• <
Baltexpo2023_duży

Gazownicy wiercą pod Nysą Kłodzką

ew

16.05.2018 12:39 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Gazownicy wiercą pod Nysą Kłodzką - GospodarkaMorska.pl

Ponad pół kilometra liczy przewiert pod Nysą Kłodzką na trasie nowego gazociągu Zdzieszowice – Wrocław. To jeden z najważniejszych i newralgicznych etapów budowy tego 130 kilometrowego gazociągu, który jest ważnym elementem korytarza Północ - Południe - poinformował w środę Gaz - System.

Przewiert, o długości 545 metrów, realizowany metodą tzw. horyzontalnego wiercenia kierunkowego. Wcześniej rozpoczęto prace związane z przewiertem pilotażowym dla wykonania rurociągu o średnicy 250 mm, który obecnie służy jako rewers płuczki, a po zakończeniu zostanie wykorzystany jako rura osłonowa dla linii światłowodowej. Przewiert ma zapewnić miejsce na główny gazociąg o średnicy 1 m. Wiercenie otworu odbywa się w miejscowości Skorogoszcz w gminie Lewin Brzeski.

Projekt Zdzieszowice - Wrocław, obok wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w rejonie południowo–zachodniej Polski - podkreśla operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz System. Gazociąg stanowić będzie istotny element gazowego Korytarza Północ-Południe, który połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe z projektowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.