• <
gryfia_70lat

Afera korupcyjna w estońskim porcie. Podejrzenia padają również na gdańską stocznię

Paweł Kuś

01.09.2015 08:28 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Afera korupcyjna w estońskim porcie. Podejrzenia padają również na gdańską stocznię

Partnerzy portalu

Afera korupcyjna w estońskim porcie. Podejrzenia padają również na gdańską stocznię - GospodarkaMorska.pl

Podejrzenia o korupcję na wielką skalę dotknęły członków zarządu Portu Tallin. Według estońskich mediów, mieli oni od wielu lat przyjmować łapówki od firm i w zamian pomagać im w pozyskiwaniu zamówień. Estońska prokuratura nie wyklucza udziału w tym procesie stoczni Remontowej Shipbuilding, która pozyskała w zeszłym roku kontrakt na budowę dwóch promów dla portu w Tallinie.

Sprawę bada obecnie gdańska prokuratura. Władze Remontowej Shipbuilding oficjalnie odcinają się od wszelkich zarzutów.

- W odniesieniu do informacji opublikowanych przez media estońskie w dniu 28 sierpnia br. dotyczących praktyk korupcyjnych w Porcie Tallin, oświadczam, iż Remontowa Shipbuilding S.A. nie ma żadnego związku ze sprawą. Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała kontrakt na budowę dwóch promów dla „Port of Tallin” w 2014 roku i od tego czasu budowa statków przebiega zgodnie z harmonogramem – pisze Andrzej Wojtkiewicz, prezes Remontowej Shipbuilding, w oficjalnym komunikacie.

Zakontraktowane promy to najnowocześniejsze jednostki z napędem konwencjonalnym w basenie Morza Bałtyckiego. W razie konieczności projekt statku zakłada możliwość ewentualnej zmiany napędu na paliwo LNG. Port w Tallinie, który zamówił jednostki, jest obecnie największym ośrodkiem obsługującym ruch towarowo – pasażerski w Estonii. W celu usprawnienia połączeń lokalnych pomiędzy wyspami leżącymi wzdłuż zachodniego wybrzeża Estonii konieczne stało się zwiększenie posiadanej dotychczas floty.

- Remontowa Shipbuilding S.A. wygrała konkurs ofert konkurując z kilkoma innymi firmami dobrze znanymi na rynku europejskim, ze względu na wysoką jakość oferowanych usług, wieloletnie doświadczenie w budowie takich jednostek oraz reputację, którą nasza Stocznia cieszy się wśród europejskich i amerykańskich armatorów – czytamy dalej w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu, 26 sierpnia, estońskie władze aresztowały Aina Kaljuranda, prezesa Portu Tallin oraz Allana Kiili, członka zarządu. Podejrzenia dotyczą brania łapówek głównie od terminala Esteve oraz HTG Invest – długoletnich partnerów portu, którzy mieli opłacać zarząd, by utrzymać swoje kontrakty. Fińska prokurator, Laura Feldmanis, podejrzewa, że w porcie mogło dojść także do prania pieniędzy.

- Dodatkowo są pewne podejrzenia, że władze Portu Tallin otrzymywały łapówki w zamian za kontrakty na budowę promów – wyjaśniła Feldmanis na zwołanej w zeszły piątek konferencji prasowej. - Współpracujemy już w tej sprawie z prokuraturami z innych krajów, w tym z Polski – dodała.

Tę informację potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która otrzymała 14 lipca wniosek od estońskiej prokuratury. Sprawa miała dotyczyć jednej z gdańskich spółek, zarzutem było korumpowanie urzędnika państwowego. Obecnie trwa jeszcze dochodzenie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.