• <
siemens_gamesa_2022

Wielka Diamantina w Szczecinie

13.11.2015 08:42 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wielka Diamantina w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Długi na 229 metrów i szeroki na ponad 32 metry  grecki masowiec Diamantina o nośności 82 139 ton zawinął do portu w Szczecinie. Jest to kolejny duży masowiec, jakie w ostatnim czasie były w szczecińskim porcie.

Diamantina to jeden z większych statków, jakie wpłynęły do szczecińskiego portu. Jednostka została zbudowana w 2009 roku. Pływa pod banderą grecką. Zaliczana jest do kamsarmaksów, a więc jednostek, których maksymalne wymiary umożliwiają zawinięcie do portu Kamsar w Gwinei.

Statek przywiózł do Szczecina blisko 23 tys. ton śruty sojowej. Cumuje na Półwyspie Ewa przy nabrzeżu Słowackim.

Warto dodać, że pogłębienie 68 km toru wodnego Szczecin -Świnoujście, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju szczecińskiego portu. Dzięki poprawie warunków nawigacyjnych, do szczecińskiego portu przywożonych będzie więcej towarów. Obecne ograniczenia, co do dopuszczalnych głębokości, dotknęły także Diamantiny. Jej maksymalne zanurzenie wynosi 14,4 m, jednak w Szczecinie wyniosło ono ok. 7,5 m. Statek zawijając do innych portów, pozostawił w nich część ładunku, który w całości mógłby trafić do Szczecina. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.