• <
HARTWIG SZCZECIN

Gróbarczyk: za dwa miesiące PŻM zacznie inwestować

jk

27.07.2017 08:53 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Gróbarczyk: za dwa miesiące PŻM zacznie inwestować
Gróbarczyk: za dwa miesiące PŻM zacznie inwestować - GospodarkaMorska.pl

Za dwa miesiące Polska Żegluga Morska zacznie inwestować. Wystarczyło wprowadzić zasadę, że polscy armatorzy będą remontować i budować statki w polskich stoczniach - powiedział w czwartek w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Gróbarczyk odpowiadając na pytanie, dlaczego Komisja Europejska odmówiła Polsce pomocy publicznej w ratowaniu przemysłu stoczniowego powiedział , że "mamy, niestety, w UE podwójne standardy prawa. To jest jak gdyby ten główny element, który powoduje dysproporcje w rozwoju kraju, a przede wszystkim utrzymaniu tych równych szans" - powiedział minister.

"Nie może być w ten sposób prowadzona polityka, że tym, którym chcemy - to ustępujemy, a dla tych, których nie lubimy (...) - to stosujemy zupełnie inne prawo" - dodał.

Gróbarczyk jako przykład takiego działania KE przywołał wypowiedź Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbiety Bieńkowskiej, z której wynikało, że - jak powiedział - "Niemcy mogą stosować dwa standardy w przypadku produkcji samochodów (...) dotyczy to niedotrzymywania norm produkcji i spalania w dieslach".

Odnosząc się do kondycji przemysłu stoczniowego w Polsce Gróbarczyk powiedział, że "dziś sytuacja jest taka, że to nie decyzje polityczne na szczęście mają znaczenie, ale gospodarka wskazuje, że przemysł stoczniowy rozwija się i będzie się rozwijał i żadna decyzja KE tego nie zmieni. Wystarczyło nadać odpowiedni kierunek, wystarczyło wprowadzić zasady rynkowe, tzn. odejść od tej dzikiej polityki outsourcingu, który miał na celu podział majątku i sprzedaż. I wystarczyło po prostu wprowadzić zasadę, że polscy armatorzy będą remontować statki w polskich stoczniach (...) I kolejny element, że będą budować statki w polskich stoczniach".

Gróbarczyk ustosunkował się też do propozycji budowania wspólnie z Niemcami okrętów podwodnych.

"Jeśli chodzi o modernizację polskiej floty wojennej - to przede wszystkim Trójmiasto, przede wszystkim stocznia floty wojennej, czy stocznie wchodzące w grupę Pegaz - będą miały zasadnicze znaczenie" - powiedział. "Jeśli chodzi o okręty podwodne - to już najwyższy czas, żeby rozpocząć inwestycje w tym zakresie" - dodał, podkreślając, że ostateczna decyzja należy do MON.

Zapytany o stanowisko wobec propozycji stoczni z Kilonii, która chce w Szczecinie wybudować całą linię produkcyjną dla okrętów podwodnych, przeszkolić ludzi i zainwestować w projekt 10 mld zł. - minister odpowiedział: "musimy zrealizować ten projekt".

"W UE stosuje się w ten sposób rozwiązania, że łączy się produkcję handlową, produkcję statków niewojennych właśnie z produkcją statków wojennych" - dodał Gróbarczyk.

"A przede wszystkim chodzi o to, by cały czas zapewnić rynek zleceń" - powiedział minister. Dodał, że "kolejny etap - to wejście w wysokie technologie, czyli w okręty marynarki wojennej".

Gróbarczyk dodał, że "wszystko idzie w tę stronę, by zlikwidować ogromną stratę" w PŻM. Udało się zrestrukturyzować ten dług i stworzyć konsorcjum międzynarodowe. Za dwa miesiące PŻM zacznie inwestować" - powiedział.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.