• <
gryfia_70lat

Shell gotowy do wydobycia ropy naftowej w Arktyce

12.08.2015 06:50 Źródło: promy24.com
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Shell gotowy do wydobycia ropy naftowej w Arktyce

Partnerzy portalu

Shell gotowy do wydobycia ropy naftowej w Arktyce - GospodarkaMorska.pl

We wtorek, koncern Shell zgłosił do Federalnego Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (BSEE) gotowość rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej na Morzu Czukockim.

Jak donosi "The Guardian", rzecznik firmy oświadczył, że lodołamacz Fennica jest na Morzu Czukockim, trwają już odwierty, a koncern czeka na pozwolenie, aby rozpocząć prace głębiej. Lodołamacz Fennica musiał w lipcu wrócić do USA, po tym jak jego kadłub uległ uszkodzeniu na mieliźnie w pobliżu Dutch Harbor.

Platforma wiertnicza Polar Pioneer rozpoczęła odwierty w lipcu, zaś prace na platformie Noble Discoverer są niemożliwe, ponieważ przepisy USA zabraniają odwiertów na dwóch urządzeniach w tym samym czasie, gdyż mogłoby to zaburzyć funkcjonowanie przebywającej w pobliżu populacji morsów.

Wiercenie jest mocno krytykowane przez organizacje ekologiczne, które twierdzą, że działalność przemysłowa zaszkodzi niedźwiedziom polarnym, morsom, fokom oraz wielorybom, które i tak zmagają się już z globalnym ociepleniem i kurczącym się latem lodem morskim. W ostatnich latach działania proekologiczne w szeroko pojętym sektorze morskim zostały mocno nasilone na całym świecie, czego przykładem może być chociażby wprowadzona w tym roku na Morzu Północnym i Bałtyku dyrektywa siarkowa, bezpośrednio dotykająca operatorów promowych.

Amerykańska straż przybrzeżna wysłała pięć statków w obszar prac, które mają kontrolować, czy Shell spełnia swoje zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Wśród stacjonujących tam jednostek jest m. in. statek Weasche, który na co dzień działa na misjach związanych ze zwalczaniem handlu narkotykami w regionie Karaibów i Zatoki Meksykańskiej. Straż przybrzeżna ustanowiła również bazę śmigłowców w Deadhorse (Alaska), z dwoma śmigłowcami Jayhawk.

W 2012 roku, kiedy po raz ostatni Shell wydobywał ropę naftową w Arktyce, helikoptery straży przybrzeżnej uratowały 18 pracowników Shell z platformy wiertniczej Kulluk, kiedy sztorm zerwał liny holownicze i platforma osiadła w okolicy wyspy Sitkalidak.

Shell planuje zakończenie programu wydobycia ropy naftowej w październiku br.

Źródło:
promy24.com

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.