• <
mewo_2022

U wybrzeży Australii Zachodniej powstanie wielki hub zielonej energetyki

14.07.2021 14:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore U wybrzeży Australii Zachodniej powstanie wielki hub zielonej energetyki

Partnerzy portalu

U wybrzeży Australii Zachodniej powstanie wielki hub zielonej energetyki  - GospodarkaMorska.pl
Fot. intercontinentalenergy

Międzynarodowe konsorcjum złożone z inwestorów InterContinental Energy, CWP Global i Mirning Green Energy ogłosiło plany budowy Western Green Energy Hub (WGEH), potężnego hubu energetycznego. Moc wszystkich instalacji OZE sięgnie 50 GW. 

Hub będzie położony u wybrzeży południowo-zachodniej Australii. Na powierzchni ponad 15 tys. km2 zostaną wybudowane farmy wiatrowe i słoneczne. Inwestorzy wyjaśniają, że ten region zapewnia najbardziej optymalny, dzienny profil produkcji energii z OZE. Hub będzie budowany etapami, aby ostatecznie produkować do 3,5 mln ton zielonego wodoru (w wyniku elektrolizy), czyli 20 mln ton zielonego amoniaku rocznie. Wodór będzie dostarczany na potrzeby Australii oraz eksportowany za granicę. 

WEGH ma dać ogromny impuls dla rozwoju bezemisyjnego wodoru na terenie Australii. Zielone paliwa produkowane w zakładzie zaspokoją zapotrzebowanie wielu sektorów, w tym energetyki, sektora żeglugi, przemysłu ciężkiego (stal, chemia i górnictwo), a także sektora lotniczego. Przewiduje się, że sektor zielonego, ekologicznego wodoru osiągnie wartość 2,5 bln dolarów do 2050 roku.

Projekt ma stworzyć nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności. Deweloperzy zakładają rozwój centrum energetycznego we współpracy z lokalnymi, tradycyjnymi właścicielami nieruchomości. W ten sposób rozwój projektu pozwoli na partycypację społeczności lokalnej, ale i rodzimych firm. 

Minister przemysłu wodorowego Australii Zachodniej, Alannah McTiernan, powiedziała, że ta ​​„ogromna propozycja” będzie krokiem w kierunku realizacji celów związanych ze strategią wodorową.  

- Nasz stan jest doskonale przygotowany do przewodzenia światowemu przemysłowi odnawialnego wodoru, zapewniając silną przyszłość gospodarczą dla Australii Zachodniej i stając się głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnej dekarbonizacji - powiedziała McTiernan. 

Trwa wyścig po zielony wodór

W przestrzeni medialnej co chwilę pojawiają się doniesienia o inwestycjach w zielony wodór. Wielu decydentów i ekspertów postrzega go jako szansę na skuteczną dekarbonizację sektorów, w których elektryfikacja jest niemożliwa pod względem technicznymi i efektywnościowym. Wodór może być używany zamiast paliw kopalnych do zasilania prawie wszystkiego: do napędzania samochodów, łodzi i pociągów, do wytwarzania energii elektrycznej oraz jako źródło ciepła dla przemysłu ciężkiego, takiego jak produkcja stali. Może być również przetwarzany na nawozy, farmaceutyki, chemikalia i inne produkty wykorzystywane w życiu codziennym. Ponieważ wodór nie występuje sam w sobie, dotychczas był pozyskiwany z paliw kopalnych (np. gazu). Sama produkcja zielonego wodoru w procesie elektrolizy jest dziś droga, dlatego tańsza tradycyjna produkcja wodór powinna być realizowana w połączeniu z technologiami CCS, czyli wychwytywania dwutlenku węgla (CO2). 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.