• <
Baltexpo2023_duży

Gdynia/Gróbarczyk: Musimy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej

pc

19.05.2018 13:26 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Gdynia/Gróbarczyk: Musimy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

Gdynia/Gróbarczyk: Musimy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

Należy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej, z jakim mamy obecnie do czynienia – powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Minister uczestniczył w sobotniej ceremonii powitania uczestników Rejsu Niepodległości w Gdyni.

20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Jak zaznaczył Gróbarczyk, obecny rejs jest nie tylko wydarzeniem mającym na celu uświetnienie stulecia niepodległości Polski, ale też nawiązaniem do wyprawy z 1934 roku, kiedy w podobny rejs dookoła świata wypłynął „Dar Pomorza”.

Jak wskazał minister, rejs „Daru Młodzieży” ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i dyplomatyczne. „Będzie miała miejsce cała seria spotkań - moich i moich ministrów - z ministrami innych państw i nawiązanie daleko idącej współpracy na rzecz gospodarki morskiej” – powiedział PAP Gróbarczyk.

Jak zaznaczył minister, Rejs Niepodległości pozwolić ma na stworzenie ponadnarodowego sojuszu na rzecz gospodarki morskiej. „Mamy dzięki rejsowi doskonałą okazję ku temu, by w państwach całego świata przyjmować na +Darze+, a więc na polskiej ziemi, tamtejszych ministrów - co tym samym bardzo podnosi rangę zarówno rejsu, jak i tych spotkań” – mówił PAP.

„Polska zawsze była zwrócona w kierunku morza, choć czasem pojawiały się złe wiatry, burze hamowały ten zwrot. Mam jednak nadzieję, że mamy to za sobą, wracamy do chlubnych tradycji” – powiedział Gróbarczyk, nawiązując do działalności swojego resortu.

Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. „Dar Młodzieży” podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie, załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.