pc
Koleje Mazowieckie są przygotowane do obsługi planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował we wtorek dziennikarzy Dariusz Grajda z zarządu spółki.
"Jesteśmy do takiej obsługi portu przygotowani, posiadamy właściwe doświadczenie, bo obsługujemy zarówno lotnisko w Modlinie, jak i lotnisko Chopina. Do tego celu możemy przeznaczyć najlepsze pociągi, jakie posiadamy, które przewożą najwięcej pasażerów, czyli wagony piętrowe" - powiedział Grajda.
Dodał, że pociągi te są przygotowane do jazdy z prędkością 160 km/h. Pytany, czy taka prędkość nie jest zbyt mała, gdyż według zapowiedzi pociągi jeżdżące do CPK mają rozwijać szybkość 250 km/h, Grajda powiedział, że prędkość 160 km/h za odpowiednią cenę byłaby do zaakceptowania przez podróżnych.
Dodał, że wiele lotnisk w Europie oferuje dojazd zarówno z wyższymi, jak i niższymi prędkościami. "Te szybsze są po prostu droższe" - stwierdził.
"To lotnisko ma być zlokalizowane prawdopodobnie na terenie Mazowsza, więc wydaje się naturalnym, że włączymy się w coś takiego" - powiedział Grajda.
We wrześniu 2017 r. rząd zarekomendował budowę CPK Solidarność w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt szacuje się na 20-30 mld zł, a uruchomienie lotniska miałoby nastąpić ok. 2027-2028 r. W listopadzie br. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a port ma być budowany przez kolejnych osiem lat.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej
Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?
Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe