• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

BIMCO: Potencjalna wojna handlowa będzie szkodliwa dla globalnej żeglugi

PMK

22.03.2018 14:53 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski BIMCO: Potencjalna wojna handlowa będzie szkodliwa dla globalnej żeglugi

Partnerzy portalu

BIMCO: Potencjalna wojna handlowa będzie szkodliwa dla globalnej żeglugi - GospodarkaMorska.pl

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł na importowaną stal i aluminium grozi rozpoczęciem wojny handlowej, który zagrozi globalnej żegludze – ostrzega Baltic and International Maritime Council (BIMCO).

Nowe cła zostały ogłoszone 1 marca, a w życie wejdą od 23 dnia tego miesiąca. Ich wpływ na żeglugę jest wciąż nieznany, ale przewiduje się, że Chiny odpowiedzą Stanom Zjednoczonym wprowadzeniem swoich ceł. Inni partnerzy USA: Unia Europejska czy Japonia również mogą wprowadzić bariery handlowe, przykładowo na produkty rolnicze.

- Wszystkie środki ograniczające handel są z zasady szkodliwe dla żeglugi - powiedział Peter Sand, główny analityk BIMCO. - Otwarte gospodarki lepiej sobie radzą z handlem, ponieważ wykorzystują swoje zasoby w najbardziej optymalny sposób. Skutkiem wojny handlowej są droższe towary o niższej jakości i małej różnorodności. Dotyczy to wszystkich produktów i towarów - dodał Sand.

Zgodnie z amerykańskim planem taryfowym USA wprowadzą 25% cło na import stali i 10% cło  na import aluminium. Atmosfera międzynarodowa pachnie możliwością odwetu i wydaje się prawdopodobne, że główni partnerzy handlowi z USA, jak UE i Chiny, wprowadzą własne obostrzenia, by zaznaczyć swoją pozycję. Od 2009 roku wdrażanie środków ograniczających handel wśród globalnych partnerów handlowych stało się bardziej powszechne zgodnie z Światową Organizacją Handlu (WTO).

- Ogólnie widzimy coraz więcej przykładów ograniczenia handlu. Jest to niepokojąca tendencja, która ogranicza globalny popyt na dostawy – podsumował Sand.

Dziękujemy za wysłane grafiki.