• <

Przez koronawirusa w tym sezonie nie popłyniemy tramwajem wodnym

Strona główna Przez koronawirusa w tym sezonie nie popłyniemy tramwajem wodnym
Przez koronawirusa w tym sezonie nie popłyniemy tramwajem wodnym - GospodarkaMorska.pl

Z powodu wciąż trwającej epidemii koronawirusa i związanych z tym ograniczeń w środkach komunikacji miejskiej, w tym sezonie nie będzie funkcjonował tramwaj wodny. Aktualnie prowadzone są analizy dotyczące przyszłych sezonów. Tramwaj wodny pojawi się w nowej, dostosowanej do oczekiwań pasażerów formule.

Koronawirus uniemożliwił funkcjonowanie tramwaju wodnego w tym sezonie. Już na początku maja Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu informował o braku możliwości realizowania rejsów z powodu pandemii.

- Będziemy obserwować sytuację epidemiologiczną, mamy nadzieję, że od lipca będziemy mogli wznowić kursowanie tramwajów wodnych – mówił wówczas Piotr Borawski. Niestety koronowirus, w dalszym ciągu stanowi realne zagrożenie, a ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej dalej pozostają w mocy. W związku z tym zdecydowano, że sezonie letnim 2020, tramwaje wodne nie będą kursowały.

Trzeba podkreślić, że mimo sporej liczby pasażerów w poprzednich latach, dochód z biletów kształtuje na bardzo niskim poziomie: 15-19%. Funkcjonowanie tramwaju wodnego wymaga około 81-85% dofinansowania z budżetu miasta. Biorąc pod uwagę ograniczenie liczby pasażerów, które musiałoby obowiązywać również w tramwajach wodnych, wpływy z biletów w czasie trwania pandemii byłyby jeszcze niższe.

Zmiany od kolejnego sezonu

Trwają prace, które mają na celu przygotowanie najkorzystniejszej formuły funkcjonowania tramwaju wodnego w kolejnych sezonach.  

Statystyki dowodzą, że pasażerami tramwaju wodnego są głównie osoby, dla których rejs jest atrakcyjnym sposobem zwiedzania Gdańska. Użytkownicy wskazują, jest to bardziej atrakcja turystyczna niż środek codziennej komunikacji. Tak uważa aż 98% respondentów badania przeprowadzonego przez Gdańską Organizację Turystyczną. Zmiany w funkcjonowaniu tramwaju wodnego, będą skupiały się głównie na dostosowaniu tej usługi do oczekiwań użytkowników. Urzędnicy i eksperci z branży turystycznej, wspólnie z firmami żeglugowymi pracują nad nową formułą tej usługi.


Źródło:
gdansk.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.