• <
konferencj_platforma_lng_2023

Uciążliwa woń w Gdyni - Zarząd Portu uspokaja

02.03.2015 06:40 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. dostrzega nasilony w ostatnich dniach  problem uciążliwych zapachów rozprzestrzeniających się  w niektórych rejonach naszego miasta, a pochodzących z obszaru składowania w gdyńskim porcie biomasy z grupy Palm Kernel Shell (PKS). Ulatniająca się woń nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, wynika z zawilgocenia ładunku podczas transportu i w ciągu najbliższych dni powinna stopniowo zanikać.

Biomasa z grupy Palm Kernel Shell (PKS) to rozdrobnione łupiny z pestek olejowca gwinejskiego. Wysoka wartość energetyczna (przeciętnie 4000 Kcal/kg) oraz niespotykanie niska zawartość popiołu i siarki sprawiły, że od kilku lat PKS robi zawrotną karierę jako wysokiej jakości biopaliwo. Odbiorcą obsługiwanego w gdyńskim porcie ładunku jest  Elektrociepłownia Połaniec. PKS jest   przeładowywany na terenie portu od dwóch lat  i tego typu  przykra woń  była w tym okresie zjawiskiem incydentalnym, krótkotrwałym,  występującym przy niekorzystnych warunkach pogodowych.  Bazując na informacji przeładowcy   informujemy ,że  w przypadku ładunku obsługiwanego przez MTMG Sp.  z o.o. niedogodności  niemal nie występują, gdyż biomasa kierowana jest  do odbiorcy bez jej składowania w obszarze portowym. Obecne składowanie   łupin  w porcie wynika z  awarii zaistniałej  w elektrociepłowni i czasowym braku możliwości przyjmowania wagonów z towarem.  Zgodnie z „Kartą charakterystyki substancji: Łupin z pestek olejowca gwinejskiego”, przekazanej przez Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o. o., towar ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie jest substancją toksyczną.

W celu jak najszybszego zminimalizowania uciążliwości zapachowej dla mieszkańców miasta Gdyni, Zarząd ZMPG-a S.A. podjął już działania zmierzające do  zmiany sposobu przeładunku – dążąc do eliminacji składowania w porcie. Dodatkowo  Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A. zwrócił się do jednostki badawczej -  Politechniki Gdańskiej  i laboratorium komercyjnego  z zapytaniem o możliwość opracowania technologii neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z hałd biomasy.

Port gdyński  jest miejscem przeładowywania i składowania wielu różnorodnych grup ładunkowych – niektóre z nich nie pozostają obojętne zapachowo. Szczególnie w specyficznych warunkach atmosferycznych mogą powodować  uciążliwości dla otoczenia.  Zarząd Portu pragnie  jednak zapewnić , że wszystkie działania w obszarze portu gdyńskiego prowadzone są z poszanowaniem środowiska naturalnego.  Dbając o bieżące dostosowywanie naszych praktyk portowych do jak najlepszych rozwiązań światowych,  starannie eliminujemy możliwe  negatywne  efekty środowiskowe działalności portowej.

 
Zarząd Spółki
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.