• <

Uciążliwa woń w Gdyni - Zarząd Portu uspokaja

02.03.2015 06:40 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Uciążliwa woń w Gdyni - Zarząd Portu uspokaja

Partnerzy portalu

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. dostrzega nasilony w ostatnich dniach  problem uciążliwych zapachów rozprzestrzeniających się  w niektórych rejonach naszego miasta, a pochodzących z obszaru składowania w gdyńskim porcie biomasy z grupy Palm Kernel Shell (PKS). Ulatniająca się woń nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, wynika z zawilgocenia ładunku podczas transportu i w ciągu najbliższych dni powinna stopniowo zanikać.

Biomasa z grupy Palm Kernel Shell (PKS) to rozdrobnione łupiny z pestek olejowca gwinejskiego. Wysoka wartość energetyczna (przeciętnie 4000 Kcal/kg) oraz niespotykanie niska zawartość popiołu i siarki sprawiły, że od kilku lat PKS robi zawrotną karierę jako wysokiej jakości biopaliwo. Odbiorcą obsługiwanego w gdyńskim porcie ładunku jest  Elektrociepłownia Połaniec. PKS jest   przeładowywany na terenie portu od dwóch lat  i tego typu  przykra woń  była w tym okresie zjawiskiem incydentalnym, krótkotrwałym,  występującym przy niekorzystnych warunkach pogodowych.  Bazując na informacji przeładowcy   informujemy ,że  w przypadku ładunku obsługiwanego przez MTMG Sp.  z o.o. niedogodności  niemal nie występują, gdyż biomasa kierowana jest  do odbiorcy bez jej składowania w obszarze portowym. Obecne składowanie   łupin  w porcie wynika z  awarii zaistniałej  w elektrociepłowni i czasowym braku możliwości przyjmowania wagonów z towarem.  Zgodnie z „Kartą charakterystyki substancji: Łupin z pestek olejowca gwinejskiego”, przekazanej przez Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o. o., towar ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie jest substancją toksyczną.

W celu jak najszybszego zminimalizowania uciążliwości zapachowej dla mieszkańców miasta Gdyni, Zarząd ZMPG-a S.A. podjął już działania zmierzające do  zmiany sposobu przeładunku – dążąc do eliminacji składowania w porcie. Dodatkowo  Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A. zwrócił się do jednostki badawczej -  Politechniki Gdańskiej  i laboratorium komercyjnego  z zapytaniem o możliwość opracowania technologii neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z hałd biomasy.

Port gdyński  jest miejscem przeładowywania i składowania wielu różnorodnych grup ładunkowych – niektóre z nich nie pozostają obojętne zapachowo. Szczególnie w specyficznych warunkach atmosferycznych mogą powodować  uciążliwości dla otoczenia.  Zarząd Portu pragnie  jednak zapewnić , że wszystkie działania w obszarze portu gdyńskiego prowadzone są z poszanowaniem środowiska naturalnego.  Dbając o bieżące dostosowywanie naszych praktyk portowych do jak najlepszych rozwiązań światowych,  starannie eliminujemy możliwe  negatywne  efekty środowiskowe działalności portowej.

 
Zarząd Spółki
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.