• <
ATC_CARGO_TOP

Słowenia to ważny element w relacjach Państw Trójmorza

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Słowenia to ważny element w relacjach Państw Trójmorza
Słowenia to ważny element w relacjach Państw Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

pc

27.03.2017 Źródło: PAP

Słowenia to bardzo ważny element w relacjach Państw Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Lublanie. Wyraził przekonanie, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury między Polską a Słowenią zostaną podpisane w lipcu.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że otrzymał pozytywną odpowiedź od prezydenta Słowenii Boruta Pahora w kwestii lipcowego szczytu Państw Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie. Zaznaczył, że Słowenia jest niezwykle ważnym elementem tego gospodarczego projektu, jakim jest grupa Państw Trójmorza.

– To jest projekt, który ma zacieśniać współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami poprzez budowanie infrastruktury komunikacyjnej, energetycznej pomiędzy krajami Europy Środkowej i tutaj Słowenia ze swoimi portami, z Koprem przede wszystkim, stanowi bardzo ważny element w tych relacjach – mówił Duda.

– Jestem przekonany, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury właśnie w ramach tych naszych rozmów i tych porozumień zostaną zawarte pomiędzy przedsiębiorcami już w lipcu w czasie szczytu Państw Trójmorza w Polsce – dodał prezydent RP.

Jak zaznaczył, chciałby, żeby powstały sprawne połączenia kolejowe oraz połączenia sieciami dróg ekspresowych i autostrad pomiędzy Słowenią a Polską, które spowodują, że Polska i Słowenia staną się znacznie bardziej atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie regionem świata i Europy.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Słowenii również o sprawach europejskich.

– Są pewne elementy, w których Polska i Słowenia mają różne spojrzenia i różne wizje, ale proszę też pamiętać, że jesteśmy państwami o odmiennej charakterystyce, w związku z tym mamy też odmienne spojrzenia na pewne kwestie i to ma charakter zobiektywizowany – powiedział Duda.

Podkreślił jednocześnie, że jest kilka fundamentalnych spraw, w których Polska i Słowenia mówią jednym głosem.

– Jako te kraje, które dążą do tego, żeby być rozwinięte tak jak kraje Europy Zachodniej, chcielibyśmy europejskiej jedności, chcielibyśmy tego, aby w Europie zachowane zostały te podstawowe elementarne wspólności, ale chcielibyśmy, aby zachowane zostały w Europie także te podstawowe i elementarne wolności, które są dla naszych obywateli tak ważne – mówił Duda.

Wśród tych wolności wymienił m.in. wolność przemieszczania się osób, usług, kapitału, towarów, a wśród wspólności – wspólność budżetu, instytucji i prawa, szczególnie traktatowego, w ramach UE.

Prezydent poinformował również, że rozmowy z prezydentem Słowenii dotyczyły też kwestii migracyjnych.

– Tutaj jesteśmy zgodni co do współdziałania państw europejskich, co do konieczności wspólnego wspierania się, takiej koniecznej solidarności w strzeżeniu zewnętrznych granic UE przy jednoczesnej woli jak najlepszego funkcjonowania strefy Schengen i żeby w ramach możliwości w ramach UE ta strefa w przyszłości mogła być rozszerzana także o te kraje, które w niej nie są – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że odbędzie jeszcze w trakcie swojej wizyty w Słowenii rozmowy z premierem Słowenii Miro Cerarem i przewodniczącym parlamentu Słowenii.

Zaznaczył, że będzie chciał zwrócić się do premiera Słowenii o poparcie dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33060,00 $ tona 0,46% 11 cze
 Cynk 3011,00 $ tona 1,55% 11 cze
 Aluminium 2490,00 $ tona 0,81% 11 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.