• <
Baltexpo2023_duży

PERN planuje budowę zbiorników w swych bazach paliw

pc

25.04.2018 23:32 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PERN planuje budowę zbiorników w swych bazach paliw

Partnerzy portalu

PERN planuje budowę zbiorników w swych bazach paliw - GospodarkaMorska.pl

PERN ogłosił postępowanie, dotyczące wyboru wykonawcy projektu budowy siedmiu zbiorników magazynowych, w tym o łącznej pojemności 158 tys. metrów sześc., w pięciu bazach paliw należących do spółki. Oferty w przetargu można składać do 29 maja – podał w ogłoszeniu PERN.

Zamówienie dotyczy projektów czterech zbiorników o pojemności 32 tys. metrów sześc. każdy, w tym dwóch w bazie w Rejowcu oraz po jednym w bazach w Dębogórzu i Małaszewiczach, a także trzech zbiorników po 10 tys. metrów sześc. każdy - dwóch w bazie w Emilianowie i jednego w Bazie w Boronowie.

Jak wyjaśnił w ogłoszeniu PERN, w ramach postępowania możliwe jest składanie ofert częściowych na dwa odrębne zadania, z których pierwsze obejmuje projekty zbiorników dla baz paliw w Rejowcu, Dębogórzu i Małaszewiczach, a drugie dotyczy baz w Boronowie i Emilianowie.

Spółka zastrzegła, że przy realizacji kompletnej dokumentacji projektowej budowy zbiorników, w części dotyczącej ich konstrukcji, należało będzie skorzystać z dokumentacji opracowanej przez Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa Gazoprojekt lub Orlen Projekt, w zależności od pojemności i lokalizacji obiektów.

PERN w wyniku sfinalizowanego z początkiem tego roku połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych, przejął m.in. 19 baz magazynowych tych produktów o łącznej pojemność ok. 1,8 mln metrów sześc. Obecnie PERN, strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zarządza tłoczeniem rurociągami oraz magazynowaniem w bazach zarówno ropy naftowej, jak i paliw.

W marcu tego roku wiceprezes PERN Rafał Miland mówił PAP, że spółka ta przygotowuje się do rozbudowy infrastruktury logistycznej, obejmującej transport rurociągowy i magazynowanie ropy naftowej oraz paliw płynnych. Potwierdził przy tym wcześniejsze zapowiedzi, że w ciągu najbliższych 4 lat PERN wyda na inwestycje 2 mld zł. Jak podał wówczas, tegoroczny budżet inwestycyjny spółki, w zakresie przedsięwzięć kontynuowanych i rozpoczynanych, a także niezbędnych modernizacji wyniesie ok. 280 mln zł.

W połowie marca PERN zawarł ze spółką Naftoremont-Naftobudowa z grupy kapitałowej Polimex Mostostal umowę na budowę czterech zbiorników magazynowych, o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., w bazach paliw w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej - w obu bazach powstaną po dwa zbiorniki do magazynowania paliw płynnych o pojemności po 32 metry sześc. każdy.

Spółka podkreślała wówczas, że „budowa zbiorników jest jednym z kluczowych elementów gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne Polski”, a inwestycje tego tupu wpisują się w przyjętą w 2017 r. politykę rządową dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym.

Na terenie kraju PERN, strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządza bazami magazynowymi ropy naftowej - w Adamowie przy granicy z Białorusią, Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem i dwoma w Gdańsku - o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc., a także siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych.

Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu i dalej do Płocka i Niemiec. W Gdańsku posiada Terminal Naftowy, działający jako surowcowy hub o pojemności 375 tys. metrów sześc.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.