• <
smartre_2023

Silja Europa powraca. Może znów obsługiwać regularne połączenia

26.12.2015 06:22 Źródło: promyskat.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Silja Europa powraca. Może znów obsługiwać regularne połączenia

Partnerzy portalu

Silja Europa powraca. Może znów obsługiwać regularne połączenia - GospodarkaMorska.pl

Wiele wskazuje na to, że popularna jednostka, będąca własnością estońskiego przewoźnika, może znów zacząć wykonywać operacje na Morzu Bałtyckim. Statek obecnie znajduje się w Australii. Na mocy osiągniętego w ubiegłym roku porozumienia ze spółką Bridgemans Services trafił tam na 14 miesięcy, gdzie pełnił funkcję hotelu. W dokumencie zawarta została opcja wydłużenia tego okresu nawet do 4 lat, ale wygląda na to, że nie zostanie ona wykorzystana.

Silja Europa powróci z Australii w styczniu 2016 r. Tallink wciąż nie podał oficjalnej informacji, co stanie się ze statkiem. Firma bierze podobno pod rozwagę różne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że statek po powrocie przejdzie prace naprawcze w stoczni Rauma, a następnie będzie służył jako hotel dla imigrantów. Ale bardzo prawdopodobny jest też wariant, w którym prom powróciłby do obsługi regularnych połączeń. To prawdopodobnie wymagałoby przeprowadzenia wcześniej odpowiedniej renowacji.

Tallink od dłuższego czasu próbował znaleźć kupca na ten statek. Na razie nie znalazł jednak zainteresowanych.

„Rozważamy obecnie różne opcje dotyczące wykorzystania promu, ale nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji” - powiedział Luulea Laane, rzecznik firmy Tallink.

Decyzja o wyczarterowaniu promu Silja Europa była podyktowana przede wszystkim wolą obniżenia koszów ponoszonych przez armatora. Przedstawiciele grupy podkreślali, że utrzymanie wybudowanej w 1993 r. jednostki jest znacznie droższe niż np. statku Baltic Queen, który powstał w 2009 r. Silja Europa była przez długi czas dumą przewoźnika. To prawdziwy gigant, który ma 201 metrów długości, a na pokład może zabrać ponad 3 tysiące pasażerów.

Od tego, co ostatecznie stanie się z jednostką Silja Europa, zależeć będą plany dotyczące skorzystania z opcji zamówienia drugiego nowoczesnego i ekologicznego promu LNG. Obecnie w stoczni Meyer Turku powstaje pierwszy taki prom dla estońskiego armatora. Po zakończeniu budowy jednostka typu dual-fuel trafi na trasę Tallin-Helsinki.

Źródło:
promyskat.pl

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.