Paweł Kuś
To była jedna z największych inwestycji ukończonych w zeszłym roku w Porcie Gdynia. Przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego umożliwiła obsługę w tym miejscu największych statków klasy panamax i capesize, o zanurzeniu do 13 metrów. Kolejną wizytę takiej jednostki mieliśmy w środę, gdy do Morskiego Terminalu Masowego Gdynia zawinął statek Aquabreeze.
Masowiec capesize Aquabreeze przywiózł ze sobą 66,3 tys. ton australijskiego węgla. Jednostka pływające pod grecką banderą może pochwalić się dlugością 289 metrów, szerokością 45 metrów i nośnością 171 tys. ton. Został wybudowany w 2003 roku.
Takie i większe jednostki będą teraz stale zawijać do Nabrzeża Szwedzkiego. To zasługa zakończenia zeszłorocznej inwestycji, która obejmowała: przebudowę konstrukcji hydrotechnicznej Nabrzeża Szwedzkiego na długości 392,4m, roboty czerpalne wzdłuż przebudowywanego odcinka nabrzeża do głębokości -13,5 m (bez umocnienia dna), wybudowanie ścianki szczelnej do głębokości -15,5 m.
Infrastruktura wybudowana w ramach niniejszego projektu będzie głównie użytkowana dla przeładunków towarów masowych sypkich, w tym m.in. węgla, koksu, rudy, kruszywa, śruty czy zboża.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni