• <

Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim

ew

19.04.2018 08:45 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim

Partnerzy portalu

Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim - GospodarkaMorska.pl

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki złożył ofertę prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Zaproponował, że kierowane przez niego muzeum kupi od Miasta teren Westerplatte. - Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych - napisał prezydent Adamowicz.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał na swoim profilu na FB:

"Zupełnym przypadkiem, w momencie gdy wicepremier Gliński tłumaczył się mediom w Warszawie z wyprowadzenia z Polski 500 mln zł dla Fundacji Czartoryskich, Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP. Karol Nawrocki złożył ofertę handlową, w której proponuje, że kierowane przez niego Muzeum II Wojny Światowej kupi od Miasta Gdańska teren Westerplatte.


To już kolejny w ostatnich dniach przypadek, gdy środowiska bliskie PiS lekką ręką przeliczają na pieniądze miejsca ważne dla wszystkich Polaków: najpierw NSZZ Solidarność wynajął ONR salę BHP, teraz nominat PiS w muzeum proponuje gdańszczanom 2 miliony złotych za teren Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. "

- Jesteśmy zdeterminowani - mówi Aleksander Masłowski, rzecznik MIIWŚ w Gdańsku. - Muzeum musi jak najszybciej rozpocząć rewitalizację tych zaniedbywanych od lat terenów, których gospodarz przypomina sobie o nich raz w roku. Czekamy więc teraz na oficjalną odpowiedź prezydenta. Mamy spójną koncepcję zagospodarowania tego, co zostało na Westerplatte, mamy doskonały zespół specjalistów, zbiory i zabezpieczenie finansowania. Gwarantujemy, że jeśli będziemy mogli gospodarować tym terenem, bardzo szybko przywrócimy mu stan, na jaki to miejsce zasługuje. 


Na temat sytuacji na Westerplatte Karol Nawrocki mówił w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Do Rzeczy" w grudniu 2017 roku:

 “Westerplatte przybrało obecny kształt w czasach PRL. Od dziesięcioleci nic się nie zmieniło. Przez kolejne 28 lat III RP, w tym blisko 20 lat rządów Pawła Adamowicza w mieście oraz osiem lat funkcjonowania MIIWŚ nic się nie udało z tym zrobić. (...)

(...) Tak naprawdę jesteśmy w momencie, w którym jedenaście podmiotów zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami na Westerplatte. I wśród tych podmiotów nie ma naszego Muzeum. Jako dyrektor muzeum nie mam obecnie do dyspozycji nawet kawałka ziemi na Westerplatte. To więc ogromne wyzwanie, ale podchodzę do niego z determinacją. Mam nadzieję, że pierwsze efekty nadejdą niebawem, nawet mimo podobnej determinacji w przeszkadzaniu ze strony Pawła Adamowicza i poprzedniej dyrekcji.”

Paweł Adamowicz na swoim profilu na FB odpowiedział na ofertę dyrektora MIIWŚ:

Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych. Westerplatte służyło i będzie służyć wszystkim Polakom, którym droga jest bohaterska walka polskiego żołnierza w 1939. 1 września 1999 zainicjowałem na Westerplatte coroczne obchody rocznicy wybuchu wojny z udziałem harcerzy. Tak, jak zapowiedziałem kilka dni temu, chcemy kontynuować tę tradycję i godnie przygotować się do przyszłorocznych, uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.


Pod wpisem prezydenta Gdańska jest sporo komentarzy internautów. Większość w podobnym tonie. ZOBACZ TUTAJ

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.