Port w Antwerpii zostanie w 2027 r. wyposażony w system obrony powietrznej NASAMS – zapowiedział w czwartek premier Belgii Bart De Wever. Instalacja ma chronić kluczową infrastrukturę gospodarczą i logistyczną. Szczegóły dotyczące liczby zestawów i ich dokładnej lokalizacji nie zostały ujawnione.
Na Zbiornik Włocławski wypłynęło w czwartek rano sześć lodołamaczy. Rozpoczęły one kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki rozbijające lód, kierując się w górę rzeki, mają dotrzeć powyżej Dobrzynia nad Wisłą – poinformowały Wody Polskie.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej spółki Energa; nową przewodniczącą zostanie Renata Rosiak - poinformowała Energa w środę w komunikacie giełdowym. Jednocześnie Wiktor Staszak zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego rady.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – całoroczna jednostka naukowo-badawcza – 26 lutego obchodzi swoje 49. urodziny. Na tamtejszym placu budowy – oddalonym od kraju o 14 tys. km – trwają prace domykania bryły nowej siedziby. Celem jest zdążyć przed końcem kwietnia i nadejściem zimy.
Na zarejestrowanej w USA motorówce, do której w środę strzelała kubańska straż graniczna, byli Kubańczycy mieszkający w USA, chcący zinfiltrować wyspę i posiadający zamiary „terrorystyczne” - podały kubańskie oficjalne media. Według władz w Hawanie osoby te miały być uzbrojone.
Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle o długości 260 m., napędzany energią atomową, zawinął po raz pierwszy do portu w Malmoe. W związku z wizytą okrętu policja i wojsko wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa.
Prezes serbskiej państwowej spółki gazowej Srbijagas, Duszan Bajatović, oświadczył w środę, że umowa na dostawy rosyjskiego gazu, która wygasa 31 marca, zostanie przedłużona o sześć miesięcy. Bajatović dodał, że rola Rosji w zaopatrywaniu Serbii w ten surowiec jest „niezastąpiona”.
Cztery tankowce KC-135R/T Stratotanker sił powietrznych Stanów Zjednoczonych odleciały z bazy lotniczej Kadena na Okinawie i unikając lądów, poleciały nad oceanami do amerykańsko-brytyjskiej bazy morskiej Diego Garcia, gdzie - według analizy amerykańskiego magazynu online ResponsibleStatecraft - już prawdopodobnie stacjonuje kilkadziesiąt takich maszyn.
Premierzy Polski, Litwy i Łotwy podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic zewnętrznych i reagowania na zagrożenia hybrydowe - przekazano w komunikacie CIR. Deklaracja dotyczy m.in. mechanizmów koordynacji czy wspólnych działań ws. migracji.
Ambasada Kuby w USA podała w środę, że kubańska straż graniczna zabiła cztery osoby i raniła sześć podczas wymiany ognia z załogą motorówki z Florydy, która wpłynęła na wody terytorialne Kuby. Nie jest jasne, kto był na pokładzie łodzi.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO