• <
gryfia_70lat

Koniec połączenia Varberg-Grenaa. Stena Line ma już alternatywę

ew

17.07.2018 06:37 Źródło: promyskat.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Koniec połączenia Varberg-Grenaa. Stena Line ma już alternatywę

Partnerzy portalu

Koniec połączenia Varberg-Grenaa. Stena Line ma już alternatywę - GospodarkaMorska.pl

Słyszalne od jakiegoś czasu zapowiedzi, dotyczące przeniesienia przez Stena Line działalności operacyjnej z portu w Varbergu w nowe miejsce, stają się faktem. Oznacza to koniec serwisu Varberg-Grenaa. Zamiast tego pojawi się połączenie Halmstad-Grenaa.

O skomplikowanej przyszłości popularnego połączenia pomiędzy Szwecją a Danią mówiło się już od dłuższego czasu. Wszystko z powodu nowych planów dotyczących przeznaczenia terenu, na którym dziś funkcjonuje terminal w Varbergu. Po wprowadzeniu zmian do planów zagospodarowania przewiduje się powstanie w tym miejscu nowej dzielnicy o nazwie Vasterport. Oznacza to, że wraz z wygaśnięciem obecnej koncesji Stena Line zaprzestanie wykonywania połączeń do szwedzkiego portu (terminal Västerport).

O tym, że koncesja nie zostanie przedłużona, było wiadomo już wcześniej. Do niedawno mówiło się jednak nieoficjalnie m.in. o ewentualności stworzenia nowej infrastruktury w innym miejscu. Jako najbardziej prawdopodobną opcję sugerowano jednak przeniesienie operacji do nowego miasta, wskazując najczęściej na Halmstad. I właśnie ten wariant ostatecznie zwyciężył. Obie strony – przedstawiciele Stena Line i władze portu – podpisały w piątek stosowne porozumienie.

Co ciekawe, dla Stena Line połączenia do Halmstad nie będą czymś całkowicie nowym. Wcześniej szwedzki armator pływał tam w latach 80. i 90. (obsługiwał je prom pod należącą do Stena Line marką Lion Ferry). Stena Line uruchomi połączenie Halmstad-Grenaa najprawdopodobniej pod koniec 2019 roku.

„Ta trasa jest dla nas ważna pod względem strategicznym i z perspektywy biznesowej zapowiada się, że będzie to naprawdę dobra opcja” - powiedział Tony Michaelsen ze Stena Line.

Stena Line pływa na trasie Varberg – Grenaa zbudowanym w 1986 r. promem Stena Nautica, która ma 135 metrów długości, a na pokład może zabrać 900 pasażerów oraz 324 pojazdy osobowe.

Źródło:
promyskat.pl

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.