• <
KONGRES_POLSKIE_PORTY_2030_2026

Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska


15759 artykułów

RWE otrzymuje zastrzyk finansowy z myślą o rozwoju sieci energetycznej

Firma Apollo z USA poinformowała 8 września, że przeznaczy równowartość 3,2 mld euro w ramach kapitału własnego na nowo utworzoną spółkę joint venture z RWE, największym niemieckim producentem energii. W zamierzeniu inwestycja pomoże sfinansować długoterminowe nakłady inwestycyjne na rozwój sieci energetycznej.

08.09.2025, 15:21

Czarter na czas – paliwo i roszczenia ładunkowe

Niniejsze opracowanie jest rozwinięciem naszej publikacji Czarter na czas – czy armator będzie płacić za paliwo statkowe? W umowie czarteru na czas, kwestia paliwa statkowego (tzw. „bunkru”) leży, co do zasady, po stronie czarterującego. Oznacza to w praktyce, iż już na datę przejęcia statku przez czarterujących z chwilą rozpoczęcia umowy, czarterujący przejmuje i płaci armatorowi za paliwo, które na ten moment statek posiadał.

05.09.2025, 14:34

Miliardy z KPO zasilą Drogę Czerwoną. Czy to przyspieszy tę inwestycję?

Ze środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie sfinansowana jedna z kluczowych inwestycji tak Portu Gdynia, jak i miasta, Droga Czerwona. Zgodnie z informacją podaną podczas briefingu reprezentantów władz 4 września, miliardy złotych zasilą to przedsięwzięcie, jak i także zaplanowany remont estakady Kwiatkowskiego.

04.09.2025, 20:47

Nowa siedziba Wód Polskich ma być gotowa w przyszłym roku. Rozpoczęły się prace wykończeniowe

Budynek będący częścią tzw. Szczecińskiej Wenecji, w którym będzie siedziba Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, jest już w stanie surowym zamkniętym. Rozpoczynają się prace wykończeniowe. Obiekt ma być gotowy w maju 2026 r.

04.09.2025, 13:50

Zdaniem eksperta przesył LNG z USA jest szansą na budowę wpływów Polski w rejonie Bałtyku

Polska powinna wykorzystać swoje możliwości do budowy wpływów w naszym regionie i zarabiania na przesyle LNG z USA - mówił w Studiu PAP Maciej Filip Bukowski, szef Programu Energetyka i Odporność w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Podkreślił, że wymaga to woli całej polskiej klasy politycznej.

04.09.2025, 13:44

Do Gdańska zjadą się setki firm sektora morskiego i militarnego. Dlaczego?

Bałtyk od dawna nie był areną tak wielu zmian jak obecnie. Wzrost inwestycji w bezpieczeństwo, szybki rozwój morskiej energetyki wiatrowej, zmieniające się kierunki handlu oraz postępująca cyfryzacja sprawiają, że branża morska potrzebuje miejsca do wymiany doświadczeń i wspólnej dyskusji. Odpowiedzią na te wyzwania będzie tegoroczna edycja targów BALTEXPO w Gdańsku – jedno z najważniejszych wydarzeń w tej części Europy.

04.09.2025, 06:30

USA ukarały tankowce pływające pod banderą Liberii, które pomagały Iranowi omijać sankcje

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA nałożyło we wtorek sankcje na dziewięć tankowców pływających pod banderą Liberii, które według USA transportowały irańską ropę naftową zmieszaną z iracką, a sprzedawaną jako produkt pochodzący wyłącznie z Iraku.

03.09.2025, 21:44

Wielka Brytania i Hiszpania podpisały pierwsze porozumienie o współpracy od czasu brexitu

Podczas spotkania premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z szefem rządu Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem w środę w Londynie podpisano pierwsze polityczne porozumienie o współpracy między państwami od czasu brexitu – podało biuro brytyjskiego premiera.

03.09.2025, 21:15

Szykuje się wielkie przetasowanie w Niemczech? Rheinmetall planuje kupić stocznie budujące okręty

Rok 2025 obfituje w mocne wydarzenia w niemieckiej branży stoczniowej. Po akcji ratowania Meyer Werft przed bankructwem i wydzieleniem stoczni w Kilonii od koncernu thyssenkrupp i przeobrażeniu jej w TKMS, pojawia się kolejny, „gorący” news morski. Niemieckie media podają, że koncern zbrojeniowy Rheinmetall ma wkrótce przejąć stocznię Naval Vessels Lürssen (NVL), co pozwoli jej otworzyć się bardziej na rynek zamówień w branży okrętowej.

03.09.2025, 16:11

Equinor wspiera kapitałowo Ørsted. "Wierzymy w offshore wind"

Norweski koncern energetyczny Equinor ASA ogłosił dziś swoją decyzję o uczestnictwie w emisji akcji Ørsted A/S, największego dewelopera morskich farm wiatrowych na świecie. Equinor zobowiązał się zasubskrybować nowe akcje o wartości do 6 miliardów duńskich koron (ok. 940 mln USD), co pozwoli utrzymać swój 10-procentowy udział w duńskiej spółce.

03.09.2025, 12:16


LEGAL_MARINE_20LAT_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.