• <
BOTA_2023

Pracownicy PŻB protestują przeciwko prywatyzacji firmy

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pracownicy PŻB protestują przeciwko prywatyzacji firmy

Partnerzy portalu

Pracownicy PŻB protestują przeciwko prywatyzacji firmy - GospodarkaMorska.pl

Związkowcy z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej ostro sprzeciwiają się siódmej próbie prywatyzacji ich firmy. Protestują przeciwko - jak mówią - wrogiemu przejęciu i składają wniosek do prokuratury.

W tej sprawie głos zabrali również radni zachodniopomorskiego sejmiku. Przy poparciu marszałka i wszystkich klubów zaapelowali do rządu o wstrzymanie sprzedaży firmy.

W środę w "Rozmowach pod krawatem" szef regionalnego PSL mówił, że PŻB powinien przejąć szczeciński armator czyli Polska Żegluga Morska - ale nie rozmawiał jeszcze o tym z szefem ludowców i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Jednak oferty PŻM resort skarbu nie przyjął.

O sytuacji PŻB rozmawiali też goście programu "Radio Szczecin na wieczór". Kazimierz Sikora z Solidarności dziwi się, dlaczego PŻB kupiło od armatora z Włoch prom za 140 milionów złotych, skoro ta sama firma chce przejąć spółkę. To tak naprawdę zapłaci pieniędzmi, które dostała od PŻB - spekuluje związkowiec.

- Pan Grimaldi jakby przeszedł do drugiej tury procesów i jeżeli niewidzialna ręka rynku mu pomoże, to może tak wyjść, że za nasze pieniądze sfinansuje sobie zakup PŻB - mówi Kazimierz Sikora.

Oferta Grimaldiego jest jedną z trzech, a na liście ministerstwa są jeszcze armatorzy z Niemiec i Finlandii - podkreśla profesor ZUT-u Leonard Rozenberg.

- Nóż się w kieszeni otwiera. Jeżeli ta firma jest w tak złej kondycji jak mówi pani rzecznik ministerstwa skarbu, że grozi jej kłopot, to w takim razie skąd tylu chętnych do kupna - powiedział profesor Rozenberg.

W poniedziałek do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie, że minister skarbu Włodzimierz Karpiński i podsekretarz stanu w resorcie Rafał Baniak działają na szkodę PŻB, sprzedając dobrze prosperującą spółkę - twierdzą związkowcy. Czekamy na komentarz ministerstwa w tej sprawie.

Źródło:
radioszczecin.pl
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.