• <
smartre_2023

Unikatowa jednostka opuściła dok Damen Shipyards Gdynia

PMK

11.03.2016 10:33 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Unikatowa jednostka opuściła dok Damen Shipyards Gdynia

Partnerzy portalu

Unikatowa jednostka opuściła dok Damen Shipyards Gdynia - GospodarkaMorska.pl

W środę z Gdyni wyruszył częściowo wyposażony kadłub na statek do obsługi superjachtów. Obiekt zbudowany w Damen Shipyards Gdynia trafi teraz do stoczni Amels w Holandii.

Jednostka nosi nazwę FYS 6911 i będzie służyć jako specjalna jednostka pomocnicza asystująca najbardziej luksusowym superjachtom. Na jej pokładzie znajdzie się między innymi hangar dla śmigłowca. To pierwsza taka konstrukcja, która powstała w polskiej stoczni. Być może rozpocznie to trend na produkcję takich statków.

FYS 6911 został zwodowany 7 marca na wynajętym podnośniku dokowym Stoczni Marynarki Wojennej. W środę rozpoczęło się holowanie jednostki, w którym bierze udział holownik Leopard należący do armatora J. Stępniewski i S-ka.

Damen Shipyards Gdynia specjalizuje się w budowie holowników portowych i oceanicznych (również z napędem azymutalnym), statków do zwalczania rozlewów olejowych, szybkich łodzi ratowniczych i patrolowych, statków badawczych, jachtów motorowych oraz statków do obsługi oznakowania nawigacyjnego. Stocznia powstała w 1991 roku w oparciu o dobre tradycje polskiego budownictwa okrętowego. Od roku 1996 jest członkiem holenderskiej grupy Damen Shipyards Group i działa pod nazwą Damen Shipyards Gdynia S.A.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.