• <
bulk_cargo_port_szczecin

Rząd obraduje ws. wykazu inwestycji towarzyszących dla CPK

26.01.2021 11:17 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rząd obraduje ws. wykazu inwestycji towarzyszących dla CPK

Partnerzy portalu

Rząd obraduje ws. wykazu inwestycji towarzyszących dla CPK - GospodarkaMorska.pl
fot. CPK

W wtorek przed godz. 11 rząd rozpoczął obrady; ministrowie zajmą się określeniem listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także projektem nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych.

We porządku obrad jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu Inwestycji Towarzyszących w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wnioskodawcą projektu jest pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała.

Według projektu celem rozporządzenia jest określenie listy Inwestycji Towarzyszących, która stanowić będzie element "Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny na lata 2020-2023", dokumentu wykonawczego, który ustanawia ramy finansowe przedsięwzięć powiązanych z CPK.

Inwestycjami Towarzyszącymi - wskazano - mogą być inwestycje celu publicznego. "W szczególności linie kolejowe i drogi publiczne, mające znaczenie dla szeroko rozumianego prawidłowego funkcjonowania CPK oraz rozwoju i integracji aglomeracji znajdujących się w sąsiedztwie Portu a także urządzenia i obiekty do obsługi ruchu lotniczego lotniska użytku publicznego wchodzącego w skład Centralnego Portu Komunikacyjnego" - napisano.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Ministrowie mają się zająć też projektem nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych. Projektowana zmiana ma przede wszystkim przyspieszyć procedury.

Jak wskazuje się w Ocenie Skutków Regulacji, np. obecnie obowiązujące przepisy „specustawy przesyłowej” z 2015 r. - dotyczącej sieci elektroenergetycznej - średnio z ok. 56 do ok. 19 miesięcy skracają czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych. Proponowane zmiany mają skrócić ten czas do sześciu miesięcy.

Projekt ma też przystosować sieci do przesyłania energii elektrycznej z farm wiatrowych na morzu. Proponowane przepisy mają też zagwarantować udział operatorów systemów przesyłowych w procesie planistycznym prowadzonym przez jednostki samorządu terytorialnego. Przewidziano również zmianę ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, zwalniającą operatorów przesyłowych z obowiązków sporządzania wykazów dla Zasobu.

Rząd ma też omówić przygotowany przez resort infrastruktury projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, odnoszących się m.in. do hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z propozycją hulajnogą elektryczną będzie można jeździć po drodze dla rowerów, z prędkością nie większą niż 20 km/h.

W projekcie rozszerzono również obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, przejeżdżającego przez drogę dla rowerów poza jezdnią wobec jadących hulajnogą elektryczną, urządzeniem transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Tagi:
CPK

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.