedziało się Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).
09.07.2020

Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla

Zarząd portu w Göteborgu połączył siły z rodzimymi firmami Göteborg Energi, Nordion Energi, Preem, St1, Renova w projekcie mającym na celu opracowanie wspólnej infrastruktury do transportu skroplonego dwutlenku węgla wydobywanego z wykorzystaniem technologii wychwytywania i składowania węgla.
29.06.2020

Zbiornik CO2 z certyfikatem CCS od PBUCH

Zbiornik CO2 produkowany przez firmę PBUCH otrzymał certyfikat Chińskiego Rejestru Statkowego. Zbiorniki te przeznaczone są do niskociśnieniowych systemów przeciwpożarowych, dedykowanych do dużych przestrzeni ładunkowych na statkach, w celu zabezpieczania przewożonego towaru.
10.06.2020

Baltic Pipe, biogaz, wiatraki – najważniejsze pola współpracy ze Skandynawią

Baltic Pipe, biogaz, energetyka wiatrowa, a w dalszej perspektywie wychwyt i składowanie dwutlenku węgla - to w opinii uczestników skandynawsko-polskiej debaty energetycznej potencjalnie najbardziej korzystne pola współpracy w obszarze energii.
07.05.2019

Paliwa alternatywne coraz ważniejsze dla Grupy LOTOS

Grupa LOTOS w piątek w Warszawie rozpoczęła współpracę z Pocztą Polską oraz Telewizją Polską w sprawie poszukiwania synergii biznesowych wspierających rozwój transportu niskoemisyjnego w Polsce. Spółki będą się wzajemnie wspierały w ramach prac badawczych i rozwojowych oraz pilotażu rozwiązań promujących transport niskoemisyjny, w tym w planowaniu i budowie infrastruktury do zasilania pojazdów wyposażonych w napędy alternatywne.
20.04.2018

Raport: bazy wojskowe USA zagrożone wzrostem poziomu mórz

Według raportu Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa (The Center for Climate and Security - CCS) w Waszyngtonie, bazy wojskowe USA są zagrożone wzrostem poziomu mórz. 10 proc. instalacji wojskowych USA i poligonów znajduje się wzdłuż wybrzeży.
27.02.2018

Ekologiczny prom zbudowany w Gdańsku wchodzi na trasę wcześniej niż planowano

Salish Raven, ekologiczny prom zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, wchodzi na trasę wcześniej niż przewidywano – poinformował kanadyjski armator BC Ferries. Inauguracyjny rejs na trasie Tsawwassen-Southern Gulf Island odbędzie się w czwartek 3 sierpnia, dokładnie o godz. 14:45. Powodem zmian jest poważna awaria promu Queen of Nanaimo, który statek z Gdańska musi teraz zastąpić.
03.08.2017

Ich winda pływa nawet na najpotężniejszym rosyjskim lodołamaczu atomowym. Rozmowa z Janem Rutkowskim, właścicielem firmy Techwind

Ich dźwigi są praktycznie wszędzie, od „Arctica Icebreaker”, rosyjskiego lodołamacza atomowego począwszy, do „Salish Orca”, kanadyjskiego promu skończywszy. Właściciel Techwind, Jan Rutkowski zdradza w rozmowie z naszym portalem, jak przeobraził jednoosobową firmę w przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu.
31.07.2017

Wybudowany w Polsce nowoczesny prom już w Kanadzie

Wybudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding prom Salish Raven dotarł do swojego armatora 7 czerwca – poinformowało kanadyjskie BC Ferries, które zamówiło jednostkę.
08.06.2017

Zbudowany w Remontowej Shipbuilding nowoczesny prom rozpoczął pracę w Kanadzie

Dziś (16.05) operator BC Ferries zaplanował wejście do eksploatacji promu Salish Orca. Ta nowoczesna jednostka z napędem na LNG powstała w stoczni Remontowa Shipbuidling.
16.05.2017

Ekologiczny prom zbudowany w Remontowa Shipbuilding wypłynął z Gdańska do Kanady (foto, wideo)

