• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Marynarze PŻM spędzą święta na statkach

23.12.2015 13:37 Źródło: własne
Marynarze PŻM spędzą święta na statkach - GospodarkaMorska.pl

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej  spędzi poza domem, ale w tradycyjny i uroczysty sposób.

W tym roku żaden ze statków PŻM nie znajdzie się podczas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia w kraju. Dopiero w Nowy Rok lub 2 stycznia spodziewany jest m/s "Kujawy", który przywiezie z Casablanki do Polic ładunek fosfatów.

Najdalej od domów rodzinnych spędzą święta marynarze ze statku m/s "Jawor", którzy w tym czasie znajdą się gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, w podróży z Paranagui w Brazylii do Singapuru. Równie daleko od kraju będzie załoga m/s "Tatry", w rejsie z Szanghaju na Tajwan. W innych odległych częściach świata będą świętować marynarze z m/s "Ina" - w Altamira w Meksyku, m/s "Prosna" - w Barranquilla w Kolumbii, czy m/s "Kociewie" - w Paranagui w Brazylii.

Wielu z marynarzy statków PŻM podczas Bożego Narodzenia znajdzie się na Atlantyku. Będą tu m.in. marynarze z m/s "Wadowice II" - w podróży z Nowego Orleanu do Ashdod w Izraelu, m/s "Gdynia" - w rejsie z Dunkierki do Tuxpan w Meksyku,  czy m/s "Pomorze" - z Dunkierki do Casablanki.

Kilka statków PŻM znajdzie się w krajach arabskich, nie obchodzących Bożego Narodzenia. Tak będzie w przypadku m/s "Dorine", którego marynarze spędzą Wigilię w El Dekheila w Egipcie, m/s "Szczecin", który w tym czasie będzie w marokańskiej Casablance, czy m/s "Kaszuby" - w Sfaxie.

Za to załoga m/s "Delia" dotrze 23 grudnia do Hajfy i będzie stać w tym izraelski porcie przez całe święta. Do Betlejem marynarze będą mieli zaledwie trzy godziny drogi autobusem, być może więc któryś z nich zdecyduje się - jeśli znajdzie się na to czas - na taką wycieczkę.

W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach.          

Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie, znaleźć możemy 12 potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Na stole nie może zabraknąć ryb, chociaż raczej nie karpia, którego próżno szukać w sklepach rybnych za granicą. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.     

W mesie jest oczywiście choinka, najczęściej sztuczna, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę. Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem, każdy z marynarzy zaszywa się w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na statkach PŻM znajduje się obecnie Internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci - z dowolnej części globu.      

Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.