• <
PZT_980x120_gif_2020

InvestGDA szykuje unikatowe tereny pod inwestycje

Strona główna Porty, logistyka InvestGDA szykuje unikatowe tereny pod inwestycje
InvestGDA szykuje unikatowe tereny pod inwestycje - GospodarkaMorska.pl

Joanna Kubik

19.12.2017 Źródło: własne

Firmy zyskają uzbrojone działki pod inwestycje przy Trasie Sucharskiego. Pomorskie Centrum Inwestycyjne, teren inwestycyjny Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), zmieni się nie do poznania. Pod koniec tego roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie infrastruktury wewnętrznej ponad 70 hektarów atrakcyjnie zlokalizowanych terenów.

Pomorskie Centrum Inwestycyjne (PCI) znajduje się przy Trasie Sucharskiego w pobliżu Portu Gdańsk i Terminala Kontenerowego DCT. W roku 2010 spółka InvestGDA podpisała umowę z firmą Goodman na dzierżawę 110 hektarów. Pozostałe 76 ha zostanie w przyszłym roku zagospodarowane tak, aby umożliwić działalność firmom reprezentującym różne branże.

- Do końca tego roku ogłosimy przetargi na wykonanie całej infrastruktury wewnętrznej tych terenów. Dzięki czemu będziemy mogli oferować inwestorom przyłączenie się do wszystkich mediów bezpośrednio z ich nieruchomości. W ten sposób powtarzamy poniekąd projekt Parku Maszynowa, w którym zastosowaliśmy właśnie takie rozwiązanie. W najbliższym czasie mamy również w planach połączenie bezpośrednie dróg wewnętrznych z ulicą Nową Portową. Powstający w PCI układ drogowo-sieciowy połączy się z ciągami komunikacyjnymi wewnątrz portu – mówi Kornelia Bargielska, pełnomocnik zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Należy podkreślić, że Pomorskie Centrum Inwestycyjne jest dedykowane dla firm o różnym profilu działalności, nie tylko logistycznych, ale również przemysłowych, produkcyjnych, spożywczych, zajmujących się przetwórstwem, regionalnych czy po prostu tych, które zdecydują się zainwestować w tym rejonie. InvestGDA zaprasza również do współpracy m.in. stocznie jachtowe, którym  gwarantuje dojazd do nabrzeża.

- Podzieliliśmy ten teren na strefy, przykładowo strefa logistyczna położona jest wzdłuż ulicy Sucharskiego. Firmy, które zdecydują się wydzierżawić działki tam zlokalizowane będą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy. To jest doskonałe miejsce dla podmiotów, którym zależy na zaprezentowaniu swojej oferty, czy np. dla stacji benzynowych. Na działkach  położonych bliżej portu, będą mogły być usytuowane firmy o cięższym profilu działalności. Dodam, że chcemy maksymalnie  ułatwić inwestowanie, dlatego zadbaliśmy o to, żeby  został uchwalony bardzo dobry plan miejscowy, który umożliwia posadowienie na terenach PCI każdego rodzaju działalności, łącznie z przemysłem ciężkim – komentuje Kornelia Bargielska.

Współpraca z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego jest możliwa na dwa sposoby: wybudowanie własnego zakładu czy magazynu w oparciu o wieloletnią umowę dzierżawy działki i zabezpieczenie hipoteczne lub wynajęcie magazynów, które zbuduje InvestGDA, i które firma będzie wynajmować.

- Należy pamiętać, że PCI zlokalizowane jest w administracyjnym obszarze portu, dlatego tereny pod inwestycje mogą być jedynie dzierżawione, a nie sprzedawane. Przewidziany okres dzierżawy to 30 lat z możliwością jej przedłużenia na następne 30 lat – dodaje pełnomocnik zarządu InvestGDA.

Co istotne, firma, która zdecyduje się na dzierżawę działki otrzyma kompleksowe wsparcie, od pomocy w uzyskaniu uzgodnień czy pozwoleń na budowę, do zaangażowania inżynierów, którzy współpracują z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego.

- To jest wartość dodana. Nie pozostawiamy naszych klientów samych sobie. Każdy, kto zgłosi potrzebę takiego wsparcia może liczyć na naszą pomoc. Zależy nam, żeby oferta była atrakcyjna dla inwestora, dlatego musimy go zaopatrzyć w odpowiednią infrastrukturę i to jest jedna z misji naszego przedsiębiorstwa. Chcemy także, żeby powstały miejsca pracy i żeby podatki pochodzące z PCI zasilały budżet miasta – dodaje Kornelia Bargielska.

Przypomnijmy, że w 2015 roku został zrealizowany pierwszy etap układu drogowego umożliwiający dostęp do terenu bezpośrednio z Trasy Sucharskiego. Na obszarze PCI przy trasie Sucharskiego w 2015 roku oddano również do użytku biurowiec KOGA o powierzchni 8 tys. m². Powierzchnie biurowe można połączyć z wynajmem terenów przeznaczonych na magazyny logistyczne, hale produkcyjne i place. Tworzy to zintegrowane rozwiązanie pozwalające na lokalizację całego biznesu w jednym miejscu.

- Takie firmy jak Balticon Muehlhan czy Synergio Group S.A. już zdecydowały się na ulokowanie swojej działalności w biurowcu oraz na terenach oferowanych przez naszą agencję. Cieszymy się że mogą rozwijać swoją działalności we współpracy z nami - podsumowuje Kornelia Bargielska.

Dzięki dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze obszaru Trójmiasta, centrum logistyczne PCI posiada znakomity dostęp do krajowych i międzynarodowych połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych oraz morskich.

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_szczecin_390x100_2020
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 48,28 $ baryłka  0,00% 19:58
 Cyna 18825,00 $ tona 0,19% 26 lis
 Cynk 2754,00 $ tona 0,99% 26 lis
 Aluminium 1961,00 $ tona -0,31% 26 lis
 Pallad 2420,70 $ uncja  0,00% 19:44
 Platyna 970,95 $ uncja  0,00% 19:44
 Srebro 22,68 $ uncja  0,00% 19:44
 Złoto 1783,10 $ uncja  0,00% 19:44
invest_gda_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.