• <
smartre_2023

Pierwszy gigantyczny kontenerowiec u wybrzeży USA

JK na podstawie gCaptain

26.12.2015 20:26 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwszy gigantyczny kontenerowiec u wybrzeży USA

Partnerzy portalu

Pierwszy gigantyczny kontenerowiec u wybrzeży USA - GospodarkaMorska.pl

MV CMA CGM Benjamin Franklin, należący do francuskiego armatora CMA CGM, zawinął w sobotę do portu Los Angeles. To pierwsze w historii zawiniecie kontenerowca  o pojemności 18000 TEU do wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Do tej pory statki tej wielkości były kierowane wyłącznie na szlaki handlowe Azja-Europa. Benjamin Franklin będzie odbywał regularne rejsy na trasie Pearl River Express, łączącą główne porty w Chinach, w tym Xiamen, Nansha i Yantian, z Los Angeles i Oakland.

Benjamin Franklin jest jednym z najnowszych statków we flocie CMA CGM. Został oddany do użytku w listopadzie tego roku. Mierzy 399 mdługości oraz 54 m szerokości.

CMA CGM ma za sobą bardzo dobry rok 2014. Koncern, który ma swoje biuro także w Gdyni, zanotował 584 mln dolarów zysku. To o 180 mln więcej niż w 2013 roku. Ogółem przychody armatora specjalizującego się w kontenerowcach wzrosły do 16,7 mld dolarów (czyli o 5,3 proc.). Wzrosła także ilość przeładunków. CMA CGM w zeszłym roku obsłużyła 12,2 mln TEU (skok o 8,1 proc.). Duży udział w takich wynikach miał: wzrost obrotów w rejonie Północnej Afryki, wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych i rozrost rynku przewozu towarów na linii Azja-Pacyfik. Dzięki tak dobrym wynikom spadł też dług koncernu – obecnie wynosi on 2,9 mld dolarów, aż o 21,5 proc. mniej niż w 2013 roku. Wystarczyło to, by CMA CGM otrzymała od agencji S&P ocenę kredytową B+.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.