• <
gryfia_70lat

Statek z amerykańskim sprzętem wojskowym już w gdańskim terminalu DCT

jk/gdansk.pl

13.09.2017 07:48 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Statek z amerykańskim sprzętem wojskowym już w gdańskim terminalu DCT

Partnerzy portalu

Statek z amerykańskim sprzętem wojskowym już w gdańskim terminalu DCT - GospodarkaMorska.pl

Statek “Endurance”, czyli samochodowiec należący do armatora ARC Shipping, stoi już w gdańskim terminalu kontenerowym DCT. Dziś od godz. 6 rano trwa wyładunek sprzętu wojskowego dla brygady pancernej US Army.

W poniedziałek było na jego pokładzie kilkudziesięciu żołnierzy US Army, którzy przygotowywali transport do rozładunku: trzeba rozluzować łańcuchy spinające sprzęt i przygotować go do zwiezienia na ląd. Potem przez tydzień lub dwa będzie systematycznie rozwożony do baz US Army w Polsce w Żaganiu i Drawsku Pomorskim.

Dziś o godz. 10 Amerykanie oficjalnie zaprezentują mediom ładunek. Jak podaje portal Defence24.pl, chodzi o czołgi, ciężarówki i inny sprzęt amerykańskiej brygady pancernej ABCT (Armored Brigade Combat Team). Wśród wyładowanego sprzętu mogą być czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, samobieżne haubice Paladin oraz samochody Humvee.

Wyładunek trwa jednocześnie w Gdańsku i niemieckim Bremerhaven. Jak informuje portal Defence24.pl, do Polski przyjeżdżają teraz żołnierze i sprzęt z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty, którzy na co dzień stacjonują w Fort Riley w stanie Kansas.

Służbę w Europie kończy natomiast 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado.

Każda brygada przybywa do Europy z własnym sprzętem i uzbrojeniem.

Jak poinformowała amerykańska 1. Dywizja Piechoty, do Europy przybędzie około 3 tysięcy żołnierzy. Przekazanie obowiązków ma nastąpić pod koniec września. Pierwsi żołnierze 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej są już w Polsce, ale zasadnicza część brygady przybędzie później.

Amerykanie są w Europie, w tym w Polsce, w ramach Operacji Atlantic Resolve, czyli dozbrojenia państw NATO po agresji Rosji na Ukrainę.

Eksperci militarni sądzą, że wybór Gdańska jako portu przeładunkowego prawdopodobnie wynika z chęci przećwiczenia różnych wariantów przerzutu sprzętu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Przypomnijmy, że oprócz amerykańskiej brygady pancernej w Polsce stacjonuje także batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowią także żołnierze z USA oraz komponent brygady śmigłowców US Army.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.