• <
gryfia_70lat

Barack Obama chce większych zakupów lodołamaczy

02.09.2015 10:27 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Barack Obama chce większych zakupów lodołamaczy

Partnerzy portalu

Barack Obama chce większych zakupów lodołamaczy - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, zaproponował zakup większej liczy lodołamaczy, która miałyby pracować w rejonie Arktyki. Wraz z topnieniem lodowców, trasy biegnące przez ten region są coraz częściej używane.

Obama argumentuje swój pomysł bardzo skromną wielkością amerykańskiej floty, która posiada obecnie tylko trzy lodołamacze należące do straży przybrzeżnej.

- Tak naprawdę posiadamy tylko trzy w pełni funkcjonalne lodołamacze, w tym jeden przeznaczony do działań ciężkich. Z drugiej strony Rosja ma takich jednostek aż 40 i kolejne 11 znajduje się w budowie – argumentował prezydent USA.

Projektowany wzrost aktywności transportowej i badawczej w Arktyce wymusza posiadanie floty pozwalającej efektywnie działać w tym regionie. Administracja Obamy zamierza przyspieszyć do 2020 roku pozyskać nowego ciężkiego lodołamacza, który miał początkowo powstać w 2022 roku. W propozycji znalazł się także pomysł budowy kolejnych lodołamaczy na kwotę przynajmniej miliarda euro.

Na budowę nowych jednostek już pojawili się chętni. Kontraktem zainteresowane są stocznie  Huntington Ingalls oraz  General Dynamics Corp.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.