Salish Raven w drodze do Kanady. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zakończyła się budowa trzeciego i ostatniego z serii ekologicznych promów pasażersko-samochodowych dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Jednostka w piątek opuściła gdański port. Teraz ma do pokonania 10 440 mil morskich.
28.04.2017

Oryginalne malowanie promu Salish Eagle zbudowanego w Gdańsku

Salish Eagle ze stoczni Remontowa Shipbuilding pomalowany w orły. Grafikę wykonał artysta John Marston z Stz'uminus First Nation. Regularne rejsy na trasie Tsawwassen-Southern Gulf Islands jednostka rozpocznie pod koniec czerwca.
14.04.2017

Salish Raven na kolejnych próbach morskich (foto, wideo)

Salish Raven prawie gotowy. Trwają ostatnie przygotowania i próby morskie, by w najbliższych dniach prom dla kanadyjskiego armatora BC Ferries mógł wypłynąć z Gdańska do Kolumbii Brytyjskiej. Będzie to już trzecia i ostatnia jednostka z tej serii, która powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding.
05.04.2017

Salish Raven wrócił z prób morskich

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku trwa budowa kolejnego promu dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Będzie to już trzecia i ostatnia objęta kontraktem jednostka. Statek wrócił właśnie z prób morskich.
23.03.2017

Salish Eagle dopłynął z Gdańska do Kanady

10 440 mil morskich w 38 dni. Ekologiczny prom Salish Eagle dopłynął do Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Teraz statek będzie przygotowywany do pracy na trasie Tsawwassen-Southern Gulf Islands.
21.03.2017

Salish Eagle dotarł na Wyspy Kanaryjskie

Coraz bliżej do Kanady. Prom Salish Eagle dla BC Ferries, który zbudowała w Gdańsku stocznia Remontowa Shipbuilding w oparciu o projekt Remontowa Marine Design & Consulting, dopłynął do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich. Tam został zaopatrzony w paliwo. Do Kolumbii Brytyjskiej ma dotrzeć w kwietniu.
23.02.2017

Kolejny prom dla BC Ferries wypłynął z Gdańska do Kanady

Salish Eagle gotowy. Druga jednostka dla kanadyjskiego armatora w sobotę opuściła gdański port. Ekologiczny pasażersko-samochodowy prom ma do pokonania 10 440 mil morskich.
13.02.2017

Salish Orca dotarła do Kanady

10 440 mil morskich w 50 dni. Taki dystans z Gdańska do Kanady miał do pokonania prom Salish Orca – można go rozpoznać po namalowanych na kadłubie orkach. Jednostka powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku w oparciu o projekt Remontowa Marine Design & Consulting.
12.01.2017

Ekologiczna żegluga zdominuje przyszłość

Eksperci branży światowej żeglugi morskiej uważają, że świat obecnie zwraca się ku niskoemisyjnym technologiom napędowym. Statki przyszłości będą używały źródeł energii i technologii energooszczędnych.
12.11.2014

Baudouin Poland- „kształtujemy siłę marki od podstaw”

Baudouin Poland z siedzibą w Szczecinie, rozpoczęła działalność w 2012 roku. Specjalnością firmy są silniki morskie, ponadto koncern zajmuje się również zarządzaniem i doradztwem technicznym, remontami i naprawami statków morskich oraz aranżacją dokowań statków na całym świecie. Produkty Baudouin znane są głównie w krajach południowej Europy. Rynek polski od niedawna stał się jednym z punktów na inwestycyjnej mapie koncernu. O planach rozwoju Baudouin Polska opowie p.Tomasz Lencewicz Jakie czynniki zdecydowały o inwestowan
19.12.2013

Podmorskie projekty CCS mogą liczyć na wsparcie UE

Jedyną istniejącą i realistyczną w krótkim okresie czasu możliwością wykorzystania dużych ilości CO2 jest pomysł Rozszerzonego Odzysku Ropy (Enhanced Oil Racovery) – powiedział komisarz UE ds. energii Gunther Oettinger podczas seminarium poświęconego czystym technologiom węglowym, które odbyło się w Berlinie.
15.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.