• <

Władze Kirgistanu chcą wybudować ogromne miasto na brzegu unikalnego jeziora Issyk-kul

Strona główna Władze Kirgistanu chcą wybudować ogromne miasto na brzegu unikalnego jeziora Issyk-kul

Władze Kirgistanu mają w najbliższych dniach rozpocząć budowę ogromnego, przewidzianego nawet na milion mieszkańców miasta nad brzegiem unikalnego w skali światowej jeziora Issyk-kul - poinformował portal Radia Swoboda.

Issyk-kul to położone w górach Tienszan, na wysokości ponad 1600 m n.p.m., słonawe jezioro bezodpływowe, drugie pod względem wielkości na świecie jezioro na terenach górskich. Stanowi unikalną ostoję wielu gatunków ptaków.

Nowe miasto o nazwie Asman ma powstać 200 km od stolicy Kirgistanu, Biszkeku, pomiędzy wsiami Czyrpikty i Toru-Aigyr, na powierzchni 4015 hektarów. Ma zająć część brzegu jeziora Issyk-kul, pastwiska oraz obszary, na których uprawiane są jabłka i morele.

W 2023 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę miasta. Na tym prace się jak dotąd zakończyły. Podczas sobotniej gospodarskiej wizyty nad jeziorem prezydent Sadyr Żaparow zapowiedział jednak, że budowa rozpocznie się "już wkrótce". Opóźnienie początku prac wynikać miało z kwestii środowiskowych. Władze doszły bowiem do wniosku, że miasto ma być "ekologiczne".

"W ubiegłym roku, po wmurowaniu kamienia węgielnego, nasi zagraniczni partnerzy i inwestorzy zaproponowali budowę nie tylko miasta, ale (też) +zielonego miasta+. Projekt został zmieniony, a rozpoczęcie budowy opóźniono. (...) Świat przechodzi na +zieloną gospodarkę+, +zieloną energię+. (...) Aby nie zaszkodzić Issyk-kulowi, przyjęto propozycję budowy nowoczesnego miasta, +zielonego miasta+" - oznajmił Żaparow.

Prezydent nie powiadomił, co zostanie wybudowane na terenie przeznaczonym na miasto Asman. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego strategicznego obiektu, a strona internetowa projektu nie została jeszcze uruchomiona.

"Biorąc pod uwagę wymagania inwestorów, (...) projekt przyczynia się do ochrony środowiska i rozwoju gospodarki. Wizja naszego prezydenta jest również w tym duchu i zamierzamy pracować zgodnie z nią. Budowa będzie zakrojona na szeroką skalę, nie możemy jeszcze podać wszystkich szczegółów. Wszystko będzie wiadomo po rozpoczęciu budowy" - powiedział Nurdan Oruntajew, szef Państwowego Komitetu Budowlanego.

Pierwsze doniesienia o budowie miasta pochodzą z 2021 roku. Już wówczas snuto śmiałe plany, przewidujące budowę miasta "na pół miliona, a nawet na milion mieszkańców" - przypomniało Radio Swoboda. Kirgistan zamieszkuje obecnie niespełna 7 mln osób.

Projektowi zdecydowanie przeciwni są urbaniści oraz ekolodzy. Twierdzą oni, że woda bezodpływowego Issyk-kulu zamieni się w błoto. Sprawę skomentował dla Radia Swoboda aktywista ekologiczny Wład Uszakow. "Na całym świecie nie ma czegoś takiego jak +eko-miasto+, ponieważ ekologia i planowanie urbanistyczne to pojęcia przeciwstawne, jak solony cukier i czarny śnieg. (...) Bez względu na to, jak nowoczesne technologie są stosowane w mieście, nadal nie pozostaje to bez wpływu na środowisko. (...) Systemy oczyszczania ścieków w położonych nad jeziorem miejscowościach są w bardzo złym stanie, w wielu miejscowościach w ogóle nie ma kanalizacji. (...) Najpierw należy rozwiązać istniejące problemy, a dopiero potem rozpocząć wdrażanie nowego projektu" - uważa aktywista.

Rząd odpowiada, że wymogi ochrony środowiska zostaną spełnione.

Radio Swoboda zwróciło również uwagę, że prezydent Sadyr Żaparow mówił o partnerach zagranicznych, ale nie sprecyzował, kto to będzie. Według ministerstwa gospodarki i handlu koszt budowy miasta Asman został oszacowany na 20 mld dolarów. Oficjalnie ogłoszono, że "południowokoreańska firma" jest gotowa zainwestować 1 mld dolarów w jego budowę, lecz nikt nie zna nazwy tego przedsiębiorstwa.

Sebastian Markiewicz
sm/ szm/
fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.