jk
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku droższa o 0,5 proc., po takim samym wzroście ceny w piątek. Notowania podążają do 58 USD za baryłkę. Producenci ropy z łupków w USA na razie zawieszają działania niektórych odwiertów, po raz pierwszy od 4 tygodni - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,60 USD za baryłkę, po zwyżce o 30 centów.
Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 27 centów do 63,50 USD za baryłkę.
Producenci ropy z łupków ograniczyli w ubiegłym tygodniu liczbę czynnych odwiertów w USA o 4 - do 747 - podała firma Baker Huhges. To pierwszy spadek liczby czynnych odwiertów od 4 tygodni.
"Ceny ropy mogą pozostawać odrobinę wyższe do końca tego roku" - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.
"Kluczowe sprawy w 2018 r. to, czy OPEC będzie się wywiązywał z przyjętych umów o niższych dostawach ropy i czy popyt na paliwa na świecie będzie wyższy" - dodaje.
"+Wiatr w oczy+ na tym rynku to nadal wysokości produkcji ropy w USA - to może hamować wzrosty notowań surowca" - ocenia.
Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zwyżkowała na zamknięciu o 26 centów.
W całym ubiegłym tygodniu ropa staniała o 0,1 proc. Był to już trzeci z kolei tydzień zakończony zniżką notowań.
Zwodowano największy na świecie statek do układania kabli
Świnoujście: zatopiony kuter wydobyty z dna Basenu Północnego. Służby podejrzewają celowe działanie
PRS sprawuje nadzór nad budową okrętu ratowniczego programu „Ratownik”
Chiny oddały do użytku gigantyczny statek do akwakultury. 12 gatunków ryb na jednostce
HD Hyundai jako pierwsza stocznia wyprodukował 5 tys. jednostek
Diehl Defence i Lockheed Martin łączą siły w zakresie obrony powietrznej dla sił morskich